Dělená strava je někdy nepřesně označována jako dieta, ale se skutečnou krátkodobou dietou toho má pramálo společného. Spíš se jedná o alternativní výživový směr, který vyžaduje radikální změnu v přístupu ke stravování jako takovému. Před několika lety byla velkým propagátorem dělené stravy Lenka Kořínková, avšak původním zakladatelem této myšlenky se stal americký lékař Dr. Howard Hay, který s teorií různého trávení přišel již na počátku 20. století. Dělená strava tedy není žádnou zázračnou novinkou ve stravování, jen postupem času ji nové výživové trendy připravily o pozornost. Co to tedy je dělená strava? Hlavní podstata spočívá v rozdělení potravin do kategorií, které se vzájemně mohou a nebo naopak nesmí kombinovat. Tato metoda vás naučí přemýšlet o životním stylu a více kontrolovat, co vlastně jíte. Podle některých odborníků dokáže dělená strava ochránit trávicí systém a odstranit zažívací problémy.
Obsah článku
Jak funguje dělená strava?
Dělená strava, oproti jiným stravovacím metodám, rozhodně není pro lidský organismus nijak škodlivá. Člověk dostane do těla všechny důležité živiny a tudíž nedochází k hladovění. Dělená strava rozděluje potraviny do různých skupin, které se kombinují dle daných pravidel a nebo se nekombinují vůbec. Vychází ze zásady, že byste NIKDY neměli jíst bílkoviny a sacharidy dohromady. Důvodem je odlišný způsob zpracování v trávicím traktu.
Dělená strava rozlišuje tři základní skupiny:
- bílkoviny
- sacharidy
- neutrální potraviny
Každá z těchto skupin potřebuje ke svému trávení jiné prostředí v zažívacím traktu. Bílkoviny vyžadují nízké pH a kyselejší prostředí a sacharidy zase vyšší pH a zásadité prostředí. Pokud se však bílkoviny a sacharidy tráví společně, tělo musí vynaložit značnou část energie na vlastní trávicí proces. Tím se organismus více namáhá, což se následně projeví zvýšenou únavou po jídle. Jestliže ale respektujete pravidla dělené stravy, samotný proces trávení je pro tělo daleko jednodušší.
Podle striktních zásad dělené stravy se nesmí vzájemně kombinovat skupina bílkovin a skupina sacharidů, pouze bílkoviny s neutrálními potravinami a sacharidy s neutrálními potravinami. Základní pravidlo dělené stravy tedy zní, že jeden den můžete jíst pouze bílkovinné potraviny, druhý den pouze sacharidové potraviny a tyto dny pravidelně střídat. Někteří zastánci dělené stravy ale uvádí, že stačí nekombinovat bílkoviny a sacharidy v rámci jednoho jídla.
Bílkovinná skupina
Bílkovinná skupina zahrnuje hlavně maso a masné výrobky. Kromě vepřového a uzeného, můžete jíst jakékoli tepelně upravené maso, s výjimkou smažení v trojobalu (strouhanka patří mezi sacharidy). Mezi vhodné potraviny s obsahem bílkovin patří sojové a mléčné výrobky, vejce, sýry do 50 % tuku, nízkotučné mléko.
Do skupiny bílkovin náleží rovněž některé druhy ovoce, můžete jíst citrusy, exotické ovoce, kyselá jablka, hrušky, broskve, meruňky, třešně, jahody, maliny. Z nápojů se doporučují zejména ovocné čaje, suché bílé a červené víno, a suché šampaňské.
Sacharidová skupina
Druhá skupina je bohatě zastoupena výrobky z celozrnné mouky a rýže (chléb, housky, koláče, těstoviny, krupice,…). Patří sem také vybrané druhy zeleniny, hlavně brambory a bramborový škrob, dále kapusta, kukuřice a sladké ovoce (banány, sladká jablka, hrušky, sušené ovoce, datle, fíky, hroznové víno). Jako nápoje lze konzumovat husté ovocné šťávy, sirupy, pivo a povolený je také med. S výjimkou sóji je možné do této skupiny zahrnout všechny luštěniny.
Neutrální skupina
Oproti dvěma předchozím skupinám mají neutrální potraviny spoustu výhod. Buď je můžete konzumovat samostatně v rámci jednoho jídla a nebo v kombinaci s bílkovinami či sacharidy. Mezi neutrální potraviny se především řadí tuky, oleje, máslo, margaríny, mléčné výrobky s obsahem tuku více než 50 % a zakysané mléčné výrobky (jogurt, tvaroh, smetana, kefír, tučné sýry). Z masných výrobků sem patří uzeniny (šunka, párky) a uzené ryby. Základem neutrální skupiny je spousta zeleniny, která je zastoupena v podstatě všemi druhy (lilek, květák, paprika, rajčata, mrkev, kedluben,…). Na talíři nalézá své uplatnění zejména ve formě příloh k předešlým dvěma skupinám.
Neutrální potraviny jsou nejpočetnější skupinou, k níž patří také ořechy, koření, bylinky, houby, droždí, semínka, klíčky a z nápojů bylinkové čaje.
Dělená strava vyžaduje promyšlený jídelníček
Propagátoři dělené stravy posuzují úspěšnost tohoto výživového trendu ze dvou stran. Jedni tvrdí, že svému organismu podstatně ulehčíte tím, že nemícháte dohromady potraviny s rozdílným způsobem trávení a tím pádem můžete odstranit zažívací problémy. Jiní mají za to, že dělená strava vás donutí reorganizovat jídelníček a více přemýšlet o tom, co jíte a kdy jíte. Ať už je to tak či onak, dodržování zásad dělené strany je určitě pro tělo přínosem. Vzhledem k tomu, že konzumujete velké množství zeleniny, dokáže tento způsob stravování snížit příjem energie, což se může pozitivně projevit při snaze o zhubnutí. Zelenina obsahuje vlákninu, která vás sice zasytí, ale zároveň neznamená žádný energetický příjem, takže tělo při tomto režimu spaluje vlastní tukové zásoby.
V každém případě dělená strava klade vysoké nároky na sestavení jídelníčku a na samotné složení vaší stravy. Někteří lidé používají tento alternativní způsob stravování po celý život, jelikož jim pomáhá upravit problematické zažívání. Naopak jsou jedinci, kterým dělená strava nemusí dlouhodobě sedět.
Názorná ukázka jídelníčku při dělené stravě
Na trhu existuje spoustu kuchařek, které jsou sestaveny podle zásad dělené stravy. Každý den se můžete inspirovat chutným originálním receptem.
Bílkovinný den:
- Snídaně: 4 plátky drůbeží šunky + 1 vejce
- Svačina: 1 hruška
- Oběd: přírodní krůtí plátek + zeleninový salát
- Svačina: 1 bílý jogurt
- Večeře: zelené fazolky s tofu
Sacharidový den:
- Snídaně: ovesná kaše s medem
- Svačina: 1 banán
- Oběd: celozrnné těstoviny se zeleninou
- Svačina: 1 pomeranč
- Večeře: plátek celozrnného chleba se sýrem