Jak zhubnout v těhotenství? Poraďte se s lékařem

Těhotenství a hubnutí opravdu nejde dohromady, neboť jedno druhé absolutně vylučuje. Správně tedy otázka zní: “Jak v těhotenství příliš mnoho nepřibrat?”. V průběhu těhotenství není žádoucí, abyste zhubla několik kilogramů. Právě naopak, měla byste zaznamenávat odpovídající váhový přírůstek, který by měl být za celou dobu gravidity přibližně 10 – 12 kilogramů. Ale i v těchto číslech jsou velké individuální rozdíly, některé ženy přiberou 8 kg, jiné dokonce až 20 kg. Vyšší váhový přírůstek nemusí vždy znamenat velké tukové zásoby, může být způsoben nadměrným zadržováním vody v těle. Proto je vždy důležité poradit se na pravidelné kontrole u lékaře. Pokud přibíráte obrovskou rychlostí, pak se nezabývejte tím, jak zhubnout v těhotenství, ale zaměřte se na to, jak přibírání zpomalit.

Zdroj: Anna Langova / PublicDomainPictures.net
Zdroj: Anna Langova / PublicDomainPictures.net

Nemůžete hubnout, žijte zdravě

I když se váš lékař na každé návštěvě v poradně pohoršuje nad vaší přibývající váhou, nikdy vám nedoporučí, abyste zhubla. Maximálně vás vyzve k tomu, abyste si váhu více hlídala a snažila se zamezit příliš vysokému váhovému přírůstku. Jestliže budete jíst zdravě a nebudete se přejídat, pak se nemusíte zabývat myšlenkou, jak zhubnout v těhotenství. V období gravidity a následně i kojení není nutné jíst za dva a spořádat vše, na co přijdete. Myslete dopředu také na to, že pokud v těhotenství rapidně přiberete, po porodu bude o to těžší se přebytečných kil zbavit. Budete-li i během těhotenství dodržovat zásady zdravého životního stylu, pak optimální váhový přírůstek v době kojení přirozenou cestou zase bez problému ztratíte.

Pestrý a zdravý jídelníček je základ

V období těhotenství potřebuje organismus dostatek živin k tomu, aby se vaše dítě dobře a správně vyvíjelo. Z toho důvodu není možné snížit kalorický příjem, ale musíte se zaměřit na samotnou skladbu stravy. V každém případě si hlídejte množství jednoduchého cukru, různé sladkosti nahraďte raději čerstvým nebo sušeným ovocem. Ke každému jídlu si dopřejte kopec zeleniny, omezte smažená jídla, vynechte slazené nápoje, místo bílého pečiva konzumujte celozrnné, atd. Jezte pravidelně 6x denně, ráno se v klidu nasnídejte a dodržujte pravidelný pitný režim. Pouze kvalitní a zdravou stravou zajistíte tělu dostatek energie k tomu, aby se mohlo vypořádat s těhotenskými změnami a připravit se na následné období kojení.

Samozřejmě, že mnoho žen má v důsledku tohoto stavu různé chutě, které se nedají vždy jednoduše ovládat. Těhotenství není nemoc, a tak také není důvod si odpírat vše, co je jakýmkoli způsobem nevhodné. V omezeném množství je možné občas přimhouřit oko, prostě jídelníček volte s rozumem, abyste se cítily po všech stránkách celkově v pohodě.

Těhotenství a pohyb

Pokud nemáte v těhotenství žádné výrazné zdravotní komplikace, určitě neseďte doma, ale hýbejte se. Kromě zdravé stravy se také pohyb podílí na tom, zda budete nadměrně přibírat. Na každodenní harmonogram dne zařaďte procházky nebo se přihlaste na kurz cvičení pro těhotné. Pokud jste byly zvyklé sportovat ještě před otěhotněním, nemusíte se sportovních aktivit úplně vzdát. Můžete zkusit třeba těhotenské plavání, gravid jógu, pilates pro těhotné a mnoho dalších. Pokud chcete provozovat nějakou náročnější sportovní aktivitu, vždy je na místě nejprve se poradit s ošetřujícím lékařem.

Věřte tomu, že těhotenská kila nejsou celoživotní záležitostí. Už jen samotným porodem ztratíte kolem osmi kilogramů a pokud budete následně plně kojit, úplně přirozenou cestou zhubnete zhruba kilo za měsíců. A než s dítětem oslavíte první narozeniny, budete při troše snahy zase vypadat jako před otěhotněním.

Autor: Hana S.

Jmenuji se Hanka a zdravý životní styl je pro mne reálným způsobem života. Cítím se tak mnohem lépe a plná energie. Byla jsem biohackerka ještě dávno před tím, než tento termín vůbec vznikl. Sama na sobě zkouším, co je pro mé tělo nejlepší a své poznatky se snažím předat dál prostřednictvím hodnotných článků. Psaným textem tvořím kvalitní obsah také jiných webových stránek (kontakt). Mám ráda dobrou kávu, pozitivní lidi, toulky přírodou, jízdu na kole a relaxaci při józe.

přečtěte si také

Jak zhubnout tuk na břiše? Zjistěte, co opravdu rychle zabírá

Břicho, to je věčné hubnoucí téma. Jedná se totiž o jednu z nejvíce problematických partií …

Napsat komentář