Jízda na kole hubnutí břicha vyřeší rychle

Jezdíte rádi na kole, nebo chcete začít a přemýšlíte o tom, zda by vám kolo nepomohlo zhubnout břicho? Cyklistika je velmi zajímavé řešení i pro ty, co mají velkou nadváhu nebo trpí bolestmi kloubů a jiné sporty pro ně nejsou vhodné. Každý pohyb je pro úbytek hmotnosti podstatný a ne jinak je tomu i u jízdy na kole. Jak na to? Jak dosáhnout nejlepších výsledků? Pojďme si o tom něco říct.

Jízda na kole pomáhá při hubnutí celého těla / foto: pixabay.com

 

Zázrak jménem aerobní cvičení

Pro shazování přebytečných kil a pro zlepšení tělesné kondice se doporučuje především aerobní cvičení. Co to je? Mezi aerobní cvičení lze zařadit takovou fyzickou aktivitu, která zajišťuje dostatečný přísun kyslíku do svalů a do krve při námaze, která trvá po dlouhou dobu v optimálně nízkém tempu. Je to například rychlá chůze, běh v klidovém tempu nebo jízda na kole. Pro shazování tuků a hubnutí břicha je lepší volit mírnější intenzitunáročná silová a rychlá aktivita má pak efekt hlavně na růst svalů. S tím proto souvisí otázka, jak dlouho jezdit na kole, aby se dostavily požadované výsledky.

Kdy tělo začne spalovat tuky?

Vždy záleží na fyzické zdatnosti a celkové natrénovanosti každého člověka. Obecně se dá ale říct, že jakákoli aktivita využívá energii z cukrů, a to po prvních dvacet minut jejího trvání. Je to dáno tím, že jsou pro tělo dostupnější a velmi snadno se štěpí. A to dokonce až dvakrát rychleji než tuky. Takto se tedy snaží tělo získat energii během krátké chvíle námahy. Zhruba ve chvíli, kdy je tato časová hranice překonána, začne tělo využívat energii z tuků.

Jak uvádí Nadezhda Borzenko: “Tuk poskytuje větší množství energie na gram látky než sacharidy, tím pádem i malé navyšování tuků může pokrýt energetické potřeby.“

BORZENKO, NADEZHDA. Jaké je optimum energie ze sacharidů?

Citace: [BORZENKO, Nadezhda. Jaké je optimum energie ze sacharidů? [online]. Brno, 2018 [cit. 2020-10-27]. Dostupné z: <https://is.muni.cz/th/k6gvm/>. Bakalářská práce. Masarykova univerzita, Lékařská fakulta. Vedoucí práce Jindřich Fiala.]

 

Zásoby glykogenu se totiž zmenšují a metabolismus s ním začne šetřit. To je ovšem ta pravá chvíle pro nás. Doba, kdy účinně snižujeme tukové zásoby. Vhodný efekt se proto dostaví při pravidelné jízdě na kole, která trvá alespoň 50-60 minut.

Pozvolna, pravidelně a dlouho

Aerobní cvičení je tedy sportování, které nepotřebuje rychlost a velkou výkonnost, ale spíše pravidelnost a vytrvalost. Než se pustíme do toho, jak co nejlépe zhubnout břicho jízdou na kole, řekněme si něco o i technice jízdy.

Jízda na kole vybízí ke krásným výletům do přírody / foto: pixabay.com

 

Správná technika jízdy a držení těla

Pro optimální jízdu a požadované výsledky je nutné mít samozřejmě kolo správné velikosti, jehož jednotlivé prvky musí být dobře nastaveny pro konkrétní požadavky postavy. Mimo to je ovšem třeba věnovat dostatečnou pozornost i správnému posedu. A to se může měnit podle typu jízdních kol. Jaké jsou?

Typy kol

Jaké si vybrat kolo? Je lepší třeba horské nebo silniční? To opravdu záleží na každém cyklistovi, někdo rád využije kopcovitý terén, někdo má možnost jezdit jen po cyklostezkách. Ukažme si, co které kolo přináší pro lidské tělo.

 • Horská kola – kola, jejichž celková konstrukce vyhovuje náročnějším jízdním podmínkám, jako jsou kopce, polní a lesní cesty, štěrkové, kamenité nebo kluzké povrchy. Tělo na horském kole má vzpřímenější posed. Ramena a celá horní část těla jsou více zapojené. Krční páteř není příliš zatěžována při běžné jízdě, ale při využití nerovností a tím pádem i otřesům při jízdě dostává silnější zásahy.
 • Krosová a trekingová kola – spojují v sobě přednosti horských i silničních kol dohromady. Jsou skvělou volbou pro každého, kdo rád mění terén, kdo netouží jen po adrenalinu, ale stejně dobře si užije jízdu po rovince. Kola pro tělo představují vyvážené využití celého pohybového aparátu a změny rozložení hmotnosti.
 • Silniční kola – klasická silniční kola určitým způsobem nutí jezdce do předklonu se záklonem hlavy, čímž se zatěžují svaly krční páteře. Největší nápor mají nohy, horní část je na jednotvárném terénu více „uzamčená“. Paradoxně je tedy silniční cyklistika pro tělo namáhavější, ale pro zajištění aerodynamiky a celkového dopadu na svaly a klouby nejpřívětivější.
 • Městská kola – velkou oblibu zaznamenávají také městská kola, jsou to obvykle designové kousky, které slouží jako alternativní dopravní prostředek do práce, školy nebo za zábavou. Ale i na nich můžete dosáhnout úbytku tukové zásoby. Podle typu provedení se řadí mezi druhy, které procvičují celou tělesnou konstrukci a zajišťují vzpřímený posed při jízdě.
 • Rotopedy – rozhodně buďme spravedliví – rotoped funguje na hubnutí břicha naprosto stejně jako jízda na kole venku. Je to perfektní řešení, jak využít volný čas třeba u televize, nebo když nemůžete zrovna do přírody vyjet (prší, sněží a podobně). Má stejná pravidla ohledně délky jízdy, můžete si navíc upravit náročnost i posed, abyste simulovali různé typy kol, která jsme popsali výše.

Důležité je vědět, že jízdou na kole se nevěnujeme jen jedné oblasti těla, ale v podstatě procvičujeme celou postavu. Nejde tedy jen o hubnutí břicha, ale úbytku tuků a formování postavy dosáhneme i na jiných částech, což je jistě velkým pozitivem cyklistiky.

 

Jakou zvolit intenzitu? Dle tepové frekvence

Dostatečná délka jízdy umožňuje pohybovat se v tzv. aerobním pásmu, tedy pásmu, které čerpá energii z tukových zásob. Je to pro představu asi 65-75 % maximální tepové frekvence. Kolik to je? To je frekvence, při které člověk vykonává pohyb a zároveň dokáže mluvit.

Svou maximální tepovou frekvenci (MTP) můžete vypočítat:

 • MTP ženy je 226 – věk
 • MTP muži je 220 – věk

Individuální hodnota maximální tepové frekvence uvádí:

 • 50 – 65% MTP odpovídá regenerační zóně
 • 65-75 % MTP je zóna vytrvalostní
 • 75-85 % MTP silová zóna
 • 85-95 % MTP je pak závodní zóna

Vždy je samozřejmě nutné zohlednit svůj aktuální zdravotní stav a případně se o vhodném cvičení poradit se svým lékařem nebo odborníkem.

Než ráno vyrazíte na trasu, musíte se vydatně nasnídat / foto: pixabay.com

 

Jak by mohl vypadat váš hubnoucí trénink?

 • Pokud se nevěnujete žádnému jinému sportu, začněte jezdit na kole třikrát až čtyřikrát týdně. Dbejte vždy na řádné protažení těla před i po jízdě.
 • Vhodné je alespoň pro začátek tréninku jezdit obden, tedy mít jeden den zátěž a druhý den odpočinek. Tělo si na změnu lépe zvykne. Volte jednoduché cesty, není třeba vyhledávat obtížný terén. Úbytek tuku vyžaduje aerobní styl jízdy, tedy alespoň 50-60 minut.
 • Již asi po dvou týdnech budete v lepší kondici a můžete volit členitější terén. Jízdou z kopce a do kopce se mění intenzita zátěže a tělo bude budovat svalovou hmotu. Je nutné si uvědomit, že kolo procvičuje celé tělo, hubnutí se proto nebude týkat jen břicha.

Po měsíci zkuste změnu:

 • 3 x týdně jízda po 90 minut tak, abyste se zadýchali, ale mohli mluvit.
 • Na trase si vytyčte úsek, ve kterém budete měnit rychlost jízdy. Vždy tedy asi 300 metrů rychle a 300 metrů pomalu, to alespoň 7x za sebou.
 • Silové cvičení formuje především svaly dolní poloviny těla – lýtky, stehna a hýždě. Na úbytek tuku v oblasti břicha je stále nejlepší dlouhé kondiční ježdění.
Kolik se dá jízdou na kole shodit? Průměrně pro postavu o váze 65-75 kg:

 • Jízda na kole 8km/h – 232 kcal
 • Jízda na kole 16km/h – 420 kcal
 • Jízda na kole 20 km/h – 563 kcal
 • Jízda na kole 30 km/h – 844 kcal

 

Co je důležité? Správné stravování!

Při každém hubnutí, dietě, cvičení, změně životního stylu je v podstatě nejdůležitější správný přísun živin. Je chybou si myslet, že před sportovním výkonem není třeba nic jíst, že tělo začne dříve sahat do tukových zásob. Velký omyl. Hlad je stresující a tělo na něj reaguje tak, že začne více šetřit a o to více ukládat energii.

jízdě na kole se musí přistupovat zodpovědně. Zajistit si alespoň hodinu před jízdou optimální přísun potravin, které obsahují bílkoviny, vitamíny, minerály, sacharidy a aminokyseliny. Nedostatek potravin může mít za následek závratě, nevolnost, samozřejmě málo energie a síly.

Během redukčního režimu si nemusíte odpírat zdravý dezert / foto: archiv autorky

 

V jídelníčku nesmí chybět

 • Sacharidy – pro svaly ale i játra jsou sacharidy, které jsou zdrojem glykogenu, klíčové. Mění se na glukózu a zajišťují dlouhý výkon cvičení. Dbejte na přiměřený příjem zdravých cukrů.
 • Bílkoviny – ty zajišťují účinnou regeneraci svalů. Bílkoviny jsou také zdrojem aminokyselin, které podporují obnovu poškozených svalových tkání. Dostatek příjmu bílkovin pomáhá s optimálním odbouráváním tuků, startuje metabolismus a navozuje pocit sytosti.
 • Ovoce, zelenina, ovesné vločky, oříškyluštěniny atd.

Ideální je zajistit si pokrmy, které jsou snadné pro přípravu, nezatěžují tělo a mají všechny potřebné výživové hodnoty v rovnováze tak, jak to umí například jídla KetoMIX.

Co je KetoMIX?

KetoMix pro sportovce

Jídla KetoMIX jsou vhodná i jako plnohodnotná strava při sportování. Obzvláště tedy pro jízdu na kole. Čas na přípravu jakéhokoli pokrmu, ať už se jedná o kašepolévkykoktejly nebo omelety, se omezí na pouhých pět minut, takže žádné složité vyvařování. A stejně dobře poslouží i velmi dobré proteinové tyčinky různých příchutí, které můžete navíc vozit všude s sebou.

Chcete-li zhubnout břicho jízdou na kole, určitě je vhodné do každodenní stravy zahrnout také jídla KetoMix. Potraviny bohaté na bílkoviny dodávají tělu potřebnou energii, takže je správně vyživováno a současně dochází ke spalování tukových zásob.

Kombinace vhodného jídla a vhodného pohybu napomáhá k mnohem rychlejšímu a efektivnějšímu úbytku váhy. 

Podívejte se, jak jednoduše a chutně můžete vařit s jídly KetoMix:

YouTube playerKliknutím přijmete marketingové cookies YouTube a spustíte video.

 

Jízda na kole pomáhá při hubnutí

Výsledky nejsou ze dne na den, to jistě ne, ale rozdíl i přesto pocítíte již klidně za dva týdny. Hubnutí břicha a celého těla jízdou na kole je velmi účinné a výsledky jsou dlouhodobé až trvalé. Každá činnost se prostě nakonec vyplatí, zvlášť když je podpořená zdravým a vyváženým přísunem živin.

Produkty KetoMIX fungují jako samostatný jídelníček i jako hodnotný doplněk stravy, takže lze kombinovat s běžnými jídly a pořád si udržovat zdravý životní styl – během diety i kdykoli po jejím skončení. A klidně můžete být vegetarián, vegan, celiak, nebo alergik na laktózu.

Co byste řekli na výbornou KetoMix pizzu? Zkuste ji podle tohoto receptu:

YouTube playerKliknutím přijmete marketingové cookies YouTube a spustíte video.

 

Další výhody jízdy na kole

Zhubnutí břicha a celého těla, viditelný úbytek váhy, podkožního tuku, to je výsledek, který vás bude těšit. Mimo to ale jízda na kole přináší i další pozitivní benefity, jako:

 • Posílení a zpevnění – cyklistika zapojuje zároveň hned několik svalových skupin, jsou to samozřejmě lýtka, stehna, spodní část zad, paže, ramena. Dochází k jejich protažení a postupnému zpevňování, které je vidět už po několika trénincích.
 • Lepší psychika – fyzická aktivita má velmi přímý vliv i na lidskou psychiku, pro kolo to platí dvojnásob, jedná se totiž o aktivitu, u které se dostanete do přírody, na čerstvý vzduch, můžete ji spojit s nějakým atraktivním výletem a poznáváním krajiny, což pohyb ve fitness centrech nenabízí (ale i ten zlepšuje psychickou kondici).
 • Posilování – svalů, kostí, srdce, cév i plic.

Jízda na kole je pro hubnutí břicha i celé postavy velmi přínosná. Je to pohyb, který přináší opravdové výsledky a který vás bude bavit, ať už jej budete provozovat sami, s přáteli nebo s rodinou.

Autor: Hana S.

Jmenuji se Hanka a zdravý životní styl je pro mne reálným způsobem života. Cítím se tak mnohem lépe a plná energie. Byla jsem biohackerka ještě dávno před tím, než tento termín vůbec vznikl. Sama na sobě zkouším, co je pro mé tělo nejlepší a své poznatky se snažím předat dál prostřednictvím hodnotných článků. Psaným textem tvořím kvalitní obsah také jiných webových stránek (kontakt). Mám ráda dobrou kávu, pozitivní lidi, toulky přírodou, jízdu na kole a relaxaci při józe.

přečtěte si také

Vajíčková dieta: 3denní jídelníček plný zdravých bílkovin. Pomůže zhubnout?

Vejce bezesporu patří mezi nízkokalorické potraviny, které pomáhají s hubnutím. Proto by neměly chybět v …

Napsat komentář