Proč si dávat vejce k snídani?

Jak vypadá vaše běžná snídaně? Koláč nebo kobliha, v lepším případě chleba s máslem, rohlík se salámem, ovocný jogurt, slazené cereálie,… a tak bychom mohli pokračovat. Někdo do sebe kopne jenom šálek kávy a utíká za denními povinnostmi. Za hodinu vám ukrutně kručí v břiše, a tak hlad zaháníte podle momentální pracovní vytíženosti. Slupnete další koláček z pekárny nebo sladkou tyčinku a s vypětím všech sil vydržíte až do oběda. Teprve tehdy se pořádně najíte, ale vaše tělo se dostane do totálního útlumu a hlava vám doslova padá na klávesnici. Co je špatně? Už na první pohled je jasné, že snídaně s vysokým obsahem sacharidů je prokletí. Každý výživový poradce vám řekne, že musíte po ránu doplnit zejména sacharidovou složku stravy, abyste měli dostatek energie po celý den. Jenomže vysokosacharidová snídaně v žádném případě nevede ke stabilní hladině cukru v krvi. I když si dáte malou svačinu, máte brzy hlad a celé dopoledne jste nevýkonní. Low-carb neboli nízkosacharidové snídaně působí na člověka úplně jinak a vyvrací přetrvávající mýty ve výživě.

Zdroj: Denis Karpenkov / FreeDigitalPhotos.net
Zdroj: Denis Karpenkov / FreeDigitalPhotos.net

Jaká snídaně je ta správná?

Pokud chcete mít neustále optimální hmotnost a zaměříte se na racionální jídelníček nebo jste právě v redukčním režimu, všude kolem slyšíte, že snídaně je základ dne. To ano, vynechávat snídani rozhodně vašemu tělu neprospěje, jelikož po dlouhé noci je potřeba doplnit živiny a připravit organismus na celodenní pracovní výkon. Pod zdravou snídaní si jistě představíte obilnou kaši s čerstvým nebo sušeným ovocem, doplněnou o semínka  a oříšky, celozrnné pečivo se sýrem, šunkou nebo vejcem. I přesto ale v jídelníčku neustále převládají sacharidy, které vás hladového pocitu nezbaví.

Snídaně s minimem sacharidů

Při konzumaci sacharidů se do krve vyplavuje inzulín a glukóza, takže pokud je navíc vaše strava převážně založena na sacharidech, tělo postupně ztrácí schopnost spalovat tuky. Když omezíte sacharidy ve stravě a začnete hned u snídaně, a tím pádem snížíte jejich celkový denní příjem na nezbytné minimum, donutíte tělo k tomu, aby sáhlo do tukových zásob. Organismus začne čerpat energii z tuků namísto sacharidů. Současně ale musíte navýšit příjem bílkovin (proteinů), které vás jednak zasytí na dlouhou dobu a jednak jsou důležité pro výživu svalů. Čím vyšší máte objem svalové hmoty na těle, tím lépe pracuje váš metabolismus. Na tomto principu je založena například proteinová dieta KetoMIX, která svým složením odpovídá low-carb jídelníčku. Navíc má tu výhodu, že obsahuje optimální poměr všech živin, takže organismus nijak nestrádá. KetoMIX je bez lepku, což má také příznivý vliv na redukci tukové tkáně zejména v oblasti břicha. Naopak nadměrná konzumace sacharidových potravin dokáže vybudovat nejednu pneumatiku kolem pasu. Vědecké zdroje dokonce uvádí, že vysoká konzumace sacharidů způsobuje v těle závislost, čímž je dána vaše ranní potřeba sacharidových potravin.

Low-carb snídaně

Když omezíte sacharidy k snídani, ihned pocítíte změnu. V prvé řadě se zbavíte neustálého pocitu hladu a tím pádem budete více výkonnější a koncentrovanější. V pohodě vydržíte 4 – 5 hodin, aniž by vás přepadali myšlenky na jídlo.  Ovšem za předpokladu, že si k snídani dopřejete pořádnou dávku bílkovin. Jejich ideálním zdrojem jsou vejce – omeleta ze tří vajec, k tomu zelenina, případně ještě navíc plátek kvalitní šunky. Avšak proteinovou snídani si dokážete lehce připravit nasladko i naslano, není problém vyhovět náročným chuťovým buňkám. Kromě toho i vejce mohou mít různou podobu: omelety, pomazánky, vejce na hniličko, volská oka, lívance z vajec, atd.

Správná low-carb snídaně musí obsahovat dostatek kvalitních bílkovin a zdravých tuků, můžete si dát například:

  • omeletu ze tří vajec s cuketou a parmazánem
  • volská oka na másle, zelenina, olivy
  • avokádo zapečené  s vejci
  • 2 vejce nahniličko, plátek 96% drůbeží šunky, zelenina
  • sýr ricotta nebo cottage se zeleninou
  • proteinový koktejl s ovocem a rostlinným mlékem
  • čerstvý kozí sýr, grapefruit, hrozinky
  • bílý jogurt s probiotickou kulturou, ovoce, ořechy, semínka
  • chia puding

Samozřejmě, že existuje spoustu dalších možností, jak si pochutnat na kvalitní proteinové snídani. Žádným experimentům v kuchyni se meze nekladou, každému prostě vyhovuje něco jiného.

Chcete zhubnout a nabrat svaly?

Když se snažíte zhubnout a snížíte energetický příjem, tělo má tendenci spalovat nejprve svalovou hmotu a teprve potom zásoby tuku. Tomuto nežádoucímu efektu je třeba se vyvarovat a usilovat o to, abyste si svaly zachovali. Vzhledem k tomu, že se svalová tkáň v podstatě skládá jen z vody a bílkovin, je důležité jim poskytnout dostatečnou výživu právě pomocí proteinů. Správné vyživení svalů je tedy zásadní nejen když chcete svaly nabrat, ale i v případě, kdy hodláte redukovat tuk. Z toho důvodu je nutné věnovat bílkovinám v jídelníčku patřičnou pozornost.  

Už víte, co si dáte zítra k snídani?

Autor: Hana S.

Jmenuji se Hanka a zdravý životní styl je pro mne reálným způsobem života. Cítím se tak mnohem lépe a plná energie. Byla jsem biohackerka ještě dávno před tím, než tento termín vůbec vznikl. Sama na sobě zkouším, co je pro mé tělo nejlepší a své poznatky se snažím předat dál prostřednictvím hodnotných článků. Psaným textem tvořím kvalitní obsah také jiných webových stránek (kontakt). Mám ráda dobrou kávu, pozitivní lidi, toulky přírodou, jízdu na kole a relaxaci při józe.

přečtěte si také

Banánová dieta pomáhá při hubnutí: A vůbec nemusíte jíst jenom banány!

Máte rádi banány? A víte, že vám mohou pomoci i s hubnutím? Vůbec se jim …

Napsat komentář