Nepřehlédněte
Domů / Hubnutí / Opravdu funguje zelená káva na hubnutí?

Opravdu funguje zelená káva na hubnutí?

Zelená nebo černá, na barvě tolik nezáleží, pořád je to káva. Zelená káva tedy není žádný speciální druh nebo zvláštní úprava, vždy se jedná o normální kávu typu Arabica. Jen s tím rozdílem, že zelená zrnka kávy neprošla pražením. Díky tomu v ní zůstává zachováno spoustu zdraví prospěšných látek, které skutečně napomáhají odbourat tukovou tkáň v těle. Zelená káva má však oproti klasické černé kávě své specifické vlastnosti. Obsahuje velké množství kofeinu a chutí by se dala přirovnat spíš k zelenému čaji. Pokud patříte mezi kávové gurmány, chutné cappuccino ani espresso z ní nevyrobíte. Přestože běžná káva funguje také jako spalovač tuku, působí trochu jinak. Zelená káva potlačuje chuť k jídlu a má příznivý vliv na rychlost metabolismu v těle. Abyste ale při hubnutí využili její efektivní účinky naplno, musíte se hýbat a vhodně upravit jídelníček. Zelená káva totiž pomáhá nejen s redukcí podkožního, ale i vnitřního (viscerálního) tuku a zlepšuje tak činnost vnitřních orgánů.

Zelená káva má pozitivní vliv na hubnutí / foto: pixabay.com
Zelená káva má pozitivní vliv na hubnutí / foto: pixabay.com

 

Co je zelená káva?

Kávovník je krásný nenáročný keř, jehož plody tvoří červené bobule. Tyto plody se sbírají a po několik týdnů suší na přímém slunci, dokud slupka nepraskne a neuvolní kávové zelené zrno. A to je ona zelená káva. Od nepaměti pak lidé tato zrna pražili a následně drtili, aby si z nich připravili chutnou černou kávu. Jenomže pražením, které probíhá za pomoci tepla se v kávovém zrnu znehodnotí spoustu cenných látek, jež naopak v původní zelené kávě zůstávají uchovány. Jedná se hlavně o kyselinu chlorogenovou a polymerické fenoly. Podle vědeckých výzkumů bylo jednoznačně prokázáno, že právě tyto látky mají pozitivní vliv na hubnutí. V opražené kávě zůstává především jen kofein.

Plody kávovníku tvoří červené boby / zdroj: pixabay.com
Plody kávovníku tvoří červené boby / foto: pixabay.com

Zelená káva redukuje i vnitřní tuk

Zelená káva zcela určitě patří do zdravého jídelníčku a své opodstatnění má zejména v době, kdy chcete shodit nějaká kila navíc. Avšak nečekejte, že pouhým pitím zelené kávy rychle zhubnete. Na trhu sice existují různé přípravky v podobě tabletek, které obsahují extrakt ze zelené kávy a slibují doslova zázraky, ale bez přiměřeného pohybu a racionálního jídelníčku nikdy trvalé snížení hmotnosti nedocílíte. Zelenou kávu musíte vždy brát jako podpůrný prostředek, který výrazně zvýší efektivitu vašeho snažení o spalování tuku a celé hubnutí usnadní. Pokud například hubnete prostřednictvím účinné proteinové diety KetoMIX, pak je zelená káva vhodným doplňkem nastaveného redukčního režimu. Zrychlí metabolismus, pomůže s celkovou detoxikací organismu, čímž se tělo lépe vyčistí od odpadních látek, a sníží vaši chuť k jídlu, především neodolatelné chutě na sladké. Cenné látky obsažené v zelené kávě si navíc dokážou hravě poradit i se zákeřným vnitřním tukem, který není na první pohled viditelný, ale ovlivňuje správnou funkci životně důležitých orgánů.

TIP: V eshopu KetoMIX lze zakoupit celý redukční program, který je sestaven pro jakýkoli úbytek hmotnosti. Navíc získáte individuální jídelníček a spoustu odborných rad a doporučení, jak předejít jo-jo efektu.

Účinky zelené kávy na hubnutí

Zelená káva je výborný prostředek na hubnutí. Vzhledem k tomu, že obsahuje více zdraví prospěšných látek, působí na spalování tukových zásob úplně jiným způsobem, než tradiční šálek černé kávy. A to je důvod, proč černou kávu vyměnit za zelenou. Největší efekt na redukci hmotnosti u zelené kávy má kyselina chlorogenová, která v prvé řadě snižuje chutě na sladké. Tato kyselina, díky zvláštní součinnosti s kofeinem, totiž dokáže na sebe vázat cukr a ten se pak neukládá do tukových zásob. Podobně příznivý vliv mají také polymerické fenoly, které jsou bohatým zdrojem antioxidantů, jež jsou účinnou zbraní lidského těla proti volným radikálům. Za zmínku stojí také vysoké zastoupení draslíku a hořčíku.

Zelená káva, stejně jako ostatní zelené potraviny, díky opravdu vysokému obsahu antioxidantů, přispívá k celkovému zdraví lidského organismu.

Pozitivní vliv na hubnutí má také kofein, který je obsažen v zelené kávě ve větším množství než v černé pražené kávě. Kofein dodává tělu energii, zvyšuje schopnost soustředit se, a proto je ideálním pomocníkem pro boj s přebytečnými kily před tréninkem v posilovně. Vzhledem k tomu, že káva působí jako diuretikum a odvodňuje lidské tělo, je třeba současně dodržovat pravidelný pitný režim.

Jak poznat opravdu kvalitní zelenou kávu? Podívejte se na video:

 

Některé vědecké studie uvádějí, že při dlouhodobém pití zelené kávy dojde k 15 – 30% úbytku tukové tkáně a za měsíc můžete zhubnout cca 4 kg. Samozřejmě, že u každého člověka se vliv zelené kávy na hubnutí projeví jinak.

Podzim je ideální čas na hubnutí!

Nestihli jste zhubnout do plavek? Dovolená už je za vámi? Nevadí! Nikdy není pozdě začít! Do příští sezóny budete mít postavičku jako lusk. Nenechte se ale připravit o další šanci a nečekejte až na Nový rok. Zhubnete prostě na podzim a určitě vám to půjde lépe, než v létě. A víte proč?

 • po dovolené máte plno sil a odhodlání k novým změnám
 • nemusíte řešit plavky, letošní vyhoďte, za rok by vám byly stejně velké
 • nikdo vás už nebude lákat na letní grilovačky plné skvělých steaků, šťavnatých klobás, uleželých sýrů, grilovaného ovoce, báječné zmrzliny, dobrého piva, atd.
 • po prázdninách se opět vrátíte zpátky do svého zaběhnutého pracovního režimu a snadněji budete dodržovat pravidelný jídelníček
 • tropické letní teploty vás nebudou vybízet k lenošení
 • babí léto je ideální čas pro venkovní aktivity, není horko ani zima, ale přesně tak akorát (ráno se můžete proběhnout v ranní mlze a odpoledne se pod sluncem zalitou modrou oblohou projedete třeba na kole)
 • hubnoucí jídelníček vsází hlavně na konzumaci čerstvé zeleniny a ovoce, která právě v tomto období nabízí široký výběr z letní úrody

Myslíte, že na tom něco je? Pak si dejte pevný cíl a pojďte do toho. Zhubli jiní, zhubnete taky, ale musíte začít. Jak? Jednoduše, postavte svůj jídelníček na proteinových jídlech KetoMix a nabraná kila začnou mizet sama od sebe.

KetoMix nabízí 5x denně vyvážený jídelníček rovnou na talíř:

Proteinová dieta KetoMix / foto: ketomix.cz

Nastartujte nový životní styl s příchodem podzimu a užijete si nádherné Vánoce. Spokojenější život v novém těle se odrazí na vaší dobré náladě a nebudete mít obavy si na konci roku alespoň trochu zahřešit.

Koupit jídla KetoMix >>

Příprava zelené kávy

Zelenou kávu v běžné prodejní síti supermarketů asi nenajdete, ale můžete si ji bez problému objednat v e-shopu na internetu. Jen dejte pozor, jestli kupujete opravdu tu správnou zelenou kávu. Některé firmy totiž pod názvem “zelená káva” prodávají něco jiného. Orientovat se můžete podle ověřené značky. Klíčová je také informace o obsahu kyseliny chlorogenové, kterou najdete pod označením CGA 800.

TIP: Zelená káva – Zlatý doušek obsahuje extrakt z nepražených zrn kávy Arabica, čímž zůstávají zachovány její aktivní složky až s 45% podílem kyseliny chlorogenové. Tento lahodný a zdraví prospěšný nápoj je vhodný pro dlouhodobou konzumaci, v množství 1 šálek maximálně 4x denně.

Elvira Abdulkhalikova o kávě uvádí: “Arabika je oproti Robustě mnohem kyselejší a obsahuje výrazně méně kofeinu, je aromatičtější a má lepší chuť než robusta. Základním druhem arabiky jsou Arabika Bourboun, Arabika Caturra, Arabika Mundo Nuovo, Arabika Maragogype, Arabika Pacamara a také Arabika Geisha.”

ABDULKHALIKOVA, ELVIRA. Vlastnosti a druhy kávy využívané v ČR

ABDULKHALIKOVA, ELVIRA. Vlastnosti a druhy kávy využívané v ČR

ABDULKHALIKOVA, Elvira. Vlastnosti a druhy kávy využívané v ČR. [online]. Brno, 2018 [cit. 2019-02-11]. Dostupné z: <https://theses.cz/id/ohxyqf/>. Bakalářská práce. Vysoká škola obchodní a hotelová s.r.o.. .

 

Dříve než si zelenou kávu koupíte, je dobré vědět, že chutí lehce připomíná zelený čaj, i když chuť kávy v ní najdete také. Avšak zelená káva zcela postrádá ono okouzlující typické kávové aroma, na které jste u černé kávy zvyklí. Milovníci tradičního kávového nápoje z ní tedy rozhodně nadšeni nebudou. To ale není důvod, proč si zelenou kávu nedopřát. Optimální dávka je třikrát denně jeden šálek.

Zrna zelené kávy jsou opravdu velmi tvrdá / zdroj: pixabay.com
Zrna zelené kávy jsou opravdu velmi tvrdá / foto: pixabay.com

 

Příprava zelené kávy jako nápoje nemá u nás příliš velkou tradici. Přitom je tak jednoduchá. Pokud koupíte zelenou kávu nemletou, pamatujte, že je třeba mít kvalitní mlýnek, jelikož kávová zrna jsou velmi tvrdá (o hodně tvrdší, než zrnka pražené kávy). Celá zrnka zelené kávy je proto dobré nejdříve namočit do misky s vlažnou vodou, aby změkla. V některých e-shopech si však můžete při výběru zelené kávy rovnou zvolit i hrubost mletí.

Koupit zelenou kávu

 

Jak připravit zelenou kávu:

 1. Nemletá zrna zelené kávy nejprve nechte 2 – 3 hodiny v misce s vlažnou vodou nabobtnat; máte-li mletou kávu, není třeba
 2. Na jeden šálek počítejte 7 g zelené kávy, což jsou zhruba dvě kávové lžičky
 3. Kávu zalijte vroucí vodou a nechte 5 minut vyluhovat
 4. Nepřidávejte žádné mléko, cukr ani smetanu, jelikož tak snižujete účinek kyseliny chlorogenové o čtvrtinu
TIP: Chcete-li násobit účinky zelené kávy na hubnutí, pak do ní rozhodně přidejte zázvor. Proč právě ten? Zázvor pomáhá díky uvolňování tepla zrychlit metabolismus a v kombinaci se zelenou kávou umí organismus nastartovat k rychlejšímu spalování tuků.

Přípravky ze zelené kávy

Kromě skutečných zrnek zelené kávy se můžete na trhu setkat také s řadou přípravků, které obsahují výtažek ze zelené kávy (Green Coffee). Velmi často se jedná o různé prostředky na hubnutí v podobě kapslí nebo prášku, které jsou navíc obohaceny například o chrom nebo vitamín C. Extrakt ze zelené kávy v kapslích má však výraznější účinky než samotné pití zelené kávy. Pokud vám třeba specifická chuť zelené kávy nevyhovuje, můžete tuto formu konzumace zelené kávy bez problému využít. Svému zdraví jedině prospějete a při hubnutí se vám kapsle mohou stát ideálním pomocníkem. Jen pamatujte na to, že se musíte současně také hýbat a zdravě jíst. Pravou zelenou kávou určitě nikdy nic nezkazíte. Dejte ale pozor na produkty, které slibují nesplnitelné – během měsíce opravdu zdravě nezhubnete 14 kg. To vám potvrdí každý kvalifikovaný nutriční poradce.

Máte nějaké zkušenosti se zelenou kávou při hubnutí? Podělte se o názory!

Autor: Martina

Ahoj, jmenuji se Martina, je mi 27 let a o zdravý životní styl se v podstatě zajímám už od střední školy. V současné době se snažím působení v oboru skloubit dohromady s péčí o malou dcerku. Jelikož je zdraví rodiny u mne na prvním místě, používám přírodní potraviny nejen v každodenním jídelníčku, ale i kosmetice. Ráda experimentuji v kuchyni, fotím a objevuji magickou sílu přírody. Miluju spinning, aqua aerobic a geocaching.

přečtěte si také

Jak být hubená jako vévodkyně Kate? Odhalte její tajemství

Vévodkyně z Cambridge Kate Middleton je krásná žena s vytříbeným vkusem. Po boku prince Williama …

Napsat komentář