Víte co je carob? Pokud vám tento pojem nic neříká, tak si to nejprve ujasníme: carob (karob) jsou rozemleté lusky legendárního stromu zvaného Svatojánský chléb. Karobový prášek je přirozené sladidlo, které je považováno za zdravou náhražku kakaa nebo čokolády. Oproti kakau totiž obsahuje mnohem méně tuků, více bílkovin, sacharidů a vápníku. Kalorická hodnota je asi o třetinu menší, než u kakaa, proto je vhodnou součástí redukčního jídelníčku. Chcete-li zdravě mlsat, dopřejte si čokoládu z karobu. Určitě si na ní pochutnáte stejně jako na mléčné čokoládě, a to i přesto, že nenahradí typickou čokoládovou vůni a chuť. U karobové čokolády se však nemusíte obávat případné alergické reakce a ještě navíc je bez lepku. Zajímá vás, jaké další výhody konzumace karobu přináší, jak jej použít a kde ho koupit? Čtěte dále.
Obsah článku
Karob neboli svatojánský chléb
Karob nebo též svatojánský chléb je plod stálezeleného stromu zvaného Rohovník obecný, který roste v oblasti Středozemního moře již více než 4 000 let. Plody na pohled vypadají jako fazolové lusky a vlastně se tak řadí mezi luštěniny.
Po dozrání se zelené lusky karobu nechávají přirozeně sušit na slunci, čímž se jejich barva mění na tmavěhnědou. Dobře usušené lusky se potom čistí a rozlouskávají, aby se oddělila suchá dužina, z níž se potom za studena mele jemný prášek – karob. Jeho kvality si byli vědomi už ve starověkém Řecku a Egyptě, kde tvořil běžnou součást jídelníčku. Karob je považován za velmi hodnotnou potravinu, která obsahuje celou řadu zdraví prospěšných látek.
Rohovník obecný (Ceratonia siliqua) je malý až středně velký strom patřící do čeledi bobovité, který dorůstá výšky kolem deseti metrů. Jeho domovinou je oblast Středomoří, kde je znám také jako svatojánský chléb. Má hustou polokulovitou korunu a tlustý kmen. Tmavozelené lesklé listy mají vejčitý tvar. Rohovník je jediný středomořský strom kvetoucí v podzimním období. Zralé plody jsou tmavě hnědé, 10 – 30 cm dlouhé a tvoří je kožovitý nepukavý lusk. Uvnitř se nachází velmi tvrdá semena, která jsou ukryta ve sladké dužnině. Po usušení se dužina rozemele a vzniká karobový prášek.
Karob prospívá zdraví
Z nutričního hlediska je karob vysoce ceněný pro obsah vitamínů skupiny B, minerálních látek (draslík, hořčík, vápník) a stopových prvků (železo, mangan, nikl, chrom, měď).
Karob obsahuje:
- 46 % přirozeného cukru
- 8 % bílkovin
- 3x více vápníku než kakao
Karobový prášek je dále bohatým zdrojem vlákniny (pektinu) a v porovnání s čokoládou v něm není žádný kofein, má o třetinu méně kalorií a 17x méně tuku. V lusku se nachází přes 50 % sacharidů, přičemž dřeň obsahuje až 26 % sacharózy, 13 % fruktózy, 4,5 % proteinů a 1,5 % tuku.
Nutriční hodnoty na 100 g / 100 ml
Energetická hodnota | 1 528 kJ / 354 kcal |
---|---|
Tuky | 0,65 g |
z toho nasycené mastné kyseliny | 0,09 g |
Sacharidy | 84,26 g |
z toho cukry | 38,14 g |
Bílkoviny | 4,8 g |
Sůl | 0 g |
V prášku získávaném z karobových lusků je zastoupen výhradně přírodní cukr, což se projevuje na jeho přirozeně sladké chuti, která se kakau podobá natolik, že jej v pečivu či sladkostech téměř nepoznáte. Při použití karobu tedy není nutné jednotlivé pokrmy dále doslazovat. Avšak z energetického hlediska jsou na tom karob a kakao obdobně. Oproti kakau ale výhoda karobu spočívá v tom, že má podstatně méně tuku, více vlákniny, vitamínů a na rozdíl od kakaa po konzumaci nezvyšuje hladinu cukru v krvi, ale snižuje cholesterol. Má příznivý vliv na trávení a vylučování.
Oleksandr Matiko o kakaových bobech uvádí: “Kakaový prášek (kakao) je potravina získaná z pražených kakaových bobů zbavených slupek, upravených do formy prášku, obsahující nejméně 20 % kakaového másla v sušině a nejvýše 9 % vody.”
MATIKO, Oleksandr. Fairtraidové kakaové boby, kakao a čokoláda na českém trhu.
V čem se ještě liší karob od kakaa? V karobu nejsou obsaženy škodlivé methylxanthiny, které mají nepříznivé účinky na zdraví člověka (zrychlený tep, poruchy spánku, nadměrná vznětlivost, pocity úzkosti). Prášek z karobu nevyvolává hyperaktivitu ani alergickou reakci a z toho důvodu je zcela jistě zdravější alternativou čokolády.
Proč zařadit do jídelníčku raději karob než kakao?
- podporuje činnost trávicího systému
- snižuje hladinu cholesterolu v krvi
- má více vlákniny, vápníku, sodíku, vitamínu A, C, E než kakao
- neobsahuje kofein
- je bez lepku
- nevyvolává alergickou reakci
Jak použít karob v kuchyni?
Máte-li se rozhodnout mezi karobem, kakaem nebo čokoládou, rozhodně vždy sáhněte po karobovém prášku. Z nutričního hlediska podstatně více prospějete svému zdraví. Karob je snadno stravitelný a nahradí cukr v každém receptu. Přitom od kakaa ho ani nerozeznáte, jeho chuť je jen mírně odlišná. Vzhledem k tomu, že je přirozeně nasládlý, uplatní se ve všech sladkých receptech a všude tam, kam byste dali kakao. Hodí se do ovesné kaše, smoothie, na pečení moučníků, k přípravě nepečených dezertů nebo ho lze jen tak vmíchat do sklenice mléka.
Kromě toho existuje i celá řada receptů, kde je karob využit jako bezlepková náhražka mouky, což jistě ocení nejen celiaci. Kombinovat můžete i karob s kakaem.
Když použijete karob v receptu, není nutno již pokrm přislazovat.
Co byste řekli na domácí cookies s karobem, jsou naprosto vynikající:
Carob svatojánský chléb značky Sunfood
Svatojánský chléb v podobě rozemletého karobového prášku najdete skoro v každém obchodě se zdravou výživou, avšak stejně tak je k mání na internetu, kde je vám mnohem blíže na dosah. Jelikož mám online nákupy v oblibě a šetří mi čas, objednala jsem Carob svatojánský chléb v balení 200 g ve spolehlivém e-shopu a PPLka mi ho dovezla až domů. Způsob dopravy si ale můžete zvolit jaký chcete, na výběr máte sedm možností, případně si zásilku vyzvednete na výdejním místě.
Jak používám karob?
Karobový prášek patří u mne doma k běžným potravinám, které tvoří náš jídelníček. Vyhovuje mi jeho chuť a nepřipadá mi až tak moc od kakaa odlišná. Ale to možná bude tím, že nemám ráda přeslazené věci. Nicméně, nic vám nebrání v tom, abyste si jídlo s přídavkem karobu případně dosladili, ale mě to vážně nepřipadá nutné.
Karobový prášek využívám ve všech sladkých receptech místo kakaa. Občas si s ním zpestřím ranní ovesnou kaši, přidám malou lžičku do jogurtu a nebo mléčného koktejlu (banánový nebo jahodový je nejlepší). Jinak dávám do těsta při pečení (bábovka, muffiny, roláda) a skvěle se hodí i na raw dezerty. V oblibě mám také karobový nápoj, který dělám podle tohoto receptu:
Recept na domácí karobový nápoj
Suroviny:
- 2 lžičky práškového karobu
- 125 ml mléka (může být i rostlinné)
- ½ lžičky skořice
- špetka kardamonu
Postup:
Do sklenice dáme odměřené množství karobu, skořice a špetku kardamonu. Zalijeme asi jednou lžící horké vody a vše promícháme, aby se prášek rozpustil. Ohřejeme mléko a vlejeme do sklenice s karobem. Lehce promícháme a pijeme teplé.
Tento nápoj má výtečnou netradiční chuť, pokud chcete, můžete skořici i kardamon vynechat, a i přesto budete mít velmi zdravé “kakao”.
Když připravujete jakýkoli nápoj s karobem, v každém případě je vždy dobré nejprve karob rozmíchat v malém množství teplé vody a teprve poté doplnit sklenici tekutinou na požadované množství. Lépe se tak spojí obě suroviny dohromady, karob se dokonale rozpustí a netvoří se na povrchu hrudky.
Chcete-li žít zdravým životním stylem, vyměňte kakao za karob a užívejte si tu příjemnou změnu.
Výhody:
- zdravá alternativa kakaa
- je bez lepku
- má méně kalorií než kakao
- přirozeně nasládlý
- příznivě působí na trávení
- nezpůsobuje alergickou reakci
Nevýhody:
- jemný prášek je dobré nejprve rozmíchat v menším množství tekutiny
- nemá typickou chuť čokolády
- má zvláštní jemnou vůni, který nemusí vyhovovat každému