Bezlepkový jídelníček je především pro lidi trpící nesnášenlivostí lepku neboli celiakií jedinou možností, jak se zbavit vleklých a nepříjemných zdravotních obtíží. Ovšem v posledních letech zažívá bezlepková strava obrovskou popularitu i mezi zdravými lidmi, kteří ji začali vyhledávat jako účinný prostředek na hubnutí. A ono to opravdu funguje. Bezlepkovou dietu nejprve držela řada holywoodských celebrit. Najednou zjistili, že jim tímto způsobem pěkně splaskne břicho. Jakmile tuto zprávu rozhlásily do světa, spousta lidí je úspěšně následovala. Proč se tedy při bezlepkové stravě hubne a zvláště na břiše? Mnoho lidí při přestupu na bezlepkovou stravu obvykle zaznamená nejen úbytek na váze, ale celkově se začne cítit lépe. Pro nemalou část populace je lepek těžko stravitelný a ani o tom neví. Pokud tedy jeho konzumaci omezí, často zdravotní problémy odezní. A to je hlavní důvod, proč se vyhýbat bezlepkovým potravinám.
Lepek v jídelníčku
Naši předkové jedli potraviny s lepkem po dlouhá staletí a žádné problémy jim nezpůsoboval, jenomže jeho množství bylo zdaleka menší než dnes. Navíc i vědci přiznávají, že novodobé zpracování mouky, šlechtění a modifikace zrn mění i samotné složení mouky. Vždyť i mouka našich prababiček z první republiky by se od té dnešní lišila. Poznáte to už jen podle toho, že i těsto má jinou strukturu. Bohužel je pravda, že se dnešní generace lidí lepkem doslova přecpává, a to denně. Neustále jíme chléb, housky, koláče, zákusky, těstoviny, pečivo,… Pro některé jedince může být ale lepek těžko stravitelný a pak je příčinou řady obtíží při trávení.
Lepek naleznete ve všech potravinách s obsahem obilovin, byť jen v minimálním množství. Nachází se především v pšenici včetně špaldové mouky, žitu, o něco málo méně ho je v ječmeni a ovsu. Jenomže nejde jenom o pečivo, lepek se vyskytuje také v potravinách, kde byste to ani nečekali – kečup, uzeniny, jogurty. Proto je bezlepková dieta výrazným zásahem do životosprávy. Chcete-li ji dodržovat, musíte se nejprve naučit poskládat svůj jídelníček.
Úprava stravy vyžaduje především zařazení bezlepkových potravin. Přitom je ale nutné nahradit zásadní zdroje vlákniny, vitamínů (hlavně skupiny B) a minerálů, které čerpáte z celozrnné mouky jinak, tedy zeleninou, ovocem, luštěninami, apod. Odbourání pečiva z bílé mouky je pak jednoznačným přínosem při snižování váhy a mnoho lidí hubne zejména v oblasti břicha.
Chcete zhubnout na břiše?
Přibírání na váze do značné míry způsobuje konzumace příliš velkého množství výrobků z mouky. Z tohoto pohledu je vynechání nebo omezení obilovin přínosným krokem. Rozhodně se ale nedá všeobecně říci, že vysoký podíl lepku ve stravě způsobuje tloustnutí. Nic podobného neprokázaly ani odborné studie.
Velmi prospěšná může být bezlepková strava v případě, že se chcete zbavit tuku na břiše. Lepek se totiž ukládá v tucích zejména v této oblasti, kde je právě i hubnutí nejtěžší. Pokud se snažíte o redukci váhy a vynecháte nebo omezíte lepek v jídelníčku, pěkně vytvarujete i tyto partie těla a v pase naměříte o několik centimetrů méně. S tímto vám může výrazně pomoci i proteinová dieta KetoMIX, kdy omezíte celkový denní příjem sacharidů na nejnižší minimum a současně zvýšíte podíl bílkovin ve stravě. Nebudete trpět neustálým pocitem hladu a vaše tělo bude čerpat energii z uložených tukových zásob.
Proč se bez lepku efektivně hubne?
Jak je možné, že při bezlepkové dietě zhubnete? Je to jednoduché, když vynecháte ve stravě výrobky z mouky, zároveň významně klesne podíl jednoduchých sacharidů, které bývají častou příčinou ukládání tukových zásob v těle. V zásadě se pak bezlepková dieta svým složením velmi podobá nízkosacharidové dietě. Ta je založena na omezeném příjmu cukrů. Ovšem příznivé účinky bezlepkového stravování se vašem těle projeví jen tehdy, pokud celkový příjem sacharidů nepřekročí extrémně nízkou hranici. Jinak se budete cítit unavení a podráždění, bez energie. Bezlepková dieta je tedy vhodná i pro zdravé lidi, kteří netrpí intolerancí lepku, za předpokladu, že lidskému tělu nechybí žádné výživové látky a nemá pocit hladu.
Bezlepková dieta není tedy jen omezením ve stravování pro jedince s celiakií, ale spousta lidí tvrdí, že díky ní zhubla, nejsou tak unavení a cítí se plni energie. Ale pozitivní účinky bezlepkové stravy se nedají všeobecně aplikovat na všechny. Najdou se i tací, kterým takový jídelníček prostě nevyhovuje. Avšak není přímo nutné veškerý lepek ve stravě striktně vyloučit, už jen vynechání pečiva z bílé mouky jednoznačně uleví lidskému organismu. Za pokus to jistě stojí.