Hubnutí na kolečkových bruslích je účinné, rychlé a zdravé

Velmi oblíbeným sportem posledních let stále zůstává jízda na inline bruslích. Proč? Člověk tak může strávit dlouhý a příjemný čas venku na čerstvém vzduchu při pohybu, který baví. Může navštívit mnoho zajímavých koutů ve svém okolí nebo jednoduše přemístit brusle autem, vlakem nebo autobusem a užívat si aktivního turismu. To vše také díky tomu, že je u nás nyní již velmi široká síť kvalitních cyklo a inline stezek. Co je ale nejdůležitější, inline brusle pomáhají s hubnutím a udržováním dobré fyzické kondice.

Jízda na kolečkových bruslích protáhne celé tělo a přispívá k hubnutí / foto: depositphotos.com

 

Inline bruslení je výborný a zdravý pohyb

Jízda na kolečkových bruslích je skvělý způsob, jak spojit příjemné s užitečným. Jízda na bruslích si totiž můžete opravdu užít. Kdo ji jednou vyzkoušel, obvykle kouzlu této jízdy podlehne a často ji pak vyhledává. Příjemný a plynulý pohyb zároveň velmi dobře protahuje celé tělo a má řadu pozitivních vlivů na zdraví člověka. Jaké to jsou?

Bruslení jako cvičení při hubnutí

Při pohybu na inline bruslích lze již v mírném tempu (tedy kolem 10 km/hod) shodit 350 – 400 kcal za hodinu trvající jízdě. Ve svižnějším tempu (16 km/hod) je to asi 450 – 600 kcal. Bruslení patří mezi tzv. aerobní cvičení.

Co je aerobní cvičení a jak pomáhá k hubnutí?

Fyzická aktivita, při které se do svalů a tělesných orgánů dostává optimální množství kyslíku, patří mezi aerobní cvičení. Jedná se o pohyb, který se dlouhodobě udržuje v zóně, která představuje přiměřenou námahu bez extrémního zadýchávání. Mimo inline brusle sem patří například rychlá chůze, pohodový běh nebo jízda na kole. Je to námaha, která se provádí výrazně déle než 20 minut a umožňuje člověku se nezadýchat.

 

Proč je nutné cvičit víc než 20 minut?

Nutné to není, i deset minut denně udělá hodně práce. Ale pokud chcete zhubnout uložené tuky bez jojo efektu, tedy trvale, věnujte se aerobnímu cvičení déle. I hubnutí na kolečkových bruslích patří do kategorie cvičení ve správném tepovém rozmezí. Tedy takovém, kdy se tělo zahřívá a svaly pěkně pracují. V tu chvíli si tělo začne brát potřebné látky z jednoduchých zdrojů. Ty ale brzy dojdou a asi po 20 minutách si tělo začne energii štěpit z tukových zásob.

Jak uvádí Milan Kuchařík: “Podmínkou pro spalování tuků je dostatečně dlouhá doba trvání zátěže, jelikož tukový systém se začíná zapojovat po cca 28-35 minutách trvání zátěže. Čím trénovanější organismus máme, tím dříve začneme tuk pálit.”

KUCHAŘÍK, MILAN. Využití měřiče tepové frekvence za účelem redukce hmotnosti při skupinovém aerobním cvičení

CITACE – KUCHAŘÍK, Milan. \textit{Využití měřiče tepové frekvence za účelem redukce hmotnosti při skupinovém aerobním cvičení} [online]. Brno, 2007 [cit. 2020-11-24]. Dostupné z: <https://theses.cz/id/r607fl/>. Diplomová práce. Masarykova univerzita, Fakulta sportovních studií. Vedoucí práce Mgr. Sylva Hřebíčková, Ph.D.

 

Bruslení je větší kratochvíle než cvičení

Jízda na kolečkových bruslích je pro toto cvičení a tento výdej energie opravdu tím pravým. Je to ale dáno také tím, že je pohyb na kolečkách velmi příjemný. Člověk tak obvykle rád věnuje této činnosti mnohem více minut než dvacet.

Další pozitivní vlivy inline bruslení

Jízda na kolečkových bruslích ale umí mnohem více. Třeba výborně tvarovat problémové partie. Hlavně stehna, boky a hýždě. Navíc napomáhá trénovat stabilitu, protahuje tím zádové a břišní svaly. Správný pohyb má vždy velmi dobrý vliv na srdce a oběhový systém. No a co je také důležité – jízda na bruslích je vhodná pro všechny, kdo mají problémy s klouby (kotníky nebo koleny), které například běhání nadmíru zatěžují. To správně zvolené brusle nemusí.

Pro ovládání je důležitá velikost a tvrdost koleček / foto: pixabay.com

 

Jak vybrat ideální inline brusle

Jak je důležitý výběr správného typu bruslí? Je vůbec důležitý? Ano i ne. I na běžných bruslích dosáhnete dobrých výsledků, budete mít radost z jízdy i z pohybu. Přesto je ale dobré vědět, jaké druhy bruslí na trhu jsou, komu jsou určeny a jak mohou přinést větší účinnost tréninku na nich.

Typy bruslí

Důležité je jednoznačně vědět proč jezdit, kde jezdit a jak jezdit. Podle toho se dělí základní druhy inline bruslí.

  • Fitness brusle – patří mezi ty nejrozšířenější. Jsou určeny pro muže i pro ženy (samozřejmě také pro děti) a využívají se na rekreační a klidné vyjížďky.
  • Trekové brusle – jsou dvouřadé brusle, takový trochu retro styl, vhodný na ulici do města, na dráhy i na taneční bruslení.
  • Lifestyle brusle – mají díky kratšímu podvozku a malým kolečkám schopnost si dobře poradit s obrubníky. Jsou využívány pro adrenalinové zážitky – freestyle a street závody, jízdy na rampě a podobně.
  • Speed brusle – jsou pro všechny nadšence do rychlostních závodů, zajišťují velmi dynamickou jízdu a užijete je i na vytrvalostních závodech a maratonech. Mají snížený kotník, který napomáhá lepšímu přenosu váhy.
  • Offroad brusle – jsou určeny pro náročné a zkušené uživatele. Je možné na nich jezdit na složitém povrchu lesních a polních cest.
  • Inline hokej brusle – mají speciálně zpevněný skelet, který ochrání nohu před pukem. Zároveň nízký podvozek a malá kolečka umožňují rychlou akceleraci i náhlé změny směru.

Výběr podle zkušeností

Začátečník nebo mírně pokročilý jezdec – pro klidnou jízdu na rovince bez nároků na velkou rychlost jsou vhodné brusle s průměrem koleček 80 mm. Tyto klasické brusle pro začátečníky vyhovují především díky dostatečnému pohodlí a dobré ovladatelnosti, dané sníženým těžištěm. Výhodou je obvykle nízká pořizovací cena, nevýhodou naopak nízká rychlost a nemožnost instalace větších koleček.

Mírně pokročilý až pokročilý jezdec – brusle pro jezdce se zkušenostmi nebo pro ty, co dobře ovládají bruslení na zimních bruslích, také pro ty, co již vyžadují náročnější trénink, ano – to jsou brusle s kolečky 84 mm. Zajišťují svižnou jízdu, výbornou ovladatelnost, pohodlí i přijatelnou cenu.

Zkušený jezdec – jezdí již zcela bez problémů na stezkách i v trochu náročnějším terénu, má rád rychlost a pracuje na své fyzičce v častějších trénincích, takový si může pořídit brusle s kolečky 90 mm. Brusle jsou složitější na ovládání, ale poskytnou výbornou jízdu na krátké sprinty i vytrvalostní využití. Lze na ně namontovat kolečka jiné velikosti a upravit tak jízdní vlastnosti aktuální potřebě.

Náročný jezdec – tedy především ten, kdo chce překonávat nejen sebe ale i ostatní hlavně rychlou jízdou, má v nohách už stovky kilometrů a potrpí si na vytrvalostních trénincích. Pro takového jezdce jsou vhodné brusle s kolečky o průmětu 100 mm. Plusy jsou velká rychlost, maximální pohodlí, dobré odvětrávání, nevýhodou je pak vyšší cena a ztížená ovladatelnost.

Se správným výběrem kolečkových bruslí vám může pomoci následující video:

YouTube playerKliknutím přijmete marketingové cookies YouTube a spustíte video.

 

Výběr podle tvrdosti a velikosti koleček

Rozměry koleček jsou důležité pro ovládání. Udávají navíc také snadnost/složitost jízdy, jak jsme uvedli výše. Větší kolečka = rychlejší jízda, ale těžší ovládání. Samozřejmě vždy záleží na zdatnosti jezdce. Jsou udávány v mm, často v kombinaci dvou čísel. Např. 82/24 – první rozměr udává průměr kolečka, druhý zase šířku kolečka.

Jak je to s tvrdostí koleček? Tvrdší kolečka jsou méně pohodlná, jsou přes ně cítit více chyby povrchu cesty. Za to ale poskytují větší rychlost při jízdě. A obecně se mnohem méně opotřebovávají. Měkká kolečka jsou více pohodlná a lépe vstřebají i nerovný povrch. Díky své měkkosti se ale více opotřebovávají. Jakou měkkost/tvrdost tedy zvolit? Platí, že měkčí guma je lepší pro méně zkušené bruslaře, tvrdší zase pro zdatnější.

Výběr podle ložisek

Ložiska také ovlivňují kvalitu a rychlost jízdy. Amatér ale asi moc značení pro ložiska neřeší. Proto jen pro snadnější orientaci je dobré vědět, že třídu ložiska určuje například norma značení ABEC. U značkových bruslí pak platí, že čím je hodnota vyšší, tím lepší bude ložisko a kvalita jízdy. Jak poznat to dobré i v běžném obchodě? Jednoduše. Vezměte do ruky brusle a roztočte kolečka. Všechna kolečka by se měla točit přibližně stejnou dobu a neměla by cukat.

Jízda na kolečkových bruslích vyžaduje vhodný terén, lesní pěšina není ta správná volba / foto: archiv autorky

 

Tréninkový plán pro zhubnutí

  1. Začněte rozcvičením

Protáhnout celé tělo je nutné před každým intenzivním pohybem. Protažení si zaslouží nejen namáhané nohy, ale i ruce a celý trup. Správná rozcvička prohřeje tělo a připraví jej na následující zátěž.

  1. Rozjezděte se

Rozehřátí a optimální stabilitu na bruslích získáte tak, že prvních asi pět minut věnujete protažení i na bruslích. Krátké a delší úseky během nichž si protáhnete nohy i ruce, vyzkoušíte si na kolečkách pár dřepů – to je to pravé.

  1. Samotná jízda

Věnujte své jízdě tolik času, kolik máte, aby vás to pořád bavilo. Je dobré stanovit si určitou minimální časovou hladinu, ale pokud vás to nebude bavit, nemá cenu se přemáhat. Optimální je alespoň 40 minut. Střídejte jízdu ve svižném a pomalém tempu. Měňte předklony, pokrčení nohou i frekvenci kroků.

  1. Nepodceňujte závěr

Vyjezděte se. Posledních 5 – 10 minut věnujte klidné jízdě, vydýchání a uvolnění svalů. Po vyzutí bruslí vytřepte nohy i paže. Správný strečink po tréninku zabrání bolestivému namožení svalů a zlepší regeneraci těla.

Správný postoj těla pro bezpečnou jízdu

Zvládnout základní techniku bruslení, dobře se odrazit, mít správný skluz a udržet rovnováhu na jedné noze. Ano, pak už umíte opravdu hodně. Každým dnem se bude vaše technika a jistota jízdy zlepšovat. Budete sebevědomější a viditelné výsledky se mohou dostavit už v řádu dnů. Trénink dělá mistra. Pokud jezdíte s kamarády, inspirujte se od nich k lepším výsledkům. Pokud ve svém okolí nikoho takového nemáte, hledejte inspiraci třeba zde:

Podívejte se, jak vypadá základní technika jízdy na kolečkových bruslích:

YouTube playerKliknutím přijmete marketingové cookies YouTube a spustíte video.

 

Nezapomínejte na správnou výživu

Hubnutí na kolečkových bruslích patří mezi vysoce účinné způsoby, jak se zbavit přebytečné hmotnosti. Každé hubnutí je ale podmíněno správnou výživou těla. Tělo, které přijímá pravidelně hodnotnou a vyváženou stravu, netrpí pocity hladu a nemá potřebu ukládat si energii na pozdější dobu.

Pro snížení hmotnosti a odbourání tuků je nutné zaměřit se na vyšší příjem kvalitních bílkovin. Vyšší množství proteinů a nízké množství sacharidů je způsob, jak donutit organismus přirozenou a nenásilnou cestou odčerpávat ve vysoké míře energii tukových zásob. Jedná se o tzv. ketózu.

Strava bohatá na bílkoviny

Na principu správné skladby jídel s vysokým obsahem opravdu kvalitních bílkovin je založena třeba dieta KetoMix, která zdravým způsobem hubnutí odbourává hlavně tukovou tkáň, aniž by docházelo k úbytku svalové hmoty. Stav, který navozuje, tedy ketóza, zajišťuje pocit sytosti. Tělo nijak nestrádá.

Jaké jsou benefity proteinových jídel KetoMIX?

Koupit KetoMix >>

 

Máte chuť na tvarohové koláčky? Podívejte se, jak je to s KetoMix snadné:

YouTube playerKliknutím přijmete marketingové cookies YouTube a spustíte video.

 

Zdravý pohyb v každém věku

nadváhou se potýkají v podstatě všechny věkové skupiny, ženy i muži. Jízdu na kolečkových bruslích si ovšem v rozumné míře může osvojit každý, jelikož plní i funkci preventivní. Dostatečný pohyb je nutný bez ohledu na věk a pohlaví. Stejně tak ovšem i správná výživa.

Jídla KetoMIX jsou chytrým řešením pro všechny, kdo s hubnutím teprve začínají. Výborně ale poslouží i pro udržení stálé váhy. Vyřeší nedostatek času při přípravě jakéhokoli jídla během dne, nebo pomůže při stravování na cestách. Hodí se na výlety, dovolenou, ale i do práce. A samozřejmě i k doplnění energie při sportu.

Hubnutí na kolečkových bruslích přináší nejen viditelné a trvalé výsledky, ale také spoustu zážitků. Příjemný pohyb v přírodě je zároveň i skvělou relaxací. Užijte si pořádně každou jízdu a nezapomínejte dbát i na svou bezpečnost. Využívejte ochranné prvky jako jsou helmy, chrániče kolen, loktů a dlaní a také reflexní pásky a osvětlení.

Autor: Hana S.

Jmenuji se Hanka a zdravý životní styl je pro mne reálným způsobem života. Cítím se tak mnohem lépe a plná energie. Byla jsem biohackerka ještě dávno před tím, než tento termín vůbec vznikl. Sama na sobě zkouším, co je pro mé tělo nejlepší a své poznatky se snažím předat dál prostřednictvím hodnotných článků. Psaným textem tvořím kvalitní obsah také jiných webových stránek (kontakt). Mám ráda dobrou kávu, pozitivní lidi, toulky přírodou, jízdu na kole a relaxaci při józe.

přečtěte si také

Banánová dieta pomáhá při hubnutí: A vůbec nemusíte jíst jenom banány!

Máte rádi banány? A víte, že vám mohou pomoci i s hubnutím? Vůbec se jim …

Napsat komentář