Recenze houby chaga: Jak pomáhá superpotravina ze Sibiře?

Znáte chagu? Pro mne to byl celkem objev. Našla jsem ji v popředí mezi přírodními doplňky stravy a ještě donedávna byla pro mne jednou velkou neznámou. Dnes je ale všechno jinak. Už teď vám můžu prozradit, že si mne chaga velmi rychle získala. O co tedy jde? Chaga je legendární medicinální houba, která obsahuje celou řadu cenných látek. A právě ty přispívají k lepší obranyschopnosti organismu, pomáhají s trávením, čistí, doplňují energii, příznivě působí na mozkovou činnost, eliminují stres a zánětlivé procesy v těle. Zkrátka, houba chaga toho umí mnoho. Proto mi to nedalo, abych její účinky nevyzkoušela sama na sobě. Na český trh dodává chagu celá řada firem, ale kvalita jednotlivých výrobků se značně liší. Zajímá vás, kde jsem nakonec koupila dobrou chagu a jaké s ní mám zkušenosti? Čtěte dál a vše se dozvíte. 

Vitální houba chaga v kapslích / foto: archiv autorky

 

Co je to chaga?

Chaga mne hned napoprvé zaujala svým podivným názvem. Vůbec jsem netušila, kam ji vlastně zařadit, proto jsem se s ní musela nejdříve blíže seznámit. Obecně medicinální houby (reishi, cordyceps, korálovec, penízovka, hlíva ústřičná) mi nejsou až tak cizí, takže jsem jen jejich okruh rozšířila o další z nich. Chaga obsahuje široké spektrum bioaktivních látek, díky nimž zcela určitě stojí za pozornost. V tradiční lidové medicíně je považována za nejstarší houbu na světě a označována jako houba nesmrtelnosti. Možná vás až překvapí, co všechno chaga dokáže.

Koupit v e-shopu >>

Legendární houba chaga je doslova poklad čisté severské přírody, který roste jen na několika místech naší planety. Na rozdíl od jiných medicinálních hub ji nelze pěstovat uměle. Ve velkých halách v Číně se hojně pěstuje například hlíva, reishi, shitake, atd. Zde se však houby pěstují maximálně 3 měsíce, aby za cenu snížené nutriční hodnoty co nejrychleji pokryly poptávku trhu. Zato chaga pochází přímo z ekologicky nejčistších oblastí východní Evropy a daleké Sibiře, kde je již po několik stovek let významnou součástí ruského lidového léčitelství.

Chaga neboli Rezavec šikmý patří mezi cizopasné houby, které se rozrůstají po kmeni stromů. Nejčastěji roste na bříze, ze které čerpá její nutriční vlastnosti. Životní cyklus chagy trvá 45 let. První plodnice se tvoří teprve po 6 letech a to na jednom z pěti tisíc stromů. Takže i ve volné přírodě je její výskyt poměrně vzácný. Kvalitní plodnice použitelné pro farmacii lze sbírat minimálně po 20 letech. Na stromech vyrůstá opakovaně. Sbírá se pouze ručně po celý rok.

Vitální houba chaga je tradiční surovinou nedotčených arktických lesů. Díky nim chaga nepředstavuje možné riziko kontaminace těžkými kovy, plísněmi, pesticidy, tak jako uměle pěstované houby. 

Chaga pochází z arktických lesů Finska za polárním kruhem / foto: archiv autorky

 

Ruční sběr chagy je také fyzicky velmi náročný. Sběrači se vrací neustále na ta samá místa, ale pro chagu musí mnohdy šplhat až do výšky 7 metrů. Sběr probíhá celoročně bez ohledu na roční období. Během zimy je o něco málo snazší, jelikož kvůli sněhové pokrývce nemusí sběrači šplhat do velkých výšin. 

V lidovém léčitelství je chaga nazývána královnou hub severu. Spolu s cordycepsem se řadí mezi dvě nejúčinnější a nejkomplexnější houby vůbec.

 

Chaga obsahuje více než 200 biologicky aktivních látek

Chaga neboli Rezavec šikmý či Čaga sibiřská (Inonotus obliquus) je opravdová superpotravina bohatá na živiny. Obsahuje velké množství bioaktivních látek, které blahodárně působí na zdraví organismu. Chaga rostoucí na kmenech bříz nasává do sebe skvělé nutriční vlastnosti tohoto hostitelského stromu. Například se jedná o triterpenové sloučeniny betulin a kyselinu betulinovou. Obsahuje spoustu vitamínu B, flavonoidy, minerály a enzymy

Bc Jana Součková uvádí: “Vitamíny jsou látky, které si tělo nedokáže samo vytvořit, proto je musí člověk přijímat v potravě. Pro tělo jsou nezbytné, jelikož ovlivňují vývoj a funkci celého organismu. Vitamíny jsou v určitém minimálním množství nezbytné pro látkovou přeměnu a regulaci metabolismu člověka. Nejsou však zdrojem energie a ani neslouží jako stavební látky. Hlavní význam mají v usměrňování biochemických přeměn v buňkách, kde působí jako katalyzátory.”

SOUČKOVÁ, JANA. Houby a jejich význam ve výživě.

SOUČKOVÁ, Jana. Houby a jejich význam ve výživě [online]. České Budějovice, 2016 [cit. 2020-04-20]. Dostupné z: <https://theses.cz/id/aik8zw/>. Diplomová práce. Jihočeská univerzita v Českých Budějovicích, Pedagogická fakulta. Vedoucí práce prof. Ing. Milan Pešek, CSc..
Vstupte do e-shopu >>

 

Významný je rovněž vysoký obsah přírodního melaninu, který má stejnou molekulární strukturu jako melanin lidských buněk, takže přirozeně proniká až do úrovně každé buňky. Melanin (pigment) se podílí na tmavé barvě chagy. Chrání DNA před poškozením a organismus před zářením všeho druhu. 

Medicinální houba chaga je na světě jedním z nejbohatších zdrojů kyseliny pantothenové (vitamin B5), která je velmi důležitá pro činnost nadledvinek a celého trávicího systému.

Než jsou plodnice legendární houby chaga dostatečně velké ke sběru, musí ve studených arktických lesích odolávat extrémnímu výkyvu teplot. Díky těmto podmínkám chaga představuje vysoce kvalitní zdroj adaptogenů, beta glukanů, enzymů a antioxidantů. A právě beta glukany jsou látky, které příznivě působí na imunitní systém. Množství antioxidantů je přibližně 10x vyšší, než kolik se běžně nachází v ovoci a zelenině. 

Beta glukan je unikátní přírodní polysacharid, který má schopnost podporovat obranné reakce organismu proti bakteriálním a parazitárním chorobám. Vědecké výzkumy prokázaly, že denní konzumace beta glukanu optimálně stimuluje makrofágy (bílé krvinky) a výsledkem je maximální odolnost organismu.

Chaga obsahuje důležitý enzym SOD (superoxid dismutáza), který se řadí mezi významné antioxidanty, jenž se podílí na ochraně lidského těla před oxidací a útoky volných radikálů. 

Kromě vitamínů skupiny B, vitamínu D a betakarotenu je neméně podstatný také výskyt minerálních látek: železo, mangan, hořčík, vápník, zinek, selen, měď, draslík, rubidium, cesium.

Kvalitní extrakt z chagy umožňuje tělu strávit důležité výživové složky / foto: archiv autorky

 

Chaga a její účinky na zdraví

Vitální houba chaga je využívána tradiční lidovou medicínou již po dlouhá staletí k mírnění různých zdravotních neduhů. V chitinových stěnách chagy se nachází strukturální polysacharidy (beta glukany), což jsou vlastně takové hnací motory imunitních buněk. Pro tělo jsou zdrojem energie, přispívají ke správné činnosti kardiovaskulárního systému, udržení normální hladiny cukru v krvi a blahodárně působí na zdraví střev a jater.

Vědci zjistili, že v sibiřských oblastech, kde lidé popíjeli chagu denně jako čaj, byl mezi obyvateli snížený výskyt různých onemocnění a tito lidé se také dost často dožívali věku kolem 100 let.

Medicinální houba chaga díky svým antioxidačním vlastnostem a schopnosti chránit organismus před toxickými látkami, pomáhá zvýšit pocit energetizace těla. Může působit jako doplňovač okamžité energie a adaptogen proti stresu. Cenné látky přispívají k podpoře kognitivních funkcí mozku, pročistí hlavu, pomáhají uspořádat myšlenky a celkově zklidnit tělo. 

Účinné složky chagy mohou přispět ke snížení nežádoucích účinků chemoterapie, takže může být vhodným doplňkem standardní léčby onkologických onemocnění

Nejznámější možné účinky aktivních látek v houbě chaga:

 • podporují činnost imunitního systému 
 • chrání tělo před škodlivými látkami (detoxikace)
 • pohlcují volné radikály
 • působí protizánětlivě a antivirově
 • podílí se na zdravé funkci kardiovaskulárního systému
 • harmonizují krevní tlak
 • podílí se na mozkové činnosti
 • pomáhají při nemocech žaludku
 • přispívají k lepšímu trávení
 • udržují dobrou funkci střev
 • dodávají energii
 • pomáhají oddálit stárnutí a únavu
Vstupte do e-shopu >>

Chaga má pozoruhodný vzhled

Medicinální houby jsou specifické nejenom obsahem výživných látek, ale také svým unikátním vzhledem. Stejné je to i s houbou chaga, kterou rozeznáte na první pohled. Tmavě černou chagu na bílé kůře bříz nelze přehlédnout. Plodnice chagy (rezavce šikmého) se vyznačují nepravidelným podlouhlým tvarem a zabírají až polovinu obvodu kmene stromu, na kterém parazitují. Podhoubí má žlutohnědou narezlou barvu, jenž je patrná na lemu plodnic. Na povrchu jsou plodnice tmavé, tvrdé, rozpraskané a připomínají spálené dřevěné uhlí. Chaga je tedy černá koncentrovaná hmota mycelia parazitující dřevokazné houby rezavce šikmého. 

Medicinální houba chaga / foto: pixabay.com

 

Chaga se v arktických lesích sbírá ručně především během podzimu, kdy množství bioaktivních látek dosahuje svého vrcholu. Způsob sběru a samozřejmě i způsob samotného zpracování houby pak vypovídá o její kvalitě. Neméně podstatné jsou také podmínky pro její růst v dané oblasti. 

Vstupte do e-shopu >>

 

Neupravenou přírodní chagu, kdy se jen houba usuší a namele, nedokáže trávicí trakt dobře zpracovat a vstřebat důležité výživové složky. Vlákna chagy jsou dřevnatá a tudíž pro člověka těžce stravitelná. Jestliže se ale pro zpracování přírodní chagy použije způsob extrakce, dojde k odstranění dřevnatých vláken, přičemž aktivní složky zůstávají neporušené a biologicky dostupné

Chagu je vždy nutno konzumovat ve formě extraktu, nikoliv rozemletého prášku. Kvůli vysokému obsahu chitinu v chaze není lidský organismus schopen strávit klíčové výživové složky. Proces extrakce rozbije chitinovou strukturu a uvolní aktivní látky. Kvalitní extrakt musí být tmavě hnědý, velice jemný a plně rozpustný.

Najít opravdu spolehlivého a prověřeného výrobce chagy není jen tak. Některé firmy v honbě za ziskem upouští od kvalitního zpracování. Ozařování, přidávání obilných glukanů, teplotní sušení či působení infračervených tepelných postupů dokáže přírodní houbu pěkně znehodnotit. Ohřevem se některé složky zcela zničí, změní se chuť, téměř všechny esenciální oleje se odpaří. Takový výtažek z chagy má minimální výživovou hodnotu a pro podporu zdraví je téměř bezcenný. Z toho důvodu je určitě dobré zohlednit kvalitu daného výrobku a dbát na to, aby se skutečně jednalo o sibiřskou chagu

Bio chaga kapsle jsou vhodné i pro vegany a jednoduché na užívání / foto: archiv autorky

 

Kde koupit dobrou chagu?

Chaga je jednou ze superpotravin, která má celou řadu blahodárných účinků na lidský organismus. Ale pouze v případě, že se jedná skutečně o dobrou kvalitní houbu chagu. Když se porozhlédnete po nabídce e-shopů, najdete mnoho přípravků s názvem chaga. A jak už bylo několikrát řečeno, navzájem se liší nejen metodou zpracování, původem použité suroviny, ale i cenou, která je bezpochyby důležitým ukazatelem vypovídajícím o kvalitě přípravku. 

To je moje chaga – nejčistší zdroj beta glukanů, adaptogenů a antioxidantů na světě / foto: archiv autorky

 

Jak tedy nejlépe poznat dobrou chagu? Číst etikety a porovnávat informace. Přesně tak jsem našla svoji chagu a po zkušenostech s užíváním nemám jediný důvod ji měnit. Kde jsem ji koupila? Odpověď je jednoduchá: v e-shopu matchaga.cz. Proč právě tam?

Vstupte do e-shopu >>

 

BIO Chaga kapsle z Matchaga.cz:

Arktické lesy dalekého Finska jsou nejčistším zdrojem chaga superpotraviny. Podle údajů WHO (Světové zdravotnické organizace) z roku 2018 je Finsko zemí s vůbec nejnižším znečištěním vzduchu na planetě Zemi.

 

BIO chaga kapsle – základní informace:

Složení: jedna kapsle obsahuje 500 mg BIO Chaga extraktu (Inonotus Obliquus)

                neobsahuje cukr, lepek, ani laktózu

Obsah: 60 veganských kapslí (60 x 0,5 g)

Dávkování: užívejte dvě kapsle denně, nejlépe mezi jídly. Zapijte dostatečným množstvím                                 tekutiny. Není určeno pro děti, těhotné a kojící ženy. 

BIO chaga kapsle

Bio chaga kapsle / matchaga.cz
SAMOSTATNÉ BALENÍVÝHODNÉ BALÍČKY
60 kapslí / 1 balení5+1 balení zdarma / doprava zdarma
Cena: 550 Kč


Koupit v e-shopu >>
Cena: 2 750 Kč (459 Kč za 1 balení)

Koupit v e-shopu >>

Užívání vitální houby chagy formou kapslí, je snad ten nejjednodušší způsob, jak vlastnímu tělu dopřát cenné látky z této superpotraviny. Avšak v e-shopu matchaga.cz myslí na všechno a nabízí chagu také v podobě prášku, který je určený pro snadnou a rychlou přípravu lahodného nápoje. Díky němu si můžete vychutnat originální chuť chagy. Sypký BIO extrakt chagy je rovnou zabalený do jednoporcových malých sáčků po 750 mg, což je velmi praktické. Obsah sáčku smícháte jen s tekutinou (teplou vodou, rostlinným mlékem ovocnou šťávou, atd.) a můžete podávat. Tato sypká forma chagy je vhodná také pro přípravu smoothie.

Vstupte do e-shopu >>

Samotné chuti chagy se nemusíte nikterak obávat. Mě osobně připomíná slabý černý čaj. Žádné houbové aroma necítím. Lahodný čaj z chagy můžete dochutit medem či rostlinným sladidlem a přidat šťávu z citronu. Dobrá je i kombinace chagy se zeleným čajem, která představuje hotový produkt s názvem matchaga (zelený čaj matcha + houba chaga). Vyzkoušela jsem všechny varianty a stěží říct, která je lepší. Mě vyhovují všechny.

Vstupte do e-shopu >>

 

Podle denní aktivity si uvařím matchagu, jindy přisypu chagu do ranního smoothie nebo kaše a když jsou dny, že nestíhám, jednoduše spolknu kapsli a zapiji sklenicí vody. 

 

BIO chaga v kapslích má u zákazníků pozitivní ohlasy:

 

 

 

Recenze zákazníků hovoří za vše / foto: matchaga.cz

 

Moje zkušenosti s užíváním

Chaga je pro mne osobně takový malý poklad. Poté, co jsem ji blíže poznala, nedám na ni dopustit. Je to můj takový nakopávač energie a té není nikdy dost. Když mám před sebou náročný den, dám si ráno po snídani jednu kapsli a až do večera jedu naplno. Pro jistotu nosím jedno balení v tašce, takže není problém vzít si chagu někde v autě po cestě.  Právě v tom mi kapsle připadají pro hektický život velmi praktické

Jaké má chaga na mne účinky? Lépe se mi po ní přemýšlí, mám úplně jasnou hlavu a neřeším žádné zbytečnosti. Kromě toho mi připadá, že jsem více odolnější proti nemocem a výkonnější po fyzické stránce. Uběhnu více kilometrů a na kole vyjedu i větší kopec. Dokonce mne nezlomila ani víkendová horská tůra v délce 30 km. Prostě pohoda. S chagou se mi zkrátka žije lépe. Zkuste ji a uvidíte sami. Dnes už plně rozumím tomu, proč je chaga v lidové medicíně tolik ceněna

Koupit v e-shopu >>

Vitální houba chaga je dobrý zdroj cenných živin, které přispívají k větší odolnosti organismu. Podílí se na ochraně a regeneraci tělesných orgánů, pomáhá oddálit stárnutí a dodat energii. Jako součást zdravé výživy je díky obsahu účinných látek přínosem pro lidské zdraví

Podívejte se na video:

YouTube playerKliknutím přijmete marketingové cookies YouTube a spustíte video.

Výhody:

 • kvalitní extrakt z přírodní chagy
 • houba sbíraná ručně za polárním kruhem
 • pochází z ekologicky čisté oblasti
 • obsahuje maximum aktivních látek
 • veganské kapsle
 • jednoduché užívání
 • řada pozitivních účinků na zdraví
 • množstevní sleva

Nevýhody:

 • dostupnost pouze v e-shopu
 • nutno dostatečně zapít vodou
 • nevhodné pro těhotné a kojící ženy

Recenze houby BIO chaga kapsle

cena
kvalita složení
spokojenost s e-shopem a rychlostí dodání
můj osobní názor

užívám denně

Přispívá k lepší přirozené obranyschopnosti těla

Investovat do zdraví
Hodnocení čtenářů: Buďte první !

Autor: Hana S.

Jmenuji se Hanka a zdravý životní styl je pro mne reálným způsobem života. Cítím se tak mnohem lépe a plná energie. Byla jsem biohackerka ještě dávno před tím, než tento termín vůbec vznikl. Sama na sobě zkouším, co je pro mé tělo nejlepší a své poznatky se snažím předat dál prostřednictvím hodnotných článků. Psaným textem tvořím kvalitní obsah také jiných webových stránek (kontakt). Mám ráda dobrou kávu, pozitivní lidi, toulky přírodou, jízdu na kole a relaxaci při józe.

přečtěte si také

Recenze Pravé BIO: Které produkty z e-shopu jsem zkusila a jak jsem s nimi byla spokojená?

Znáte obchod Pravé BIO? Pokud ne, nevadí, povíme si o něm něco víc. Stručně řečeno, …

Napsat komentář