Sacharidové vlny – spálíte tuk a zachováte svaly

Princip sacharidových vln není rozhodně žádnou převratnou novinkou. S tímto pojmem se setkáte zejména ve sportovní oblasti. Přitom nezáleží, zda jste jenom rekreační sportovci a navštěvujete fitness centrum dvakrát do týdne, a nebo si chodíte občas zaběhat. Proměnlivý příjem sacharidů je totiž pro lidské tělo přínosem. A to je hlavní podstata sacharidových vln, které způsobují úbytek tuků bez ztráty svalové hmoty. Stravování založené na sacharidových cyklech vás naučí rozpoznat potraviny bohaté na bílkoviny, sacharidy, tuky a lépe porozumět jejich složení. Každý den se různí fyzická aktivita člověka a tím pádem i potřeba energetického příjmu. Budete-li jíst pořád stejně, bez ohledu na odlišné denní potřeby, tělo se adaptuje na stálý příjem a nespotřebovanou energii uloží v podobě tukových zásob. Když budete příjem sacharidů střídat, organismus bude neustále ve střehu a efektivně zareaguje na pohybovou aktivitu. Proto vhodně využijte účinky sacharidových vln.

Zdroj: Praisaeng / FreeDigitalPhotos.net
Zdroj: Praisaeng / FreeDigitalPhotos.net

Jednou dole, jednou nahoře

Při sacharidových vlnách střídáte dny s vysokým příjmem sacharidů a dny s nízkým příjmem sacharidů. Tím pádem střídající se vlny dokážou nastartovat váš stagnující metabolismus ke spalování tuků. Jakmile přejdete z maxima na minimum, organismu chvíli trvá, než tento pokles zaregistruje. Ve chvíli, kdy chce vydat signál, že došlo k poklesu a je potřeba něco uložit do zásob na horší časy, sacharidový příjem se znovu zvyšuje. Takže tělo nemá absolutně žádný prostor k tomu, aby si tvořilo zásoby.

Když uberete energii v sacharidech, musíte ji někde jinde přidat. Nejlépe v bílkovinách, které jsou nezbytné pro zachování svalové hmoty v těle. Na principu zvýšeného příjmu bílkovin a sníženého příjmu sacharidů finguje také proteinová dieta. Například proteinová dieta KetoMIX udržuje stálý příjem sacharidů na minimální hranici. Pokud navýšíte bílkovinnou složku stravy a současně omezíte sacharidy, začne tělo jako prvotní zdroj energie postrádat sacharidy a bude čerpat energii z uložených tukových zásob. Dieta KetoMIX má tu výhodu, že se nemusíte starat o každodenní jídelníček a složitě počítat přijaté živiny dle kalorických tabulek. S KetoMIXem dostane vaše tělo přesně to, co potřebuje, aby nijak nestrádalo a přitom spalovalo zásoby tuku v těle.  

Jak fungují sacharidové vlny

Jak už bylo řečeno, při stravování způsobem sacharidových vln měníte každý den poměr sacharidů ve svém jídelníčku. Nejprve postupně zvyšujete množství konzumovaných sacharidů, a když dospějete k maximu, opět se vracíte k nejnižším hodnotám jako na začátku. Obvykle probíhají sacharidové vlny v opakujícím se jedno týdenním cyklu, kdy střídáte den s nízkým příjmem, dva dny s vysokým, dva dny s nízkým, dva s vysokým a nakonec jeden den s nízkým příjmem sacharidů. Tento systém točíte pořád dokola. Současně se ale musíte zaměřit na dostatečný příjem bílkovin.

Ve dnech s nízkým příjmem sacharidů tvoří bílkoviny (proteiny) 3 – 4 g/kg a sacharidy pouze 1 – 0,5 g/kg. Naopak ve dnech s vysokým příjmem sacharidů je příjem sacharidů navýšen na 2 g/kg, tedy zdvojnásoben a obsah bílkovin zůstává stejný. Tuky po celou dobu tvoří 25 % přijaté energie, což odpovídá doporučení racionální stravy.

Potraviny pro dny s nízkým příjmem sacharidů bystě měli vybírat především ze zdrojů kvalitních bílkovin – vaječné bílky, ryby, luštěniny, krůtí maso, polotučné mléčné výrobky, sýry s obsahem tuku do 30 %, atd. Součástí každé porce jídla by měl být kopec zeleniny, dobré je zaměřit se na tmavě zelené druhy.

Potraviny pro dny s vysokým příjmem sacharidů by měli pocházet z kategorie komplexních sacharidů. Těm jednoduchým v podobě cukrů se raději vyhněte. Komplexní neboli složené sacharidy nepřináší tak velké výkyvy ve vyplavování inzulínu a dokážou vás více zasytit na delší dobu. Konzumujte především přílohy (brambory, rýže, těstoviny,…), celozrnné pečivo a výrobky z obilnin.

Během sacharidových vln jsou také tuky nepostradatelnou součástí jídelníčku. Ovšem musíte se zaměřit jen na zdravé tuky, tedy oleje lisované za studena, ořechy, semínka. Jezte potraviny obsahující omega-3 a omega-6 mastné kyseliny.

Výhody sacharidových vln:

  • získáte dokonalou kontrolu nad příjmem sacharidů
  • efektivně budujete svalovou tkáň
  • naučíte se rozpoznat složení jednotlivých potravin

Režim stravování v podobě sacharidových vln je obzvlášť vhodný jak pro amatérské, tak i profesionální sportovce a dále pro všechny ženy a muže, kteří se snaží rychle a účinně odbourat tuk a zároveň posílit objem svalové hmoty. Jakmile se pomocí sacharidových vln dostanete na svoji optimální váhu, je vhodné dál pokračovat v racionálním jídelníčku s nízkým obsahem tuků a jednoduchých cukrů. Zdravý životní styl vám pomůže si váhu udržet natrvalo.

Autor: Hana S.

Jmenuji se Hanka a zdravý životní styl je pro mne reálným způsobem života. Cítím se tak mnohem lépe a plná energie. Byla jsem biohackerka ještě dávno před tím, než tento termín vůbec vznikl. Sama na sobě zkouším, co je pro mé tělo nejlepší a své poznatky se snažím předat dál prostřednictvím hodnotných článků. Psaným textem tvořím kvalitní obsah také jiných webových stránek (kontakt). Mám ráda dobrou kávu, pozitivní lidi, toulky přírodou, jízdu na kole a relaxaci při józe.

přečtěte si také

Banánová dieta pomáhá při hubnutí: A vůbec nemusíte jíst jenom banány!

Máte rádi banány? A víte, že vám mohou pomoci i s hubnutím? Vůbec se jim …

Napsat komentář