Hubnutí ve vodě: Díky plavání budete štíhlí, ale chce to správný trénink

Plavání je skvělý pohyb na spalování kalorií. Nevěříte? Tak to zkuste. Ne náhodou patří k nejzdravějším sportům, který zvládne každý a s dodržením určitých pravidel vám pomůže  vymodelovat vysněnou postavu. Takže vytáhněte plavky a zamiřte k nejbližšímu bazénu. Uděláte něco pro své zdraví, protáhnete se, osvěžíte a příjemně naladíte. Jelikož voda nadnáší lidské tělo, plaváním nezatěžujete klouby tak, jako při jiných sportech a zároveň posilujete svaly celého těla. Proto je také hubnutí ve vodě doporučováno lidem s velkou nadváhou a obezitou. Co to pro vás znamená? Jen to, že s minimálním úsilím docílíte efektivního spalování podkožního tuku a kilogramy půjdou dolů mnohem rychleji. Aby plavání bylo účinné, musíte plavat poctivě. Zvolit můžete jakýkoli styl, ale je nutné držet se několika zásad.  

Voda příjemně nadnáší, ale současně klade větší odpor než vzduch / foto: pixabay.com
Voda příjemně nadnáší, ale současně klade větší odpor než vzduch / foto: pixabay.com

 

Nejen plaváním, ale i stravou hubnete

Každé hubnutí začíná redukčním režimem, jehož podstatou je racionální jídelníček a přiměřený pohyb. Jenomže není pohyb jako pohyb, pár posilovacích cviků vám mnoho nepomůže. Na spalování tukových zásob v těle je nejúčinnější jakákoli forma aerobní fyzické aktivity, kam kromě plavání patří také třeba běh nebo jízda na kole či kolečkových bruslích. Plavání ale oproti jiným sportům není tak náročné na kondici. Například běh velmi intenzivně zatěžuje svaly nohou, zato plavání rozvádí námahu do celého těla a procvičuje více svalových skupin. Proto je plavání ideální způsob, jak zhubnout.

Aerobní cvičení je fyzický pohyb prováděný při střední intenzitě po delší dobu za zvýšené tepové frekvence. Za těchto podmínek začne tělo primárně čerpat energii z uložených tukových zásob namísto glykogenu. Ke spalování tuků začíná docházet teprve po cca 20 – 30 minutách.

K čemu by vám bylo plavání, kdybyste po hodince strávené v bazénu zamířili rovnou do fast foodu a dali si pořádnou kalorickou nálož v podobě dvojitého hamburgeru, hranolků a zapili to sladkou colou? Pokud usilujete o redukci hmotnosti, musíte myslet i na správné složení stravy: ubrat sacharidy a přidat bílkoviny. Jen tak bude mít vaše snaha o zhubnutí nějaký smysl. Abyste každý den nemuseli složitě přemýšlet o jídle a počítat přesný poměr všech zastoupených živin, můžete využít proteinovou dietu KetoMIX. Ta vám předkládá stravu jednoduchou na přípravu a nutričně vyváženou tak, aby vaše tělo nijak nestrádalo a přitom mělo zajištěno nejen všechny makroživiny (bílkoviny, tuky, sacharidy), ale také vitamíny, minerály a vlákninu. KetoMIX funguje právě na principu zvýšeného množství bílkovin ve stravě oproti sacharidům, jejichž příjem je omezen jen na nezbytné minimum. Takovou úpravou jídelníčku donutíte vlastní tělo k tomu, aby energii čerpalo primárně z tukových zásob. Bílkoviny zajistí tělu dostatek svalové hmoty, která je důležitá pro optimální hodnoty bazálního metabolismu a navíc vás zasytí na dlouhou dobu, takže nebudete trpět pocitem hladu. Přestože s KetoMIXem hubnete i bez cvičení, nic nebrání tomu, abyste si několikrát do týdne nešli zaplavat. Protáhnete všechny svaly v těle a tuky budou ubývat ještě rychleji.

TIP: V eshopu KetoMIX máte na výběr několik základních druhů jídel, které si připravíte nasladko i naslano. Vychutnat si můžete dobrou kávu a dokonce také proteinovou čokoládu. Přitom máte jistotu, že vaše tělo nijak nestrádá a hubne.

Předem se připravte na to, že po hodině strávené v bazénu se budete cítit hodně hladoví. Snažte se však krotit nával vlčího hladu a držte se svého plánu. Pokud vybočíte ze stanoveného jídelníčku, proces spalování tuků se zastaví. I z toho důvodu je dobré využít proteinovou dietu KetoMIX, kdy si můžete vzít jednoduše svačinu s sebou. Jídlo bez problému připravíte předem a uchováte v termosce.  

Plavecké brýle chrání oči od chloru a zlepší vaši orientaci ve vodě / foto: pixabay.com
Plavecké brýle chrání oči od chloru a zlepší vaši orientaci ve vodě / foto: pixabay.com

 

Důležitá je teplota vody

Plavání je mezi lidmi více oblíbené než jakékoli jiné sporty. Někomu vadí při tréninku vydýchaný vzduch v halách, jinému nevyhovuje celé prostředí fitness centra. Donutit se k domácímu cvičení vyžaduje pevnou disciplínu a samotný běh odradí jen pomyšlením na vynaloženou námahu. Naproti tomu plavání spojuje příjemné s užitečným. V létě můžete využít pěkné počasí a zajít rovnou na plovárnu, v zimě se určitě rádi prohřejete v krytém bazénu. Dříve než se ale rozhodnete, kam vlastně půjdete, zjistěte si teplotu vody. Ta je totiž zásadní.

Abyste plaváním dosáhli požadovaného efektu hubnutí, musíte pro návštěvu zvolit takový bazén, jehož teplota se stabilně pohybuje kolem 26 °C. Kdybyste totiž plavali v bazénu s teplou vodou, tělo by mělo tendenci spíš relaxovat a brzy byste podlehli únavě. Ale ani studená voda není ideální. Ve studeném bazénu dochází zase k tzv. tulenímu efektu.

Tulení efekt znamená, že tělo reaguje na studenou vodu ukládáním tuku v těle a tím se chrání proti ztrátě tepla. To se týká zejména dálkových plavců a vrcholových sportovců, kteří tráví ve vodě několik hodin denně.

Jak plavat, abyste spalovali tuky

Výhodou plavání je to, že se jedná o velmi komplexní pohyb, při kterém rovnoměrně namáháte a zatěžujete svaly celého těla, což má na tělesnou kondici blahodárný vliv. Plaváním procvičíte celé tělo, nezatěžujete kloubní aparát, zvýšíte kapacitu plic a posílíte srdce a cévy. Proto je plavání výborným aerobním cvičením, při němž dochází ke spalování tukových zásob v těle. Ovšem jen za určitých podmínek, budete-li trénink provádět špatně, s tukovou tkání to ani nehne.

Koupit dietu KetoMIX

 

Aby plavání přineslo kýžený účinek, měli byste plavat v bazénu s teplejší vodou ve stejnoměrném tempu minimálně půl hodiny. Intenzita plavání by se měla pohybovat mezi 60 – 70 % maximální tepové frekvence. Na trénink si vyhraďte nejlépe hodinu a půl času včetně úvodního rozcvičení a protažení. Na začátek si dejte pár dřepů nebo sklapovaček, to bohatě stačí. Pořádně protáhněte záda, ruce, ramena, nohy, šlachy a teprve pak skočte do vody. Nejprve uplavte dva bazény volným stylem na rozehřátí a teprve pak začněte s tréninkem. Zvolte svižné tempo v libovolném stylu tak, abyste zvládli 40 – 60 pětadvacetimetrových bazénů. Plavecký bazén navštěvujte 2 – 3 x týdně a po každé návštěvě si dopřejte jeden den na regeneraci.

Osvojte si správnou techniku plavání

Plaváním se dá spálit spousta kalorií. Přitom není podstatné, zda plavete prsa nebo kraul. Záleží jen na tom, co vám lépe vyhovuje a jak jste zdatní. Pokud nejste vůbec trénování, snažte se pro začátek uplavat alespoň jeden kilometr, jste-li v dobré kondici, klidně i dva. Čím víc bez přestávky uplavete, tím lépe pro vás. Důležité je ale plavat správně a osvojit si správnou techniku. Velmi častou chybou je zaklánění hlavy, čímž přetěžujete nejen krční páteř, ale trpí i svaly na ramenou a šíji. Nic naplat, hlava musí do vody. Je-li vám to nepříjemné pořiďte si plavecké brýle a čepici.

Určitě umíte plavat od dětství, ale nic nepokazíte tím, když natrénujete správnou techniku za pomoci plaveckého instruktora, případně se lze přihlásit do kurzu plavání pro dospělé. Vaše snaha se tak nebude míjet účinkem a vyhnete se případným problémům pohybového aparátu.

Podívejte se na názorné video a ujistěte se, že plavete správně:

https://www.youtube.com/watch?enablejsapi=1&origin=https://superzdrave.cz&autoplay=0&cc_load_policy=0&iv_load_policy=1&loop=0&modestbranding=1&fs=0&playsinline=0&controls=1&color=red&cc_lang_pref=&rel=0&autohide=2&theme=dark&" class="__youtube_prefs__ epyt-facade no-lazyload" data-epautoplay="1" >YouTube playerhttps://www.youtube.com/watch/maxresdefault.jpg" />Kliknutím přijmete marketingové cookies YouTube a spustíte video.
 

Preferujete prsa, kraul nebo znak? Opravdu není podstatné čemu dáváte přednost, na spalování tuků je účinný jakýkoli plavecký styl, ale současně vám může pomoci vytvarovat určité svalové partie. Dáváte přednost kraulu nebo motýlku? Budete mít silná ramena a paže. Plavete raději prsa? Pak posílíte především zádové svaly a hýždě. Aby nedocházelo k různým svalovým disproporcím, je dobré jednotlivé styly střídat.

Jak působí plavání na hubnutí?

Možná, že vás energetická náročnost plavání překvapí. V tomto směru totiž hravě předčí i jízdu na kole nebo svižnou chůzi, pokud ovšem plavete bez přestávky 30 – 60 minut. Plavání si v ničem si nezadá ani s boxem. Když to přepočtete na kilojouly, tak to dělá rovné 2 000, což je o něco málo méně než například hodina běhu. Při plavání jste sice nadnášeni vodou, ale zároveň voda klade větší odpor než vzduch, proto spálíte podstatně více kalorií. Z toho důvodu je také plavání doporučováno jako ideální pohyb lidem s velkou obezitou.

Při plavání se množství spálených kalorií odvíjí od vaší tělesné hmotnosti: člověk o hmotnosti 70 kg zhubne za hodinu plavání stylem prsa v obyčejném tempu 680 kcal, hodina kraulu vás připraví o 1 000 kcal.

Chcete-li plavání zařadit do redukčního režimu a využít této aerobní sportovní aktivity, můžete ještě před tréninkem hubnoucí efekt podpořit přírodními spalovači tuku. Velmi účinná je zelená káva, chilli papričky, šťáva z hořkých citrusových plodů nebo zelený čaj. Velmi vhodné je také plavecký trénink zakončit saunou nebo masáží, obojí přispěje k regeneraci svalů.

Někteří lidé se mohou během plavání potýkat s nepříjemnými křečemi v noze. Tomu lze zabránit nejen zvýšenou konzumací hořčíku, ale i krátkou rozcvičkou na suchu před tím, než skočíte do bazénu.

Místo plavání aquaaerobic?

Plavání vyžaduje pravidelná tempa v bazénu, avšak vynaložená námaha se nemusí líbit každému. Ve vodě sice můžete provádět jakýkoli pohyb, ale je nutno připomenout, že na spalování tuků funguje především aerobní aktivita, kterou lze ve vodě provádět v podobě jakéhokoli plaveckého stylu. Do úvahy připadá snad ještě aquaaerobic, což je cvičení za doprovodu hudby pod vedením lektorky. Správně tušíte, že tyto lekce jsou určeny spíš ženám a mají obdobné výhody jako plavání. Voda nadlehčuje tělo, a tak zejména velmi obézní lidé nemají problém s pohybem. Nemůžete ale čekat, že takto půjde váha dolů, jediným benefitem je snad formování postavy. Abyste hubli, musely by hodiny aquaaerobicu probíhat ve vyšším tempu a na jednotlivé lekce byste museli docházet alespoň dvakrát týdně.

Následující video vám ukáže, jak taková jedna lekce aquaaerobicu vypadá:

https://www.youtube.com/watch?enablejsapi=1&origin=https://superzdrave.cz&autoplay=0&cc_load_policy=0&iv_load_policy=1&loop=0&modestbranding=1&fs=0&playsinline=0&controls=1&color=red&cc_lang_pref=&rel=0&autohide=2&theme=dark&" class="__youtube_prefs__ epyt-facade no-lazyload" data-epautoplay="1" >YouTube playerhttps://www.youtube.com/watch/maxresdefault.jpg" />Kliknutím přijmete marketingové cookies YouTube a spustíte video.
 

Tak co, pustíte se do boje s přebytečnými kaloriemi a začnete plavat? Každý pokus stojí za to! Během plavání se pravidelně střídá svalové napětí s relaxací, což se pozitivně projeví na vašem pohybovém aparátu, srdci, cévách a kapacitě plic. Plaváním zlepšíte svoji kondici, vytvarujete postavu a také zhubnete.  

Autor: Hana S.

Jmenuji se Hanka a zdravý životní styl je pro mne reálným způsobem života. Cítím se tak mnohem lépe a plná energie. Byla jsem biohackerka ještě dávno před tím, než tento termín vůbec vznikl. Sama na sobě zkouším, co je pro mé tělo nejlepší a své poznatky se snažím předat dál prostřednictvím hodnotných článků. Psaným textem tvořím kvalitní obsah také jiných webových stránek (kontakt). Mám ráda dobrou kávu, pozitivní lidi, toulky přírodou, jízdu na kole a relaxaci při józe.

přečtěte si také

Banánová dieta pomáhá při hubnutí: A vůbec nemusíte jíst jenom banány!

Máte rádi banány? A víte, že vám mohou pomoci i s hubnutím? Vůbec se jim …

Napsat komentář