Bolí vás klouby? Moje babička uměla vždy dobře poradit

Bolesti kloubů bývají často spojeny se špatnou funkcí ledvin a jater. Když ledviny přestanou v dostatečném množství vylučovat z těla odpadní látky, začne docházet k hromadění soli kyseliny močové. Drobné krystalky soli se usazují v kloubním mazu, který vyplňuje všechny štěrbiny kloubu, hustě protkaného sítí nervových vláken. Každý pohyb potom znamená bolest.

Játra zase mohou způsobovat potíže spíš s velkými klouby jako jsou kyčle, lokty, ramena. Příliš mnoho škodlivin v těle tak zatěžuje celý organismus a může negativně ovlivňovat různé degenerativní procesy.

Při bolestech kloubů vyřaďte z jídelníčku brambory / foto: pixabay.com

 

Z toho důvodu, je třeba tělu pomoci a odplavení toxických látek nějakým způsobem podpořit. Už jen samotná úprava jídelníčku je velmi účinná. Jelikož tvorbu soli kyseliny močové zvyšují především živočišné produkty, je třeba minimálně o polovinu snížit jejich konzumaci.

Omezit na nějakou dobu maso, uzeniny, vejce, máslo, sádlo, mléko, mléčné výrobky, úplně vyřadit polotovary, sladkosti, pečivo z bílé mouky, kořeněná jídla, alkohol a jídla s obsahem glutamanu a dalších chemických látek.

Mnoho potíží s bolavými klouby můžete odvrátit nebo alespoň zmírnit správnou životosprávou.

Naopak je třeba do jídelníčku zařadit potraviny s vysokým obsahem omega-3 mastných kyselin (losos, vejce, sardinky, olej z tresčích jater, vlašské ořechy, chia semínka, lněná semínka, konopná) a bílkoviny, které jsou zdrojem kolagenu.

Pro tvorbu kolagenu je zásadní dostatečný příjem vitamínu C, jehož kvalitním zdrojem jsou například citrusové plody, šípky, brokolice, kapusta a mnoho dalších druhů ovoce a zeleniny. Kromě vitamínu C jsou neméně důležité vitamíny skupiny B, E z minerálů mangan a zinek.

Kloubní výživa >>

 

Pokud vás začne bolet nějaký kloub v těle, začněte popíjet ledvinové čaje. Do stravy zařaďte potraviny bohaté na draslík (telecí maso, bílé fazole, hrách, vlašské ořechy, broskve, meruňky, atd.) a úplně vyřaďte všechny lilkovité rostliny (brambory, rajčata, apod.).

RECEPT: Bylinný čaj na odstranění soli z těla

Suroviny:

  • 50 g květ kaštanu (jírovec maďal)
  • 50 g truskavec ptačí
  • 50 g mateřídouška úzkolistá
  • 50 g třezalka tečkovaná
  • 50 g benedikt lékařský
  • 50 g měsíček zahradní
  • 50 g jalovec obecný
  • 50 g komonice lékařská
  • 50 g hloh obecný
  • 50 g meduňka lékařská

Postup:

Všechny byliny důkladně promíchejte dohromady. Na přípravu čaje odeberte jednu lžíci směsi a zalijte 250 ml vroucí vody. Nechte chvíli louhovat a sceďte. Toto množství rozdělte na dva díly a pijte jeden díl ráno a jeden večer. Po týdnu užívání vyměňte ve směsi komonici lékařskou za žebříček obecný. Účinky tohoto čaje oceníte hlavně při projevech revmatoidní artritidy.

Dalším dobrým pomocníkem se stává bylinný ledvinový čaj, který obsahuje celík zlatobýl, přesličku rolní, rdesno ptačí a rdesno blešník. Pitný režim můžete obohatit také o zelený čaj, který přispívá k celkové detoxikaci těla, podporuje tvorbu kostí a omezuje jejich řídnutí.

Bylinný čaj na klouby >>

 

Pokud bychom se zeptali starší generace, co by nám poradili na ztuhlé klouby, nejspíš by odpověděli, že nejlepší je masoželatinové bonbony. A to z toho důvodu, že tyto potraviny obsahují kolagen, který je důležitou složkou kloubního mazu a naprosto nezbytný pro hladký a bezbolestný pohyb kloubů. Proto bylo také dříve doporučeno jíst maso prorostlé šlachami, sulc, tlačenku, vývar a podobně.

Stejně tak i želatinové bonbony. Problém je ale v tom, že konzumace těchto potravin nepřináší tělu z hlediska množství kolagenu žádný výrazný efekt. To byste je museli jíst na kila, což je samozřejmě nemožné. Navíc jsou plné nezdravých tuků, zbytečného cukru a dalších látek, které nejsou pro tělo příliš žádoucí.

Takže spořádat tlačenku k večeři a k televizi slupnout pytlík gumových medvídků není pro klouby vůbec žádné řešení. Existuje daleko lepší a efektivnější způsob. Jaký to je?

Přípravek Kloubus představuje účinnou kloubní výživu pro celý pohybový aparát / foto: archiv autorky

 

Když do každodenního jídelníčku zahrnete užívání kvalitního doplňku stravy, dodáte kloubům přesně tu výživu, kterou ke svému zdraví potřebují. Nic jim nebude chybět a nebudete tělo zatěžovat dalšími zbytečnými látkami (tuky, cukry, dochucovadla, konzervanty, apod.).

Na českém trhu je k mání dobrý přípravek s příznačným názvem Kloubus. Kromě nezbytného kolagenu, který se zde nachází pro tělo v nejlépe vstřebatelné formě obsahuje spoustu dalších účinných látek, které ve vzájemné kombinaci maximálně podporují zdraví kloubů, vazů a šlach.

Přitom nemusíte polykat žádné tabletky, Kloubus představuje chutnou limonádu s grepovou příchutí. Stačí vypít denně jednu sklenici.

Kloubus je účinná výživa pro vaše klouby

  • 16 účinných látek v jedné dávce
  • čistě přírodní, bez chemie a umělých sladidel
  • posiluje celé pohybové ústrojí (klouby, vazy, šlachy)
  • přispívá ke zmírnění bolesti kloubů
  • působí preventivně
  • užívání formou grepového nápoje (1 sklenice denně)
  • balení obsahuje 30 jednoporcových sáčků
  • jednoduchý na přípravu (sypký prášek stačí jen smíchat s tekutinou)
  • vhodné pro sportovce, aktivní osoby v produktivním věku, seniory
Koupit Kloubus >>

 

Kloubní výživa Kloubus je účinnou prevencí, jak bolestivým kloubům můžete předejít. Přináší úlevu nejen starším lidem, ale pomáhá i sportovcům či manuálně pracujícím, jejichž klouby musí odolávat zvýšené fyzické zátěži.

Nejvíce zastoupenou složkou je právě kolagen, jehož produkce v těle s přibývajícím věkem postupně klesá a je tedy nutné ho průběžně doplňovat. Kolagenní vlákna podporují tvorbu kyseliny hyaluronové, která je důležitou složkou kloubního mazu, jehož kvalita ovlivňuje zdraví celého kloubu.

Kloubus v podobě grepové limonády dodá vašim kloubům vše, co potřebují k pohybu bez bolesti / foto: archiv autorky

 

Rady našich babiček

Lidové domácí léčitelství bolestivých kloubů pocházelo především z darů přírody. Babičky znaly kdejakou bylinu, koření, dokonce i zeleninu, které pomáhaly na vrzavá kolena, revma, otoky, namožené svaly či jiné kloubní neduhy.

Vyráběly masti z běžných ingrediencí v kuchyni, přikládaly obklady a nejedna domácnost měla svůj osvědčený recept, na který nedala dopustit. Můžete se jimi inspirovat a některé z nich sami vyzkoušet. Možná, že vám pomohou, ale současně vezměte na vědomí, že jejich účinky nemusí být přímo ideální.

Zkuste si třeba podle tohoto receptu vyrobit domácí olej na namožené klouby a svaly:

YouTube playerKliknutím přijmete marketingové cookies YouTube a spustíte video.

 

Přeci jen medicína za ta léta pokročila a závažné problémy s klouby vždy patří do rukou odborníka. Čím dříve jej vyhledáte, tím lépe pro vás. Nikde není potvrzeno, ale ani vyloučeno, že by tradiční babské rady nepomáhaly, nebo naopak pomohly lépe, než pokročilá medicína.

Barbora Zvolánková uvádí: “Většina rad, postupů a uváděných návodů nemusí odpovídat soudobým lékařským metodám a názorům. Taktéž bylinné recepty a přírodní doporučení nemusí vždy pomoci všem lidem a ve všech případech.”

ZVOLÁNKOVÁ, BARBORA. Alternativy klasických léčiv

ZVOLÁNKOVÁ, Barbora. Alternativy klasických léčiv [online]. Brno, 2016 [cit. 2021-07-19]. Dostupné z: https://is.muni.cz/th/klz5e/. Bakalářská práce. Masarykova univerzita, Pedagogická fakulta. Vedoucí práce Irena PLUCKOVÁ. Záleží tedy na každém člověku, jak léčba zabere.
Kloubní výživa >>

 

Naši předkové často těžce fyzicky pracovali, a tak jim velkou úlevu od bolesti přinášely mladé zelené výhonky borovicového a smrkového jehličí. Borovicové silice jsou plné účinných látek, které blahodárně působí při masáži namožených svalů a kloubů a přispívají tak k jejich rychlejší regeneraci. Smrkové jehličí zase pomáhá především při zánětlivých onemocněních kloubů, dobré je na revma.

Lázeň z mladých výhonků smrku nebo borovice

Mladé zelené výhonky borovice nebo smrku (cca 400 g) vaříme po dobu 30 minut ve 3 litrech vody. Poté necháme asi 2 hodiny pod poklicí vyluhovat a nakonec scedíme do vany s teplou vodou. Výhonky můžeme použít samostatně, nebo namíchat směs ve vhodném poměru podle potřeby.

Borovicová tinktura

Nasbírejte 10 g mladých rašících pupenů borovice, ze kterých ještě nespadla rezavá suchá čepička a zalijte 100 g čistého lihu. Nechte dva dny louhovat a pak sceďte. Užívejte 15 – 20 kapek denně.

Koupel pro unavené nohy

Na namožené nohy nejlépe funguje horká koupel s jalovcem. Večer nalejte do kbelíku horkou vodu, přidejte kuličky jalovce a na deset minut do něj nohy ponořte. Teplota vody by měla být tolik, kolik snesete. Jalovec podpoří regeneraci svalů a teplá voda navodí příjemný spánek.

Koupel proti bolesti

Sůl má jistě každý doma. Na koupel proti bolestem kloubů bude bohatě stačit obyčejná kuchyňská sůl, kterou nasypete do vany. Na koupel je však velká spotřeba, a to celých půl kila.

Kostival lékařský ukrývá svou přírodní sílu v kořeni / foto: pixabay.com

 

Když cítíte, že klouby nefungují tak jako dřív, může to být artrózou. Jedná se o onemocnění kloubů, kdy dochází k opotřebení kloubní chrupavky, která tlumí nárazy a tlaky při pohybu. Stupňující se bolest pak postupně omezuje kloub v pohybu.

Artrózou bývají nejčastěji postiženy kyčle, kolena, klouby páteře a drobné klouby na rukou. V rámci domácího léčení jsou již po mnoho staletí na artrózu používány hlavně bylinky.

Kostival

Kostival lékařský už sám podle názvu napovídá, že je účinnou bylinou, která pomáhá ulevit od bolestí pohybového aparátu. Jeho účinné látky se ukrývají především v kořeni, kde je plno tříslovin, silic a alkaloidů. Kostivalový kořen se ale nedoporučuje užívat vnitřně, zato na masti a obklady je naprosto ideální.

Kostivalové mazání: Kostivalový kořen nastrouhejte na jemném struhadle a naložte do lihu. Nechte několik dnů odstát aby pustil sliz a pak jím můžete mazat klouby a namožené svaly. Pomáhá také na pohmožděniny.

Nastrouhaný kořen kostivalu je možno také přikládat přímo na postižené místo.

Třezalka

Třezalka tečkovaná se v lidovém léčitelství využívá už od starověku. Tato vysoká bylina má na tělo celou řadu blahodárných účinků. Na revma, různé svalové bolesti, pohmožděniny, hojení ran se užívá olej z třezalky.

Třezalkový olej: Nasbírejte hrst žlutých květů třezalky, nechte zavadnout a naložte do půl litru olivového oleje. Po třech dnech přidejte další hrst drobných květů a nechte louhovat 14 dní. Olej sceďte a olej můžete mazat na namožené klouby a svaly.

Jak ještě pomáhá třezalka? Podívejte se na video:

YouTube playerKliknutím přijmete marketingové cookies YouTube a spustíte video.

 

Mladé březové listí

Mladé březové listí dokáže podpořit vyplavení usazených látek z těla pryč, proto jeho čistící účinky mají svůj význam při kloubních onemocněních jako je revma a artróza. Současně také omezuje případné otoky kloubů.

Čaj z březového listí: Do hrnku dejte 8 usušených březových lístků, zalijte 250 ml horké vody a nechte 15 minut louhovat. Poté přeceďte a vypijte těsně před spaním.

Další přírodní bylinky, které pomáhají od bolesti a snižují projevy artrózy, jsou truskavec, podběl, jalovec, ale i černý kořen. Bylinky je možno užívat jak vnitřně v podobě čaje, tak zevně jako masti a oleje.

Kloubní výživa >>

 

Recepty na ztuhlá kolena

Kolena jsou největší klouby lidského těla a na jejich kondici se může podepsat cokoli. Bolesti kolen nemusí být jen projevem stárnutí celého organismu. Potíže s koleny mohou zastihnout i sportovce. Pokud kolena dlouhodobě odolávají zvýšené zátěži a nemají dostatečný prostor na regeneraci, může docházet k jejich rychlému opotřebení.

Na zdraví kolen se může podepsat také nedostatek důležitých živin, přebytek sodíku v těle, málo pohybu a vůbec nezdravý životní styl. Pokud se kolena ozývají při obyčejném dřepu, chůzi, asi nebude něco v pořádku.

Rybí tuk na kolena

Že je rybí tuk velmi zdravý samozřejmě víme, ale že se dá využít i zevně, to už zná málokdo. Právě na pobolívající kolena babičky doporučují mazat je rybím tukem. Abychom však neumazali vše, o co se nechtíc otřeme, použijeme nějakou starou látku, které nám nebude líto, když se umaže od mastného tuku. Tento zábal je vhodné praktikovat přes noc.

Bobkový list na vodu v koleni

Pokud vás trápí voda v koleni, použijte bobkový list. Hrst bobkového listu povařte ve 300 ml vody asi 5 minut. Poté přeceďte a popíjejte v průběhu celého dne. Takto opakujte po dobu 3 dnů. Celou kůru opakujte zase po týdnu.

Nebo zkuste obklad z černého bezu: list černého bezu dejte mezi dva pláty potravinové folie a poválejte. Koleno namažte měsíčkovou mastí nebo nesoleným vepřovým sádlem, vytáhněte list z celofánu, přiložte na koleno a obvažte obinadlem.

Brambora na opuchlé koleno

Na stůl rozložte mikrotenový sáček, na něj nastrouhejte syrovou bramboru, přiložte na koleno a nohu nechte půl dne v klidu. Voda v koleni a výpotek by měli zmizet pryč a koleno splasknout.

Obklad ze zelného listu pomůže s bolestmi kloubů všeho druhu / foto: pixabay.com

 

Pomocníci z kuchyně

Kromě bylinek využívaly tradiční lidové recepty také spoustu zcela běžných ingrediencí z kuchyně. Třeba obyčejnou hořčici, zelí, křen a pozadu nebylo ani různé koření. I tyto na první pohled nenápadné potraviny přináší rychlou úlevu od bolesti. Klidně po nich sáhněte, když jste to přehnali se sportem a bolí vás svaly a klouby. Jaké ulevující pomocníky ukrývá vaše kuchyň?

Kloubní výživa >>

 

Mezi přírodní analgetikum se řadí především kapsaicin obsažený v chilli papričkách. Doslova vypálí bolest. Zkuste domácí chilli olej, který při pravidelném užívání může pomoci od revmatických bolestí.

Domácí chilli olej

Rozdrťte dvě čerstvé chilli papričky a zalejte půl litrem olivového oleje. Uzavřete a nechte týden na tmavém místě louhovat. Postižené místo namažte olejem, přikryjte ručníkem a nechte působit 15 minut. Pokožka se dokonale prohřeje. Tento postup opakujte dvakrát denně. Po týdnu by měla bolest pomalu odeznít.

Zázvor

Zázvor má široké spektrum použití, ale mimo jiné pomáhá i na klouby. Jeho účinné látky mírní bolesti a otoky kloubů. Protizánětlivé účinky zázvorového čaje pozitivně působí při revmatických bolestech.

Zázvorový čaj: Oloupejte asi centimetr kořene a nastrouhejte najemno. Dejte do hrnku, přelijte 250 ml horké vody a přikryté nechte chvíli louhovat. Můžete dochutit medem a citronem.

Křen

Křen je plný vitamínů a minerálů a celkově posiluje organismus. Hodně se využívá při rekonvalescenci, pomáhá urychlit hojící procesy a zmírnit rozvoj kloubního zánětu. Babičky dávaly na bolavé a namožené klouby křenovou placku.

Křenová placka na klouby: Nastrouháme lžíci křenu a jednu větší bramboru, z níž vymačkáme všechnu tekutinu. Smícháme dohromady a zabalíme do gázy. Postižené místo namažeme nesoleným vepřovým sádlem, přiložíme gázu s křenem a necháme působit nejméně půl hodiny. Pokud se stane, že kůže zčervená, další obklad přiložíme až po 3 dnech.

Hlávkové zelí

Obklad z listů bílého zelí rychle zabírá na oteklé klouby. Několik listů bílého zelí naklepejte paličkou na maso, aby se porušila jeho povrchová struktura. Zelím obalte postižený kloub a obvažte obinadlem a nechte působit přes noc. Bolest se zmírní a otok zmizí díky tomu, že zelí dokáže vytáhnout z oteklého místa horkost, která ho doprovází. Kromě zelí můžete použít také listy černého bezu.

Tvaroh na zánět šlach

Dříve se opravdu na záněty šlach přikládal tvaroh, ze kterého se dělal tvarohový zábal.  Tvaroh umístíte na hodinu do lednice a poté nanesete na čistý látkový ubrousek, kapesník, nebo jiný kus látky a přiložíte na postižené místo.

Ideální je aplikovat studený tvaroh přímo na pokožku. Sundáme, až se tvaroh ohřeje, nejdřív však za 30 minut. Pokud po této době otok a bolesti přetrvávají, můžeme opakovat znovu. Po použití nemusíte tvaroh vyhazovat, můžete ho použít několikrát za sebou, stačí ho jen znovu vychladit v lednici.

Semínka prospívají bolestivým kloubům

Klouby potřebují v prvé řadě také správnou výživu. Smíchejte dohromady 3 lžíce rozinek, 2 lžíce želatiny v prášku bez příchuti, 8 lžic mletých lněných semínek, 4 lžíce mletých sezamových semínek a 200 g medu. Dejte do sklenice s víkem, uložte do chladu do lednice a užívejte 2x denně 1 čajovou lžičku.

Hořčice

Hořčice není v lidové medicíně ničím neobvyklým a zabírá i na bolest kloubů. Z rozemletých hořčičných semínek namíchejte jemnou kaši, naneste na gázu a přiložte na postižené místo. Nechte působit 15 minut. Díky semínkům se namožená tkáň lépe prokrví a prohřeje, a tím podpoří regenerační procesy v těle. Hořčičná semínka byste ale neměli nikdy aplikovat přímo na pokožku.

Z hořčice můžete připravit také domácí mast: Smíchejte po jedné polévkové lžíci med, hořčici, sůl a vodu. Důkladně promíchejte až vám vznikne konzistence masti. Uchovávejte v uzavíratelné sklenici v lednici. Večer před spaním naneste mast na bolavé místo, překryjte potravinářskou fólií a poté ručníkem, aby byla mast v teple a měla co nejlepší účinky. Nechte působit přes noc a celou proceduru provádějte po dobu 4 – 5 dní.

Kloubní výživa >>

 

V přírodě je možno najít obrovské množství různých bylin, které pomáhají na bolest kloubů. Některé obsahují jednu účinnou látku, u jiných působí přímo celý komplex živin a fungují společně jako celek.

Naše babičky je všechny moc dobře znaly a také hojně používaly. Od těch dob se potom tradují různé domácí recepty na rozbolavělé klouby. Tuto přírodní cestu můžete také vyzkoušet, avšak příliš na ni nespoléhejte. Pokud klouby bolí, raději zajděte k lékaři, ať něco nezanedbáte.

 

Bolest kolene může způsobovat celá řada zdravotních problémů, proto je nutné přesně určit, o jaký typ bolesti se jedná. Pokud vás kolena bolí při zátěži, tedy jakékoli namáhavé činnosti, může být příčinou opotřebení kloubu sportovní či jiná fyzická aktivita. V případě, že bolest kolene cítíte v klidu, může se jednat o revmatoidní artritidu.

Nejjednodušším pomocníkem je obklad z kostivalu lékařského, natrhejte větší listy, naklepte, přiložte na koleno a nechte působit přes noc. Místo kostivalu můžete úplně stejně použít listy hlávkového zelí, nebo devětsilu lékařského. Babičky dávaly na bolavá kolena také křenovou placku.

Od bolesti ulevuje domácí mast z hořčice, aplikujte ji hlavně na noc, kdy jsou kolena v klidu a mohou regenerovat.

Ztuhlost kolen bývá prvotním příznakem artrózy, která se objevuje v důsledku nadměrného přetěžování kloubů a špatné životosprávy. Klouby však tuhnou také vlivem celkového stárnutí organismu, kdy se v kloubech snižuje množství kloubního mazu. Příznivé účinky na ztuhlá kolena má glukosamin sulfát a chondroitin sulfát. Obě tyto látky nejlépe dodáte tělu za pomoci kvalitního kloubního přípravku, jako je například Kloubus.

 

Autor: Hana S.

Jmenuji se Hanka a zdravý životní styl je pro mne reálným způsobem života. Cítím se tak mnohem lépe a plná energie. Byla jsem biohackerka ještě dávno před tím, než tento termín vůbec vznikl. Sama na sobě zkouším, co je pro mé tělo nejlepší a své poznatky se snažím předat dál prostřednictvím hodnotných článků. Psaným textem tvořím kvalitní obsah také jiných webových stránek (kontakt). Mám ráda dobrou kávu, pozitivní lidi, toulky přírodou, jízdu na kole a relaxaci při józe.

přečtěte si také

Jak pomáhá kolagen na pleť? A proč je pro naše tělo tak důležitý?

Kolagen má pro pokožku celého těla velký význam. Udržuje ji pevnou, pružnou a vláčnou. Blahodárné …

Napsat komentář