Hubnutí s kmínem: Přírodní cesta k redukci váhy

Kmín – naprosto obyčejné koření, které najdete v každé české kuchyni. Ale pozor! Nezaměňujte klasický kmín a římský kmín, mezi nimi je totiž rozdíl… Římský kmín je více aromatický a jeho chuť je odlišná od běžného kmínu. Teplému jídlu dodá jemný ořechový nádech. Římský kmín je méně známý pod názvem Šabrej kmínovitý, který je klíčovou složkou kari koření a chilli. Proto je také běžnou součástí cizokrajných kuchyní zejména indické, mexické a africké. Avšak důležité je zmínit, že se jedná o velmi zdravé a silné koření, které nejenže skvěle dochutí jídlo, ale dokáže pomoci při hubnutí. Jeho další příznivé účinky na zdraví využívali v dávných dobách již naši předkové a přikládali mu mnohem větší význam než je tomu dnes. Kromě toho, že urychluje metabolické procesy v těle, pomáhá zlepšit trávení, detoxikuje, odvodňuje a příznivě působí na celý kardiovaskulární systém. Zařazení římského kmínu do redukčního jídelníčku vám může celý hubnoucí proces výrazně usnadnit. Chcete vědět, jak se hubne s kmínem?

Římský kmín podle vědeckých studií pomáhá hubnout / foto: pixabay.com
Římský kmín podle vědeckých studií pomáhá hubnout / foto: pixabay.com

 

Šabrej kmínovitý – římský kmín

Šabrej kmínovitý neboli římský kmín patří do čeledi miříkovitých a dorůstá do výšky až 50 cm. Má drobné květy narůžovělé barvy a plodem je nažka. Semena této rostliny jsou nazývána římský kmín a skutečně se i kmínu podobají, jen jsou větší a zelenohnědá. Oproti kmínu mají však ostrou kořeněnou chuť, takže vzájemně se nedají tato koření nahradit. Semena římského kmínu obsahují mnoho účinných látek, kvůli kterým jsou vysoce ceněna.

Kmín je bohatým zdrojem železa. V jedné kávové lžičce drceného kmínu najdete až 20 % denní doporučené dávky železa.

Od dob středověku byl kmín jedním z nejpoužívanějších koření, jelikož lidé brzy zpozorovali jeho příznivé účinky na zdraví. Římský kmín je plný antioxidantů, minerálních látek, vitamínů skupiny B, obsahuje velmi prospěšné flavonoidy, omega-3 a omega-6 mastné kyseliny, třísloviny, silice a v neposlední řadě také olej.

Nutriční hodnota římského kmínu na 100 g:

 • bílkoviny – 19 g
 • sacharidy – 41 g
 • tuk – 23 g
 • vláknina – 12 g
 • voda – 4 g
 • energie – 355 Kcal

Římský kmín a hubnutí

Poslední vědecké studie prokázaly, že římský kmín má jednoznačně příznivý dopad na hubnutí. Pokud ho přidáte do jídla, zrychlí se metabolismus vašeho těla, což se následně projeví rychlejším spalováním tukových zásob. Římský kmín se tak řadí mezi přírodní potraviny, které při kombinaci s ostatním jídlem pomáhají nastartovat metabolismus a detoxikovat tělo od škodlivých látek. Kmín je na tom obdobně jako například zázvor nebo chilli.

 

Někteří lidé ale ve snaze zhubnout radikálně omezují jídelníček, což vede k častým pocitům hladu. A to je právě špatně. Organismus strádající nedostatkem jídla si jakoukoli sebemenší přijatou energii ukládá do zásob na horší časy. Budete-li hladovět, váha bude neustále kolísat nahoru a dolů a nikdy se k optimálním hodnotám neprobojujete.

Ř9mský kmín nneí to samé jako klasický kmín, semena mají více pikantní chuť / foto: pixabay.com
Římský kmín není to samé jako klasický kmín, semena mají více pikantní chuť / foto: pixabay.com

 

Abyste během redukčního režimu neztratili motivaci a hubli efektivně, nejlépe uděláte, když svůj jídelníček postavíte na proteinové dietě KetoMIX. Ta funguje na principu zvýšeného příjmu bílkovin ve stravě, které mají při hubnutí strategickou úlohu. Jednak díky nim vám nebudou ochabovat svaly a tudíž se nebudou snižovat ani hodnoty bazálního metabolismu. Bílkoviny také dokážou zasytit na delší dobu, takže odpadne neustálé trápení s nepřekonatelnou chutí na sladké a naopak budete plni elánu a energie. Omezený příjem sacharidů ve stravě zase donutí organismus čerpat energii z uložených tukových zásob a tento jev se navenek projeví viditelným zhubnutím. Velkou výhodou diety KetoMIX je to, že vaše tělo hubne i bez jakéhokoli fyzického pohybu, jen vhodnou úpravou stravy. Přitom nejíte pouze chutná jídla KetoMIX (kaše, omelety, koktejly,…), ale každý den si připravíte běžné jídlo, jen s vyšším obsahem bílkovin. A právě k jeho dochucení lze skvěle využít římský kmín. Přestože s KetoMIXem získáte mnoho receptů, rad a doporučení, různým experimentům v kuchyni se žádné meze nekladou.

TIP: V eshopu KetoMIX si sami vyberete jídla dle vlastních chuťových preferencí a nebo rovnou zvolíte celý redukční balíček odborně sestavený pro konkrétní úbytek hmotnosti. Všechna jídla jsou bez lepku a bez jakýchkoli přídatných látek. Jejich příprava se obejde i bez mléka.

Kromě toho, že je římský kmín účinným prostředkem na redukci nadváhy, současně přirozeně snižuje hladinu cholesterolu a tuku v těle. Posiluje imunitní systém, ničí škodlivé mikroorganismy, snižuje krevní tlak a má příznivý dopad na celý trávicí systém. Pomáhá při nadýmání, zvyšuje chuť k jídlu a odvádí přebytečnou vodu z těla. Vzhledem k tomu, že velká nadváha velmi často vede k rozvoji řady jiných onemocnění jako jsou například poruchy imunitního systému nebo vyšší riziko kardiovaskulárních chorob, lze kmín používat jako prevenci těchto zdravotních obtíží a to díky jeho hubnoucímu efektu.

Kmín v redukčním režimu

Pokud chcete využít pozitivní účinky kmínu na hubnutí, stačí jej jednoduše zařadit do každodenního jídelníčku. Kmín totiž funguje jako prevence před vstřebáváním tuků z potravy. Avšak základem celého vašeho redukčního režimu musí být zdravá a pestrá strava se sníženým kalorickým příjmem a dostatek pohybu. Jestliže nezměníte dosavadní způsob stravování, který má svůj jistý podíl na vaší nadváze, hubnoucí účinky římského kmíny by se nemusely projevit.

Úprava stravovacích návyků:

 • zaměřte se na zvýšené množství bílkovin
 • jezte více zeleniny než ovoce
 • jednoduché sacharidy zcela vynechte a nahraďte je potravinami s obsahem komplexních sacharidů
 • jídelníček postavte na proteinové dietě
 • využijte přírodní sílu zelených superpotravin
 • jezte pravidelně 6x denně
 • dodržujte pitný režim
 • do jídla přidejte bylinky a koření
Koupit dietu KetoMIX

 

Kromě zásadních změn v jídelníčku redukční režim zahrnuje také pohyb. Když budete každý den věnovat alespoň hodinku sportovní aktivitě, jste na nejlepší cestě k vaší optimální váze. Na spalování tuku nejlépe funguje jakákoli aerobní fyzická aktivita (jízda na kole, běh, bruslení, plavání, svižná chůze, atd.), takže si můžete bez problému vybrat sport, který vás bude bavit.

Dokonce existují odborné studie o tom, že vzájemná kombinace kmínu a aerobního cvičení prokazatelně vede k lepším výsledkům v hubnutí a současně se podílí na snížení hladiny cholesterolu v krvi.

Kmín v kuchyni

Římský kmín díky své specifické chuti umí každé jídlo obohatit. Jako koření ho můžete použít všude tam, kde sami uznáte za vhodné. Můžete ho přidat do polévky, k masu, do jogurtu, tvarohového dipu, pomazánky, omáčky, salátů a řady dalších pokrmů. Zkuste uvařit třeba k večeři výbornou pečenou zeleninu s římským kmínem a k ní kousek hovězího:

YouTube playerKliknutím přijmete marketingové cookies YouTube a spustíte video.

Na trhu jsou také k dispozici různé doplňky stravy, které obsahují výtažek kmínu. Pokud byste se rozhodli pro jeho konzumaci v této formě, je nutno dodržet předepsané dávkování, případně se poradit se svým ošetřujícím lékařem o vhodnosti daného produktu.

TIP: Zkuste Olej z černého kmínu (čtěte moji recenzi), který má výrazné posilující účinky na imunitní systém. Je považován za velmi silný antioxidant a protizánětlivý prostředek.

Avšak nejlépe uděláte, když všechny blahodárné účinky římského kmínu využijete přímo v přírodní podobě. Uvařit si z něj můžete i chutný čaj nebo použít jako výchozí surovinu pro výrobu hubnoucího elixíru.

Kmínový čaj

Do hrnku dejte ½ lžičky kmínu a zalijte 200 ml vroucí vody. Nechte vyluhovat 5 – 10 minut, přelijte přes sítko a pijte 2x denně.

Elixír na hubnutí s kmínem

Suroviny:

 • 1 lžička mletého kmínu
 • ½ lžičky strouhaného zázvoru
 • šťáva z poloviny středního citronu
 • 2 lžíce vody

Postup:

Do hrnce dejte kmín a zázvor, přidejte vodu a nechte přejít varem. Směs nechte vychladnout a poté smíchejte se šťávou z citronu. Toto množství vám vystačí přibližně na jednu denní dávku. Elixír si však můžete připravit také do zásoby a uchovávat v lednici. Podle počtu lžiček kmínu přizpůsobte množství i ostatních surovin.

Užívejte jednu lžičku této směsi asi 20 minut před každým jídlem a po pár týdnech zpozorujete první viditelné výsledky. Hubnutí vám půjde podstatně snáz a rychleji. Některým lidem se takto podařilo během dvou měsíců zhubnout až 10 kilogramů. Kromě hubnutí má tento nápoj také skvělý vliv na posílení celého imunitního systému.

Kmín zpomaluje srážlivost krve a snižuje obsah cukru v krvi, proto se nedoporučuje užívání kmínu před chirurgickými zákroky a v době rekonvalescence.

Římský kmín má mnoho blahodárných účinků na lidské zdraví, a to je určitě důvod, proč ho denně přidat do jídla. Navíc úspěšně snižuje tělesný tuk, odvodňuje a detoxikuje, což lze využít právě při redukci hmotnosti. Avšak nezapomínejte, že klíčem k vysněné postavě je především zdravá strava a pohyb. Kmín vám může vaše úsilí pouze usnadnit.

Autor: Hana S.

Jmenuji se Hanka a zdravý životní styl je pro mne reálným způsobem života. Cítím se tak mnohem lépe a plná energie. Byla jsem biohackerka ještě dávno před tím, než tento termín vůbec vznikl. Sama na sobě zkouším, co je pro mé tělo nejlepší a své poznatky se snažím předat dál prostřednictvím hodnotných článků. Psaným textem tvořím kvalitní obsah také jiných webových stránek (kontakt). Mám ráda dobrou kávu, pozitivní lidi, toulky přírodou, jízdu na kole a relaxaci při józe.

přečtěte si také

Banánová dieta pomáhá při hubnutí: A vůbec nemusíte jíst jenom banány!

Máte rádi banány? A víte, že vám mohou pomoci i s hubnutím? Vůbec se jim …

Napsat komentář