Na jackfruit jste už možná někde narazili. Velmi často se objevuje v jídlech asijské kuchyně a stejně tak je oblíbenou surovinou v celé řadě veganských receptů. Víte ale přesně o co jde? Jackfruit není nic jiného než lahodné ovoce, které je tak obrovské, že ho stěží unesete. Mezi ostatními ovocnými druhy však vyniká nejen svojí velikostí. Obsahuje spoustu cenných živin, a proto je vítanou součástí každého zdravého jídelníčku. Navíc má několik zvláštností. Vnitřní šťavnatá dužina svojí strukturou připomíná trhané maso, které lze dochutit podle potřeby a připravit z něj třeba skvělý hamburger. Ze semen jackfruitu se vyrábí jackfruitová mouka, můžete ji využít na vaření, pečení, nebo pro přípravu studených pokrmů. Čerstvý jackfruit u nás v obchodě běžně nekoupíte, ale v podobě různých produktů ho můžete zařadit do pravidelné stravy. Pojďme společně ochutnat jackfruit maso a vyzkoušet v receptech jackfruitovou mouku.
Obsah článku
Co je jackfruit?
Jackfruit (říká se mu také žakie či langka) je největší exotické ovoce na světě. Pochází z mohutného tropického stromu Chlebovník různolistý z čeledi morušovité. Výška tohoto stálezeleného a hustě olistěného stromu sahá až ke 30 metrům. Plody jackfruitu mají oválný, mírně hruškovitý tvar a rostou na krátkých stopkách přímo na kmeni stromu nebo na hlavních větvích. Není divu, ze stromu byste si je snadno jako hrušku neutrhli. Jejich váha totiž často přesahuje i 10 kilogramů.
Zelenožlutá tlustá slupka jackfruitovývh plodů vytváří na povrchu drobné drsné výstupky. Pod slupkou se ukrývá šťavnatá žlutá dužina na níž připadá zhruba jedna třetina váhy celého plodu. Dužina je rozdělena na jednotlivé dílky a právě ty strukturou připomínají trhané maso. V každém z nich je ukryto semeno, které se také konzumuje, chutí se podobá jedlým kaštanům nebo para ořechům.
Tak jako u jiného ovoce je možno jemně nasládlou čerstvou dužinu jíst za syrova. A jak jackfruit chutná? Představte si kombinaci hrušek, manga a broskví, někdo jeho chuť zase přirovnává ke směsi nektarinek, banánů, ananasu či fíku. Na tomto lahodném ovoci si prostě vždy pochutnáte.
Jackfruit vs. durian či breadfruit
Velmi blízkým příbuzným jackfruitu je breadfruit (chlebovník obecný). Možná je dobré podotknout, že chlebovníků existuje na 50 druhů a tyto dva lze považovat za nejznámější. Breadfruit je však o hodně menší, jeho plody váží jen něco málo přes jedno kilo. Podobně jako u jackfruitu je jedlá jeho dužina i semena. Proč se mu vlastně říká chlebovník? Protože toto ovoce po upečení připomíná čerstvě upečený chléb. Chlebovníky se v asijských zemích běžně vaří, pečou, dusí a smaží.
Vnějším vzhledem se jackfruitu podobá také durian, který ale vydává své typické aroma. Jeho dužina pudinkové konzistence je považována za opravdovou lahůdku a mezi lidmi má své příznivce. Určitě stojí minimálně za vyzkoušení.
Jitka Kalinová říká: “V monzunové oblasti Asie se durian používá k dochucení různých sladkých dobrot včetně zmrzliny a koktejlů. Je však známa i jeho úprava s cibulí a chilli kořením, takto slouží jako příloha. Dřeň z méně kvalitních plodů se nechá zkvasit a pak může sloužit k dochucení kari.”
KALINOVÁ, JITKA. Exotické ovoce v gastronomii
Jackfruit v sobě ukrývá plno zdravých živin
Jackfruit je často v jižní a jihovýchodní Asii považován za zázračnou potravinu. Z výživového hlediska má totiž oproti jiným ovocným druhům celou řadu předností. V jednom šálku (165 gramů) jackfruitu je 92 % sacharidů, velké množství bílkovin (100 g ovoce obsahuje kolem 2 g proteinů, což je oproti jinému ovoci opravdu hodně) a zanedbatelné množství tuku.
Kromě toho má jackfruit vysoké množství vlákniny a prakticky všechny potřebné vitamíny a minerály. Nachází se v něm především vitamín C, A, skupiny B, z minerálů je hojně zastoupen vápník, dále pak fosfor, draslík, hořčík.
Jak jíst jackfruit?
Díky vysoké nutriční hodnotě je jackfruit ideální potravinou pro zdravý životní styl a vhodným doplňkem vyváženého jídelníčku. Z toho důvodu je také běžnou součástí tradiční asijské kuchyně, můžete ho jíst nasladko i naslano. Konzumuje se nejen čerstvá sladká dužina, ale chlebovníky se upravují i nezralé, vařené, smažené, pečené, nakládané, atd.
Plně dozrálý jackfruit se skvěle hodí do ovocných salátů, výborný je v kombinaci se zmrzlinou, čokoládou, připravují se z něj různé dezerty, džemy. Toto výtečné ovoce můžete přidat do smoothie, obilné kaše, jogurtu, tvarohu, apod.
Ještě nezralý jackfruit nachází rovněž své plné využití. Jeho vláknitá dužina se využívá jako náhrada za maso, a proto je u veganů velmi oblíbenou surovinou. Dužinu lze snadno natrhat na drobné nitky, ochutit různým kořením, sojovou omáčkou, marinovat a dále použít v pokrmech, ve kterých byste jinak použili trhané maso (hamburgery, tortilly, tacos, poke bowl, …).
Kromě dužiny jsou hodně výživná také semena, která se praží podobně jako kaštany, nebo se z nich vyrábí chlebovníková (jackfruit) mouka, která je ve zdravé kuchyni výtečným pomocníkem. A navíc nabízí spoustu nutričních výhod.
Jackfruitová mouka
Jackfruitová mouka nebo-li chlebovníková mouka z ovoce jackfruit se vyrábí ze sušených a jemně rozemletých semínek ovoce jackfruit. V kuchyni ji můžete použít všude tam, kam byste dali klasickou mouku pšeničnou (jen je potřeba upravit poměrové množství). Na rozdíl od ní je jackfruitová mouka přirozeně bezlepková, raw, vegan a vhodně se uplatní při jakékoliv dietě. V podstatě se jedná o sušené ovoce, které můžete přimíchat do různých jídel (teplých i studených) a zvýšit tak jejich nutriční hodnotu.
Chlebovníková mouka obsahuje plno cenných výživných látek s antibakteriálními a antivirovými účinky. Je bohatá na vlákninu, bílkoviny a ve srovnání s pšenicí a rýží má menší obsah sacharidů. Významný je rovněž obsah antioxidantů a dalších bioaktivních a fytochemických látek (např. karotenoidy, flavonoidy). Chlebovníková mouka je výborným zdrojem železa.
Bílkovina v jackfruitových semenech se nazývá jacalin. Jedná se o velmi účinnou látku, která se významně podílí na správném fungování imunitního systému.
Přednosti chlebovníkové (jackfruit) mouky:
- podporuje normální trávení a normální činnost střev
- posiluje imunitní systém
- reguluje hladinu cukru v krvi
- rychle zasytí
- je hypoalergenní (vhodná pro osoby alergické na lepek nebo ořechy)
- přispívá k tvorbě kolagenu
- příznivě působí na krásnou pleť a vlasy
- pomáhá při problémech kůže (ekzém, akné)
- posiluje vlasy od kořínků (pomáhá při vypadávání vlasů a různých infekcích vlasové pokožky)
- pozitivně ovlivňuje zdraví očí
- pomáhá při poruchách krvetvorby (anémie)
Jak použít jackfruitovou mouku v kuchyni?
Mouka ze semínek jackfruitu představuje dobrou alternativu jakékoliv jiné mouky, obzvlášť, pokud potřebujete řešit přítomnost lepku. Jako přirozeně bezlepková surovina nachází své plné uplatnění při vaření, pečení, nebo i v raw receptech. Lžíci prášku můžete přidat do smoothie, ranní kaše, jogurtu, nebo klidně i do těsta na lívance či palačinky.
Jacfruitovou mouku můžete využít při přípravě sladkých i slaných jídel. Hodí se při pečení koláčů, sušenek, muffinů, chleba, na zahuštění omáček, zálivek, dipů, nebo jako součást různých náplní do pečiva. Vynikající vlastnosti jackfruitové mouky je možno vhodně využít v keto či raw receptech.
Jakmile se s ní blíže seznámíte, jistě vás napadne celá řada možností, kde ještě jackfruitovou mouku použít. Díky jejím zdravotním benefitům je v pokrmech velmi vítanou surovinou. Jackfruitová mouka je snadno nahraditelná mouka, ze které lze připravit doslova jakýkoli pokrm, který si dokážete představit a vyrobit z mouky pšeničné.
Moje zkušenosti s jackfruitovou moukou
Donedávna byla pro mne mouka z ovoce jackfruit jednou velkou neznámou. O existenci ovocných mouk jsem už nějaké povědomí měla, ale prozatím ještě nenašly cestu do mé kuchyně. Ve spolupráci s pravebio.cz jsem dostala lákavou nabídku jejich jackfruitovou mouku vyzkoušet. Nemohla jsem odmítnout, byla to pro mne výzva. To bych nebyla ani já, abych nebyla hodně zvědavá, jak taková mouka vypadá, jak se chová, jak chutná, … Pokud vás zajímá, na co jsem přišla, čtěte dál.
Když krabice z e-shopu dorazila ke mně domů, našla jsem v ní kromě velkého sáčku s jackfruitovou moukou také bezlepkové zahušťovadlo z ovoce jackfruit. Super, mohla jsem se pustit do zkoumání jejich obsahu.
V e-shopu pravebio ale nemají jen tak ledajakou jackfruitovou mouku. Jedná se o mouku ze semen z prastaré heirloom odrůdy ovoce jackfruit, která se v dávných dobách běžně pěstovala, avšak s rozvojem moderního zemědělství se dostala do pozadí. Tato mouka neobsahuje žádné konzervanty, sladidla ani přidaný cukr, pouze rozemletá jackfruitová semínka. Heirloom jackfruitová mouka představuje prvotřídní kvalitu, takže s ní získáte jedinečnou možnost plně využít veškeré zdravotní benefity jackfruitových semínek.
Jackfruitová mouka přímo od pěstitele na Srí Lance
Přirozeně bezlepková, raw, vegan
Balení 500 g za 229 Kč
Bezlepkové zahušťovadlo z ovoce jackfruit je zdravější alternativa zahušťovadel s obsahem škrobu. Stejně jako jackfruitová mouka pochází z odrůdy heirloom, jen je vyrobeno ze semínek speciální odrůdy, která je charakteristická tím, že se prášek snadno rozpustí v jakékoliv tekutině a zahustí ji. Zdravotní přínosy jsou v podstatě totožné jako u jackfrutiové mouky.
Bezlepkové zahušťovadlo z ovoce jackfruit
Zdravá alternativa škrobových zahušťovadel
Balení 100 g za 115 Kč
Zahušťovadlo z chlebovníku (jackfruit) nepůsobí v těle zánětlivě, je bez lepku, kaseinu a neobsahuje žádné konzervační látky, sladidla, ani přidaný cukr. Má neutrální chuť, hodí se pro zahuštění sladkých i slaných pokrmů. Můžete ho použít k zahuštění polévek, omáček, dipů, šťávy pod maso, atd.
Jackfruit v receptech
Jakmile jsem prozkoumala obsah obou sáčků, jackfruitové mouky a zahušťovadla, začala jsem přemýšlet, jak je vhodně použít. Napoprvé jsem zkusila jen tak vmíchat lžíci jackfruitové mouky do vody a ochutnat. Docela to šlo, takový zdravější nápoj, bez chuti, s lehkým nádechem ovoce, trochu jsem v něm cítila i kakao. Nic, co by bylo vyloženě nedobré.
Druhý pokus jsem učinila s mlékem, což bylo o poznání mnohem lepší. Vznikl takový mléčný koktejl, příjemné chuti, a tak jsem dostala nápad vylepšit svůj koktejl, který si dávám k snídani, většinou když po ránu nestíhám.
Snídaňový koktejl s jackfruitem
Suroviny:
- 1 lžíce jackfruitové mouky
- 1 lžíce ovesné mouky
- 1 lžička kolagenu
- 1 lžička kakaa
- 250 ml ovesného mléka (může být jakékoliv rostlinné či kravské mléko)
Postup:
Jednotlivé suroviny odměříme do shakeru, zalejeme mlékem a protřepeme. Všechny ingredience se krásně spojí, netvoří se žádné hrudky.
Jelikož jsem na chuť tohoto nápoje už zvyklá, celkem mne překvapilo, že v něm jakcfruitovou mouku vůbec necítím. Tak nějak se v něm ztratila, což mi vlastně ani nijak nevadilo. Můj ranní koktejl chutnal stále stejně. Co mě ale nejvíc dostalo, bylo to, že jsem po něm v poledne vůbec neměla hlad, žádné pomyšlení na jídlo. To se mi totiž běžně s tímto koktejlem nestává (dávám jen ovesnou mouku, kolagen a kakao) a kolem dvanácté už pokukuji po jídle. Tím se mi potvrdily sytící vlastnosti jackfruitové mouky, což já pro sebe vidím jako velkou výhodu a hlavní důvod, proč jsem ji začala běžně používat.
Jen bych chtěla podotknout, že se jedná o takový speciální drink, takže pokud normálně pijete sladké kakao a k tomu si dáváte rohlík s máslem a džemem, řekla bych, že vás jeho chuť nijak neohromí.
Jestliže se ale orientujete na zdravější stravu, myslím, že vás jackfruitová mouka zaujme a najde své využití. Osobně ji vidím jako vhodnou součást redukčního jídelníčku, když chcete shodit nějaké to kilo navíc. Zasytí vás na dlouhou dobu, dodá potřebné živiny a vás potom nelákají žádné sladkosti a jídla plná zbytečných kalorií.
Kromě koktejlu si můžete z jackfruitové mouky připravit také vynikající kaši. Určitě ideální varianta pro osoby, které potřebují z jídelníčku vyřadit lepek. Případně lze mouku z jackfruitu kombinovat třeba s pohankou, kukuřicí, rýží, ovesnými vločkami či dalšími obilovinami. To už záleží na osobních preferencích každého z nás.
Já jsem zkusila kaši čistě jen z mouky jackfruitové, hotová byla do minuty a vážně dobrá. Mouka se v teplém mléce pěkně rozmíchala, podobně jako když vařím třeba ovesnou kaši. Dochutit ji lze čímkoliv (skořice, kakao, rostlinné sladidlo), přidat ovoce, oříšky a máte ve chvilce hotové výživově hodnotné jídlo, po kterém nebude minimálně půl dne hlad.
Kaše z jackfruitové mouky
Suroviny:
- 2 lžíce jackfruitové mouky
- 250 ml mléka (rostlinné, kravské, nebo vody)
Postup:
Do menšího rendlíku nalejeme mléko a přidáme mouku. Postavíme na sporák na mírný plamen a za stálého míchání vaříme do zhoustnutí. Hotovou kaši nalejeme do misky a dochutíme podle sebe.
Jelikož jackfruitová mouka sklidila u mne celkem nadšení, neváhala jsem sáhnout po zahušťovadle z ovoce jackfruit. Má trochu tmavší barvu než mouka, ale jinak se jedná o stejně jemný prášek a řekla bych, že podobných vlastností jako jackfruit mouka. K večeři jsem vařila nějakou kuřecí směs s rýží, tak jsem omáčku zkusila zahustit jackfruitem. Povedlo se, omáčka mírně zhoustla, prášek se pěkně rozpustil.
Další inspirací byla pomazánka, tvarohová s bylinkami. Dala jsem do ní lžičku zahušťovadla, promíchala a najednou měla takovou pevnější konzistenci. Dobře se mazala na chleba a navíc jsem se díky ní i více najedla. Neměla jsem po ní hned hlad, což mi potvrdil i zbytek rodiny, když se mne ptali, co jsem do pomazánky dala, že jsou z ní nějak více najezení. Takže taky dobrý, byla jsem spokojená.
Jackfruit maso
Když jsem získala tyto první zkušenosti s moukou z ovoce jackfruit, byla jsem celkem zvědavá, jak ve skutečnosti vypadá a chutná také jackfruit maso. Pátrala jsem v různých obchodech, někde jsem objevila jackfruit v konzervě, zelený, ve slaném či sladkém nálevu, prostě různé varianty, až nakonec jsem na Rohliku našla přesně to, co jsem hledala. Mají tam jackfruit maso v běžné nabídce (různě marinované), dokonce i čerstvý, nakrájený jako “ready to eat”. Já jsem vybrala jackfruit maso bez příchuti a těšila se, až ho vyzkouším.
Když jsem otevřela sáček s jackfruit masem a nandala kousky na talíř, skutečně vypadalo jako trhané maso. Jemná vlákna, i barvou připomínalo maso. Zkusila jsem ochutnat jen tak samotné, ale musím říct, že mne nijak neoslovilo. Je takové hodně mdlé chuti, sice pěkně šťavnaté, jemné asi jako kuřecí, měkké, ale přece jen nic pro mne. Já nejsem prostě vegetarián, aby u mne převážily výhody rostlinné stravy.
Na druhou stranu rozumím tomu, že pokud se masu z jakéhokoliv důvodu vyhýbáte, může být pro vás jackfruit maso výbornou alternativou a to nejen po výživové stránce. Když jsem totiž jackfruit maso smíchala s barbecue omáčkou, přišlo mi o něco lepší. Asi se musí chuťově více doladit.
A tak jsem se rozhodla připravit tousty s trhaným jackfruit masem. Vhodila jsem maso na pánev, přidala nějaké indické koření a zlehka prohřála. Plátky bílého chleba opekla v toustovači, potřela hummusem, dala jackfruit maso, zeleninu a pokapala curry omáčkou. V této úpravě už bylo pro mne jackfruit maso rozhodně přijatelnější, ale stále to není nic, co bych dál zařadila do své běžné stravy. Proto mne další experimenty již nelákaly.
Možná někoho jackfruit maso osloví víc, určitě se najdou lidé, kterým vyloženě chutná, ono špatné není, jen pro mne je takové hodně nezvyklé. Když ho porovnám s jackfruitovou moukou, ta mi vyhovuje podstatně víc, stejně jako zahušťovadlo. Mouku a zahušťovadlo z jackfruitu osobně vidím jako ideální věc, jak nejlépe využít výživové přednosti tohoto ovoce.
Recept pro inspiraci: Jackfruit maso s pečeným květákem a quinoou
Co dodat na závěr:
Přestože je jackfruit v našich končinách hodně neznámé ovoce, opravdu stojí za to. Po výživové stránce zcela právem patří do každého zdravého jídelníčku. Plnohodnotné uplatnění nachází při různých dietách (bezlepková, redukční, atd.), svůj smysl má pro vegany a vegetariány. Do jídelníčku ho můžete zařadit v podobě jackfruit masa, jackfruitové mouky nebo zahušťovadla. Vše můžu jen doporučit.