Hubnutí je zapeklitá věc. Některé studie tvrdí, že můžete jíst cokoli, pokud ovšem nepřesáhnete určitý počet kalorií, druhé zase, že počítání kalorií nemá žádný smysl a více záleží na samotném složení stravy. Jiní odborníci jsou toho názoru, že bez pohybu nezhubnete a na druhou stranu existují diety, které fungují, aniž byste se hýbali. Jak to tedy vlastně je? Kdyby hubnutí bylo opravdu tak jednoduché, byl by jeden univerzální návod, který by se dal aplikovat na všechny. Jenomže lidé jsou od přírody rozdílní a genetický základ dokáže ledaco ovlivnit. Proto je nejlepší vnímat signály vlastního těla a řídit se jeho potřebami. Přesto existuje několik tipů, které vám dokážou výrazně pomoci na vaší cestě k vysněné postavě. Tady jsou:
Obsah článku
1. Složení stravy
Skladba jídelníčku má na hubnutí dost podstatný vliv. Je samozřejmé, že jídelníček s nadbytkem jednoduchých cukrů, živočišných tuků, bílého pečiva, atd. k hubnutí příliš mnoho nepřispívá, právě naopak. Nepomohou vám ani tisíce hodin strávené v posilovně, to co vypotíte během cvičení zase jednoduše zpátky naberete. Pokud nepatříte k lidem, kteří ať sní cokoli prostě hubnou, musíte se na svůj jídelníček zaměřit. Nejde o to, abyste přesně počítali každodenní energetický příjem. Důležitá je nutriční hodnota potravin, které konzumujete. Abyste hubli, musíte zvýšit příjem bílkovinné složky stravy a omezit sacharidy na nezbytné minimum. Na tomto principu je založena i proteinová dieta KetoMIX, která je sestavena výživovými specialisty tak, aby vaše tělo nijak nestrádalo, mělo dostatek veškerých živin a přitom spalovalo tuky. Díky bílkovinám neztrácíte svalovou hmotu a netrpíte pocitem hladu. Čím více svalů máte, tím lépe a efektivněji hubnete.
2. První jídlo dne
Snídani rozhodně nevynechávejte a udělejte si na ni čas. Její absence prokazatelně vede k poklesu výkonnosti organismu a k nárůstu váhy. Pokud hned po ránu vypijete sklenici teplé vody s čerstvou šťávu z citronu, nastartujete metabolismus na plné obrátky. Snídaně bohatá na bílkoviny vás nasytí na celé dopoledne, sacharidy zase zajistí potřebnou výživu pro mozek a dodají tělu dostatek energie. Ideální jsou vejce k snídani, máte-li raději sladké, dejte si obilnou kaši s ovocem a oříšky.
3. Správný pitný režim
Obyčejná voda je elixír života. Zvlášť při sportování je důležité dostatečně pít. Tekutiny podpoří látkovou výměnu a budete tak schopni i větší výkonnosti. Vhodné je pít nejenom před a po tréninku, ale i během cvičení. Pijte neperlivou nebo slabě mineralizovanou vodu, ředěné džusy. Během dne můžete tekutiny doplňovat formou teplého nebo chladného čaje, nejlepší je kvalitní zelený čaj. Obsahuje spoustu látek, které dokážou hubnutí výrazně podpořit a podílí se rovněž na detoxikaci těla.
4. Pravidelnost v jídle
Pokud chcete jíst zdravě, znamená to, že nebudete vynechávat jednotlivá jídla během dne. Každé z nich má svůj význam: jejím prostřednictvím dodáte tělu nezbytné živiny, aby mohlo pracovat na maximální výkon. Budete-li hladovět, budete se cítit unavení, slabí a rozhodí vás jakákoli maličkost. Jestliže někdy nestíháte malou svačinu, nevadí, záhy to doženete. Ale uvědomte si, že největší část energetického příjmu spadá do první části dne. V opačném případě se večer po příchodu z práce domů vrhnete rovnou na ledničku. Těžko pak budete odolávat celovečerním chutím na sladké a vaše pevná vůle dostane pořádně zabrat. Kromě toho vás organismus strádající hladem časem odmění jo-jo efektem.
5. Pohyb
Od nepaměti je pohyb pro člověka úplně přirozená věc a není žádný důvod se mu vyhýbat. Je úplně jedno, zda denně běháte, jezdíte na kole, chodíte do fitness centra a nebo máte raději jen dlouhé procházky v přírodě. Každý pohyb se počítá, důležité je, aby vás to bavilo a k ničemu jste se nenutili. Pokud se necítíte dobře v posilovně, můžete cvičit sami doma. Na výběr máte spoustu cviků, které zvládnete bez problému provádět i s pomocí instruktážního videa. Jakákoli fyzická námaha je součástí zdravého životního stylu a samozřejmě patří i do redukčního režimu.
6. Cvičení před snídaní
Nemáte-li problém brzy ráno vstávat, pusťte se do cvičení ještě před snídaní. Poslední vědecké výzkumy totiž ukazují, že tak spálíte až o 20 % víc kalorií než při pozdějším cvičení. Ranní fyzická aktivita navíc způsobí, že během dne toho nesníte více než obvykle. Po cvičení dodejte tělu dostatek bílkovin, které jsou nezbytné pro následnou regeneraci a výživu svalů.
7. Kombinace posilování a aerobního cvičení
Všeobecně se doporučuje provádět pohybovou aktivitu nejméně třikrát týdně. Aby cvičení přineslo svůj očekávaný efekt, je dobré kombinovat posilování s aerobním cvičením. Když po sérii posilovacích cviků zařadíte aerobní cvičení třeba v podobě jízdy na rotopedu nebo běhu na běžeckém pásu, půjde vám hubnutí pravděpodobně o něco lépe. Ale ne každému může takové pořadí vyhovovat, proto je otestujte sami na sobě. Jinak lze jednotlivé druhy sportu v týdnu střídat. Jeden den se projedete na kole, další strávíte v posilovně, jindy si jdete jen kondičně zaběhat.
8. Funkční trénink
Objevte kouzlo tzv. funkčního tréninku, při kterém procvičíte najednou co nejvíc svalových skupin. Posilovací cviky jsou zpravidla zaměřeny jen na jednu svalovou partii, a tak je musíte při formování postavy mezi sebou navzájem střídat. Funkční trénink je založený na přirozených pohybech, které vykonáváte každý den. Dostanete se do skvělé kondice a doladíte i správné držení těla. Vaše postava celkově zpevní a budete mít větší objem svalové hmoty. Metabolismus pojede naplno a zásoby tuku v těle se budou zmenšovat.
9. Odpočinek a regenerace
Pokud je součástí vašeho redukčního režimu pravidelné sportování, musíte si vyhradit také potřebný prostor na odpočinek a regeneraci. Nezapomeňte, že svaly rostou zejména v klidu po cvičení. Proto si dopřejte kvalitní a dostatečně dlouhý spánek, spěte nejlépe 8 hodin v jednom kuse. Větší svalové partie potřebují na regeneraci alespoň dva dny, menším stačí jeden den. Zároveň se snažte vyhýbat stresu, ten je doslova zabijákem každého hubnutí.
10. Večerní jídlo
Skladba večerního jídla často rozhodne o tom, zda budete ve spánku hubnout a nebo tělo uloží přijatou energii do tukových zásob. Večeři byste měli jíst 2 – 3 hodiny před spaním, abyste ji dokázali ještě strávit. I když chodíte cvičit večer, po návratu domů si dejte ještě lehkou večeři a rozhodně nechoďte spát hladoví. Večeře nemusí být bezpodmínečně teplá, ale měli by v ní převažovat kvalitní bílkoviny nad sacharidy. Můžete si dát také celozrnné pečivo, ale v menší míře a vždy přidejte kopec zeleniny. Určitě vynechte tučná a těžká jídla, která by vám mohla akorát přitížit.
Budete-li dodržovat pravidla zdravého životního stylu, krok za krokem dojdete až k vysněné postavě.