Nepřehlédněte
Domů / Hubnutí / Jednoduchý recept, jak zhubnout viscerální tuk

Jednoduchý recept, jak zhubnout viscerální tuk

Není tuk jako tuk, ale oba dva kazí postavu a ohrožují naše zdraví. Jeden je viditelný, schovaný přímo pod kůží a tudíž se nazývá podkožní tuk. Ten druhý, mnohem zákeřnější, se naopak ukrývá hluboko uvnitř organismu a jmenuje se vnitřní nebo-li viscerální tuk. Oba tuky nejsou spolu totožné, a proto nadbytek podkožního tuku není ve skutečnosti až tak velký zdravotní problém, jako tuk v břišní dutině. Pokud máte tzv. pivní břicho nebo bříško jako v pátém měsíci těhotenství či jednoduše nejste štíhlí, zbystřete svoji pozornost a začněte se zajímat o to, jak zhubnout viscerální tuk. Ten je častou příčinou řady onemocnění, vysokého tlaku, diabetu, zvýšeného cholesterolu, mozkové mrtvice, atd. Ale naštěstí snížit hladinu viscerálního tuku je o něco snazší, než se zbavit tuku podkožního a již první známky hubnutí přispívají ke zlepšení zdravotního stavu.

Příčinou ukládání tuku na břiše je nevhodná strava / foto: pixabay.com
Příčinou ukládání tuku na břiše je nevhodná strava / foto: pixabay.com

 

Proč je viscerální tuk nebezpečný?

Určité procento viscerálního tuku má každý, ovšem je nutné si jeho množství hlídat. Hromadí se v útrobách našeho těla za břišními svaly a obklopuje vnitřní orgány, střeva, játra, srdce. Záludnost viscerálního tuku spočívá v tom, že pomalu a plíživě uvolňuje do krve chemické látky, které mohou vést ke vzniku řady zdravotních problémů. Mezi ně patří mastné kyseliny, hormony a chemické látky vyvolávající zánět. Proto příliš mnoho vnitřního tuku ovlivňuje správnou funkci životně důležitých orgánů.

Zhubnout vnitřní tuk

 

Jak odhalit nitrobřišní tuk?

Vyšší množství viscerálního tuku se objevuje zejména u lidí, kteří mají postavu ve tvaru jablka, kdy je už na první pohled viditelné hromadění tuku v oblasti břicha. Existuje ale řada faktorů, které hodnotu viscerálního tuku ovlivňují. Jedním z nich je celkový životní styl.

Nevyvážená a špatná strava hodnoty viscerálního tuku zvyšují, zatímco pravidelné cvičení a zdravý jídelníček jeho hodnoty snižují.

Pokud máte velký objem pasu, pak zvolte osvědčený způsob, jak zhubnout viscerální tuk a připravte se na nový životní směr, jenž vás dovede k daleko hodnotnějšímu životu.

Muži s obvodem pasu přes 100 cm jsou ohroženi obezitou / zdroj: pixabay.com
Muži s obvodem pasu přes 100 cm jsou ohroženi obezitou / foto: pixabay.com

Jak se zbavit viscerálního tuku

Nejprve si musíte uvědomit, že viscerální tuk jste si vypěstovali v těle za mnoho měsíců až let, a to zejména nevhodnou stravou s nadměrným množstvím sacharidů, cukrů a škodlivých tuků. Abyste docílili poklesu hladiny viscerálního tuku, je důležité zaměřit se na samotnou skladbu stravy. Zapomeňte na to, co nemáte jíst, ale více se soustřeďte na to, co musíte sníst. Jídelníček měňte postupně, nenásilnou cestou, až nakonec vyřadíte všechny nezdravé potraviny.

Chci zhubnout

 

Při hubnutí břicha jezte pravidelně, několikrát za den a každé jídlo doplňte pořádnou porcí zeleniny. Zaměřte se na konzumaci bílkovin, které zvyšují rychlost metabolických jevů v těle, podílí se na tvorbě svalové hmoty a tudíž jsou velmi efektivní pro strategii hubnutí. Do jídelníčku zařaďte komplexní sacharidy, jež vás zasytí na dlouhou dobu a omezují chutě na sladké. Dostatečný přísun vlákniny a pravidelný pitný režim detoxikuje tělo od škodlivých látek, což  výrazně podporuje samotný proces hubnutí. Z jídelníčku nekompromisně vyřaďte všechny jednoduché cukry, které jsou častou příčinou ukládání tuku v břišních partiích. Jednoduše řečeno, vaše strava musí být pestrá a přiměřeně vyvážená po nutriční stránce, a energetický příjem a výdej musí být v naprosté rovnováze. Pak se bude zmenšovat objem tukových zásob v těle.

 

Bílkoviny jsou základ

Jak už bylo řečeno, velmi efektivní a účinnou strategií pro hubnutí tuku v oblasti břicha je zvýšený příjem bílkovin (proteinů) ve stravě. Pokud totiž budete ve větší míře konzumovat potraviny s obsahem bílkovin (drůbeží maso, vejce, tofu, luštěniny, mléčné výrobky,…) a současně omezíte sacharidy na nezbytné minimum (celozrnné pečivo, rýže, brambory, těstoviny,…), začne vaše tělo jako prvotní zdroj energie čerpat z uložených tukových zásob a vy budete hubnout. První viditelné výsledky se dostaví již po pár dnech, kdy s radostí budete pozorovat, jak vám ubývají centimetry v pase. 

Podzim je ideální čas na hubnutí!

Nestihla jste zhubnout do plavek? Dovolená už je za vámi? Nevadí! Nikdy není pozdě začít! Do příští sezóny budete mít postavičku jako lusk. Nenechte se ale připravit o další šanci a nečekejte až na Nový rok. Dávno už neplatí, že se tělo v podzimním období zásobuje energií na zimu, ukládá tuk a tloustne. Už je přece jiná doba, a proto nemusíme ani v třeskutých mrazech řešit nedostatek jídla jako naši předci. Zhubnout můžeme kdykoli, ale právě na podzim nám to půjde lépe, než v létě. A víte proč?

 • po dovolené máme plno sil a odhodlání k novým změnám
 • nikdo nás už neláká na letní grilovačky plné skvělých steaků a dobrého piva, není nutné odolávat dovolenkovým nástrahám all inclusive jídelníčku
 • po prázdninách jsme se vrátili zpátky do zaběhnutého rodinného režimu a snadněji dodržujeme jídelníček, školní docházka dětí nám přináší i více času pro sebe sama
 • podzim je ideální čas pro venkovní aktivity, není horko ani zima, ale přesně tak akorát
 • den se krátí, brzy je tma a dříve také zalehneme do postele (odpadají i večerní nájezdy na lednici), pořádně se vyspíme a vstáváme plné energie
 • místo studené limonády si raději uvaříme teplý čaj (neoslazený má nulovou kalorickou hodnotu), což nám usnadňuje hubnutí
 • zdravý jídelníček vsází hlavně na konzumaci čerstvé zeleniny a ovoce – obchody naštěstí nabízí široký výběr z letní úrody
 • na podzim už nemusíme ve stresu "hubnout do plavek", netlačí nás čas, naopak v klidu hubneme do další letní sezóny

Myslíte, že na tom něco je? Pak si dejte pevný cíl a pojďte do toho. Zhubli jiní, zhubnete taky, ale musíte začít. Jak? Jednoduše, postavte svůj jídelníček na proteinových jídlech KetoMix, která jsou navíc obohacena o vitamíny a minerály. Nabraná kila začnou mizet sama od sebe a zároveň podpoříte svůj imunitní systém oslabený sychravým počasím. Vaše tělo dostane přesně to, co právě teď potřebuje.

Podzimní balíček KetoMix nabízí 5x denně vyvážený jídelníček rovnou na talíř:

Podzimní balíček KetoMix / foto: ketomix.cz

Podzimní balíček získáte se slevou 15 % oproti tomu, kdybyste jednotlivá jídla kupovali samostatně. Nový životní styl nastartujete s příchodem podzimu a užijete si nádherné Vánoce. Spokojenější život v novém těle se odrazí na vaší dobré náladě a nebudete mít obavy si na konci roku alespoň trochu zahřešit.

Koupit Podzimní balíček >>

Pokud si nechcete každý den lámat hlavu s tím, jak dokonale sestavit jídelníček, abyste hubli, můžete rovnou sáhnout po proteinové dietě KetoMIX, která  je celá založena jen na přírodní bázi. Jedná se vlastně o instantní stravu v podobě chutných jídel jako jsou různé sladké kaše, teplé polévky, zeleninové omelety či ovocné koktejly, které jsou sestaveny tak, aby vaše tělo nijak nestrádalo a mělo dostatek veškerých živin. Navíc nemusíte absolutně řešit jakýkoli pohyb, prostě hubnete jen s pomocí jídla. I když jídla KetoMIX neobsahují lepek, který bývá jednou z příčin ukládání tuku v oblasti břicha, bez problému si můžete dopřát velmi chutné pečivo.

TIP: Přečtěte si moji podrobnou recenzi proteinové diety KetoMIX, která je sestavena odborníky na výživu přesně tak, aby skutečně fungovala.
Koupit dietu KetoMIX

Pohybem zhubnete rychleji

Jenom samotná úprava jídelníčku pro snížení hodnoty viscerálního tuku nestačí, je nutné se také hýbat a cvičit. V mnoha vědeckých studiích bylo prokázáno, že aerobní cvičení, které zapojuje do činnosti celý kardiovaskulární systém, vede k velkému snížení vnitrobřišního tuku. Jedná se o různé pohybové aktivity jako je například, běh, plavání, jízda na kole, bruslení, rychlá chůze, atd. Proto mějte na paměti, že jakékoli méně intenzivní cvičení prováděné po dostatečně dlouhou dobu je účinným nástrojem pro snižování viscerálního tuku.

TIP: Na pohodlné domácí cvičení je přímo ideální cvičební stroj Orbitrek (čtěte moji recenzi), který pomáhá rychleji redukovat tuky v těle a lépe formovat problémové části těla. Při tréninku spálíte podstatně více kalorií než při klasickém běhu, šetříte své klouby a ještě navíc můžete v televizi sledovat oblíbený seriál. A to kdykoli, nezávisle na počasí! 

Jak zjistit hodnoty viscerálního tuku

Množství viscerálního tuku ve vašem těle můžete zjistit jen u lékaře nebo v nutriční poradně, kde mají přímo speciální certifikované přístroje pro měření hodnot. Pokud však zjistíte, že jsou hodnoty viscerálního tuku vyšší než tolerované, nemusíte se bát. I když je tento tuk velmi nebezpečný, pořád se s tím dá něco dělat. Snížení viscerálního tuku docílíte tím, že budete jíst stravu podle potřeb vašeho těla a budete sportovat a cvičit. Jestliže se vám podaří zdravě zhubnout a váhu si zachováte, zhubnete také viscerální tuk. Pokud se vám hubnutí nedaří, můžete se obrátit s žádostí o pomoc na nutričního poradce, který vám navrhne vhodný postup.  

 

Viscerální tuk bude klesat, pokud se budete držet těchto zásad:

 • do jídelníčku zařaďte potraviny s nízkým glykemickým indexem
 • zaměřte se na bezlepkové přílohy – jáhly, pohanku, rýži natural, quinou, amarant, luštěniny, kroupy, ale s množstvím to nepřehánějte
 • omezte příjem bílé rýže, těstovin, brambor, kukuřice
 • úplně vyřaďte cukr, pečivo z bílé mouky a fruktózu
 • zvyšte konzumaci zeleniny, převládat by měla zelená (brokolice, kapusta, salát) a vždy by měla zaplnit polovinu talíře
 • denně užívejte 1 – 2 lžíce lněného oleje
 • 3x denně přidejte do jídla lžičku čerstvě mletých lněných semínek kvůli obsahu omega-3 mastných kyselin
 • jezte méně ovoce, maximálně 2 ks denně a nejlépe v dopoledních hodinách
 • používejte kvalitní oleje na dochucení
 • komplexní sacharidy zařaďte do jídelníčku v první části a postupně jejich množství k večeru snižujte
 • večeři by měly tvořit převážně bílkoviny a jako poslední jídlo dne zvolte proteinový nápoj
 • uzeniny a polotovary zcela vynechte
 • jezte ryby, drůbeží maso
 • pijte neperlivou obyčejnou vodu, bylinkové čaje nebo kvalitní zelený čaj
 • relaxujte a vyhýbejte se stresu
Chci zhubnout

 

Začněte postupně, nikam nespěchejte

Vysoké hodnoty viscerálního tuku jsou způsobeny dlouhodobým špatným životním stylem. Pokud jste zvyklí na typickou českou kuchyni a od talíře svíčkové se šesti knedlíky se odvalíte rovnou na gauč, jen těžko si pochutnáte na míse zeleninového salátu. S úpravou jídelníčku musíte začít postupně a uvidíte, že i časem se budou měnit vaše chutě. Budete se cítit lehčí, budete mít víc energie a životního elánu a na knedlíky, po kterých se vám chce jenom spát, si už ani nevzpomenete. Proto nikam nespěchejte a nenechte se odradit reakcí okolí, které pro vás ze začátku nemusí mít pochopení. Jakmile ale uvidí, jak krásně hubnete, uvidíte, že vás brzy napodobí.

Nejvhodnější přílohou je zelenina / pixabay.com
Nejvhodnější přílohou je zelenina / foto: pixabay.com

Přechod na zdravou stravu

První týden:

 • ke každému jídlu přidejte kousek zeleniny – okurek, rajče, paprika, list salátu, atd.
 • 3x týdně zařaďte jídlo se zdravější přílohou – luštěniny, jáhly, rýži natural, celozrnné těstoviny, quinou, kváskový žitný chléb, atd.
 • 1x týdně si dejte večeři úplně bez přílohy, jen plátek libového masa, co nejvíce zeleniny (může být i tepelně upravená) a kvalitní tuk
 • 1x týdně si uvařte rybu – lososa, makrelu, tuňáka (může být i z konzervy)
 • 1x týdně zkuste rostlinnou bílkovinu – tofu, tempeh (určitě začněte s uzeným tofu než si na chuť zvyknete)

Kromě jídelníčku myslete také na pohyb a začněte obyčejnou chůzí. Prostě se snažte všude kam potřebujete dojít pěšky. Místo výtahu použijte schody a o víkendu vyrazte na svižnou procházku někam do přírody.

Druhý týden:

 • 5x týdně zařaďte jídlo se zdravější přílohou – luštěniny, jáhly, pohanku, quinou, celozrnné pečivo, celozrnné těstoviny, atd.
 • 2x týdně přílohu úplně vynechte a dejte si jen maso se zeleninou
 • zvyšujte porce zeleniny
 • 2x týdně si dejte mořskou rybu – losos, tuňák makrela
 • 2x týdně zkuste rostlinnou bílkovinu – tofu, tempeh
Chci zhubnout

 

A takto můžete pokračovat dál a dál, týden po týdnu. Jídelníček měňte pomalu a postupně, nenásilnou formou. Nová jídla, na která nejste zvyklí, vám možná nezachutnají hned napoprvé, ale nevzdávejte to a dejte jim znovu šanci. Příště je zkuste třeba v jiné kuchyňské úpravě. Receptů existuje nespočet a nebojte se experimentovat. Stejně tak se snažte denně nachodit co největší počet kilometrů. A třeba za pár týdnů oprášíte kolo ze sklepa, zajdete na bazén nebo koupíte kolečkové brusle. Nový způsob života vás musí především bavit a hlavně musíte chtít. Proto se za každý dílčí úspěch pochvalte a buďte na sebe pyšní.

Autor: Martina

Ahoj, jmenuji se Martina, je mi 27 let a o zdravý životní styl se v podstatě zajímám už od střední školy. V současné době se snažím působení v oboru skloubit dohromady s péčí o malou dcerku. Jelikož je zdraví rodiny u mne na prvním místě, používám přírodní potraviny nejen v každodenním jídelníčku, ale i kosmetice. Ráda experimentuji v kuchyni, fotím a objevuji magickou sílu přírody. Miluju spinning, aqua aerobic a geocaching.

přečtěte si také

Kokosový olej a jeho použití při hubnutí: Na co dávat pozor?

Kdo by neznal kokosový olej. Nádherně voní a má celou řadu blahodárných účinků na lidské …

Napsat komentář