Je možné předejít artróze kolenního kloubu? Známe odpověď

Co je artróza kolenního kloubu?

Artróza je obecně onemocnění kloubní soustavy, které omezuje pohyblivost lidského těla. Postihuje hlavně kloubní chrupavku. Pokud se zaměříme na artrózu kolenního kloubu, dochází při ní ke ztuhnutí v oblasti kolene a ke snížení jeho hybnosti.

Projevy artrózy a její příčiny

Onemocnění kloubů se projevuje silnou bolestí a sníženou hybností vedoucí k nemožnosti vykonávat běžné aktivity. Podle statistik trpí artrózou asi 12 % dospělé populace. Nepostihuje pouze starší populaci, ale také mladé lidi, například sportovce.

Příčin vzniku artrózy je hned několik. Může se jednat o úrazy kolenních kloubů, špatnou životosprávu bez vitamínů, nadváhu, obezitu, nepřiměřené zatěžování kloubů, časté sezení (například v práci) či špatné pohybové návyky.

Obecně se dají projevy zařadit do dvou kategorií, subjektivní a objektivní příznaky. Mezi subjektivní příznaky patří již zmiňovaná bolest kloubů, která se v pozdějším stádiu může projevovat i v klidu, například v noci. Objektivní příznaky jsou zjištěny až při lékařském vyšetření, kde je nalezena změna postavení pánve, porucha statiky páteře nebo špatný stereotyp chůze.

Mgr. Marie Holubová ve své práci uvádí: “Zjednodušeně lze vývoj onemocnění popsat jako proces, při kterém dojde vlivem působení mechanických nebo biologických faktorů k zadržování vody v chrupavce k prosáknutí, ztenčení až rozmělnění chrupavky, ke vzniku nezhojitelných trhlin a ulcerací, k rozvoji zánětlivého procesu za působení vlivu proteolytických enzymů a kyslíkových radikálů. Dochází k úplnému zničení chrupavky a k rozsáhlému poškození až ke kosti.”

HOLUBOVÁ, MARIE. Validizace a porovnání dotazníků na sledování kvality života u pacientů s artrózou kolenního a kyčelního kloubu.

HOLUBOVÁ, Marie. Validizace a porovnání dotazníků na sledování kvality života u pacientů s artrózou kolenního a kyčelního kloubu [online]. Brno, 2016 [cit. 2021-02-12]. Dostupné z: <https://is.muni.cz/th/urqx5/>. Disertační práce. Masarykova univerzita, Lékařská fakulta. Vedoucí práce Josef Kuře.

 

Jak je možno artróze předejít?

Zhoršená hybnost kloubů může postihnout kohokoliv bez ohledu na věk. V mládí často potrápí především sportovce, v pokročilejším věku seniory. Prevence vzniku artrózy vyžaduje dodržování několika základních pravidel.

Tím nejzákladnějším je správná životospráva, která by měla obsahovat vitamíny B, C, D, minerály (zinek a jód) a další potřebné látky. Důležité je také cvičení 2 – 3x týdně, rozcvička před začátkem fyzické aktivity, nošení kvalitních bot, správné držení těla a udržování optimální váhy. Klouby nadměrně zatěžuje zejména nadváha, proto při jejich bolestivosti lékaři doporučují v první řadě redukci hmotnosti. Pokud si nejste jisti správným postupem hubnutí, navštivte odborníka, který vám poradí.

Kloubus pomáhá udržet zdravé klouby v každém věku / foto: archiv autorky

 

Vhodné sportovní aktivity

Jak už bylo řečeno, jedním z nejčastějších rizikových faktorů rozvoje artrózy je nadváha a obezita, která způsobuje dlouhodobé přetěžování nosných kloubů (kolenní a kyčelní). Z tohoto důvodu je dobré váhu pravidelně hlídat, aby nedošlo k onemocnění kloubní soustavy. V přiměřené míře je samozřejmě sportovní aktivita pro klouby přínosem, ovšem neměla by být přehnaná a nárazová, aby nedocházelo ke zvýšenému opotřebení kloubů.

Proto vybírejte takové aktivity, kde nedochází k otřesům nebo jednostrannému přetížení, vhodný pohyb je například nordic walking, jóga, plavání, cyklistika a podobně. Pokud se sportem teprve začínáte, nikdy byste neměli přepínat své síly, ale zátěž přidávat postupně a pozvolna. I v průběhu sportovní aktivity je důležité vnímat pocity vlastního těla a samotnou zátěž dávkovat tak, aby nezpůsobovala ostrou bolestivost v kloubech. Velmi důležité je rovněž zahřátí svalů na začátku cvičení a protažení bezprostředně po tréninku. Pro správnou funkci kloubů je neméně důležitá stabilita, kterou zajišťují vazy a svaly kolem kloubu.

Velmi vhodnou a oblíbenou aktivitou, kterou lze skvěle zhubnout, je třeba bruslení. Při pohybu na inline bruslích je možno již v mírném tempu shodit zhruba 400 kcal za hodinu. V rychlejším tempu to může být dokonce až 600 kcal.

Dalším ideálním sportem je jízda na kole. Díky ní můžete skvěle zhubnout v oblasti břicha. Vaše tělo začíná spalovat tuky už kolem dvacetiminutové jízdy. Aby vše fungovalo jak má, je důležité dodržovat správnou techniku jízdy a držení těla.

Podívejte se, jak správně nastavit jízdní kolo a jak by měla vypadat technika jízdy:

YouTube playerKliknutím přijmete marketingové cookies YouTube a spustíte video.

 

Při těchto sportovních aktivitách, pokud je děláme rekreačně, není důležitá rychlost, ale správnost, se kterou sportujeme. Je lepší například jezdit na kole kratší vzdálenosti, ale za to několikrát do týdne, než dlouhé trasy „jednou za měsíc.“

 

Artróza kolenního kloubu v denním životě

Pokud u vás propukne onemocnění kolenního kloubu, zvažte okamžitou návštěvu lékaře. Nastává totiž nejen zatuhnutí kloubů, ale i jejich velmi zhoršená hybnost, která omezuje každodenní chůzi. Chůze je totiž nejdůležitější aktivitou, kterou absolvujeme například cestou do práce, do školy nebo na procházku.

Průběh artrózy kolene

V případě, že již trpíte artrózou kolene, je velmi důležitá její správná léčba. Z počátku se lékaři snaží regulovat bolest pomocí léků, jak jsou antirevmatika, antiflogistika nebo analgetika.

Artróza v pokročilejším stádiu je řešena chirurgicky. Jedná se o transplantaci chrupavky či provedení tzv. totální endoprotézy. Endoprotéza je implantace umělého kloubu za účelem obnovení jeho hybnosti. Kloub je nahrazen kovovými nebo plastovými materiály. Důvodem zavedení endoprotézy však nemusí být pouze artróza, ale také kostní nádory nebo zlomeniny.

Cviky při artróze kolenního kloubu

Při artróze dochází k opotřebování a poškození kloubové chrupavky, což se projevuje bolestivostí a sníženou pohyblivostí kloubů. Proto se všeobecně nedoporučuje dlouhodobé stání a sezení. Naopak vhodný pohyb může pomoci. Správně prováděné cviky (viz. níže) přispívají ke zlepšení stavu kolenního kloubu.

Uvolnění kolenního kloubu

Prvním cvikem, který si představíme, je uvolnění kolenního kloubu. Důležité je správně se posadit na židli a mít mírně podepřená záda. Natáhneme nohu před sebe a položíme ji na další židli nebo postel. Zlehka uchopíme čéšku, což je trojúhelníková kost na přední straně kolene a pomalu s ní pohybujeme z jedné strany na druhou směrem nahoru k pánvi a dolu ke kotníku.

Zvýšení hybnosti kolenních kloubů

Druhý cvik začíná postavením k pevnému kusu nábytku nebo ke dveřím. Rozkročíme dolní končetiny do úrovně boků a špičky necháme rovně vpřed. Chytíme se rukama nábytku nebo dveří, ruce nám pomohou udržet stabilitu a odlehčit pohyb. Následně velmi pomalu klesáme pánví vzad zhruba do polohy sedu. Nemusíme klesat až do sedu, ale pouze do polohy, která je nebolestivá. Zpočátku je dobré cvik opakovat 5x.

Posilování stehenních svalů

Cvik spočívá v sedu na židli s mírně podepřenými zády. Stejně jako u prvního cviku natáhneme nohu vpřed na další židli nebo postel a koleno vypodložíme malým míčkem nebo ručníkem. Dále nastává zatnutí svalů stehna a zatlačení kolene do malého míčku nebo ručníku. U tohoto cviku se nesmí zvednout pata od podložky. Ze začátku cvik opakujeme 10x.

Kloubus – chutná grepová limonáda se spoustou živin pro celý kloubní aparát / foto: archiv autorky

Výživové doplňky pro klouby

Nemoci kloubů nejsou ve stáří žádnou výjimkou, z toho důvodu je dobré pečovat o celý pohybový aparátod mládí. A to nejen pestrou a vyváženou stravou, ale i přiměřeným fyzickým pohybem. Určitě však není od věci, když do jídelníčku zařadíte vhodný doplněk stravy, který dodá tělu potřebné výživné látky, čímž pomáhá udržovat klouby, vazy a šlachy ve zdraví. Účinnou prevencí tak můžete celé řadě onemocnění kloubů předcházet. V případě, že vás již trápí bolavá kolena, správná kloubní výživa může přispět ke zlepšení stavu.

Dobrým přípravkem pro všechny, koho trápí bolest kloubů a kdo hledá řešení pro prevenci možných kloubních onemocnění (artritida, artróza) je český výrobek Kloubus. Kloubus mezi ostatními přípravky na trhu vyniká především specifickým obsahem výživných látek, které dokáže lidské tělo beze zbytku přijmout a zpracovat a jejich účinek je ve srovnání s ostatními podobnými produkty několikrát vyšší.

Kloubus dodá organismu přímo ideální kombinaci živin důležitých pro zdraví celého pohybového aparátu. Pomáhá seniorům i lidem v produktivním věku. Přitom nejde o žádné tabletky, ale svěží limonádu s grepovou příchutí.

Proč dopřát vašim kloubům právě Kloubus?

 • 12 účinných látek v každé denní dávce
 • originální receptura
 • osvěžující nápoj s grepovou příchutí
 • bez umělých sladidel a dochucovadel
 • praktické balení v krabičce (30 jednoporcových sáčků)
 • snadná příprava (stačí jen smíchat s tekutinou)
 • příjemná chuť
 • vhodný pro seniory, aktivní jedince a sportovce
Koupit Kloubus >>

 

Ortéza ochrání vaše klouby

Pokud jste vášnivým sportovcem, zvažte pořízení ortézy. Ta vás ochrání před zraněním a bolestmi kolenního kloubu, které při sportu mohou nastat. Pomůže onemocnění kloubů oddálit, zmírnit nebo mu dokonce předejít. 

Ortéza je ortopedická pomůcka, která slouží k fixaci částí těla v určité poloze (vzájemně pohyblivé části těla udržuje v pevné poloze). Tím je zabraňováno jejich přemáhání, a proto se používají pro odlehčení kloubů. Podle druhu rozeznáváme ortézy horních (loket, zápěstí) a dolních končetin (koleno, kotník). 

Ortéza je ideální při lyžování, hokeji nebo tenise. Doporučuje se také při onemocnění kolene nebo po jeho operaci. Klouby tak dostávají méně zabrat a jsou dokonale chráněny.

Ortéza je ideální v následujících případech:

 • vykonávání fyzické aktivity, při které je kolenní kloub vystavován veliké zátěži – lyžování, hokej, tenis
 • po operaci nebo zranění kolene (pomáhá s rychlejším návratem ke sportu)
 • ortéza je skvělá i jako preventivní ochrana kolenního kloubu

Artróza kolenního kloubu může mít za následek velké omezení hybnosti. Pokud pociťujete, byť i malou bolest v oblasti kolene, zajděte si k lékaři. V pozdějším stádiu nemoci by mohlo dojít k nutnému chirurgickému zákroku, jako je například transplantace chrupavky či nahrazení kloubu. V ideálním případě je dobré dodržovat základní zásady, které vzniku artrózy mohou zabránit nebo ji značně zmírnit. Zdraví je vždy na prvním místě a je potřeba ho chránit.

Autor: Hana S.

Jmenuji se Hanka a zdravý životní styl je pro mne reálným způsobem života. Cítím se tak mnohem lépe a plná energie. Byla jsem biohackerka ještě dávno před tím, než tento termín vůbec vznikl. Sama na sobě zkouším, co je pro mé tělo nejlepší a své poznatky se snažím předat dál prostřednictvím hodnotných článků. Psaným textem tvořím kvalitní obsah také jiných webových stránek (kontakt). Mám ráda dobrou kávu, pozitivní lidi, toulky přírodou, jízdu na kole a relaxaci při józe.

přečtěte si také

Nejlepší přírodní recept na křečové žíly: Jak bolavým nohám ulevit?

Křečové žíly trápí v dospělosti téměř každého druhého z nás. Nejenže na pohled nevypadají moc …

Napsat komentář