Tukožroutská polévka na hubnutí: Chcete recept?

Polévka co žere tuky? Ano, přesně ta je základem tukožroutské diety, která slibuje rychlý úbytek na váze. Navaříte si litry nízkokalorické zeleninové polévky a tu můžete bez omezení konzumovat od rána do večera. Říká se, že čím více jí sníte, tím také více zhubnete. Za týden můžete být až o pět kilogramů lehčí! To je určitě lákavá představa. Obzvlášť, když tukožroutská polévka je sama o sobě velmi zdravá. Díky vysokému podílu zeleniny je bohatá na vlákninu, vitamíny a minerály, což současně přispívá k detoxikaci organismu. Přesto jako každá jednostranná dieta má svá skrytá rizika. Pokud totiž delší dobu nejíte nic jiného, než tukožroutskou polévku, začne tělo postrádat další životně důležité živiny. Z toho důvodu je tukožroutská dieta zdraví ku prospěchu jen při krátkodobém hubnutí, kdy vám během několika dnů může viditelně splasknout břicho. Musíte však dodržovat jasně daná pravidla.

Zeleninová polévka obsahuje jen minimum kalorií / foto: pixabay.com
Zeleninová polévka obsahuje jen minimum kalorií / foto: pixabay.com

 

Mizí tuky nebo svaly?

Tukožroutská dieta jako snadná metoda na hubnutí má stále mnoho příznivců, i když odborníci na výživu upozorňují na její nedostatky. Ve stravě chybí bílkoviny a tuky. Na první pohled to možná vypadá, že jíte jen zdravou zeleninu, ale pouze tukožroutskou polévku je možné si naservírovat jen jako dvou až třídenní očistnou kúru na pročištění střev. Pak je nutné do jídelníčku zařadit i ostatní potraviny. Tukožroutská dieta s tím počítá, a proto má jídelníček naplánovaný přesně na sedm dní. Přestože můžete polévky spořádat kolik chcete, brzy by se vám přejedla, a tak máte povoleno jíst i určité druhy ovoce a zeleniny, později přidáte vařenou rýži a maso. Takový jídelníček v prvé řadě pomůže tělu zbavit se toxických látek, takže organismus ztrácí vodu a svalovou hmotu. Úbytek na váze je sice na pohled viditelný, ale zásoby tuku zůstávají netknuty.

Opravdové hubnutí spaluje tuky

Pokud vám nejde jen o rychlé zhubnutí v pase, abyste se vešli do kalhot nebo zazářili v nových plavkách, existují daleko efektivnější metody na hubnutí, které donutí organismus rovnou spalovat vlastní tukové zásoby. K nim patří například proteinová dieta KetoMIX, která zachováním svalové hmoty nerozhodí váš metabolismus a podpoří účinné spalování tuků. Bílkoviny při opravdovém hubnutí jsou velmi důležité, jelikož se výrazně podílí na příznivých hodnotách bazálního metabolismu.

Proteinová dieta KetoMIX je skutečně ta pravá metoda na hubnutí. Je sestavena nutričními odborníky tak, aby organismus nijak nestrádal a měl zajištěn pravidelný přísun nezbytných živin, tedy sacharidů, bílkovin, tuků, vitamínů, minerálních látek a vlákniny. Navíc, KetoMIX funguje i bez pohybu a zabraňuje nežádoucímu jo-jo efektu.

TIP: V eshopu KetoMIX si můžete sami poskládat jídelníček dle vlastní chuti. Zároveň máte možnost se kdykoli na cokoli zeptat nutričního poradce, který je vám zdarma k dispozici na online chatu nebo telefonu.

Tukožroutská polévka tvoří základ diety

Tukožroutská dieta je založena na principu pročištění organismu, k čemuž slouží právě tukožroutská polévka. Ta obsahuje velké množství tepelně upravené zeleniny, takže tělo přijme spoustu vlákniny, která se spolu s vodou z polévky podílí na odvodnění organismu. Z toho důvodu je nutné dbát také na pitný režim a pravidelně doplňovat tekutiny. Jelikož takto vlastní tělo ošidíte o další životně důležité látky, je nuceno si je vzít z vlastních zásob. To se navenek projeví tím, že vám sice několik centimetrů v pase ubude, ale jakmile se po dietě vrátíte ke starým stravovacím zvyklostem, opět znovu přiberete. Jo-jo efekt na sebe nenechá dlouho čekat. Pokud i přesto chcete rychle zhubnout pomocí tukožroutské diety, pusťte se směle do toho. Nejprve musíte navařit litry polévky na celý týden a pak dodržovat přísná omezení.

Bez čerstvé hlávky bílého zelí se tukožroutská polévka neobejde / foto: pixabay.com
Bez čerstvé hlávky bílého zelí se tukožroutská polévka neobejde / foto: pixabay.com

 

Při tukožroutské dietě je zákázáno:

 • veškeré bílé i celozrnné pečivo
 • slazené nápoje a limonády
 • smažená a tučná jídla
 • alkohol

Recept na tukožroutskou polévku

Receptů na tukožroutskou polévku existuje několik, záleží také na tom, jakou zeleninu preferujete a jaké do polévky dáte koření. Někdo si vystačí jen se solí a pepřem, jiný přidá kari, čímž polévka získá indický nádech, případně kousek chilli papričky pro větší říz.  Základem polévky je ale vždy čerstvá zelenina – rajčata, zelená paprika, řapíkatý celer, cibule, bílé zelí, mrkev. Také čerstvé bylinky polévce rozhodně neuškodí.

Suroviny:

 • 5 velkých vyzrálých rajčat
 • 2 zelené papriky
 • 5 středně velkých cibulí
 • 1 svazek řapíkatého celeru
 • 1 kg mrkve
 • 1 střední hlávka bílého zelí
 • zeleninový bujón (nejlépe v bio kvalitě)
 • sůl, pepř
 • bylinky na dochucení (petržel, bazalka, libeček,…)

Postup:

Všechnu zeleninu očistíme, nakrájíme na přibližně stejné kousky, vložíme do velkého hrnce a zalijeme vodou. Množství vody volíme tak, aby veškerá zelenina byla ponořená. Přidáme bujón, mírně osolíme a polévku dáme vařit. Jakmile dosáhne bodu varu necháme ji chvíli volně probublávat dokud zelenina nezměkne. Nakonec přidáme bylinky či další koření pro zvýraznění chuti.

Pokud preferujete krémové polévky, můžete ji pomocí tyčového mixéru rozmixovat. Během dne ji můžete jíst jak často chcete, kdykoli vás přepadne hlad, ale minimálně tři porce denně.

TIP: Multifunkční hrnec Concept CK9090 je pro rychlou přípravu polévky jako dělaný. A nejen to, tento hrnec dokáže nahradit hned několik spotřebičů najednou. Navíc je vybaven i nepřilnavou formou na bábovku, kterou lze využít i k přípravě nepečených dezertů. Ušetříte nejen místo na kuchyňské lince, ale i peníze za nákup jednotlivých spotřebičů. Co všechno dokáže?

Multifunkční hrnec Concept CK9090 / foto: 4home.cz

Multifunkční hrnec Concept umí:

 • smažit
 • vařit
 • grilovat
 • vařit v páře
 • zapékat
 • připravit fondue
 • fritovat
 • ohřívat hotové pokrmy

Vnitřní vyjímatelná nádoba je vyrobena z odolného nepřilnavého keramického materiálu a lze ji jednoduše mýt v myčce na nádobí. Přístroj je skladný a nezabírá mnoho místa.

Vstupte do e-shopu >>

 

Týdenní tukožroutská dieta

Pokud chcete podstoupit třeba jen očistnou kůru, můžete dva až tři dny jíst pouze tuto polévku. Dlouhodobější konzumace se z důvodu nedostatku ostatních důležitých živin opravdu nedoporučuje. Chcete-li držet dietu déle, musíte do jídelníčku zařadit další potraviny.

Jídelníček s tukožroutskou polévkou na 7 dní:

 1. den: polévka v jakémkoliv množství + libovolné ovoce kromě banánů + dostatek neslazených tekutin ( zelený čaj, káva, voda)
 2. den: polévka v jakémkoliv množství + zelenina kromě fazolí, hrášku a kukuřice + neslazené tekutiny
 3. den: polévka v jakémkoliv množství + zelenina a ovoce v libovolném množství + neslazené tekutiny
 4. den: polévka v jakémkoliv množství + 3 banány + 1 litr mléka + neperlivá voda
 5. den: polévka v jakémkoliv množství + 300 g vařeného kuřecího nebo hovězího masa + 6 rajčat + neslazené tekutiny
 6. den: polévka v jakémkoliv množství + zelená zelenina + kuřecí nebo hovězí maso bez tuku + neslazené tekutiny
 7. den: polévka v jakémkoliv množství + vařená rýže + čerstvá zelenina + neslazené tekutiny

Celý týden musíte vydržet bez pečiva, sladkostí a tučných jídel. Polévku si dáte vlastně k snídani, obědu i večeři. Navařit si ji můžete na několik dnů dopředu a uchovávat v lednici. Kdykoli vás potom přepadne hlad, naberete si jen porci a ohřejete. Možná se vám po takové době přejí, ale aby nebyla pořád stejná, můžete si ji různě ochutit. Třeba ostré chilli papričky dokážou metabolismus pěkně podpořit. Při dietě je velmi důležité dbát na dostatek tekutin, měli byste vypít asi 2,5 litru obyčejné neperlivé vody.

Koupit dietu KetoMIX

Dieta hubnutí jen nastartuje

Tukožroutská dieta, jako většina rychlých diet, které striktně vyřazují některé potraviny z jídelníčku, nemá žádný dlouhodobý efekt. Pokud se po polévkovém týdnu vrhnete na lednici a spořádáte vše co v ní najdete, nejspíš se ani nenadějete a ztracené kilogramy budou opět zpět. A aby toho nebylo málo, ještě jich pár přibude. Proto nečekejte žádné zázraky. Tukožroutská dieta umí hubnutí pouze nastartovat, pročistit organismus a celkově podpořit metabolismus. Opětovný návrat k běžné stravě musí být pozvolný a současně je nutné dodržovat zásady zdravé výživy. Jen trvalá úprava jídelníčku a pravidelný pohyb vás zbaví nadbytečných kil natrvalo.

Autor: Hana S.

Jmenuji se Hanka a zdravý životní styl je pro mne reálným způsobem života. Cítím se tak mnohem lépe a plná energie. Byla jsem biohackerka ještě dávno před tím, než tento termín vůbec vznikl. Sama na sobě zkouším, co je pro mé tělo nejlepší a své poznatky se snažím předat dál prostřednictvím hodnotných článků. Psaným textem tvořím kvalitní obsah také jiných webových stránek (kontakt). Mám ráda dobrou kávu, pozitivní lidi, toulky přírodou, jízdu na kole a relaxaci při józe.

přečtěte si také

Banánová dieta pomáhá při hubnutí: A vůbec nemusíte jíst jenom banány!

Máte rádi banány? A víte, že vám mohou pomoci i s hubnutím? Vůbec se jim …

Napsat komentář