Jak nejlépe nabrat svalovou hmotu?


Existuje spoustu rad a návodů, jak rychle nabrat svalovou hmotu, ale každý člověk je od přírody vybaven zcela jinou genetickou informací, a tak na všeobecné poznatky reaguje jinak. Proto je dobré všímat si především signálů vlastního těla, které vám lépe pomohou rozpoznat, co prospívá právě vám. Jenomže vyznat se ve vlastním těle je často strastiplná cesta různých pokusů a omylů. Pojďme si ji tedy alespoň trochu usnadnit. Co udělat pro to, aby svaly v pohodě rostly?

Zdroj: Stuart Miles / FreeDigitalPhotos.net
Zdroj: Stuart Miles / FreeDigitalPhotos.net

Jídelníček je základem pro nabrání svalové hmoty

Abyste měly nádherně vyrýsované svaly, nestačí jen hodiny času trávit v posilovně, musíte věnovat velkou pozornost také tomu, co po celý den jíte. Vhodný jídelníček je prostě základ, bez něj vám nikdy žádné svaly nenarostou. Svaly potřebují ke své funkci živiny získávané z potravy, a pokud se jim nedostávají, nemohou pak růst, dokonce může nastat úbytek svalové hmoty. Růst svalů podpoříte jídlem s vyšším obsahem bílkovin, které jsou základním stavebním kamenem svalové hmoty. Proto je nutné se v jídelníčku zaměřit na proteinové potraviny. Avšak nesmíte zapomínat ani na sacharidy, které dodají vašim svalům energii, aby mohly správně pracovat. Kvalitní tuky vám zase zaručí, že si tělo nebude tvořit tukové zásoby. Nedílnou součástí vyvážené stravy je rovněž pravidelný pitný režim.

Příjem bílkovin (proteinů) by neměl překračovat 1,6 g na 1 kg tělesné váhy. Vždy mějte na paměti, že nadměrný příjem proteinů může mít nepříznivý vliv na vaše zdraví.

Čím podpořit růst svalů?

Jestliže chcete růst svalů urychlit, musíte tělu poskytnout dostatek všech látek, které zajistí procesy související s budováním svalové hmoty. K tomuto účelu lze využít i různé doplňky stravy a další suplementy určené pro nabírání svalové hmoty. Jasnou volbou jsou především přípravky s obsahem proteinů, kreatinu a nebo gainery (sacharido-proteinové přípravky).

Za pozornost jistě stojí také přírodní anabolika, která podporují růst svalů a regenerují svaly po fyzické zátěži. Oproti chemickým přípravkům nezatěžují organismus žádnými škodlivými látkami. Mezi kulturisty a atlety je velmi dobře známa nenápadná rostlina nazývající se Kotvičník zemní neboli Tribulus, která dokáže dodat sportovcům pořádnou sílu. Podporuje tvorbu hormonu testoteronu až o 30 % a zvyšuje objem svalové hmoty na úkor tuku. Kotvičník lze tedy také považovat za účinný prostředek na hubnutí.

Regenerace svalů po cvičení

Pro optimální růst svalové hmoty je následná regenerace svalů po cvičení stejně důležitá jako výživa. Při tréninku své svaly vyčerpáte, a tak je musíte opět doplnit energií. Proto je nutné po každém cvičení poskytnout svalům dostatečný prostor na regeneraci a zajistit nezbytný přísun živin a vitamínů. Svalová hmota může růst jedině v případě, pokud ji dodáte vše, co potřebuje.   

Autor: Hana S.

Jmenuji se Hanka a zdravý životní styl je pro mne reálným způsobem života. Cítím se tak mnohem lépe a plná energie. Byla jsem biohackerka ještě dávno před tím, než tento termín vůbec vznikl. Sama na sobě zkouším, co je pro mé tělo nejlepší a své poznatky se snažím předat dál prostřednictvím hodnotných článků. Psaným textem tvořím kvalitní obsah také jiných webových stránek (kontakt). Mám ráda dobrou kávu, pozitivní lidi, toulky přírodou, jízdu na kole a relaxaci při józe.

přečtěte si také

Jak zhubnout tuk na břiše? Zjistěte, co opravdu rychle zabírá

Břicho, to je věčné hubnoucí téma. Jedná se totiž o jednu z nejvíce problematických partií …

Napsat komentář