Rýžová očista těla: Chcete se znovu cítit jako nový člověk?

Očista organismu pomáhá tělu zbavit se nahromaděných škodlivých látek. Proto by měla být pravidelnou součástí našeho životního stylu. Rýžová detoxikace je jednou z nejefektivnějších metod, která dokáže tělu rychle nalézt ztracenou vnitřní rovnováhu. Podpoří lepší zažívání, doplní energii, posílí imunitu, zlepší kvalitu pleti, vlasů, spánku, dodá dobrou náladu. Zkrátka, člověka zase vrátí do pohody, fyzicky i psychicky. Sami si můžete určit, jak dlouhé bude mít trvání. Rychlou detoxikaci je možno zvládnout za jeden den. Chcete-li však tělo pročistit opravdu důkladně, můžete zvolit 3 dny, nebo týden. Kterou variantu vyberete? O každé z nich se podrobně dočtete níže. 

Rýže přirozeně pročistí celý organismus / fotokoláž: pixabay.com, depositphotos.com

Detoxikace je cesta ke zdraví

Detoxikace neboli očista pozitivně ovlivňuje funkci celého organismu. Lidské tělo se do určité míry zbavuje různých škodlivin prostřednictvím vlastních detoxikačních orgánů (játra, ledviny, střeva, plíce, kůže), ale občas je dobré jejich funkci podpořit. Každý den jsme vystaveni vlivu škodlivých látek z okolního prostředí, přijímáme je potravou, vzduchem, kosmetickými přípravky, apod.. Ne vždy si s nimi dokáže tělo rychle poradit. A tak se v těle hromadí, metabolickými pochody vznikají další odpadní látky a velké množství toxinů zatěžuje chod organismu

Pročistit organismus >>

Toxiny oslabují činnost imunitního systému a narušují správnou funkci celého organismu. Je-li tělo toxiny přetíženo dlouhodobě, může následně docházet k různým zdravotním potížím. Případně, toxické látky mohou být příčinou chronického onemocnění. Jestliže vás trápí častá únava, bolesti hlavy, špatné zažívání, nadváha, nedokonalosti pleti, ekzém, apod., pak za takovými obtížemi mohou stát nahromaděné škodliviny. Jak se jich efektivně zbavit?

Lukáš prošek říká: “Lidé jsou pod vlivem stresu, naše strava je bohatá na cukr, tuk a průmyslově zpracované potraviny s malým obsahem důležitých živin. Takový způsob života narušuje chod organismu a blokuje přirozené detoxikační procesy.”

PROŠEK, LUKÁŠ. Detoxikace organismu jako prevence a léčba civilizačních chorob.

PROŠEK, Lukáš. Detoxikace organismu jako prevence a léčba civilizačních chorob [online]. Brno, 2006 [cit. 2022-01-28]. Dostupné z: https://is.muni.cz/th/fp4m6/. Bakalářská práce. Masarykova univerzita, Fakulta sportovních studií. Vedoucí práce Iva HRNČIŘÍKOVÁ.

K rychlejšímu odvodu odpadních látek z těla pryč přispívá očistná kúra. Po detoxu člověka zaplaví plno energie a dobré nálady. Tělo je mnohem odolnější a hravě si poradí i s běžnou infekcí. Vnitřní rovnováha a spokojenost se projeví také navenek a na vzhledu ubere nějaké roky

 

Nejvíce škodlivin se hromadí ve střevech, takže účinná detoxikace by měla začít u trávicí soustavy řádnou očistou střev. Na stěnách střeva ulpívají zbytky potravy, které se zde dlouhodobě usazují a produkují další toxické látky. Vlivem špatné skladby stravy se množí škodlivé mikroorganismy, jejichž převaha narušuje normální funkci střev. Toxiny potom prostupují přes střevní stěnu do krve a oslabují celý organismus.

Ve střevech sídlí významné množství buněk imunitního systému (až 80 %). Z toho důvodu jsou správně fungující střeva nezbytnou podmínkou zdraví člověka.

Pro dobrou kondici těla je třeba udržovat střevní mikroflóru ve zdraví a jednou za čas střeva pořádně vyčistit. Výborným a účinným pomocníkem při detoxu je rýže. V celém těle podporuje přirozené očistné procesy a napomáhá normální činnosti střev. Rýžový detox je tedy skvělá volba. 

Celozrnná rýže natural dokáže absorbovat škodlivé látky v těle / foto: archiv autorky

 

Proč právě rýže?

Rýže je obecně považována za dietní potravinu a pro detoxikaci má svůj specifický význam. Obsahuje celou řadu výživných látek, jejichž vlastnosti se skvěle uplatní při očistě střev. Rýžová očista je jednou z nejméně náročných forem očisty, kterou můžete zařadit na program dne v kterékoli roční době. Hodí se nejen jako klasická jarní detoxikační kúra, ale její blahodárné účinky můžete tělu dopřát vždy, když sami cítíte, že nejste v úplně nejlepší formě

Jak vypadá takový rýžový detox? Po určitou dobu budete držet rýžový půst a jíst jenom rýži natural (celozrnnou). K ní za pár dnů můžete přidat dušenou zeleninu. Možná se vám bude zdát jídelníček příliš monotónní, ale v této podobě výrazně uleví vašemu trávení

Rýže alespoň trochu zasytí a přispěje k rychlejšímu odvodu odpadních látek z těla pryč. Už jen jednodenní rýžová očista přináší skvělé účinky. Pokud ji prodloužíte o další dva, či pět dní, o to výraznějších výsledků dosáhnete. Trávicí ústrojí si pěkně odpočine a metabolismus se znovu restartuje.

Týdenní rýžový detox také napomáhá vyplavit tukové buňky, takže jako bonus navíc i něco málo zhubnete. Vzhledem k tomu, že při rýžové očistě je jídelníček extrémně jednotvárný, záleží spíš na vás, jak dlouhou dobu zvládnete. Určitě se nenuťte jíst 6 dnů po sobě další porci rýže, když už se vám přímo protiví. Vezměte to tak, že každý rýžový den je pro tělo přínosem.

Podobně se nepouštějte ani do opačného extrému, že byste jedli jenom rýži víc jak týden. Tím by detoxikace začala postrádat svůj smysl a tělo by postupně začalo strádat chybějícími živinami. 1 – 7 dnů je tak akorát, ale déle rýžový detox raději neprodlužujte.

Pročistit organismus >>

Dodržujte pitný režim

Základem každé detoxikace je pravidelný pitný režim. Dostatek tekutin pomáhá vyplavit škodlivé látky z těla ven. Pijte nejlépe obyčejnou neperlivou vodu, můžete do ní přidat čerstvou šťávu z citronu. Dobré jsou různé bylinkové čaje, třeba z kopřivy, pampelišky, nebo ostropestřce.

Během rýžového detoxu se vyhněte alkoholu a omezte kofeinové nápoje. Denně byste měli vypít alespoň 2 litry tekutin.

Při detoxikaci by rovněž neměly chybět zelené superpotraviny, které formou nápoje dokážou vhodně doplnit potřebný denní příjem tekutin. Velmi jednoduchý na užívání je například přípravek Blendea SUPERGREENS, což je směs zelených superpotravin (chlorella, spirulina, zelený ječmen, mladá pšenice) obohacená o špetku máty peprné pro lepší chuť. Sypkou směs jednoduše promícháte ve sklenici vody a svěží zelený nápoj vypijete. 

Každá ze zelených superpotravin vyniká jedinečným obsahem živin, které se vzájemnou kombinací vhodně doplňují a podporují v maximální vstřebatelnosti. Blendea SUPERGREENS nabízí skvělou možnost dopřát tělu jejich blahodárné účinky. Konzumace zelených superpotravin přispívá k pročištění střev a harmonizaci vnitřního prostředí, tudíž je velkou posilou pro celý organismus. 

Zelený nápoj však nemusí být jen součástí očistné kúry. Podstatně lepší bude, když ho zařadíte natrvalo do svého stálého jídelníčku, nejlépe jako součást snídaně. Dlouhodobá konzumace zelených superpotravin napomáhá normálnímu trávení, takže tělo se dokáže přijatých škodlivin zbavovat průběžně. Toxické látky zvládne organismus včas odbourat, nehromadí se a tím nevzniká tak častá potřeba detoxikace

Blendea SUPERGREENS má díky mátě peprné svěží lahodnou chuť / foto: archiv autorky

 

Blendea SUPERGREENS je pro zachování celkového zdraví obrovským přínosem. S ní se budete cítit neustále v dobré kondici, plni energie a nic vás jen tak nerozhodí. Po ránu nakopne stejně jako šálek kávy. Blendea má velkou výhodu v tom, že ji nemusíte konzumovat jen formou nápoje. Sypkou směs lze přimíchat kamkoli (jogurt, ovesná kaše, cottage, smoothie), třeba i do těsta na lívance

Blendea SUPERGREENS >>

Vhodně ji lze využít i při rýžové očistě. Zelenou směsí jednoduše rýži posypete, nebo ji společně s rýží smícháte. Po dobu detoxu můžete střídat obě varianty (nápoj, rýže) a jídelníček bude o něco pestřejší. Důležité ovšem je, vybrat správnou rýži. 

Porce hnědé rýže natural se zelenou směsí Blendea SUPERGREENS / foto: archiv autorky

 

Není rýže jako rýže

Rýži máte určitě doma ve spíži, ale spíš se ujistěte, o jaký druh jde. Je to rýže jasmínová, basmati, parboleid, bílá nebo celozrnná, dlouhozrnná, kulatozrnná, černá, červená, divoká, …? Druhů rýže je hned několik. Navzájem se liší vzhledem, barvou, chutí a obsahem výživných látek. Pro účely detoxikace byste měli sáhnout po hnědé rýži natural neboli celozrnné. Proč právě po ní?

Rýže natural je přírodní, nebroušená a neleštěná rýže, která posiluje imunitní systém, pomáhá tělu zbavovat se toxinů a podporuje lepší trávení.

Klasická bílá rýže je na živiny nejchudší. Tato rýže je kompletně zbavena obalových vrstev zrna, proto obsahuje nejméně vitamínů, minerálů a vlákniny. Zato celozrnná rýže (natural) díky obalovým vrstvám a klíčku obsahuje mnohem více zdraví prospěšných látek, takže pro rýžový detox je vhodnější. Oproti bílé rýži má rýže natural snad jen drobnou nevýhodu v tom, že je její příprava časově náročnější a musí se déle vařit.

Pročistit organismus >>

Rýže natural patří mezi celozrnné potraviny, takže obsahuje všechny části zrna (otruby, klíček, endosperm). Z toho důvodu je považována za zdravější alternativu. Jelikož samotná zrna celozrnné rýže neprochází žádnou úpravou a nejsou ani chemicky ošetřena, dokážou dobře absorbovat toxické látky a odvést je z těla pryč. 

Hnědá rýže natural umí pohlcovat soli a škodliviny nacházející se v lidském těle, takže organismus je pak snadněji dokáže vyloučit.

Hnědá rýže je bohatým přírodním zdrojem vitamínů (vitamíny B1, B2, B3, B6, E a K), minerálů (mangan, hořčík, fosfor, železo, zinek), vlákniny a antioxidantů

Vařená rýže natural nemá v sobě téměř žádné tuky a je rychlým zdrojem energie. Zachovává si vícenásobné nenasycené mastné kyseliny s velkou biologickou hodnotou. 

Rýže natural obsahuje značné množství kyseliny glukuronové, která působí příznivě na činnost střev a tím podporuje přirozenou detoxikaci organismu.

Kyselina glukuronová také napomáhá spalování tukových buněk v těle. Po několikadenní detoxikaci rýží můžete zpozorovat, že vám mírně splasklo břicho a kalhoty jsou v pase o něco volnější. 

Celozrnná hnědá rýženižší glykemický index než bílá rýže, štěpí se pomaleji, a tak rychle nezvyšuje hladinu cukru v krvi. Díky tomu také nemáte po porci celozrnné rýže brzy hlad, což se výtečně hodí pro rýžový půst neboli rýžovou očistu. Nehladovíte, trávicí soustava si odpočine a tělo se zbaví zatěžujících odpadních látek

V hnědé rýži natural je zastoupena nerozpustná vláknina, která v těle působí jako očistný kartáč. Vláknina nejenže udržuje v pohybu zažívací trakt, ale také podporuje metabolické funkce a dodává pocit sytosti

Celozrnná rýže natural je lehce stravitelná bezlepková potravina, v níž se nachází velké množství slizotvorných substancí, které blahodárně působí na zdravé zažívání a pomáhají také při střevních potížích. Jejich výborné vlastnosti se vhodně uplatní i při rýžové očistě

Eliška Jurečková uvádí: “Rýžový škrob je široce používán jako zahušťovadlo, stabilizátor nebo plnidlo v mnoha potravinách a je primárně konzumován jako součást vařené, celozrnné rýže.”

JUREČKOVÁ, ELIŠKA. Rýže jako surovina a její využití v cereálních technologiích

JUREČKOVÁ, Eliška. Rýže jako surovina a její využití v cereálních technologiích [online]. Brno, 2017 [cit. 2022-01-28]. Dostupné z: https://theses.cz/id/okmwe9/. Bakalářská práce. Mendelova univerzita v Brně, Agronomická fakulta. Vedoucí práce doc. Ing. Jindřiška Kučerová, Ph.D.

Pročistit organismus >>

Nutriční hodnoty vařené rýže natural na 100 g

Energetická hodnota109 kcal
Bílkoviny2 g
Sacharidy24 g
Tuky0,68 g
z toho nasycené mastné kyseliny0,19 g
Vláknina0,89 g

Detoxikace rýží – očistná kúra

Rýžová očista je někdy označována jako rýžový půst, jelikož zásadní a jedinou potravinou v celodenním jídelníčku je rýže natural. K ní je třeba už jen doplnit dostatečné množství tekutin, aby se všechny škodliviny rychle z těla vyplavily.

Rýžový detox může trvat různě dlouhou dobu:

  • 1 den – rychlá a účinná očista
  • 3 dny – klasická verze s optimálními účinky
  • 7 dní – důkladný detox i s mírným hubnoucím efektem

Sami si můžete vybrat, jak dlouhý ozdravný proces zvládnete. Když pomineme zdravotní přínosy rýžové očistné kúry, přeci jen je velmi náročná na chuťové buňky. Záleží tedy jen na vás, zda dokážete jíst každý den rýži od rána až do večera. 

Denní dávka rýže by měla tvořit 200 – 300 gramů rýže natural (hmotnost v syrovém stavu).

Tuto dávku je třeba rozdělit do 4 – 5 porcí.

Rýži natural je nutno uvařit pouze ve vodě, bez soli, oleje a jiných dochucujících přísadUrčitě je lepší uvařit si rýži najednou na celý den a pak si jednotlivé porce jen přihřát v mikrovlnné troubě.

Jak vařit rýži natural:

Odvážíme denní dávku hnědé rýže, propláchneme pod tekoucí vodou a zalejeme 2,5 násobkem vody. Vaříme cca 30 minut do vstřebání vody.

Při rýžové detoxikaci konzumujeme pouze celozrnnou rýži vařenou ve vodě bez jakýchkoli přísad / foto: archiv autorky

 

Rýžový čistící den

Rýžový čistící den představuje efektivní detoxikační kúru, kterou v pohodě zvládnete za jeden den. Odlehčený jídelníček v podobě celodenní konzumace rýže odlehčí zažívání a optimální množství tekutin přispěje k rychlejšímu vyplavení odpadních látek. Kromě toho se zklidní i vaše mysl.

Předem si uvařte denní dávku rýže a tu v menších porcích jezte po celý den. Pijte neperlivou vodu, bylinkové čaje a přidejte i sklenici zeleného nápoje Blendea SUPERGREENS.

Pročistit organismus >>

Rýžový detox na 3 dny

Detoxikace rýží v délce 3 dnů je klasickou verzí rýžové očisty. Při ní se tělo zbaví velkého množství odpadních látek včetně různých usazenin, které ulpívají ve střevech. 3 dny jsou celkem optimální doba na to, abyste dokázali držet rýžový půst. Rýže vás zasytí a tělo nebude strádat pocitem hladu.

Každý den sníte pouze denní dávku celozrnné rýže, bez soli a bez tuku. Nesmíte však zanedbávat pitný režim a v pravidelných intervalech doplňovat tekutiny (voda, bylinkový čaj). 

Ráno nastartujte metabolismus zeleným nápojem Blendea SUPERGREENS, který dodá energii a současně podpoří očistné procesy v těle. Funguje skvěle jako ranní šálek kávy, kterou samozřejmě musíte při detoxu vynechat.  

Po 3 dnech sami poznáte, že se cítíte mnohem lépe. Plni elánu, vitality, lehčí a svěžejší. Bude z vás zářit dobrá nálada a na všechny problémy budete nahlížet s větším nadhledem. 

Jakmile skončíte s rýžovým půstem, začněte lehčí stravou. Přidejte nejprve tepelně upravenou zeleninu, ovoce, luštěniny, postupně zařaďte ryby, drůbeží maso, mléčné výrobky, komplexní sacharidy a dál pokračujte v racionální stravě.

Při týdenním rýžovém detoxu je možno k rýži přidat tepelně upravenou zeleninu / foto: archiv autorky

 

Rýžový detox na 7 dnů

Týdenní rýžová očista je už poměrně náročná záležitost a ne každý zvládne tak dlouhý rýžový půst. V prvé řadě se vybavte pevnou vůlí a trpělivostí. V případě, že budete po několika dnech do sebe soukat s krajní nechutí další misku rýže a v noci se vám bude o ní zdát, nemá smysl se dál nutit a raději pomalu přejděte na běžnou stravu. Každý den rýžového půstu je pro tělo velkým přínosem, ale nelze tlačit na pilu.

Při 7 denním rýžovém půstu byste měli jíst vařenou rýži bez soli po celé první dva dny. Třetí den je možno zpestřit jídelníček dušenou zeleninou a pátý den přidat luštěniny. Poslední sedmý den rýžového detoxu končí přídavkem čerstvé zeleniny (listový salát, ředkvičky, okurka, atd.). 

Pročistit organismus >>

Dušená zelenina by měla v porci rýže představovat zhruba jednu třetinu. Zvolit můžete například brokolici, mrkev, řapíkatý celer, papriku, kapustu, pórek, apod.

Luštěniny by v porci rýže měly zahrnovat 10 – 20 %. Vhodná je čočka, hrách, cizrna, fazole, jednotlivé druhy můžete mezi sebou střídat a také dochutit bylinkami a kořením

Kromě toho můžete k rýži přidat kokosový olej, nebo ji případně ochutit rostlinnou směsí superpotravin a adaptogenů Blendea SUPERBOOST. Rýže tak z hlediska chuti přeci jen získá větší rozměr. A navíc, čistě přírodní směs SUPERBOOST od Blendey posílí přirozenou obranyschopnost organismus a rovněž podpoří normální trávení.

Blendea SUPERBOOST dodá rýži nejen trochu jinou chuť, ale zvýší i její nutriční hodnotu / foto. archiv autorky

 

Stejně jako pro předchozí dvě varianty i u týdenního rýžového detoxu platí nutnost pravidelného doplňování tekutin. Tekutiny podpoří rychlejší odvod odbouraných škodlivin z organismu. 

Součástí týdenního rýžového očistného jídelníčku by rozhodně měla být také zelená směs Blendea SUPERGREENS, buď v podobě nápoje, nebo ji jednoduše vmíchejte do rýže. Porce rýže se zelenými superpotravinami je další možností, jak obohatit už tak jednotvárnou stravu

Po skončení týdenní ozdravné kúry by měl jako u každého detoxu následovat odlehčený jídelníček plný nutričně hodnotných potravin (zelenina, ovoce, maso, vejce, mléčné výrobky, luštěniny, kvalitní pečivo, obiloviny, atd.).  

Pročistit organismus >>

Co dál po detoxu?

Pokud jste dosáhli efektivních výsledků a úspěšně zvládli celou ozdravnou kúru, ať už jakkoli dlouhou, můžete takovou proceduru brát jako start ke zdravému životnímu stylu. Teď by totiž bylo nejlepší v tomto bodě setrvat a pokračovat dál v kvalitní pestré stravě, která podpoří normální zažívání. Jestliže se organismus dokáže průběžně zbavovat všech škodlivých látek, aniž by se hromadily, pak i vy se budete cítit neustále v dobré kondici. A o to jde především.

Když byste se po detoxu opět vrátili zpátky k běžnému jídelníčku (polotovary, bílé pečivo, slazené nápoje, nekvalitní uzeniny, apod.), počítejte s tím, že za nějaký čas nastane potřeba očisty znovu. Každodenní jídelníček má podstatný vliv na vaše zdraví, proto je třeba věnovat velkou pozornost tomu, co si naložíte na talíř. 

Jídelníček po detoxikaci by měl obsahovat:

  • zelené superpotraviny (chlorella, spirulina, zelený ječmen, mladá pšenice)
  • 5 porcí zeleniny a ovoce denně
  • fermentované potraviny (kysané mléčné výrobky, kysané zelí, kimchi, kombucha)
  • dostatek vlákniny (celozrnné výrobky, obiloviny, zelenina, ovoce, luštěniny, ořechy)
  • tekutiny bez cukru a umělých sladidel
  • zdravé tuky (rostlinné oleje, avokádo)
  • optimální poměr komplexních sacharidů, kvalitních bílkovin a tuků
  • přiměřené a pravidelné porce jídla 3 – 5 denně
  • pestrou a nutričně vyváženou stravu

Blendea SUPERGREENS >>

Po rýžovém detoxu se budete cítit úplně jako nový člověk, možná také o trochu lehčí. A právě tento pocit je k nezaplacení. Snažte se ho uchovat co nejdéle. Jezte kvalitní nutričně vyváženou stravu, hýbejte se, odpočívejte a vyhýbejte stresu

Autor: Hana S.

Jmenuji se Hanka a zdravý životní styl je pro mne reálným způsobem života. Cítím se tak mnohem lépe a plná energie. Byla jsem biohackerka ještě dávno před tím, než tento termín vůbec vznikl. Sama na sobě zkouším, co je pro mé tělo nejlepší a své poznatky se snažím předat dál prostřednictvím hodnotných článků. Psaným textem tvořím kvalitní obsah také jiných webových stránek (kontakt). Mám ráda dobrou kávu, pozitivní lidi, toulky přírodou, jízdu na kole a relaxaci při józe.

přečtěte si také

Aloe vera detox účinně pročistí celé tělo: Odhalte sílu přírody

Očista organismu patří ke zdravému způsobu života. Proto by se měla provádět alespoň dvakrát do …

Napsat komentář