Jakmile se vrátíte z porodnice domů a po pár týdnech se dostanete zpátky do kondice, opět zatoužíte po krásném štíhlém těle. Jenomže, těhotenstvím nabrané kilogramy se vás drží jako klíště. Ženy v těhotenství obvykle přiberou 12 – 15 kilo, ale výjimkou není ani poloviční váhový přírůstek nebo naopak hmotnost zvýšená o 25 kilogramů. A stejné je to i s hubnutím po porodu. Některé ženy mají při odchodu z nemocnice téměř svoji původní váhu jako před těhotenstvím a jiné se doslova trápí s každým kilogramem navíc. Co je tomu na vině? Za vším stojí nejen vaše genetická dispozice, ale také fakt, že po porodu nemáte na sebe vůbec čas. Vše se točí kolem miminka, jste nevyspalá, vyčerpaná a ani se pořádně nenajíte. V rychlosti slupnete co vám přijde pod ruku a pak se divíte, že váha neklesá. To se musí všechno změnit. Dostatek odpočinku, pravidelný zdravý jídelníček a domácí pohoda přispěje k tomu, abyste se cítila zase fit.
Obsah článku
Jak funguje hubnutí po porodu
Je úplně přirozené, že po porodu máte nějaké to kilo navíc, a proto se nenechte stresovat zkušenostmi kamarádek nebo příbuzných. V prvé řadě si uvědomte, že vaše tělo procházelo těhotenskými změnami 9 měsíců a připravovalo se na porod. Proto mu musíte dopřát čas, aby se vrátilo zpět do normálu a nemůžete očekávat, že za měsíc v pohodě dopnete kalhoty, které jste nosila před těhotenstvím. Vaše váha se bude přirozeně snižovat o 0,5 – 1 kilo za měsíc. Během prvních šesti měsíců můžete přirozeně zhubnout 3 – 6 kilogramů, aniž byste se nějak výrazně snažila. V každém případě hubněte pomalu a postupně, nikam nespěchejte.
Jak zhubnout po porodu
V případě, že hubnutí trochu napomůžete vhodným jídelníčkem, rozumnou dietou nebo cvičením, může být váhový úbytek po porodu poněkud rychlejší. Také kojení výrazně přispívá k tomu, abyste brzy shodily těhotenstvím nabraná kila. Nejčastějším důvodem nárůstu váhy nebo její stagnace je nepravidelný stravovací režim a samotná kvalita jídla. Během dne zobete samé sušenky, pečivo, tyčinky a na pořádnou porci kvalitního jídla není čas. Teprve večer, až splníte všechny své povinnosti, otevřete lednici a na posezení spořádáte vše, co v ní najdete. A přitom stačí tak málo – usměrnit jídelníček a dodržovat několik základních pravidel. Pokud nekojíte, můžete své snažení hned od začátku podpořit nějakou rozumnou dietou, třeba proteinovou dietou KetoMIX, s níž velmi brzy zaznamenáte první pozitivní výsledky. S KetoMIXem se nemusíte zdržovat žádnou složitou přípravou jídla, ani přemýšlet co nakoupit. Rozmanité chuťové variace od sladké čokolády až po masité pokrmy vám jistě budou vyhovovat. Najíte se do sytosti a vaše tělo nebude nijak strádat. KetoMIX obsahuje vyvážený poměr všech nezbytných živin, je bez lepku a jakékoli chemie. A navíc, funguje i bez cvičení, prostě hubnete jen vhodnou úpravou stravy.
Zaměřte se na jídelníček
Mějte na paměti, že zvyšování váhy v těhotenství probíhalo postupně po celou dobu, proto i následné hubnutí bude trvat přibližně stejně dlouho. Dejte si cíl: na původní váhu se vraťte do prvních narozenin dítěte. Přestaňte se zbytečně stresovat s každým kilogramem a užívejte si miminka. A i když nekojíte, můžete hubnout stejně rychle nebo mnohem rychleji, jako ženy, které ještě kojí.
V prvé řadě se musíte zaměřit na svůj jídelníček a jíst pravidelně několikrát za den. V době po porodu určitě není vhodná doba na žádné experimenty s hladovkou, to byste si ještě více ublížila. Stačí, když omezíte zbytečné kalorie a budete konzumovat nutričně hodnotnou stravu. Prostě usilujte o to, abyste jedli zdravě.
Jídelníček by měl obsahovat vyvážený poměr všech nezbytných živin, tedy bílkovin, tuků, sacharidů, vitamínů a minerálních látek. Pokud tělu zajistíte jejich dostatečný příjem, budete nejen hubnout, ale váš organismus bude mít také z čeho čerpat energii. Nebudete tak unavená a lépe se po porodu zotavíte. Pokud nekojíte, nemusíte tak přísně dbát na složení stravy jako kojící matky, což má také své nesporné výhody. V době kojení totiž platí určitá omezení na některé druhy potravin, které by u miminka mohly způsobit nadýmání a bolesti bříška.
Do každodenního jídelníčku zařaďte:
- dostatek bílkovin (vejce, drůbeží maso, ryby, mléčné výrobky)
- komplexní sacharidy (celozrnné pečivo, cereální výrobky, těstoviny, rýže)
- zeleninu a ovoce
- vlákninu
- luštěniny, sóju, tempeh, tofu
- zdravé tuky
- pravidelný pitný režim
V každém případě se vyvarujte všem jednoduchým sacharidům v podobě bílého pečiva, sladkostí, slazených nápojů. Nejezte žádné polotovary a vynechte stravování ve fast foodu. Smažená a příliš tučná jídla, hutné omáčky také do zdravého jídelníčku nepatří. Důležité je, abyste jedli několikrát za den a mezi hlavními chody si dopřály i malou svačinu (kousek ovoce, zeleniny, řecký jogurt, atd.)
Přidejte i pohyb
V prvních týdnech po porodu se asi nebudete cítit na nějaké náročné cvičení nebo jiné fyzické aktivity. Ale všechny problémy časem odezní a opět budete v kondici. Kdy nastane ten správný čas poznáte jistě sama, ale rozhodně se do ničeho nenuťte. Dobrým začátkem může být už jen to, že budete chodit na delší procházky s kočárkem. Při hodinové procházce vaše tělo spálí 800 – 1000 kJ, což je cca 10 – 15 % vašeho běžného denního energetického výdeje. Když vyrazíte každý den alespoň na hodinovou procházku, můžete za týden shodit i půl kila. Samozřejmě za předpokladu, že i vás energetický příjem je v optimální rovině. Obyčejná chůze je naprosto ideálním pohybem po porodu. Kromě toho je vhodné zařadit cviky na posílení pánevního dna a na zpevnění břišního svalstva, které bývá vlivem těhotenství značně uvolněné. Existuje celá řada cviků, které můžete dělat i doma. Pokud toužíte po společnosti, můžete vyzkoušet přímo nějaké kurzy pro ženy po porodu, velmi vhodným cvičením je třeba pilates.
Vždy myslete na to, že hubnutí po porodu je ryze individuální záležitost, někdo hubne lépe a rychleji, jiný se musí doslova hlídat. Pokud vám bude připadat, že se váha příliš dlouho nehýbe, nepropadejte panice a raději se obraťte na odborníky v nutriční poradně.