Babské rady na bolest zad: Které bylinky přináší rychlou úlevu?

Bolesti zad jsou zcela běžným zdravotním problémem dnešní doby. Dokážou pěkně potrápit v jakémkoliv věku. Proč nás vlastně bolí záda? Často si za to můžeme sami, protože se na nich do určité míry podepisují naše každodenní zvyklosti. Celý den prosedíme v práci na židli a pak ve snaze dohnat chybějící pohyb, najednou zatížíme záda náročnou fyzickou aktivitou. Také špatné držení těla, obezita, prochladnutí, nebo i nevhodná obuv mohou mít na nepříjemné bolesti zad svůj podíl. Bolest se nejčastěji objevuje v oblasti krční a bederní páteře. Může se projevovat různou intenzitou jako náhlý pocit omezení na jednom místě, který brání vykonávat běžné denní aktivity. Výjimkou ale nejsou ani bolesti dlouhodobého charakteru. Při bolesti není však nutné hned sáhnout po nějaké pilulce. Bolestivým zádům lze ulevit i přírodní cestou. Osvědčené babské rady jsou jednou z možností. Jaké to jsou?  

Rychlou úlevu od bolesti nabízí sama příroda / fotokoláž: depostitphotos.com

 

Bolí vás záda?

Bolesti zad není radno podceňovat ať už se jedná o akutní či dlouhodobý problém. Vždy je dobré odhalit pravou příčinu. Krátkodobá bolest bývá většinou způsobena přetížením svalů při nadměrné fyzické námaze, může vzniknout při výhřezu ploténky, nebo třeba když jen venku profouknete. Intenzivní bolest je často soustředěna do jednoho místa a omezuje člověka v pohybu. Jakmile dojde k uvolnění svalů, bolest sama za několik dní odezní (zpravidla do 3 týdnů).

Pokud vás trápí bolavá záda po delší čas, bolesti neustupují, případně se stupňují, rozhodně neotálejte a vydejte se k lékaři. Jedině na základě odborného vyšetření lze určit skutečnou příčinu a následně stanovit vhodnou léčbu

Bc. Barbora Vitálošová říká: “V průběhu života se s bolestí zad setká téměř 60 – 70 % lidí, některé zdroje uvádí až 85 %.”

VITÁLOŠOVÁ, BARBORA. Pacient a chronické bolesti zad

Pokud vás trápí bolavá záda po delší čas, bolesti neustupují, případně se stupňují, rozhodně neotálejte a vydejte se k lékaři. Jedině na základě odborného vyšetření lze určit skutečnou příčinu a následně stanovit vhodnou léčbu. 

Jinak je tomu v případě, když vás bolí záda neustále a bolest se postupně stává chronickou. Bolesti se mohou objevovat při pohybu, sezení, stání, vystřelovat až do okolní horní či dolní  končetiny. Někdy mohou mít spojitost s bolestí kloubů, hlavy, poruchou hybnosti, psychickou zátěží, případně dalším jiným onemocněním (zánět, nemoci ledvin, jater a podobně). Chronická bolest bývá také často způsobena ochabnutím zádových svalů důsledkem vadného držení těla. 

Bc. Barbora Vitálošová uvádí: “Chronická bolest zad je jedním z nejčastějších bolestivých syndromů a představuje enormní sociální a finanční zátěž pro společnost a celosvětově zastupuje druhé místo v příčinách disability. Disabilita následně vede ke snížení fyzické výkonnosti a častější absenci v zaměstnání.”

VITÁLOŠOVÁ, BARBORA. Pacient a chronické bolesti zad

VITÁLOŠOVÁ, Barbora. Pacient a chronické bolesti zad [online]. Brno, 2021 [cit. 2022-08-15]. Dostupné z: https://is.muni.cz/th/wxohc/. Diplomová práce. Masarykova univerzita, Lékařská fakulta. Vedoucí práce Dana SOLDÁNOVÁ.
Záda mohou bolet z mnoha příčin / foto: pixabay.com

 

První pomoc na bolest zad

Co si počít s bolavými zády? Určitě není třeba okamžitě přistupovat k užívání léků proti bolesti a zbytečně tak zatěžovat tělo další chemií. Zcela obecně při bolestech zad a svalů pomáhá suché teplo a klid na lůžku. Velmi účinné jsou teplé zábaly přiložené na bolestivé místo. Vhodné je přiložit nahřátou elektrickou dečku, termoláhev, hřejivý polštářek, náplast a nechat působit alespoň dvě hodiny. Teplem se svaly prohřejí a uvolní.

Výživa pro zdravá záda >>

 

Babské rady na bolest zad

Jestliže se nejedná o žádné závažnější onemocnění, bolesti zad lze úspěšně mírnit v rámci domácí léčby, na kterou se spoléhaly už naše babičky. Na uvolnění namožených svalů používaly přírodní bylinky, vyráběly z nich masti, obklady, vařily čaj. Kromě toho rozdávaly užitečné rady, jak bolavým zádům rychle ulevit. Zkuste nejlepší babské rady na bolest zad. 

 

1. Dejte obklad na bolavá záda

Pokud vás postihla akutní bolest zad v důsledku zvýšené námahy, přiložte na bolavé místo obklad z bylinek. Obklad nechte působit nejméně 2 hodiny a během této doby pouze relaxujte.

Obklad z třezalkového oleje: olejem namažte bolavé místo, nebo jej použijte pro masáž zad a důkladně vetřete v okolí páteře. Poté překryjte potravinářskou fólií a ručníkem a nechte působit. Třezalkový olej vyrobíte tak, že čerstvé květy třezalky naložíte na 6 týdnů do rostlinného oleje lisovaného za studena.

Obklad z listů černého bezu: listy černého bezu rozklepte paličkou na maso, nebo v mixéru rozmixujte na kaši. Přiložte na bolestivé místo, překryjte igelitem či potravinářskou fólií a ručníkem. Můžete nechat působit po několik hodin, třeba i přes noc.

Zázvorový obklad: nastrouhejte čerstvý kořen zázvoru velikosti pingpongového míčku. Dužinu zabalte do bavlněného kapesníku a přiložte na bolavé místo. Další varianta je taková, že ze zázvoru připravíte nejprve nálev. Kořen dlouhý asi 10 cm nakrájejte na plátky, zalijte vařící vodou a nechte louhovat 5 minut. Poré přeceďte. Jakmile má nálev teplotu lidského těla, namočte do něj plátýnko, vyždímejte a přiložte tam, kde vás to bolí. Používejte 2x týdně po dobu jednoho měsíce.

Obklad z horkých vařených brambor: uvařené brambory prošťouchejte, přidejte nastrouhanou syrovou cibuli, stroužek česneku a kousek křenu. Brambory zabalte do kapesníku, přiložte na postižené místo a překryjte ručníkem. Jakmile obklad vychladne, vyměňte. Opakujte 3x. 

Obklad z křenové placky: nastrouhejte kořen křenu a smíchejte ho s moukou a kouskem másla tak, abyste z hmoty vytvarovali placku. S moukou křen tolik nepálí na pokožce. Placku vložte do kapesníku nebo plátýnka. Bolavé místo nejprve namažte nesoleným sádlem a pak přiložte křenový obklad.

Obklad z hořčičného semene: vezměte celé balení hořčičného semínka, rozdrťte a dejte do bavlněného sáčku, který ponoříte na 10 minut do horké vody. Poté zchlaďte na tělesnou teplotu a sáček se semínky přiložte na 10 minut na bolavé místo. Nejprve zkuste, jestli semínko nedráždí pokožku. 

 

2. Promasírujte namožené svaly

Pravidelná masáž je účinná zejména při chronické bolesti zad. Pomůže uvolnit namožené a ztuhlé zádové svaly. Třením dochází k lepšímu prokrvení masírovaných oblastí a zlepšení toku lymfy, což vede k podpoře odtoku zplodin látkové výměny a kyseliny mléčné, které jsou častou příčinou bolestí. Kvalitně provedenou masáž ale raději svěřte odborníkům, kteří znají správnou techniku

V domácích podmínkách můžete zkusit masáž mokrou žínkou: namočte žínku a páteř třete 3x směrem nahoru, pak vezměte suchý ručník a opět třete směrem nahoru také 3x. Tento postup opakujte 3x za sebou. Nakonec si lehněte, teple se přikryjte a odpočívejte. 

Při masáži se používají také různé oleje, nebo speciální masážní přípravky, které díky svým jedinečným vlastnostem pomáhají ulevit bolavým zádům.

Velmi dobře pomáhá esenciální olej z majoránky, bazalkový olej, eukalyptový, rozmarýnový, z levandule, zázvoru či máty peprné

 

3. Naložte se s bylinkami do vany

Přestože naše babičky vsázely při bolestech zad na horkou koupel, dnes se k ní odborníci staví spíše skepticky. Co je k tomu vede? Jakmile totiž vylezete z vany, záda okamžitě ovane okolní studený vzduch, svaly se leknou a stáhnou. A další bolest je na světě. Proto se po koupeli co nejrychleji zabalte do osušky, abyste záda nevystavili teplotnímu šoku.

Bylinkovou koupel dopřejte tělu tehdy, pokud vás bolí svaly na zádech po fyzické námaze. Neměla by trvat déle jak 20 minut. Teplo svaly pěkně prohřeje a uvolní a nepříjemné napětí odejde. Bylinky díky obsahu různých látek pomohou regenerovat celý organismus. Avšak v případě, že jste si ze zády nějak hnuli, třeba při prudkém pohybu, mohli jste si něco udělat s ploténkami nebo obratli, raději volte suché teplo

Koupel ze smrkového jehličí: 3 hrsti smrkového jehličí zalijeme 3 litry vroucí vody a necháme hodinu louhovat. Poté přecedíme do vany. 

Rozmarýnová koupel: 50 gramů rozmarýnu zalijeme půl litrem vroucí vody a necháme 5 minut louhovat. Poté nálev přecedíme do vany.

Koupel z jasanu a tymiánu: hrst sušeného jasanu ztepilého a hrst sušeného tymiánu namočíme přes noc do litru vody. Na druhý den směs krátce povaříme, přecedíme a vlijeme do vany. 

Koupel z bylinné směsi: smíchejte dohromady hrst smrkových a borovicových výhonků, pelargonie, kostivalu, pupenů topolu, vrby, thuje a skořice. Ze 100 g směsi připravíme bylinkovou koupel. Bylinky nasypeme do hrnce, přelijeme 3 litry vody a povaříme 15 minut. Pod pokličkou je pak necháme dalších 15 minut louhovat. Poté přecedíme a vlijeme do vany. 

Některé bylinky můžete nahradit esenciálními oleji (eukalyptovým, modřínovým, smrkovým nebo borovicovým). Přímo do vody nakapte asi 10 kapek ať už jednoho druhu či směsi. 

 

4. Uvařte čaj

Některé bolesti zad mohou být stresového původu, takže v tomto případě velmi dobře pomohou bylinky, které pozitivně působí na psychiku, například meduňka, kozlík, třezalka, mučenka, šišák bajkalský a jiné. Pokud bolest vznikne vlivem přepracování, může dobře pomoci kostival nebo arnika

Bylinný čaj na bolest zad: smíchejte dohromady 20 g natě vřesu obecného, 20 g květu levandule lékařské, 10 g šištic chmelu otáčivého, 10 g natě meduňky lékařské. 1 čajovou lžičku této směsi přelijte 150 ml vroucí vody, nechte 10 minut louhovat, přeceďte a pijte dva šálky denně. 

Bylinný čaj při bolestech v bederní oblasti: smíchejte dohromady 30 g tužebníku jilmového, 10 g popence obecného, 10 g kořene jehlice trnité, 5 g květu vratiče obecného. Jednu vrchovatou lžičku této čajové směsi přelijte 200 ml vroucí vody, nechte 20 minut louhovat, přeceďte a pijte 3x denně. 

 

5. Co zabírá na housera?

Houser neboli ústřel přichází znenadání, často ani nevíte, jak jste k němu přišli. Po nesprávném pohybu, zvedání těžkých předmětů nebo po prochlazení najednou pocítíte ostrou bolest v dolní části zad, která neznamená nic jiného, než blokádu bederní páteře. Na housera pomáhá hlavně teplo a klidový režim

Bylinkáři doporučují tento recept: bezinky černého bezu dejte macerovat na 10 dní do červeného vína. Každý den nalačno potom pijte 0,5 dcl tohoto macerátu a houser postupně odezní. 

 

Nedejte bolesti šanci 

Důvodů, proč záda bolí může být mnoho. Pokud vás záda bolí velmi často, snažte se odhalit pravou příčinu. Zhoršená funkce zad a bolest se zpravidla objeví tehdy, když jednotlivé pohyby provádíme špatně, nebo naopak po dlouhou dobu setrváváme v neměnné pozici, cítíme ji po nadměrné fyzické námaze

Bolesti zad však mohou také souviset s degenerativními změnami páteřních obratlů či jiných úseků pohybového aparátu. Svůj podíl na špatné kondici zad má i každodenní strava. Zkrátka, bolest zad se týká celého pohybového systému, který představuje velký, vzájemně propojený funkční komplex

 

Aby záda nebolela, potřebují správnou výživu

 

Koupit >>

 

Babské rady na bolest zad sice mohou být účinným pomocníkem při akutních a chronických potížích, ale spíš se zaměřte na prevenci a snažte se bolestem předcházet. Pro dobrou kondici zad jde udělat mnoho.

Jak je možno předcházet bolestem zad? 

  • udržujte své tělo v dobré fyzické kondici (cvičením či jinou sportovní aktivitou, chůzí)
  • dbejte na optimální tělesnou hmotnost (nadváha negativně působí na páteř)
  • předcházejte prochladnutí
  • otužujte se
  • dbejte na vzpřímenou chůzi
  • dbejte na správnou polohu těla při sezení 
  • pořiďte kvalitní matraci na spaní
  • snažte se veškeré pohyby provádět správně
  • nepřetěžujte jednu část těla, abyste ulevili druhé
  • jezte pestrou stravu (ovoce, zelenina, celozrnné obiloviny, a pod.)
  • opatrně zvedejte těžká břemena

Zkuste si zacvičit jógu pro zdravá záda, zabere jen 15 minut:

YouTube playerKliknutím přijmete marketingové cookies YouTube a spustíte video.

 

Autor: Hana S.

Jmenuji se Hanka a zdravý životní styl je pro mne reálným způsobem života. Cítím se tak mnohem lépe a plná energie. Byla jsem biohackerka ještě dávno před tím, než tento termín vůbec vznikl. Sama na sobě zkouším, co je pro mé tělo nejlepší a své poznatky se snažím předat dál prostřednictvím hodnotných článků. Psaným textem tvořím kvalitní obsah také jiných webových stránek (kontakt). Mám ráda dobrou kávu, pozitivní lidi, toulky přírodou, jízdu na kole a relaxaci při józe.

přečtěte si také

Nejlepší přírodní recept na křečové žíly: Jak bolavým nohám ulevit?

Křečové žíly trápí v dospělosti téměř každého druhého z nás. Nejenže na pohled nevypadají moc …

Napsat komentář