Jak zhubnout 10 kilo: Jídelníček je základ

Opravdu jste pevni rozhodnuti zhubnout 10 kilo? Jistě k tomu máte pádný důvod, proto na nic nečekejte a začněte hned. Nehledejte důvody proč to nejde ještě dnes, ale až za týden, tato cesta nikam nevede. Srovnejte si myšlenky v hlavě, zvolte účinnou strategii a pusťte se do toho. Budete-li jen trochu chtít, skutečně dokážete zhubnout. Ovšem nečekejte zázraky ze dne na den. Hubnutí chce čas, obzvlášť, pokud se jedná o větší váhové úbytky. Doporučovaná optimální rychlost hubnutí je kolem jednoho kilogramu týdně, kdy zdravým hubnutím spalujete tukovou tkáň. Pokud je však rychlost hubnutí pro vás prioritou a přemýšlíte, jak zhubnout 10 kilo za pár dnů, pak vězte, že tak razantní zhubnutí se může negativně projevit na vašem zdraví. A to určitě nechcete.

Zdroj: photostella / FreeDigitalPhotos.net
Zdroj: photostella / FreeDigitalPhotos.net

Hubněte pomalu, ale jistě

Chcete zaručený recept na hubnutí? Samozřejmě, kdo by nechtěl, ale žádné body od A do Z fungující na každého prostě neexistují. Hubnutí samo o sobě ovlivňuje mnoho faktorů, třeba genetické dispozice nebo psychika. Někdo se láduje sladkostmi od rána do večera a nepřibere ani deko, jiný tloustne i po salátu. Jste-li v neustálém stresu, veškerá snaha se míjí účinkem. Proto je hubnutí taková ošemetná záležitost, avšak celkovým zdravým životním stylem si dokážete svoji ideální váhu udržet natrvalo. Chcete-li tedy zhubnout a mít krásnou štíhlou postavu, nikam nespěchejte. Zvolte efektivní metodu, jak zhubnout 10 kilo jídelníčkem a uvidíte, že první výsledky na sebe nenechají dlouho čekat. Váš život získá zcela jiný rozměr, budete se cítit plni elánu a energie, a jistě vás neminou ani obdivné pohledy okolí.

Skladba stravy zásadně ovlivňuje hubnutí

Je to jednoduché, abyste hubli, musíte se hýbat a zdravě jíst. Vždyť jen složení jídelníčku se na hubnutí podílí z 80 %, zbytek tvoří fyzické aktivity. Tělu musíte prostřednictvím plnohodnotné stravy zajistit pravidelný přísun veškerých živin, aby nemělo důvod k tvorbě tukových zásob. Váš jídelníček musí být pestrý, vyvážený a chutný. Přemíra sladkostí, tuku, bílého pečiva, koláčů vás ke zhubnutí nedovede. Chcete-li jídelníček přesně na míru, jen a jen pro vás, můžete si jej nechat sestavit výživovým poradcem dle vaší nutriční typologie. Ale i přesto existuje ve způsobu stravování několik zásad, kterými je rozhodně dobré se řídit.

Nepodceňujte snídani, ani první svačinu. Snídaně je základ, slyšíte to ze všech strana a opravdu to tak je. Vyhladovělý organismus potřebuje po ránu doplnit energii, aby mohl stoprocentně fungovat. Jídlo, které sníte v první části dne (včetně oběda), by mělo tvořit 55 % celkového množství jídla za den.

Večerním útokům na ledničku se snažte odolat a mějte pevnou vůli. To, že máte večer velký hlad, způsobil nedostatek jídla v první části dne. Ovšem tímto stylem bude pro vás hubnutí komplikovanější, protože tělo lépe spálí dopolední jídlo než to večerní.

Komplexní sacharidy k snídani jsou nejrychlejším zdrojem energie. Celozrnné pečivo, ovesné vločky, zkombinujte dohromady s bílkovinnou potravinou (plátek kvalitní drůbeží šunky, sýr, jogurt). Přidejte čerstvé ovoce, semínka, ořechy. Snídaňovým cereáliím se raději vyhýbejte, obsahují velké množství cukru.

Jezte potraviny s nízkým glykemickým inedexem, které vás dokážou zasytit na delší dobu. Sacharidová potravina s obsahem rychlých cukrů například v podobě sladkostí, způsobí rychlý vzestup hladiny krevního cukru, avšak energie velmi brzy opadne a vy máte rychleji hlad. Stejně tak, pokud si dáte jen samotné pečivo. Když k němu přidáte potravinu s obsahem bílkovin (šunku, tvaroh), glykemický index se automaticky sníží a pocit nasycení přetrvá delší dobu.

Ovoce konzumujte převážně dopoledne, protože je sice zdravé, ale také sladké. Rozhodně jej však v jídelníčku nevynechávejte, z hlediska zastoupení vitamínů a vlákniny je nenahraditelné. Denně byste měli sníst dvě porce ovoce a tři porce zeleniny.

Nevynechávejte přílohy, živiny v nich obsažené jsou pro tělo důležité. Obědový talíř zaplňte z jedné čtvrtiny bílkovinami (maso, sýr, luštěniny), další čtvrtinu zabírá příloha v podobě rýže, brambor, těstovin a polovinu talíře tvoří zelenina. Při večeři uberte z přílohy 20 % a přidejte zeleninu.

Odpoledne přidávejte bílkoviny, ubírejte sacharidy, jelikož postupně k večeru byste měli jíst méně kaloricky vydatná jídla. Odpoledne si nějaký zakysaný mléčný výrobek, k večeři maso s přílohou a pořádný kopec zeleniny. Ani večer se nemusíte obávat menšího množství celozrnného pečiva.

Nevyhýbejte se tukům, ale zaměřte se na zdravé tuky (olivový, řepkový, slunečnicový olej). pro tělo jsou naprosto nepostradatelné, obsahují mnoho důležitých látek a rozpouštějí se v nich některé vitamíny.

Vláknina hraje při hubnutí dost výraznou roli, neboť detoxikuje tělo od škodlivých látek, snižuje pocit hladu a posiluje imunitu. Doporučená denní dávka je přibližně 30 gramů, což odpovídá 600 gramům ovoce a zeleniny.

Jenom samotná úprava stravy pro zhubnutí nestačí, musíte se také hýbat. Pomalý běh, jízda na kole, rotopedu, plavání, svižná chůze to vše je zcela ideální sport. Jednotlivé fyzické aktivity mezi sebou střídejte, ale hlavně si pro sportování vyhraďte každý den chvíli času. Věřte, že zdravým jídelníčkem a pohybem skutečně zhubnete.

Autor: Hana S.

Jmenuji se Hanka a zdravý životní styl je pro mne reálným způsobem života. Cítím se tak mnohem lépe a plná energie. Byla jsem biohackerka ještě dávno před tím, než tento termín vůbec vznikl. Sama na sobě zkouším, co je pro mé tělo nejlepší a své poznatky se snažím předat dál prostřednictvím hodnotných článků. Psaným textem tvořím kvalitní obsah také jiných webových stránek (kontakt). Mám ráda dobrou kávu, pozitivní lidi, toulky přírodou, jízdu na kole a relaxaci při józe.

přečtěte si také

Jak zhubnout tuk na břiše? Zjistěte, co opravdu rychle zabírá

Břicho, to je věčné hubnoucí téma. Jedná se totiž o jednu z nejvíce problematických partií …

Napsat komentář