Jak zhubnout a znovu nepřibrat

Hubnutí je relativně jednoduché, za předpokladu, že odhalíte jeho podstatu. Vzhledem k tomu, že se jedná ryze o individuální záležitost, musíte se smířit s tím, že vám nikdo stoprocentně zaručený recept nedá. Lidé se od sebe navzájem liší genetickou dispozicí, a tak zkrátka, co platí na jednoho, neplatí na druhého. Někomu jde hubnutí jako po másle, jiný se trápí hodiny ve fitku, avšak každý člověk dokáže zhubnout. Záleží jen na vaší vytrvalosti a píli. Trnitá cesta je dlážděna dílčími úspěchy, a právě ty vás postupně posouvají dál a dál k vaší vysněné štíhlé postavě. Marně přemýšlíte nad tím, jak zhubnout a zase znovu nepřibrat? Věřte, že to jde. Pokud nastartujete zdravější způsob života, budete hubnout a svoji optimální váhu si udržíte natrvalo.

Zdroj: bugtiger / FreeDigitalPhotos.net
Zdroj: bugtiger / FreeDigitalPhotos.net

Ode dneška hubnu

Podle průzkumů jsou se svou váhou spokojeny pouze tři ženy ze sta, ale ani mužům není lhostejné, jak vypadají. Dávno pryč jsou doby, kdy si pánové zakládali na tzv. pivní břichu, které bylo symbolem bohatství a vysokého statusu. Příliš velká nadváha se u všech lidí negativně podepisuje na zdraví, a proto je zcela jistě na místě dospět po zralé úvaze k rozhodnutí, že zhubnete. Jste-li plni odhodlání a prvotního nadšení, pak není na co čekat a začněte hned. Chcete vědět jak? Máte-li velkou nadváhu a nevíte, jak zhubnout 10 kilo, pak se podívejte na jednotlivé dílčí metody, které vás nadměrného tuku zbaví. Stejně tak i v případě, pokud chcete shodit jen pár kilogramů. Musíte si uvědomit, že je pro vás velmi důležité nejen odbourat zbytečné tukové zásoby a dostat se na svoji optimální váhu, ale také si ji udržet. A právě toho docílíte celkovou změnou životního stylu.

Hubnutí je o jídle a cvičení

Mnoho lidí se pořád dokola ptá, jak zhubnout, a přitom je odpověď pokaždé stejná: musíte zdravě jíst a cvičit. Jedno bez druhého se prostě neobejde. Pokud si pod pojmem hubnutí představujete nějakou zaručenou dietu, tak budete asi zklamáni. Ta k ničemu nevede. Dieta je jen určitým stravovacím omezením, které není možné dlouhodobě dodržovat. Jejím prostřednictvím sice začnou ubývat centimetry v pase, ale jakmile se vrátíte k původním stravovacím zvyklostem, vaše váha opět závratnou rychlostí vzroste nahoru. A jsme u jo-jo efektu. Na dietu raději zapomeňte, na hubnutí musíte jinak.

Skladba stravy má 70% vliv na úspěšnost hubnutí, zbývajících 30 % tvoří přiměřená pohybová aktivita.

Ano, je to tak, složení jídelníčku má zásadní vliv na to, zda-li budete hubnout nebo naopak tloustnout. Váš energetický příjem a výdej musí být v naprosté rovnováze. Nemůžete doma ležet doma na gauči a chroupat zeleninu jako králík a nebo po návštěvě fitness centra si dát za “odměnu” večeři ve fast foodu. Abyste hubli, musí vaše strava obsahovat dostatečně vyvážený poměr všech živin, tedy bílkovin, tuků a sacharidů, včetně vitamínů a minerálních látek. Bude-li mít tělo všeho dostatek, nebude mít sebemenší důvod k tomu, aby si cokoli ukládalo na horší časy.

V jídelníčku při hubnutí by měly být z větší části zastoupeny bílkoviny, které jsou nezbytné pro udržení svalové hmoty. Vejce, bílé maso, sýry, mléčné výrobky, luštěniny, tofu, tempeh,… to vše jsou zdroje kvalitních bílkovin. Zasytí vás na dlouhou dobu a výrazně ovlivňují hodnotu bazálního metabolismu. 

Jako rychlý zdroj energie tělo využívá sacharidy, ovšem ve zdravém jídelníčku převažují pouze sacharidy složené, což jsou vlastně veškeré přílohy, brambory, těstoviny, rýže, tmavé pečivo, cereální výrobky, atd.

Jídlo rozdělte na 5 – 6 porcí denně a rozhodně nevynechávejte snídani, která hned po ránu rozproudí metabolismus na plné obrátky. Dbejte na dostatečný pitný režim, zvláště šálek zeleného čaje má na hubnutí příznivý vliv a dokáže odplavit toxické látky z těla. Každé jídlo doplňte pořádnou porcí zeleniny a ovoce konzumujte spíše v první polovině dne.

Hubnutí podpořte pohybem

Na rychlosti hubnutí se samozřejmě podílí také vaše každodenní fyzické aktivity. Jestliže máte sedavé zaměstnání, musíte na program dne zařadit nějaký pohyb. Na spalování tuků je nejúčinnější aerobní cvičení, které podporuje činnost celého kardiovaskulárního systému. Můžete chodit běhat, plavat, jezdit na kole, zajít do fitka, cvičit aerobik nebo zvolit svižnou hodinovou chůzi. Je celkem jedno co si vyberete, jednotlivé činnosti můžete během týdne vystřídat. Důležité je, abyste tuto fyzickou námahu vykonávali minimálně půl hodiny, po této době totiž začne organismus čerpat energii z uložených tukových zásob.

Máte-li už jasno v tom, jak zhubnout jednou provždy a znovu nepřibrat, pak můžete začít se samotnou realizací a nové změny postupně zavádět do života. Velice brzy se budete cítit plni elánu a životní energie.

Autor: Hana S.

Jmenuji se Hanka a zdravý životní styl je pro mne reálným způsobem života. Cítím se tak mnohem lépe a plná energie. Byla jsem biohackerka ještě dávno před tím, než tento termín vůbec vznikl. Sama na sobě zkouším, co je pro mé tělo nejlepší a své poznatky se snažím předat dál prostřednictvím hodnotných článků. Psaným textem tvořím kvalitní obsah také jiných webových stránek (kontakt). Mám ráda dobrou kávu, pozitivní lidi, toulky přírodou, jízdu na kole a relaxaci při józe.

přečtěte si také

Jak zhubnout tuk na břiše? Zjistěte, co opravdu rychle zabírá

Břicho, to je věčné hubnoucí téma. Jedná se totiž o jednu z nejvíce problematických partií …

Napsat komentář