Obsah článku
Co je to vlastně artróza?
Artróza kyčle, někdy nazývána rovněž jako koxartróza je onemocnění, které postihuje nejen osoby vysokého věku, ale také sportovně aktivní jedince, kteří své klouby nadměrně zatěžují. Při sportu se totiž kloub více namáhá a díky tomu degeneruje, tedy opotřebovává se. Můžeme říci, že toto onemocnění postihuje převážně chrupavky umístěné mezi pánevní a stehenní kostí.
Opotřebení kloubu bychom měli věnovat větší pozornost a to už při prvních příznacích. Bolesti se postupně stupňují a mohou se později projevovat, když budete v klidovém režimu, tedy bez pohybu.
Chcete-li se tomuto onemocnění vyvarovat, oddálit jeho vznik, nebo alespoň zmírnit nepříjemné zdravotní komplikace, držte se základního pravidla a dodržujte správnou životosprávu. Dbejte na nutričně hodnotný jídelníček a dodávejte tělu cenné živiny, které podporují zdraví celého pohybového aparátu.
Jak artróza kyčle vzniká?
Příčin onemocnění může být hned několik. Kromě vrozených poruch vývoje a růstu jej mohou doprovázet různé zánětlivé procesy, mezi něž patří mimo jiné i poruchy metabolismu, kam se řadí zpravidla dna, nebo dnes již poměrně častý diabetes.
Sportovci se mohou potýkat s takzvanou traumatickou příčinou onemocnění artrózou kyčle. Někdy stačí, když jsou do sportu příliš zapálení a zapomínají na tu zátěž, která může být někdy velice nepříjemná. To pak může mít i jiný důvod, např. vykloubení, nebo zlomenina.
Dalším příznakem pro vznik artrózy může být rozdílná délka končetin, tedy zjednodušeně takzvaná anatomická příčina. K onemocnění může přispět zánětlivé onemocnění, například revma, nebo můžeme říci revmatoidní artritida.
Obezita je dalším faktorem pro vznik onemocnění artrózou kyčle, a nejen té. Velmi často se problémy projevují rovněž u kuřáků a jedinců, kteří nadměrně konzumují alkoholické nápoje. Když se k tomu připíše ještě nevhodné stravování, komplikace v podobě bolestí se jistě projeví nejen v oblasti kyčlí. Na vzniku artrózy se podílí taktéž duševní zdraví.
Mgr. Marie Holubová uvádí: “Bolest u pacientů evokuje pocit úzkosti, má negativní vliv na náladu a psychickou stránku nemocného.”
HOLUBOVÁ, MARIE. Validizace a porovnání dotazníků na sledování kvality života u pacientů s artrózou kolenního a kyčelního kloubu
Projevy artrózy
Hlavní známkou vzniku artrózy je stárnutí organismu, které doprovází snižující se schopnost regenerace tkání. Onemocnění se může odhalit již ve věku dvacátého roku života. Někdy se s ním seznámíme až v pokročilém věku, nebo ve stáří. Vše závisí na opotřebení daného kloubu a sportovní či pohybové aktivitě.
Artróza kyčle má několik fází:
- Na začátku se bolest objevuje třeba jen při pohybu a někdy v průběhu chůze může odeznít.
- Postupem času se bolesti stupňují a mohou se projevit i v případě, že jsme v klidu.
- Následně dochází k omezení pohybu v kyčelním ohybu.
- V poslední fázi se kyčelní kloub může rozpadnout, dochází k destrukci a tím i zkrácení dolní končetiny.
Co dělat, když se u mě artróza objeví?
Při artróze kyčle je třeba se začít šetřit a klouby příliš nezatěžovat. Pokud si však myslíte, že už nikdy nemůžete dělat žádný sport, nevěšte hlavu. Plavání, ani jízda na kole vašemu onemocnění neuškodí. Naopak, pohyb je velmi důležitý, nejen pokud nás trápí bolesti kyčlí. V případě, že by tělo bylo úplně bez pohybu, bolesti by se časem stupňovaly. Při problémech s artrózou kyčle se potýkají i vrcholoví sportovci. V některých případech mohou vykonávat svou činnost slávy i nadále.
Prevence je samozřejmě velice důležitá. Pro naše zdraví je v tomto případě nejvhodnější změna stravování. Je třeba dodávat tělu dostatek vitamínů, minerálů a dalších důležitých živin. Velmi vydatná strava se odráží na hmotnosti jedince a větší váha pak zatěžuje klouby. Proto je dobré dodržovat pestrý a vyvážený racionální jídelníček. Určitě není od věci zdraví prospěšné látky doplňovat také prostřednictvím kvalitního doplňku stravy.
Například kloubní výživa Kloubus obsahuje ideální kombinaci živin, které organismus potřebuje pro udržení správné funkce kloubů, vazů, šlach a chrupavek. Zkrátka, posiluje celý kloubní systém. Užívat jej mohou jak mladí sportovci, tak i lidé v produktivním věku a senioři.
Kloubus – účinná výživa pro vaše klouby
- 16 účinných látek v jedné dávce (tělo je dokáže bez problému přijmout a zpracovat)
- specifická kombinace živin pro celý kloubní systém
- lahodný nápoj s chutí grapefruitu
- bez umělých barviv a sladidel
- balení obsahuje 30 jednoporcových sáčků
- přispívá ke zmírnění bolesti kloubů
- působí preventivně proti vzniku nemocí pohybového aparátu
- snadné užívání (sypký prášek stačí smíchat s tekutinou)
- vhodné pro všechny aktivní osoby, sportovce i seniory
Normální funkce kloubního systému je také závislá na dostatečném množství kolagenu v těle, a proto tato látka tvoří podstatnou složku přípravku Kloubus. Kolagen se přirozeně vyskytuje v některých potravinách (vývary z kostí, aspik, apod.), případně existují potraviny podporující jeho tvorbu (tučné ryby, vejce, ořechy, semínka, bobulovité ovoce, atd.), takže jejich přítomnost v jídelníčku je více než zásadní.
Ovšem pravdou je, že ne všechen tento kolagen dokáže lidský organismus dostatečně vstřebat. Proto je vhodné dodávat kolagen formou doplňku stravy, jako je třeba zmiňovaný Kloubus a tělo si jej samo nejlépe využije tam, kde je třeba.
Zdraví kloubů podpoří správná výživa
Pro zdravou funkci kloubů je také velmi podstatná samotná skladba jídelníčku. Pokud ve stravě schází dostatek antioxidantů (vitamínů C, A, E, zinku, selenu) a hlavně kolagenu, který je základní stavební látkou kloubů, kostí a chrupavek, může pak začít docházet k různým projevům nemoci (artróza, artritida, osteoporóza, atd.).
Když budou mít všechny tkáně pohybového aparátu dostatečnou a správnou výživu, je možno různým kloubním potížím předejít, případně zmírnit jejich projevy. Z toho důvodu je neméně důležité zaměřit se na každodenní jídelníček a jíst potraviny s obsahem kvalitních živin.
Jídelníček by měl být bohatý na různé druhy zeleniny a ovoce. Ryby, maso, vejce, obilniny, celozrnné pečivo obsahují cenný selen, vitamín A dodají třeba játra, mrkev, meruňky. Dobrým zdrojem zdravých tuků je olivový olej, ořechy, slunečnicová semínka. Klouby prostě potřebují pestrou a rozmanitou stravu.
Jaké sporty nezatěžují kyčle?
I s artrózou kyčle si můžeme užívat pohyb v každém věku. Ne každý sport je ale pro tento druh onemocnění vhodný. Některé aktivity mohou naše klouby příliš přetěžovat a tím si spíše uškodíme. Je tedy důležité, abychom si vybrali ten správný druh sportu, který nám bude vyhovovat nejen z hlediska zdraví.
Pro zdravý pohyb je potřeba se před sportem dobře protáhnout, abychom byli připravení na vhodnou aktivitu. Ke správnému cvičení, protahování a aktivní činnosti patří bezpochyby i správné dýchání. Budeme-li správně sportovat, klouby a celý organismus se nám odvděčí zdravým fungováním.
Plavání
Jedním z nejšetrnějších sportů je právě plavání. Nejenže minimálně zatěžuje klouby, ale zlepšuje také celkovou kondici. Plavání je jednou z nejpřirozenějších aktivit pro člověka. Díky vlastnostem vodního prostředí ani při nadváze nepřetěžuje klouby, vazy a páteř. Plavání je také skvělou rehabilitační technikou, která pomáhá nenásilně zvýšit hybnost kloubů (kyčlí, kotníků, ramenou) po úrazech či operacích.
Cyklistika
Jízda na kole je další poměrně nenáročnou aktivitou, kterou je možné vykonávat i s artrózou kyčle. Navíc je doporučována lékaři. Pokud nejste nadšení cyklisté, můžete sportovat i v pohodlí svého domova pomocí rotopedu, který se bude hodit i v zimním období. Pokud se však rozhodnete jezdit na kole, je důležité dbát na správné nastavení kola se kterým hravě pomůže zkušený prodejce, nebo opravář kol.
Pilates
Toužíte po něčem novém? Vyzkoušejte pilates. Jedná se o velmi populární cvičení především pro ženy. Při tomto druhu aktivity se naučíte správně dýchat, zlepšíte si stavbu těla a pánevní dno. Pilates je vlastně posilování, které zlepšuje koordinaci těla a pomáhá odstranit bolest kloubů.
Chůze
Není nad přirozenější činnost, než je právě chůze. Ať už si vyjdete na nějaký výlet, nebo procházku, vždy bude jednou z nejprospěšnějších aktivit pro onemocnění kloubů. Procházet se je možné prakticky kdekoliv. Vykonávat ji můžete i s poměrně populárními holemi, se kterými chůzi proměníme v nordic walking.
Procházet se nemusíme pouze formou procházky, ale někdy stojí za to se projít pěšky domů z práce, dojít pro dítě do školky či školy, nebo se podívat do obchodu. Příjemnější však je chůze v přírodě, někde v lese, na výletě.
Jóga
V případě onemocnění koxartrózou můžeme využít cvičení jógy, které skrývá pár pozic, které jsou prospěšné na bolesti kyčelního kloubu. Pokud si vyberete vhodné a nenáročné lekce, budete překvapení, jak blahodárné cvičení jóga vlastně je.
Co kyčlím neprospívá?
Naopak nevhodnou sportovní aktivitou se rozumí ta, která zatěžuje naše klouby. Mezi tyto sporty patří např. běh, tenis, fotbal a další míčové hry. Kvůli zmíněným aktivitám dochází k prudkým nárazům, které kloubům příliš neholdují.
Kromě nevhodného sportovního zatížení se na zdraví kloubů negativně podepisuje i stres. Ve stresu se svaly napínají a mohou způsobovat špatnou hybnost kloubu s bolestivými projevy. Takové napětí lze uvolnit masáží nebo pomáhá správné držení těla.
Klouby jsou také náchylné na chladné počasí. Je třeba věnovat pozornost období, v němž aktivitu vykonáváme. Sportujme tedy raději v letních měsících. V zimním období bychom se raději měli věnovat aktivitám, které můžeme vykonávat například doma v teple.
Fyzioterapie pomáhá
V případě akutního stavu při bolesti kyčelního kloubu se doporučuje využití fyzioterapie, pomocí které se uvolní přetížené svaly. Další metodou je takzvané natahování kyčelního kloubu, jež se nazývá manuální trakce.
Důležité je pokračovat i po skončení fyzioterapie. Můžeme využít cvičení znázorněné v následujícím videu.
V horších případech už pak pomůže pouze operace, jež se v lékařské praxi nazývá artroskopie. Jedná se o takzvanou revizi kyčelního kloubu. Někdy je třeba vyměnit kloub celý. Místo kloubu poslouží endoprotéza, která ho zcela nahradí. Někde se můžete setkat se zkratkou TEP jež nahrazuje termín úplná náhrada kloubu.
Co říci závěrem? Nejdůležitější je především prevence, která pomáhá snížit riziko případného onemocnění kyčelního kloubu. Její podstatou je zdravý vyvážený jídelníček a provozování vhodných sportovních aktivit, které co nejméně zatěžují klouby. Myslete na své zdraví a nenechte se bolestí omezovat při aktivní cestě životem. Pokud je tělo spokojené a zdravé, jsme spokojeni i my samotní.