Opravdu funguje zelená káva na hubnutí?

Zelená nebo černá, na barvě tolik nezáleží, pořád je to káva. Zelená káva tedy není žádný speciální druh nebo zvláštní úprava, vždy se jedná o normální kávu typu Arabica. Jen s tím rozdílem, že zelená zrnka kávy neprošla pražením. Díky tomu v ní zůstává zachováno spoustu zdraví prospěšných látek, které skutečně napomáhají odbourat tukovou tkáň v těle. Zelená káva má však oproti klasické černé kávě své specifické vlastnosti. Obsahuje velké množství kofeinu a chutí by se dala přirovnat spíš k zelenému čaji. Pokud patříte mezi kávové gurmány, chutné cappuccino ani espresso z ní nevyrobíte. Přestože běžná káva funguje také jako spalovač tuku, působí trochu jinak. Zelená káva potlačuje chuť k jídlu a má příznivý vliv na rychlost metabolismu v těle. Abyste ale při hubnutí využili její efektivní účinky naplno, musíte se hýbat a vhodně upravit jídelníček. Zelená káva totiž pomáhá nejen s redukcí podkožního, ale i vnitřního (viscerálního) tuku a zlepšuje tak činnost vnitřních orgánů.

Zelená káva má pozitivní vliv na hubnutí / foto: pixabay.com
Zelená káva má pozitivní vliv na hubnutí / foto: pixabay.com

 

Co je zelená káva?

Kávovník je krásný nenáročný keř, jehož plody tvoří červené bobule. Tyto plody se sbírají a po několik týdnů suší na přímém slunci, dokud slupka nepraskne a neuvolní kávové zelené zrno. A to je ona zelená káva. Od nepaměti pak lidé tato zrna pražili a následně drtili, aby si z nich připravili chutnou černou kávu. Jenomže pražením, které probíhá za pomoci tepla se v kávovém zrnu znehodnotí spoustu cenných látek, jež naopak v původní zelené kávě zůstávají uchovány. Jedná se hlavně o kyselinu chlorogenovou a polymerické fenoly. Podle vědeckých výzkumů bylo jednoznačně prokázáno, že právě tyto látky mají pozitivní vliv na hubnutí. V opražené kávě zůstává především jen kofein.

Plody kávovníku tvoří červené boby / zdroj: pixabay.com
Plody kávovníku tvoří červené boby / foto: pixabay.com

Zelená káva redukuje i vnitřní tuk

Zelená káva zcela určitě patří do zdravého jídelníčku a své opodstatnění má zejména v době, kdy chcete shodit nějaká kila navíc. Avšak nečekejte, že pouhým pitím zelené kávy rychle zhubnete. Na trhu sice existují různé přípravky v podobě tabletek, které obsahují extrakt ze zelené kávy a slibují doslova zázraky, ale bez přiměřeného pohybu a racionálního jídelníčku nikdy trvalé snížení hmotnosti nedocílíte. Zelenou kávu musíte vždy brát jako podpůrný prostředek, který výrazně zvýší efektivitu vašeho snažení o spalování tuku a celé hubnutí usnadní. Pokud například hubnete prostřednictvím účinné proteinové diety KetoMIX, pak je zelená káva vhodným doplňkem nastaveného redukčního režimu. Zrychlí metabolismus, pomůže s celkovou detoxikací organismu, čímž se tělo lépe vyčistí od odpadních látek, a sníží vaši chuť k jídlu, především neodolatelné chutě na sladké. Cenné látky obsažené v zelené kávě si navíc dokážou hravě poradit i se zákeřným vnitřním tukem, který není na první pohled viditelný, ale ovlivňuje správnou funkci životně důležitých orgánů.

TIP: V eshopu KetoMIX lze zakoupit celý redukční program, který je sestaven pro jakýkoli úbytek hmotnosti. Navíc získáte individuální jídelníček a spoustu odborných rad a doporučení, jak předejít jo-jo efektu.

Účinky zelené kávy na hubnutí

Zelená káva je výborný prostředek na hubnutí. Vzhledem k tomu, že obsahuje více zdraví prospěšných látek, působí na spalování tukových zásob úplně jiným způsobem, než tradiční šálek černé kávy. A to je důvod, proč černou kávu vyměnit za zelenou. Největší efekt na redukci hmotnosti u zelené kávy má kyselina chlorogenová, která v prvé řadě snižuje chutě na sladké. Tato kyselina, díky zvláštní součinnosti s kofeinem, totiž dokáže na sebe vázat cukr a ten se pak neukládá do tukových zásob. Podobně příznivý vliv mají také polymerické fenoly, které jsou bohatým zdrojem antioxidantů, jež jsou účinnou zbraní lidského těla proti volným radikálům. Za zmínku stojí také vysoké zastoupení draslíku a hořčíku.

Zelená káva, stejně jako ostatní zelené potraviny, díky opravdu vysokému obsahu antioxidantů, přispívá k celkovému zdraví lidského organismu.

Pozitivní vliv na hubnutí má také kofein, který je obsažen v zelené kávě ve větším množství než v černé pražené kávě. Kofein dodává tělu energii, zvyšuje schopnost soustředit se, a proto je ideálním pomocníkem pro boj s přebytečnými kily před tréninkem v posilovně. Vzhledem k tomu, že káva působí jako diuretikum a odvodňuje lidské tělo, je třeba současně dodržovat pravidelný pitný režim.

Jak poznat opravdu kvalitní zelenou kávu? Podívejte se na video:

YouTube playerKliknutím přijmete marketingové cookies YouTube a spustíte video.

 

Některé vědecké studie uvádějí, že při dlouhodobém pití zelené kávy dojde k 15 – 30% úbytku tukové tkáně a za měsíc můžete zhubnout cca 4 kg. Samozřejmě, že u každého člověka se vliv zelené kávy na hubnutí projeví jinak.

Příprava zelené kávy

Zelenou kávu v běžné prodejní síti supermarketů asi nenajdete, ale můžete si ji bez problému objednat v e-shopu na internetu. Jen dejte pozor, jestli kupujete opravdu tu správnou zelenou kávu. Některé firmy totiž pod názvem “zelená káva” prodávají něco jiného. Orientovat se můžete podle ověřené značky. Klíčová je také informace o obsahu kyseliny chlorogenové, kterou najdete pod označením CGA 800.

TIP: Zelená káva – Zlatý doušek obsahuje extrakt z nepražených zrn kávy Arabica, čímž zůstávají zachovány její aktivní složky až s 45% podílem kyseliny chlorogenové. Tento lahodný a zdraví prospěšný nápoj je vhodný pro dlouhodobou konzumaci, v množství 1 šálek maximálně 4x denně.

Elvira Abdulkhalikova o kávě uvádí: “Arabika je oproti Robustě mnohem kyselejší a obsahuje výrazně méně kofeinu, je aromatičtější a má lepší chuť než robusta. Základním druhem arabiky jsou Arabika Bourboun, Arabika Caturra, Arabika Mundo Nuovo, Arabika Maragogype, Arabika Pacamara a také Arabika Geisha.”

ABDULKHALIKOVA, ELVIRA. Vlastnosti a druhy kávy využívané v ČR

ABDULKHALIKOVA, Elvira. Vlastnosti a druhy kávy využívané v ČR. [online]. Brno, 2018 [cit. 2019-02-11]. Dostupné z: <https://theses.cz/id/ohxyqf/>. Bakalářská práce. Vysoká škola obchodní a hotelová s.r.o.. .

 

Dříve než si zelenou kávu koupíte, je dobré vědět, že chutí lehce připomíná zelený čaj, i když chuť kávy v ní najdete také. Avšak zelená káva zcela postrádá ono okouzlující typické kávové aroma, na které jste u černé kávy zvyklí. Milovníci tradičního kávového nápoje z ní tedy rozhodně nadšeni nebudou. To ale není důvod, proč si zelenou kávu nedopřát. Optimální dávka je třikrát denně jeden šálek.

Zrna zelené kávy jsou opravdu velmi tvrdá / zdroj: pixabay.com
Zrna zelené kávy jsou opravdu velmi tvrdá / foto: pixabay.com

 

Příprava zelené kávy jako nápoje nemá u nás příliš velkou tradici. Přitom je tak jednoduchá. Pokud koupíte zelenou kávu nemletou, pamatujte, že je třeba mít kvalitní mlýnek, jelikož kávová zrna jsou velmi tvrdá (o hodně tvrdší, než zrnka pražené kávy). Celá zrnka zelené kávy je proto dobré nejdříve namočit do misky s vlažnou vodou, aby změkla. V některých e-shopech si však můžete při výběru zelené kávy rovnou zvolit i hrubost mletí.

Koupit zelenou kávu

 

Jak připravit zelenou kávu:

  1. Nemletá zrna zelené kávy nejprve nechte 2 – 3 hodiny v misce s vlažnou vodou nabobtnat; máte-li mletou kávu, není třeba
  2. Na jeden šálek počítejte 7 g zelené kávy, což jsou zhruba dvě kávové lžičky
  3. Kávu zalijte vroucí vodou a nechte 5 minut vyluhovat
  4. Nepřidávejte žádné mléko, cukr ani smetanu, jelikož tak snižujete účinek kyseliny chlorogenové o čtvrtinu
TIP: Chcete-li násobit účinky zelené kávy na hubnutí, pak do ní rozhodně přidejte zázvor. Proč právě ten? Zázvor pomáhá díky uvolňování tepla zrychlit metabolismus a v kombinaci se zelenou kávou umí organismus nastartovat k rychlejšímu spalování tuků.

 

Mlýnek na kávu Culinaria / foto: 4home.cz

Chcete si pokaždé vychutnat čerstvě namletou kávu? Mechanický mlýnek na kávu Culinaria vám s tím pomůže. Nerezové provedení s akrylovým zásobníkem a hnědá barva vás jistě zaujme. Keramická vnitřní mechanika umožňuje nastavit hrubost mletí, která je určující pro různé způsoby přípravy kávy. Díky svému tvaru se mlýnek dobře drží v ruce, takže kávová zrna snadno namelete.

Koupit v e-shopu >>

 

Přípravky ze zelené kávy

Kromě skutečných zrnek zelené kávy se můžete na trhu setkat také s řadou přípravků, které obsahují výtažek ze zelené kávy (Green Coffee). Velmi často se jedná o různé prostředky na hubnutí v podobě kapslí nebo prášku, které jsou navíc obohaceny například o chrom nebo vitamín C. Extrakt ze zelené kávy v kapslích má však výraznější účinky než samotné pití zelené kávy.

Pokud vám třeba specifická chuť zelené kávy nevyhovuje, můžete tuto formu konzumace zelené kávy bez problému využít. Svému zdraví jedině prospějete a při hubnutí se vám kapsle mohou stát ideálním pomocníkem. Jen pamatujte na to, že se musíte současně také hýbat a zdravě jíst. Pravou zelenou kávou určitě nikdy nic nezkazíte. Dejte ale pozor na produkty, které slibují nesplnitelné – během měsíce opravdu zdravě nezhubnete 14 kg. To vám potvrdí každý kvalifikovaný nutriční poradce.

Máte nějaké zkušenosti se zelenou kávou při hubnutí? Podělte se o názory!

Autor: Hana S.

Jmenuji se Hanka a zdravý životní styl je pro mne reálným způsobem života. Cítím se tak mnohem lépe a plná energie. Byla jsem biohackerka ještě dávno před tím, než tento termín vůbec vznikl. Sama na sobě zkouším, co je pro mé tělo nejlepší a své poznatky se snažím předat dál prostřednictvím hodnotných článků. Psaným textem tvořím kvalitní obsah také jiných webových stránek (kontakt). Mám ráda dobrou kávu, pozitivní lidi, toulky přírodou, jízdu na kole a relaxaci při józe.

přečtěte si také

Banánová dieta pomáhá při hubnutí: A vůbec nemusíte jíst jenom banány!

Máte rádi banány? A víte, že vám mohou pomoci i s hubnutím? Vůbec se jim …

Napsat komentář