Sacharidy jsou všeobecně rychlým zdrojem energie. Když ji v krátkém čase nespotřebujete, promění se na tuk. A právě proto jsou sacharidy při hubnutí hlavním kamenem úrazu. Jenomže úplně se bez nich také neobejdete, jelikož jsou základní výživou pro mozek. Ovšem na druhou stranu jejich nadměrné množství napáchá víc škody než užitku. Určitě to znáte z vlastní zkušenosti. Když si dopřáváte samé koblihy, koláče, křupavé bílé rohlíky, různé cukrovinky, marmelády, džusy,… kolem pasu se vám postupně usazují polštářky tuku. Jakmile alespoň na pár dnů vyměníte sladké pečivo za hodnotné zdroje bílkovin, břicho jakoby splaskne. Jak to tedy s těmi správnými sacharidy vlastně je?
Obsah článku
Se sacharidy se vyplatí šetřit
Velmi efektivní strategií je omezit sacharidy na počátku redukčního režimu, aby se nastartovalo hubnutí. To znamená dočasně vyřadit z jídelníčku přílohy, luštěniny a ovoce nebo alespoň výrazně snížit jejich denní příjem. Vyplatí se šetřit také se sladkou zeleninou.
Když snížíte denní příjem sacharidů minimálně na 40 g, dostane se váš organismus do tzv. stavu ketózy. Při něm začne tělo primárně čerpat energii z uložených tukových zásob místo sacharidů. Pokud současně navýšíte bílkovinnou složku stravy, nebudete trpět neustálým pocitem hladu a zrychlí se metabolické procesy v těle. Na tomto principu je založena například proteinová dieta KetoMIX, kdy hubnete v podstatě jen úpravou jídelníčku. Kdybyste totiž chtěli sami dosáhnout stavu ketózy, museli byste především svůj denní energetický příjem propočítat přesně dle kalorických tabulek. Takový způsob stravování je poměrně náročný na znalosti z oblasti zdravé výživy a také na čas. Proto si svůj život podstatně zjednodušíte, když sáhnete rovnou po dietě KetoMIX, která vám předkládá plnohodnotnou vyváženou stravu při níž nejen hubnete, ale také vaše tělo nijak nestrádá. S KetoMIXem máte zaručený optimální příjem všech živin, tedy bílkovin, sacharidů, tuků, minerálních látek a vitamínů. A navíc, dieta KetoMIX funguje i bez pohybu.
Pozor na jednoduché sacharidy
Sacharidy jsou běžnou součástí všech buněk, kde plní různé funkce, ale také jsou jednou z hlavních příčin nadváhy a dalších zdravotních obtíží. Každému je jistě známo, že sacharidy dělíme na jednoduché (cukry) a složené. Jakým dát v jídelníčku přednost? Vyšší příjem jednoduchých sacharidů vede k ukládání tukových zásob, a proto by jejich příjem neměl u zdravého jedince přesáhnout více jak 60 gramů. Významným zdrojem není jen klasický bílý cukr, ale také med, cukrovinky, sladkosti, sladké pečivo, limonády, sirupy, kompoty, atd. Pozor je třeba dát i na ovoce, proto se jeho konzumace doporučuje spíš v dopoledních hodinách. Naopak komplexní sacharidy jsou pro lidské tělo žádoucí. Dokáží dlouhodobě zasytit a poskytnout organismu dostatek výživných látek. Potraviny bohaté na komplexní sacharidy (celozrnné pečivo, rýže, kuskus, bulgur, sója, zelenina, atd.) mají rovněž i vysoký podíl vlákniny, což se kladně projeví na funkci trávicího systému.
Pro redukční režim je velmi důležité nejen omezit celkový příjem jednoduchých sacharidů ve stravě, ale také snižovat jejich množství v průběhu dne, tedy od snídaně k večeři. V průběhu dne totiž máte dostatek prostoru k tomu, abyste přijatou energii efektivně spotřebovali. Proto si dejte chléb k snídani a odpolední svačině, a večeři poskládejte převážně z bílkovinných potravin.
Sacharidy jsou i v zelenině
I když některé sacharidové potraviny vyloučíte z jídelníčku úplně, například bílé a sladké pečivo, neznamená to, že vám budou chybět. Nacházejí v zelenině, ovoci, luštěninách, mléčných výrobcích. Když se s vidinou rychlejšího hubnutí vzdáte v jídelníčku příloh, luštěnin a ovoce, brzy zaznamenáte první viditelné výsledky a v pase budete mít o několik centimetrů méně. Po dosažení optimální váhy je ale opět nutné správné sacharidy postupně do jídelníčku zařadit. V jídelníčku jsou prostě potřeba, například přílohy (zejména ty, které mají vysoký podíl polysacharidů) vás zasytí, ovoce zásobuje tělo vitamíny, vlákninou a minerálními látkami.
Nicméně příjem sacharidů ve stravě neustále kontrolujte. Obecně by měla příloha na talíři zabírat nejméně místa na úkor masa a zeleniny.
Jak rozdělit příjem sacharidů
Potravina s obsahem sacharidů by měla být součástí každého denního jídla a to i v případě, když se snažíte hubnout. Základní pravidlo zní: omezit, ale nevynechávat. V redukčním režimu to v praxi vypadá tak, že k snídani si dáte malý krajíc chleba, k svačině ovoce, na oběd hrstku rýže nebo těstovin a na večeři vynecháte sacharidy úplně. Přiměřený příjem sacharidů zabraňuje v rámci hubnutí nežádoucímu poklesu bazálního metabolismu. Sacharidové potraviny vždy kombinujte s bílkovinami nebo dalšími potravinami bohatými na vlákninu (zelenina, luštěniny). Bílkovina nebo vláknina zajistí rychlejší a dlouhodobější pocit nasycení a tudíž i hladina krevního cukru zůstává stále vyrovnaná. Vhodné je kombinovat ovoce s mléčným výrobkem nebo sýrem, pečivo s vejcem, rýži s masem, atd.
V každodenním jídelníčku se snažte co nejvíce omezit příjem jednoduchých sacharidů. Tělo nebude mít nadbytek rychle využitelné energie a bude donuceno sáhnout do energetických rezerv v tukové tkáni. Tím budete hubnout lépe a rychleji.