Mramorová bábovka je prostě domácí klasika. K víkendové snídani, nebo jako moučník ke kávě naprosto ideální. S bábovkou na stole jste připraveni na jakoukoli návštěvu. Také její příprava je úplně snadná. Stačí jen v míse smíchat mouku, cukr, máslo, …, těsto nalít do formy a dál už se peče sama. Opravdu se nebojte, že nepůjde vyklopit. Popravdě, mě se to vlastně ještě nikdy nestalo. Vždy mám nádhernou vláčnou bábovku. Díky mramorování ale pokaždé jinou. A to mě právě na ní baví nejvíc. Přitom peču podle úplně jednoduchého receptu. Ne nadarmo se totiž říká: “V jednoduchosti je krása”. Pojďme se tedy společně pustit do práce. Za chvíli vám neodolatelná vůně bábovky provoní celou kuchyni.
Mramorová bábovka
Receptů na bábovku existuje nespočet a v každé rodině se peče jinak. Někde dávají olej, jinde máslo a moje babička třeba přidává navíc lžíci rumu. Bez něj se prý neobejde žádné pečení. 🙂 U mramorové bábovky je však velmi důležitý správný výběr kvalitního kakaa. Na tom si dejte opravdu záležet, protože na chuti to je znát. Vyzkoušela jsem kdeco, ale nakonec jsem usoudila, že nejlepší je opravdové kakao (přečtěte si moji recenzi). Dnes už nekupuji nic jiného a používám ho všude tam, kam chci přidat kakaový prášek. Občas jím posypu ovesnou kaši, nebo mám ráda čokoládový milk shake s arašídovým máslem.
TIP: Chcete-li o trochu zdravější verzi mramorové bábovky (chuťově se nic nemění), můžete kakao nahradit carobem (recenze zde).
To jsem ale odbočila, takže zpátky k naší bábovce. Připravte si kvalitní suroviny a uvidíte, že budete výsledkem doslova nadšeni. Poctivá domácí bábovka si je opravdu zaslouží. Pohladí na těle i na duši.
Co budete potřebovat:
- 330 g polohrubé mouky
- 300 g pískového cukru
- 20 g vanilkového cukru
- 180 g másla
- 4 středně velká vejce
- 125 ml mléka
- 1 lžíce kakaového prášku
- tuk a strouhanka na vymazání formy
Postup:
1. Nejprve si připravíme formu na bábovku. V menší misce rozpustíme plátek másla a poctivě vymažeme veškerá zákoutí bábovkové formy. Nevynechejte zejména místa, kde se bábovka velmi ráda přilepí. Nezapomeňte i na středový kolík. Formu vysypeme asi třemi lžícemi strouhanky. Zbytek strouhanky, který se nenalepí na stěny, vysypeme.
Jedna dobře míněná rada: i když máte teflonovou formu s nepřilnavým povrchem, raději ji vymažte. Častým používáním totiž nastane jednou okamžik, kdy nepřilnavá vrstva už není tolik odolná a pak byste toho litovali. V takovém případě pak nezbývá nic jiného, než vyjídat bábovku z formy lžičkou.
2. Zapneme troubu a předehřejeme na 160 °C, horkovzdušnou jen na 140 °C.
3. Do větší mísy dáme máslo, cukr a vanilkový cukr. S pomocí vařečky spojíme všechny suroviny dohromady. Poté vezměte nejlépe ruční šlehač a šlehejte tak dlouho, až hmota zesvětlá a nabude na objemu. Cukr s máslem můžete sice třít vařečkou i ručně, ale je to zbytečně namáhavé.
4. Oddělíme žloutky a bílky. Žloutek jeden po druhém zašleháme do máslové pěny (opět robotem) a bílky dáme zvlášť do mísy.
5. Prosijeme mouku. Postupně ve třech dávkách zapracujeme do těsta vždy třetinu mouky a třetinu mléka. Těsto míchejte jemně, abyste jej zbytečně nepřipravili o vzduchové bubliny, které jste do něj předešlým šleháním dostali.
6. Z bílků vyšleháme ručním elektrickým šlehačem pevný sníh – při nadzvednutí metličky se na povrchu tvoří špičky.
7. Sníh velmi opatrně vmícháme do těsta. Zbytečně těsto nemíchejte, stačí jen sníh rovnoměrně rozmíchat.
8. Z těsta oddělíme jednu třetinu a dáme do misky. Přidáme lžíci kakaa a pozvolna promícháme, jen tak, co se těsto obarví dohněda.
9. Do bábovkové formy rovnoměrně rozlijeme třetinu bílého těsta. Pokračujeme první polovinou kakaového těsta, na něj přijde opět bílé, pak zbytek kakaového a končíme bílým těstem. Těsto nemusíte nijak promíchávat, mramorový efekt se pečením vytvoří sám od sebe. Pokaždé to je takové malé překvapení, jak bude na řezu bábovka vypadat.
10. Bábovku dáme do trouby a pečeme asi 50 minut. Je -li hotová poznáme podle špejle: zapíchněte špejli do těsta a pokud se nic nelepí, je hotová.
11. Upečenou bábovku nechte stát asi deset minut na kuchyňské lince a poté vyklopte. Pocukrujte moučkovým nebo vanilkovým cukrem a před krájením nechte zcela vychladnout.
Jak vyklopit bábovku z formy?
Krásnou bábovku dělá také dokonalý tvar bábovkové formy. Proto je žádoucí, aby šla bábovka z formy lehce vyklopit. Jak na to? Držte se hlavní zásady a nikdy se nesnažte vyklopit bábovku úplně studenou. Vždy musíte ještě za tepla, chvíli po tom, co jí vytáhnete z trouby. V ten okamžik se jakoby odlepí od stěn formy a stačí ji jen převrátit na talíř. Kdybyste čekali až úplně vychladne, těsto by se opět přilepilo k formě.
Co dělat když se bábovka přeci jen přichytí? Především nepanikařte! Stále máte možnost bábovku zachránit. Nejprve s ní několikrát lehce klepněte o stůl, mohla by se sama uvolnit. Pokud ne, pak zkuste namočit čistou utěrku do studené vody, pořádně vyždímejte, přeložte nadvakrát a položte na formu. Nechte pět minut odpařovat a pak by měla jít vyklopit. Když se tak nestane, prostě smůla a chyba bude nejspíš při vymazávání formy. Nebo forma dosloužila (přesněji nepřilnavý povrch) a bude lepší koupit novou. S ní se bábovka zaručeně povede.
TIP: Keramická forma na bábovku Tescoma určitě splní veškeré vaše požadavky. Tradiční tvar bábovkové formy je ideální pro přípravu poctivé domácí bábovky. Masivní silnostěnná keramická forma zaručuje, že se bábovka dobře propeče a půjde jednoduše vyklopit. Mimochodem, já ji mám taky a můžu říct, že funguje skvěle.
Pro změnu příště upečte třeba bábovku tvarohovou (recept najdete zde). Je stejně dobrá jako mramorová, jen zase trochu jiná.
Přeji dobrou chuť!