Makadamiový nebo také makadamový olej v našich zeměpisných končinách není příliš známý, proto stojí většinou v pozadí jiných exotických olejů. A to je právě škoda. Tento mimořádně cenný a účinný rostlinný olej lze připodobnit například k oleji arganovému. Uplatní se nejen ve zdravé kuchyni, ale má spoustu unikátních účinků na pleť i vlasy. Makadamiový olej se získává z makadamových ořechů, které patří k nejdražším na světě. Pro australské domorodce byl makadamový ořech důležitou součástí jejich stravy a už tehdy z něj lisovali velmi oblíbený olej, který používali jako léčivou mast. Za studena lisovaný makadamiový olej je bohatý na mastné kyseliny a výborně se vstřebává do pokožky. Jeho jedinečné složení je podobné přirozenému kožnímu tuku. Obsahuje velmi vzácnou nenasycenou mastnou kyselinu palmitoolejovou, která se jinak ve větším množství nachází v rybím tuku. Nerafinovaný Makadamiový olej z prvního lisu vyrábí firma EkoMedica Czech, pro niž je kvalita prvořadým cílem. Pojďme se tedy podívat, v čem spočívá kouzlo právě tohoto oleje.
Obsah článku
- 1 Makadamiový olej z prvního lisu
- 2 Složení makadamiového oleje
- 3 Podíl mastných kyselin v makadamiovém oleji
- 4 Makadamiový olej podporuje zdraví
- 5 Makadamiový olej revitalizuje pokožku
- 6 Makadamiový olej na vlasy
- 7 Makadamiový olej v kuchyni
- 8 Makadamiový olej EkoMedica Czech
- 9 Jak používám makadamiový olej?
- 10 Výhody:
- 11 Nevýhody:
- 12 Recenze Makadamiového oleje EkoMedica Czech
Makadamiový olej z prvního lisu
Makadamové ořechy, z nichž se lisováním za studena získává makadamiový olej, jsou plodem stálezeleného stromu Makadamie celolisté, která roste zejména v deštných pralesích východní Austrálie. Velmi kvalitní a nutričně hodnotný makadamiový olej pochází z prvního lisu a celý výrobní proces zahrnuje pouze mechanické způsoby zpracování.
Pro výrobu nerafinovaného makadamiového oleje se nepoužívají žádné chemické látky a ihned po vylisování je plněn do tmavých skleněných lahví, které mají za úkol zabránit jeho znehodnocení v průběhu skladování. Tmavé sklo totiž propouští nejméně složek světla vyvolávající oxidaci oleje. Po otevření lahvičky je však nutné olej vždy skladovat na tmavém a chladném místě, nejlépe v lednici a spotřebovat do tří měsíců.
Makadamie celolistá (Macadamia integrifolia) je rozložitý listnatý strom dorůstající do výšky až 20 metrů. Původem pochází z Austrálie, ze které kvůli vzrůstající poptávce byla rozšířena do tropických i subtropických oblastí Ameriky, Afriky a Asie. Stromy mají rády vlhkou a propustnou půdu a v průběhu vegetačního období se jim dobře daří při teplotě okolo 25°C. Makadamie celolistá roste v polohách s vyšší nadmořskou výškou až 1000 m nad mořem. Jelikož má málo postranních kořenů, je náchylná na vyvrácení větrem. Neopadavý strom má dlouhé a úzké listy. Květenství tvoří převislé hrozny dorůstající délky 30 cm, v nichž se ve skupinkách po dvou až čtyřech nachází krémově nebo smetanově bílé květy. Kulovité plody mají tlusté vláknité oplodí a dozrávají přibližně sedm měsíců po odkvětu. Zralé plody padají na zem a po odstranění oplodí se uvnitř ukrývají kulovitá, hnědá, velmi tvrdá semena (ořechy). Uvnitř semene se nachází oválné jádro vhodné ke konzumaci i kosmetickým účelům, z něhož se lisuje makadamiový olej. Po deseti letech lze z jednoho stromu sklidit 10 – 14 kg ořechů.
Složení makadamiového oleje
Semena makadamie celolisté (makadamové ořechy) obsahují 74 % tuku a jsou cenným zdrojem minerálních látek (vápníku, fosforu, železa, selenu, zinku), vitamínů (A, B, E) a antioxidantů. V makadamiovém oleji jsou zastoupeny z 58 % mononenasycené mastné kyseliny, především kyselina olejová a velmi vzácná kyselina palmitoolejová, která je důležitá pro udržení zdraví pokožky. Za zmínku jistě stojí také jeho přirozený UV faktor 3 – 4, čímž chrání pleť před slunečním svitem. Vysoký obsah vitamínu E přispívá k ochraně buněk před oxidativním stresem.
Podíl mastných kyselin v makadamiovém oleji
kyselina olejová | 54 - 63 % |
kyselina palmitoolejová | 16 - 23 % |
kyselina palmitová | 7 - 10 % |
kyselina stearová | 1,5 - 5 % |
kyselina arachidová | 1,5 - 3 % |
kyselina linolová | 1 - 3 % |
kyselina myristová | 0,4 - 1,6 % |
kyselina laurová | stopové množství |
Z výše uvedené tabulky je patrné, že makadamiový olej je bohatým přírodním zdrojem kyseliny palmitoolejové (až 23 %), která je velmi důležitá pro oddálení stárnutí buněk pokožky a vlasů. Proto je také makadamiový olej častou přísadou kosmetických krémů určených proti stárnutí pleti.
Mezi významné složky makadamiového oleje patří rovněž kyselina olejová a kyselina linolová. Jejich silné regenerační a hydratační účinky příznivě působí na celkovou revitalizaci pokožky.
V makadamovém oleji se ve velkém množství nachází i rostlinné fytosteroly, které tvoří základní kameny buněčné membrány. Díky nim se olej dobře vstřebává a nezanechává na povrchu mastný film. Kromě toho mají také uklidňující a ozdravné účinky na pokožku celého těla.
Podle Lindy Kaňokové: “Fytosteroly se chemicky podobají cholesterolu, a proto je trávicí trakt obtížně rozeznává. Soupeří s cholesterolem o zabudování do vnitřku micely a tím účinně snižují jeho vstřebávání. “
KAŇOKOVÁ, LINDA. Nutriční a zdravotní aspekty konzumace tuků, včetně cholesterolu.
Makadamiový olej podporuje zdraví
Nerafinovaný makadamiový olej lisovaný za studena s vysokým obsahem polynenasycených tuků má řadu příznivých účinků na činnost celého kardiovaskulárního systému. Posiluje paměť a upravuje hladinu cholesterolu v krvi. Když si nakapete makadamiový olej do sklenice vody a vypijete, pomůže při pálení žáhy i s trávicími problémy.
Jak již bylo řečeno, makadamiový olej obsahuje velmi vzácnou nenasycenou kyselinu palmitoolejovou, která se jinak ve větším množství nachází v rybím oleji. Makadamiový olej je tedy vhodnou alternativou pro ty, komu ryby nechutnají. Mononenasycené mastné kyseliny jsou důležitou součástí každého zdravého jídelníčku.
Makadamiový olej revitalizuje pokožku
Makadamiový olej je sice jedním z méně známých olejů, ale jistě vás překvapí svými vyživujícími účinky. Je velice jemný, avšak současně dost vydatný na to, aby mohl poskytnout intenzivní výživu pokožce celého těla. Vhodný je pro všechny typy pleti včetně suché a rozpraskané kůže. Pomáhá udržet pokožku pružnou, vláčnou a elastickou, podporuje její přirozenou regeneraci a hojení.
Silné antioxidační účinky makadamiového oleje brání poškození buněčných membrán a stárnutí pleti. Propojení zinku a nenasycených mastných kyselin je vynikajícím prostředkem na zjemnění a zvláčnění pokožky.
Zkuste si podle tohoto návodu připravit olejové sérum na zralou pleť:
Za studena lisovaný makadamiový olej je skvělý pro péči o celé tělo jako masážní olej. Je dostatečně hutný a přitom se dokáže výborně vstřebat do pokožky, kterou zanechá hedvábně jemnou. Makadamiový olej můžete při masážích používat samostatně nebo míchat s jinými oleji. Ideální je kombinace s vonnými esenciálními oleji.
Pokud trpíte v zimě na vysušené a popraskané ruce, určitě zkuste makadamiový olej. Stačí ho pouze nanést na postižená místa jako klasický krém. Rychle se vpije a nezanechává na pokožce mastné stopy. Pomáhá i na popáleniny a hojení jizev. Velmi účinný je zejména na stárnoucí pleť, u níž dokáže skvěle vyhlazovat vrásky. Makadamiový olej se dá využít i jako anti-aging krém, který díky svému složení eliminuje viditelnost mimických vrásek.
Makadamiový olej na vlasy
Olej z makadamových ořechů patří mezi nejpoužívanější a nejúčinnější přírodní oleje, které zajistí potřebnou výživu vašim vlasům. Dlouhodobě poškozeným, lámavým a nepoddajným vlasům navrátí opět svěží vzhled. Velmi dobře je dokáže ochránit před chemickými vlivy (barvení, melír, trvalá, apod.) a sluncem.
Pečující maska na poškozené vlasy:
Makadamiový olej nejprve lehce nahřejte: do misky dejte asi dvě lžíce oleje a tu ponořte na pár desítek minut do teplé vodní lázně. Poté naneste olej v přiměřeném množství na vlhké vlasy a jemně jej vmasírujte po celé délce vlasů od kořínků až po konečky. Zabalte hlavu do ručníku a nechte minimálně 30 minut působit. Čím déle, tím lepší budou jeho regenerační účinky. Poté důkladně smyjte šamponem. Výsledkem budou nádherně jemné a hebké vlasy s neodolatelným leskem.
Pravidelná péče o konečky vlasů:
Po každém mytí vlasů naneste malé množství na jejich konečky a jemně promněte. Tím zabráníte dehydrataci vlasů, vysušování, lámání a roztřepené konečky se opět zacelí. Tato péče je vhodná zejména pro suché a barvené vlasy a dobře poslouží i jako ochrana před teplem.
Podívejte se, jaké jsou účinky makadamiového oleje v porovnání s jinými rostlinnými oleji:
Makadamiový olej v kuchyni
Makadamiový olej je přírodní nutričně hodnotná potravina, která by neměla chybět v žádném zdravém jídelníčku. Kvůli svým cenným vlastnostem je také podkladem tzv. středomořské diety. Při přípravě různých pokrmů určitě oceníte jeho lahodnou chuť s jemným vanilkovým nádechem.
Makadamiový olej je naprosto ideální do salátových dresingů, výborně se hodí na smažení, pečení a vaření různých druhů masa, ryb, kuřete a zeleniny. Jeho vlastnosti můžete využít i při pečení křehkého pečiva.
Makadamiový olej EkoMedica Czech
Jelikož olej z makadamských ořechů patří stále k méně známým rostlinným olejům, v každé prodejně zdravé výživy ho možná ani nenajdete. Proto je možná lepší, když se s důvěrou obrátíte na spolehlivý e-shop, který jej má ve stálé nabídce. Zde jsem koupila Makadamiový olej značky EkoMedica Czech v tmavé skleněné lahvičce o objemu 350 ml za cenu 399 Kč. A protože jsem pravidelným zákazníkem tohoto obchodu, vím, že každá nově příchozí objednávka je k mé maximální spokojenosti rychle vyřízena. Způsob dopravy si už zvolíte sami dle svých preferenci, případně je možný také osobní odběr.
Jak používám makadamiový olej?
Makadamiový olej považuji spíš za exotický rostlinný olej, takže u mne doma nepatří k běžně používaným druhům olejů. Když ale lahvičku s olejem jednou otevřu, určitě není dobré ji dlouho skladovat, proto se ji snažím rychle spotřebovat. Makadamiový olej má velmi příjemnou máslovou chuť připomínající oříšky, která mi více pasuje ke sladkým pokrmům. Občas jej používám na drůbeží maso, rýži, pokapu jím krémovou polévkou, zeleninový salát, ale nejčastěji přidávám lžičku do ovesné kaše. Mám ho ráda hlavně v kombinaci s ovocem.
Kromě toho si makadamiový olej pravidelně kupuji během zimy a používám jako krém na ruce. Připadá mi podstatně lepší a hlavně se velmi dobře vstřebává a na pokožce vám nezůstane žádná mastnota, která mě osobně dost vadí. Vyzkoušela jsem už kdeco, ale makadamiový olej na suché, mrazem popraskané ruce vyhrává na plné čáře.
Abyste poznali všechny cenné vlastnosti makadamiového oleje, musíte si ho sami vyzkoušet. Naštěstí ho nemusíte nikde shánět po obchodech, stačí jen kliknout a objednat.
Výhody:
- olej z prvního lisu za studena
- přírodní antioxidant
- použití ve studené kuchyni
- pozitivní účinky na zdraví
Nevýhody:
- dostupný převážně v prodejnách zdravé výživy
- u citlivých jedinců může vyvolat alergickou reakci