V posledních letech se dýňový olej stal doslova hitem mezi zdravými oleji. Aby taky ne, když má spoustu pozitivních účinků na zdraví a je velmi chutný. Na první pohled možná připomíná použitý motorový olej, ale nenechte se zmást. Tmavě zelená tekutina husté konzistence v sobě ukrývá obrovskou sílu a je právem považována za elixír života. Dýňový olej se získává lisováním loupaných dýňových semínek za studena a počátky jeho výroby sahají až do 18. století. V rakouském Štýrsku je dýně natolik oblíbená, že se zde olej vyrábí už více jak tři sta let. Dýňový olej je ceněný zejména pro své antioxidační a regenerační účinky. Podporuje trávení, snižuje cholesterol, posiluje srdce, cévy a blahodárně působí na pokožku a vlasy. A co ještě více dokáže s lidským tělem? Zkuste Dýňový olej BohemiaOlej a poznáte to sami. Proč právě ten? Důvodů je několik…
Obsah článku
Jak vzniká černé zlato?
Dýňový olej je někdy označován jako černé zlato a to díky jeho hnědočerné barvě, která se po rozetření mění na tmavě zelenou. Má lahodnou chuť připomínající pražené oříšky, a proto své uplatnění nalézá převážně ve studené kuchyni. Velmi přínosný je však i v péči o pleť.
Dýňový olej se vyrábí lisováním semen dýně, tykve obecné, za studena. Oloupaná semínka se nejprve usuší a následně se rozemelou do kompaktní hmoty. Poté putují do válcovitých děrovaných nádob, kde se prokládají placatými kamennými koly a za použití dostatečného tlaku se vylisuje čistý panenský olej.
Tykev obecná patří mezi nejstarší kulturní plodiny a původem pochází ze Střední Ameriky. Jedná se o jednoletou rostlinu keříčkovitého vzrůstu s velkými žlutými květy. Plodem dýně je bobule, která může být různého tvaru a zabarvení. Některé plody mohou dosahovat hmotnosti až 50 kg. Semínka mají bílou barvu a po odstranění vnější slupky jsou nazelenalá. Lisováním loupaných semen za studena se vyrábí dýňový olej, zejména z vyšlechtěné odrůdy tykve olejné.
Co v sobě ukrývá dýňový olej
Proč je dýňový olej tak vzácný? Svoji pozornost si vysloužil díky vysokému obsahu zinku, který je důležitým minerálem pro výživu pokožky, nehtů a vlasů. Přestože patří do skupiny zdravých olejů, je přirozeně bezcholesterolový. Obsahuje nenasycené mastné kyseliny, karoten, stopové prvky, minerální látky (zinek, hořčík, draslík, fosfor, mangan, měď, selen), vitamíny E, B1, B2, B, A a D. Přitom je třeba zdůraznit poměrně velké zastoupení již zmíněného vitamínu E, který z něj dělá silný antioxidant s omlazujícími vlastnostmi. Samozřejmě, že musí jít o dýňový olej za studena lisovaný, v němž nedošlo ke znehodnocení účinných látek ze semen.
Nenasycené mastné kyseliny zastoupené v dýňovém oleji snižují riziko kardiovaskulárních onemocnění, zlepšují kvalitu kůže a zvyšují celkovou obranyschopnost těla. Klinicky ověřené testy potvrzují, že příznivě působí na prostatu a pomáhá při různých onemocněních močové soustavy.
Využití dýňového oleje
Jako většina panenských za studena lisovaných olejů je dýňový olej bohatý na přírodní látky (antioxidanty), které zpomalují degenerativní procesy, zabraňují stárnutí buněk a omlazují. A nejen to. Jeho přínosy pro zdraví i krásu jsou skutečně široké.
Dýňový olej pro zdraví:
- posiluje imunitní systém
- dodává energii
- zamezuje stárnutí buněk
- upravuje krevní tlak
- snižuje hladinu cholesterolu
- povzbuzuje činnost srdce a cév
- pomáhá při problémech s prostatou
- pomáhá při nemocech močových cest
- mírní příznaky únavového syndromu
- snižuje nechutenství
- má antioxidační schopnosti
- účinný proti střevním parazitům
- podporuje trávení
- mírní projevy aterosklerózy a kornatění tepen
- pomáhá při osteoporóze
- je mírně projímavý
- zamezuje tvorbě zubního plaku a zastavuje působení zubního kazu
- pomáhá zrychlit metabolismus
- podporuje hubnutí
- přispívá k duševní pohodě a klidnému spánku
Dýňový olej pro krásu:
- je vhodný k péči o pleť a celé tělo
- hydratuje, zvláčňuje, zklidňuje a zjemňuje pokožku
- účinný na suchou pleť
- odstraňuje nadměrné maštění pokožky a zvětšené póry na pleti
- pomáhá při akné
- blahodárně působí při léčbě ekzémů, lupénky
- je prevencí proti striím (v těhotenství, při růstu svalů nebo hubnutí)
- vyživuje nehty
- pomáhá proti lámavosti nehtů
- regeneruje vlasy (hydratuje a zaceluje roztřepené konečky)
- u mužů pomáhá proti vypadávání vlasů
- regeneruje pokožku po opalování
- zpomaluje stárnutí a omlazuje pokožku obličeje i těla
- dokáže odstranit pigmentové skvrny
Jak užívat dýňový olej
Pokud chcete využít všechny cenné látky dýňového oleje pro zdraví a krásu, ať už vnitřně nebo zevně, je vždy důležité používat výhradně panenský za studena lisovaný kvalitní olej, například od firmy BohemiaOlej. Na trhu se totiž vyskytují i oleje z pražených dýňových semínek, které mají ještě více výraznou oříškovou chuť a tudíž jsou lákavé pro použití v kuchyni. Avšak tímto způsobem zpracování se snižuje jejich nutriční hodnota. Proto dejte přednost kvalitě.
Při vnitřním užití lze dýňový olej běžně používat při přípravě jídel studené kuchyně nebo přidáním do již hotových tepelně upravených pokrmů. Jako prevence řady onemocnění nebo při zdravotních obtížích či hubnutí můžete užívat v množství 2 polévkové lžíce denně.
Při vnějším použití lze dýňový olej aplikovat přímo místo pleťového krému nebo tělového mléka. U projevů problematické kůže můžete dýňový olej nanést rovnou na postiženou oblast nebo použít jako přísadu do koupele. Chcete-li použít dýňový olej na vlasy, pak nejlépe formou zábalu nebo masky.
Recept na pleťovou masku pro suchou pleť
Smíchejte:
- 2 polévkové lžíce dýňového oleje
- 1 polévkovou lžíci mandlového oleje
- 1 polévkovou lžíci medu
V misce smíchejte dohromady všechny výše uvedené suroviny a směs naneste na obličej, krk i dekolt (lze i na oční okolí). Nechte působit 20 minut a poté setřete zbytky vatovým kosmetickým tamponem. Obličej opláchněte vlažnou vodu a nechte alespoň půl dne bez dalšího ošetření a make-upu.
Recept na pleťovou masku pro mastnou pleť
Smíchejte:
- 2 polévkové lžíce dýňového oleje
- 2 polévkové lžíce kysané smetany
Do mixéru dejte kysanou smetanu, přidejte dýňový olej a mixujete tak dlouho, aby se obě suroviny dobře propojily. Poté naneste na obličej, krk i dekolt a nechte působit 20 minut. Po této době setřete zbytky vatovým kosmetickým tamponem a obličej umyjte vlažnou vodou. Bez dalšího ošetření a make-upu nechte pleť minimálně půl dne.
Recept na pleťový peeling
Smíchejte:
- 2 polévkové lžíce dýňového oleje
- 2 polévkové lžíce drcených semínek dýně olejné
V misce promíchejte obě suroviny dohromady a poté směs naneste na obličej, krk i dekolt. Pleť masírujte mírně krouživým pohybem a poté nechte působit 20 minut. Zbytky směsi setřete vatovým kosmetickým tamponem a obličej umyjte vlažnou vodou. Alespoň půl dne nechte bez dalšího ošetření a make-upu.
Dýňový olej v kuchyni
Za studena lisovaný dýňový olej se řadí mezi nejzdravější oleje, ale užívat ho po lžičkách určitě není to pravé. Daleko vhodnější je zařadit jej do studené kuchyně. Sice zvládne i krátkou tepelnou úpravu, ale zahřát ho můžete jen na 120°C. Proto jej nepoužívejte na smažení nebo fritování.
Panenský olej z dýně má oproti jiným olejům výrazně tmavou barvu, hustou konzistenci a lahodně oříškovou chuť. Hodí se do dresingů na salát, pomazánek nebo pesta (třeba z medvědího česneku). Díky svojí hustotě skvěle vynikne na krémové polévce. Jednoduše s ním dochutíte těstoviny, bramborovu kaši či pokapete pečené brambory. Můžete ho použít na maso i sýry. U tepelně zpracovaných jídel ho však vždy přidávejte až do hotového pokrmu.
Vynikající oříšková chuť dýňového oleje nezklame ani ve sladké kuchyni. Výtečně jím dochutíte nepečené moučníky, palačinky, vafle, ovocné saláty, sladkou kaši nebo zmrzlinový pohár. Lze jej použít i do pečení, ale nezapomeňte, že maximální vhodná teplota pro jeho použití je 120°C, takže snad jen v nějakých raw receptech. Tepelnou úpravou olej ztrácí své cenné výživné látky, kvůli kterým jej vlastně konzumujete. Proto jeho použití dobře zvažte, zdravý dýňový olej je jen za studena lisovaný bez jakékoli další tepelné úpravy.
Recept na pesto z dýňového oleje
Suroviny:
- 10 ml dýňového oleje
- 50 g dýňových semínek
- 4 stroužky česneku
- parmezán
- sůl
Postup:
Dýňová semínka dáme na pánvičku a nejprve je nasucho opražíme. Jakmile začnou zlátnout a praskat, přesypeme je na talíř a necháme zchladnout. Do mixéru dáme opražená semínka, kousky parmezánu a česnek. Nasekáme nadrobno, přidáme olej, sůl a společně ještě promixujeme. Vznikne pesto, které nejlépe chutná s uvařenými těstovinami.
Pokud pesto nespotřebujete najednou, v uzavřené sklenici v lednici vydrží i několik dnů.
Dýňový olej přispívá k hubnutí
Ano je to tak, dýňový olej na hubnutí skutečně funguje. Má totiž skvělou schopnost napomáhat zrychlení metabolismu a současně dokáže účinně zbavovat tělo toxinů. Dýňový olej má vůbec celkově příznivý vliv na trávicí systém, což se pozitivně projevuje právě při hubnutí. Dokonce umí regulovat zdravou chuť k jídlu, takže brání nadměrnému přejídání. Obsažený vitamín E pak přispívá k rychlejšímu a efektivnějšímu spalování tukových zásob v těle. Z toho důvodu je za studena lisovaný dýňový olej nepostradatelnou součástí každého redukčního jídelníčku.
Co takhle polévka z dýně Hokaido? Je naprosto skvělá a navíc zdravá. Na talíři můžete posypat dýňovými semínky a pokapat dýňovým olejem. Nevíte, jak na to? Tady máte recept:
Dýňový olej BohemiaOlej
Olej z dýňových semen patří z hlediska své výživové hodnoty k nejzdravějším olejům, ovšem za podmínky, že se jedná o olej lisovaný za studena. Proto se musíte na trhu poohlédnout pouze po tomto produktu a zcela se vyhnout oleji z pražených dýňových semínek. V supermarketu možná narazíte na celou dýni, ale kvalitní dýňový olej zde nehledejte. Pro ten musíte do bio obchodu se zdravou výživou.
Podle Jarmily Hamerské, která se zabývá významem rostlinných olejů ve stravě, jsou: “Oleje samy o sobě nestálé a rychle podléhají oxidaci, takže je vhodné vybírat ty s co nejdelší expirací, protože u nich se dá očekávat největší “čerstvost” a nejvíce zachovaná nutriční hodnota. “
HAMERSKÁ, Jarmila. Rostlinné oleje - spotřebitelská sonda
Dobrý Dýňový olej BohemiaOlej v množství 250 ml koupíte na internetu ve spolehlivém e-shopu za cenu 245 Kč. Ta je srovnatelná s ostatními značkami. Musíte počítat s tím, že dýňový olej patří mezi panenskými oleji všeobecně k těm dražším. I když je výtěžnost oleje z dýňového semínka 50 %, přeci jen na jeho výrobu padne spoustu dýní.
Dýňový olej BohemiaOlej:
- přírodní olej ze semen tykve obecné
- nerafinovaný, z prvního lisu
- s vysokým obsahem polynenasycených tuků
- určen k použití za studena
Vzhledem k tomu, že dávám přednost nákupům na internetu, objednala jsem Dýňový olej BohemiaOlej v ověřeném e-shopu. Dle garancí internetového obchodu jsem jej měla na druhý den doma. Dopravné je zde velmi levné, ale pokud chcete, není problém si zásilku vyzvednout na jednom z výdejních míst.
Dýňový olej a moje zkušenosti
Dýňový olej je prostě lahoda. Mám ho ráda, i když mi možná někdy vadí na pohled tmavá barva, vyhovuje mi jeho hustota. Díky ní totiž nádherně drží třeba na krémové polévce, kde lze vykouzlit nádherné ornamenty. Kromě toho používám dýňový olej klasicky jako každý jiný, jen tedy ne na smažení. Do teplé kuchyně se fakt nehodí. Používám ho hlavně do zálivky na salát, pomazánek, poleju jím palačinky nebo lívance, a naprosto skvělý je k těstovinám. Dýňový olej prostě stojí za to a jídlům dodá zcela jiný chuťový rozměr. Současně je třeba zdůraznit jeho zdravotní benefity, takže do zdravého jídelníčku zkrátka patří. A právě proto musíte mít Dýňový olej BohemiaOlej v kuchyni stále po ruce stejně jako já.
Báječně se hodí také pro kosmetické účely, pleť i vlasy jsou po něm opravdu nádherné a nehty pevné. Ten efekt je skutečně znát.
Pravidelné užívání dýňového oleje podporuje zdraví, vitalitu a dobrou náladu. Kde je k mání? No přeci tady:
Výhody:
- přírodní olej z tykve obecné
- za studena lisovaný, nerafinovaný
- skvělý do studené kuchyně
- vhodný pro kosmetické účely
- vysoká nutriční hodnota
- přirozeně bezcholesterolový
- prospívá zdraví
Nevýhody:
- velká hustota
- nelze použít v teplé kuchyni
- specifická chuť
- tmavá barva vyniká v pokrmech