Okurková dieta: Opravdu vás zbaví navždy přebytečných kil?

Okurková dieta je jednou z krátkodobých diet, které slibují rychlé úbytky na váze. Hlavní roli tady hraje okurka. Do ní se zakousnete vždy, když máte hlad. Za týden tak prý můžete shodit až 7 kilo. Omezený příjem kalorií způsobí, že kila půjdou dolů sama od sebe. Nemáte-li čas na dlouhé odtučňovací kůry, pak může být okurková dieta účinným řešením. Ukážeme si, jak vypadá v praxi. Jedná se však o opravdové hubnutí? A co jo-jo efekt? Nenaberete váhu zase zpět? To jsou otázky, na které také společně najdeme odpověď. Okurka je bezesporu zdravá potravina a v redukčním jídelníčku má určitě své místo. Ale jíst jen a jen okurku a navíc po několik dní … Z dlouhodobého hlediska je okurková dieta neudržitelná, jelikož přináší nemalá zdravotní rizika. Když naopak okurku zapojíte do každodenní pestré stravy, můžete tak mnohem lépe využít její efekt na snižování nadváhy. Jak tedy správně zařadit okurku do jídelníčku a zhubnout natrvalo?

Okurková dieta přináší rychlé výsledky / fotokoláž: pixabay.com

 

Okurková dieta

Okurková dieta je postavena na razantním omezení kalorického příjmu a to za pomoci pouhé salátové okurky. Jedná se tedy o jednostrannou dietu, která je z dlouhodobého hlediska naprosto neudržitelná. Když budete jíst po několik dní pouze okurku, tělo začne postupně strádat nedostatkem nutričně hodnotných živin (sacharidů, bílkovin, tuků, vitamínů, minerálů).

Zdravě zhubnout >>

 

Za týden na okurkové dietě sice budete vážit o něco málo méně a možná vám trochu splaskne břicho, ale to je tak vše. Tento efekt nastane spíš vlivem ztráty vody, než úbytkem tukové tkáně. Pokud tedy potřebujete rychle zhubnout do plavek, nebo do plesových šatů, může mít okurková dieta svůj význam. Ale počítejte s tím, že s návratem k běžnému jídelníčku se ztracená kila pravděpodobně vrátí zpět.

Jelikož okurková dieta zdaleka nedosahuje výživových hodnot pestré stravy, nedoporučuje se dietu držet déle jak 14 dní. Představte si ale, že celou tuto dobu, od rána až do večera, konzumujete jen čerstvou okurku. K ní výjimečně můžete přidat na bílkoviny bohaté potraviny jako například kuřecí maso, ryby, vejce, nebo ořechy. Myslíte, že to vydržíte?

 

Takový jídelníček vyžaduje vysoké sebezapření a velkou osobní disciplínu, abyste jej striktně dodrželi a úspěšně odolali všem lákadlům. Pokud se vám to podaří, po pár dnech se zcela zákonitě celí vyhladovělí vyhrnete na lednici a spořádáte vše, co tam najdete. Organismus strádající nedostatkem živin zareaguje jo-jo efektem a vaše radost z krásné postavy bude záhy pryč. Proto uvažte, zda vám to stojí za to.

 

Okurková dieta vyžaduje nahradit veškeré potraviny okurkou, dokonce i další zeleninu a ovoce (případně omezit na úplné minimum). V podstatě nemá žádná přesná pravidla, sami se můžete rozhodnout, nakolik přísnou dietu chcete dodržovat. Měli byste tedy jíst hlavně okurky a k nim trochu bílkovin. Tímto způsobem se dostanete do kalorického deficitu a přijde očekávaný úbytek na váze. Jenomže postupem času tělu začnou chybět potřebné živiny. Proto nelze okurkovou dietu považovat za zdravý způsob hubnutí.

Anna Poláková říká: “Většina těchto stravovacích stylů je dnes chápána jako prostředek pro vytvoření kalorického deficitu. Nevýhodou je však vyřazení základních živin, což lidský organismus ochudí o prospěšné látky. Člověk, který chce redukovat svoji hmotnost a zkouší různé typy těchto diet, narušuje některé procesy v lidském těle a může si poškodit svůj metabolismus. Není překvapením, že obezita může vzniknout i jako následek mnohočetných striktních dietních omezení.”

POLÁKOVÁ, ANNA. Body-image a jeho význam pro české adolescenty

CITACE: POLÁKOVÁ, Anna. \textit{BODY-IMAGE A JEHO VÝZNAM PRO ČESKÉ ADOLESCENTY} [online]. Olomouc, 2021 [cit. 2021-09-08]. Dostupné z: https://theses.cz/id/wia34n/. Bakalářská práce. Univerzita Palackého v Olomouci, Filozofická fakulta. Vedoucí práce PhDr. Martin Dolejš, Ph.D.

Nechtěných kil se ale můžete zbavit úplně jinak a mnohem příjemněji. Najíte se dosyta a přitom jídelníček vůbec nemusíte ochudit o salátovou okurku. Naopak, veškeré její zdravotní benefity vhodně využijete ve svůj prospěch.

Salátová okurka je velmi zdravá potravina, která má své místo v redukčním jídelníčku / foto: pixabay.com

Okurka je plná prospěšných živin

Salátová okurka je  považována za nízkokalorickou potravinu, a proto se nabízí její využití v redukčním jídelníčku. Avšak všeho s mírou. V případě, že okurka tvoří pro tělo jediný zdroj energie, tak jako při okurkové dietě, začíná její konzumace ztrácet svůj smysl.

Přeci jen samotná salátová okurka nedokáže organismu dodat široké spektrum živin, které tělo ke své správné funkci potřebuje. Když ale okurku zapojíte jako součást pestré a vyvážené stravy, stane se pro tělo důležitým zdrojem cenných výživných látek.

Salátová okurka má téměř nulový obsah energie, je plná vitamínů a minerálů. Okurky jsou bohaté na vitamín C, B1, B2, E, mají významný podíl betakarotenu a draslíku, který napomáhá při odvodňování organismu. Okurka působí v těle detoxikačně, čistí střeva a trávicí trakt od škodlivých látek a příznivě podporuje všechny metabolické pochody v organismu. Pomáhá také s odstraněním přebytečné vody z těla pryč. Mimo jiné, šťáva z okurek pozitivně ovlivňuje také stav pleti.

Co se týče makroživin, okurky jsou velmi chudé na bílkoviny a tuky. Jen tak pro zajímavost, například jedna 250 gramová okurka obsahuje jen 2 gramy bílkovin a 0,3 g tuku. Přitom bílkoviny jsou pro dobrou kondici těla naprosto nepostradatelné, podílí se na produkci enzymů a hormonů, podporují růst svalů a neméně důležité jsou pro zdraví pokožky. Tuky jsou zase nezbytné pro správnou funkci nervové soustavy, zdraví mozku a vstřebatelnost vitamínů rozpustných v tucích (A, D, E, K).

Výživové hodnoty salátové okurky o hmotnosti 300 g

Energetická hodnota42 kcal
Bílkoviny2 g
Sacharidy 7 g
z toho cukry 4 g
Tuky 0,54 g
Nasycené mastné kyseliny 0,2 g
Trans mastné kyseliny 0 g
Mononenasycené 0,02 g
Polynenasycené 0,26 g
Vláknina3 g
Voda 291 g
Vápník54 mg

Z výše uvedené tabulky je patrné, jaké živiny budou při striktním dodržování okurkové diety tělu chybět. Půjde zejména o bílkoviny a tuky. Z toho důvodu je více než vhodné neomezovat jídelníček okurkové diety pouze na samotnou okurku, ale přidat další potraviny s vysokým obsahem bílkovin a dodat tělu i zdravé tuky (maso, ořechy, vejce, apod.).

Zdravě zhubnout >>

Okurka při hubnutí

Na první pohled to možná vypadá, že je okurka pro dietní jídelníček jako stvořená. Když tedy pomineme nedostatek proteinů a tuků a doplníme je z jiných zdrojů. Okurka dodává tělu potřebné vitamíny, minerály, vlákninu, doplní tekutiny. Můžeme říci, že částečně ano, ale ne v míře potřebné k denní výživě člověka. Průměrná délka salátové okurky je 25 cm a její váha se tak pohybuje kolem 300 g. Takže pokud sníte jeden plod, získáte pouhých 42 kcal. Kdybyste za den snědli deset takových okurek, přijmete pouze 450 kalorií. A to je vážně dost málo!

Nicméně, vážně sníte za den 10 okurek? To byste nedělali nic jiného, než od rána chroupali pouze okurku. Možná s vypětím sil vydržíte den, dva, tři, … Dovedete si to vůbec představit? Můžu vám říct, že já osobně bych to nezvládla. Dala bych si třeba plnou misku okurkového salátu s řeckým jogurtem k večeři, ale jako součást celodenní rozmanité stravy.

Nehledě na to, že v takovém jídelníčku budou chybět v dostatečném množství bílkoviny, tuky, vláknina, železo, vápník a mnoho a mnoho dalších živin nezbytných pro správnou funkci celého těla. I kdybyste ke každé okurce přidali nějakou další výživově hodnotnější potravinu, pořád je to málo. Chcete-li zhubnout zdravě, musíte se na svůj jídelníček zaměřit tak, aby obsáhl pestrou a rozmanitou stravu a dodal tělu základní živiny ve vhodném poměru (sacharidy, bílkoviny, tuky).

I když okurková dieta úplně nevylučuje zapojení dalších potravin do jídelníčku, omezuje je na denní příjem asi 900 kcal. Tato hodnota je však hluboko pod průměrným potřebným příjmem energie dospělého člověka a odpovídá příjmu potravy asi jednoletého dítěte. Dieta tak drasticky omezuje dospělému tělu přísun energie, což může mít neblahé následky na zdraví a funkci mnoha orgánů.

Denní příjem energie je samozřejmě u každého člověka jiný. Konkrétní hodnota je závislá na mnoha individuálních faktorech jako je věk, váha, výška, pohlaví, povaha zaměstnání, fyzická aktivita, atd.) Pokud byste ale chtěli vědět, jaký by měl být doporučený denní energetický příjem právě u vás, pomůže vám jednoduchý výpočet bazálního metabolismu (BMR). Doporučený denní příjem energie ale představuje hodnotu, při níž nebudete ani hubnout ani přibírat na váze. Abyste hubli, musí být váš výdej energie vyšší než příjem, to znamená, že musíte za pomoci nižšího kalorického příjmu dostat tělo do kalorického deficitu.

Chcete-li dosáhnout snížení své hmotnosti, pak byste měli v ideálním případě snížit svůj denní energetický příjem přibližně o 500 kcal. Současně je neméně důležitý vyvážený poměr sacharidů, bílkovin a tuků.

Všeobecně se uvádí, že denní energetický příjem by neměl klesnout pod hodnotu cca 1 000 kcal, což představuje příjem energie, kterou tělo potřebuje pro svou základní funkci. Když se z tohoto hlediska podíváme na okurkovou dietu, je více než patrné, že se již pohybujeme na hraně a absolutně není možno takový stravovací režim považovat za dlouhodobě udržitelný. A to i přesto, že k okurce přidáte i nějakou další potravinu a doplníte tak něco málo makroživin (bílkoviny, sacharidy, tuky).

Zdravě zhubnout >>

Pravidla okurkové diety

Okurková dieta vlastně nemá žádná přesná standardní pravidla. V podstatě se jedná o to, že ke každému jídlu (případně okurkou nahradíte celou porci) budete jíst čerstvou salátovou okurku. A to v libovolné podobě, podle chuti. Čerstvou okurku můžete jíst v jakémkoliv množství a kdykoliv, zejména tehdy, když pocítíte hlad. V ničem nejste omezeni. Okurková dieta má několik verzí, takže se můžete sami rozhodnout, nakolik budete přísní při kombinaci okurky s dalšími potravinami.

Okurky mají velmi nízký obsah kalorií, můžete jich sníst kolik chcete a stále bude vaše tělo v kalorickém deficitu. A právě v tom spočívá efekt okurkové diety.

Co to znamená v praxi? Vzhledem k tomu, že okurky obsahují velmi málo základních makroživin, je doporučeno jíst okurky společně s potravinami bohatými na bílkoviny. Někdo přidává k dietě i některé druhy ovoce a zeleniny, nebo i minimum sacharidů (vařené brambory, celozrnná rýže, apod.). To vše je povoleno. Okurkovou dietu si můžete zcela přizpůsobit sami sobě.

Okurkové smoothie s kefírem doplní tělu i tolik potřebné bílkoviny / foto: pixabay.com

 

Při okurkové dietě můžete kromě okurek denně konzumovat:

 • 2 vařená vejce
 • 150 g krůtího nebo kuřecího masa
 • 150 g tuňáka ve vlastní šťávě
 • 3 tenké plátky celozrnného chleba
 • 2 středně velké brambory vařené v páře (případně ve vodě, nebo pečené)
 • 300 g libovolného ovoce

Současně je důležité dodržovat správný pitný režim a pravidelně v průběhu dne doplňovat tělu tekutiny. Na pití je nejlepší neperlivá voda, hubnutí můžete podpořit bylinkovým nebo zeleným čajem. Dopřát si můžete také kávu, ale bez mléka a cukru. Slazené limonády a různé nápoje včetně alkoholu rozhodně vynechte.

S takto skromným jídelníčkem budete mít opravdu co dělat, abyste vydrželi celý týden. Vzhledem k tomu, že vlivem okurkové diety budou den za dnem tělu ubývat důležité živiny, můžete se cítit unavení a bez nálady. Proto je také doporučeno během okurkové diety vyvarovat se větší fyzické aktivitě a zvolit spíš klidový režim.

I když na oko díky této dietě zhubnete, uvědomte si, že ztracené kilogramy nejsou zhubnuté tuky, ale spíš voda a oslabené svalstvo. Takže když se po náročném dietním týdnu na okurkové stravě vrátíte k běžnému jídlu, budou kila zase zpět.

Jo-jo efekt je neúprosný a vybírá si svou daň. Tělo tak odpovídá reakcí na striktní dietu. Pokud jí projde, ukládá si do budoucna informaci o tom, že se situace může opakovat. Proto další hubnutí už tak jednoduché není a časem se zastaví úplně. Tělo navíc bude dokonce i přibírat. Bude se snažit využít jakýkoli zdroj živin, aby si vytvořilo zásoby na případné dny strádání a uloží je do tukových polštářů.

Zdravě zhubnout >>

Zdravé hubnutí s okurkou

Pokud je vaším prvořadým cílem skutečně shodit nadbytečná kila, pak určitě stojí za uvážení, zda není možno zhubnout s mnohem menším úsilím a přitom stejným efektem. Bez trápení těla hladem, nedostatkem živin, chuťově jednostranným jídelníčkem.

Opravdu si myslím, že po týdnu musíte mít okurky vážně dost a může trvat hodně dlouho, než k ní opět najdete cestu. Přitom by to bylo škoda, protože jak už bylo jednou řečeno, okurka je zdravá potravina a hlavně v redukčním jídelníčku má své místo. Ovšem ne jako jediná potravina.

Pojem hubnutí v mnoha lidech vyvolává pocit, že si musí stále něco odpírat a vynakládat vysoké úsilí, aby se dopracovali ke své vysněné váze. Ale ono to tak vůbec být nemusí. Když zvolíte vhodný způsob, dokážete zhubnout úplně v pohodě.

Každý den se chutně najíte do syta a klidně si můžete dopřát i několik čtverečků čokolády. Přitom už za pár dní uvidíte klesající čísla na váze. Zdá se vám to přímo nepředstavitelné? Já vám hned ukážu, že to jde. A do jídelníčku můžete denně zapojit i okurku.

Pro dosažení hubnoucího efektu je důležité nejen snížení příjmu kalorií, ale neméně podstatná je i samotná skladba stravy. Tedy vhodný poměr sacharidů, bílkovin a tuků. Abyste hubli, potřebujete v jídelníčku navýšit bílkovinnou složku stravy a omezit sacharidy. Přičemž právě bílkoviny neboli proteiny mají svůj zásadní význam.

Bílkoviny se postarají o to, aby vám při hubnutí neochabovaly svaly. Dostatečný objem svalové hmoty zrychlí metabolické pochody v těle, takže se nic nebude ukládat do tukových zásob. Bílkoviny vás dokážou dlouhodobě zasytit a díky nim nebudete neustále bojovat s chutěmi na sladké. Kromě toho lidské tělo musí na vstřebávání proteinů vynaložit velké množství energie, což opět vede k rychlejšímu spalování kalorií.

A když jsme u těch bílkovin, připomeňme si, že okurka jich obsahuje velmi málo a při okurkové dietě je hlavní potravinou. To znamená, že tělo trpí nedostatkem bílkovin, což se následně projeví ztrátou svalové hmoty, zpomaleným metabolismem a celé tělo tak funguje mnohem pomaleji, než dříve. Za této situace nemůže docházet ke spalování nežádoucích tukových zásob, a proto okurková dieta nemůže být cesta k trvalému snížení nadváhy.

Jak tedy zhubnout jednou provždy a mít pěknou postavu? Jde to jednoduše, jen se musíte zaměřit na to, co denně jíte. Přidat potraviny s obsahem kvalitních bílkovin, ubrat sacharidy a to vše doplnit přiměřeným množstvím zdravých tuků. Abyste nad jídelníčkem nemuseli vůbec přemýšlet, co nakoupit a uvařit, existuje velmi jednoduché řešenípotraviny KetoMix, které splňují všechny tyto požadavky. Když je zapojíte do každodenního jídelníčku, dodají vašemu tělu přesně ty živiny, které k hubnutí potřebuje.

Potraviny KetoMix mají snížený obsah sacharidů a jsou plné kvalitních bílkovin. Nenajdete v nich žádné konzervanty, glutamáty, na své si přijdou vegani a alergici na lepek a laktózu. Můžete je jíst samostatně (proteinové tyčinky, čokoládové sušenky, cereální chléb, nadýchané housky bez lepku, a mnoho dalších), nebo využít k přípravě rychlých jídel (teplé polévky, proteinové kaše, zeleninové omelety, nízkosacharidové přílohy, a opět mnoho a mnoho dalších pokrmů). Možná bude lepší, když se na nabídku podíváte sami.

Nabídka jídel KetoMix >>

 

Z hlediska chuti můžete vybírat produkty naslano i nasladko. Nic si nemusíte odpírat. Klidně si můžete dopřát i chipsy večer k televizi, nebo oblíbenou oříškovou čokoládu. A vůbec nejlepší je, že potraviny KetoMix lze velmi dobře kombinovat s běžným jídelníčkem. Přidáte k nim zeleninu, ovoce, maso, vejce, tvaroh, jogurt, atd. a rychlé a výživově hodnotné jídlo máte za pár minut na stole.

Podívejte se, jak snadno připravíte například salát z nízkosacharidových těstovin:

YouTube playerKliknutím přijmete marketingové cookies YouTube a spustíte video.

 

Jídelníček s KetoMixem je poměrně rozmanitý a každý si přijde na své. Najdete zde i spoustu produktů pro pitný režim, teplé i studené nápoje bez cukru, chutné omáčky a salátové dresinky bez chemických přísad, které vhodně využijete třeba na okurkový salát. Okurka se totiž může stát součástí jakékoli porce jídla během dne. Vhodně tak doplní snídani, oběd i večeři.

S KetoMix cereálním nízkosacharidovým chlebem si můžete pochutnat na skvělém pečivu a celou snídani obohatit nejen o plátky okurky / foto: archiv autorky

 

K svačině si můžete dát okurkové hranolky s tvarohým dipem, nebo přidat kousek okurky do zeleného smoothie. Když kombinujte okurku s ostatními vhodnými surovinami, získáte pokaždé nutričně hodnotný pokrm a tělo všechny cenné látky vhodně využije ve svůj prospěch. Okurka dodá cenné vitamíny, minerály, vlákninu, doplní tekutiny.

S KetoMixem jde zhubnout jednoduše

 • nízkosacharidové potraviny s obsahem kvalitních bílkovin (hubnete bez hladu a ztráty svalové hmoty
 • bez chemických přísad a konzervantů
 • vhodné pro vegany a alergiky na lepek a laktózu
 • potraviny s vyváženým poměrem všech živin důležitých při hubnutí (tělo nestrádá nedostatkem vitamínů, minerálů, vlákniny)
 • výběr z desítek plnohodnotných jídel (nasladko i naslano)
 • možnost kombinace s běžným jídelníčkem
 • potraviny lze využít při přípravě celé řady receptů (italská, asijská, tradiční česká kuchyně, atd.)
 • šetří čas i peníze (chutné jídlo připravíte za pár minut)
 • produkty vhodné na cesty (do práce, na dovolenou , na výlet, při sportovní aktivitě)
 • přináší rychlé a trvalé výsledky bez jo-jo efektu
 • vhodné pro ženy a muže bez rozdílu věku
 • hubnete jen jídlem bez nutnosti cvičení
Koupit KetoMix >>

 

KetoMix vám nabízí možnost výběru jídel podle vlastní chuti, takže si sami poskládáte jídelníček tak, jak vyhovuje jen a jen vám. Kromě toho máte také k dispozici několik redukčních programů, které obsahují již předem sestavené balíčky jídel, určené pro konkrétní úbytek hmotnosti. Vy si jen vyberete kolik kilogramů chcete zhubnout a budete se přesně držet přiloženého manuálu. O nic víc se starat nemusíte.

V manuálu je vše podrobně popsáno, včetně jídelníčku a receptů pro přípravu jednotlivých jídel. Tím máte pro dané období zajištěnu stravu, budete jíst 5x denně, nic si nemusíte odpírat a vaše tělo bude hubnout za vás. Vy jen můžete v zrcadle pozorovat jak se postupně mění křivky vašeho těla k dokonalosti.

Konzumace KetoMix jídel oproti okurkové dietě podpoří spalování tuku v těle, takže v hubnutí dosáhnete trvalých výsledků. Pravda, za týden asi nezhubnete 7 kilo, tak jak to slibuje okurková dieta, ale zase je po týdnu nenaberete zpět (a už vůbec ne s nějakým přídavkem navíc).

Takže je na zvážení, co je lepší? Krátkodobý efekt okurkové diety, kdy tělo strádá hladem, a nebo trvalé odstranění nevzhledných tukových polštářů s vyváženým a chuťově pestrým jídelníčkem? Pro lepší názornost jsem vám připravila následující tabulku.

Okurková dieta & KetoMix dieta

 OKURKOVÁ DIETAKETOMIX DIETA
Energetická hodnotanízkánízká
Obsah živin nedostatečný příjem nezbytných živinzastoupeny všechny důležité živiny ve vhodném poměru potřebném při hubnutí (nízkosacharidové potraviny s vyváženým množstvím kvalitních bílkovin)
Vitamíny a minerálynízký obsah pouze některých výživných látekvyvážený poměr všech výživných látek
Chuťfádní, jednostranná stravapestrý jídelníček s možností výběru jídel nasladko i naslano
Délka diety1 týden, maximálně 14 dníaž 3,5 měsíce (v závislosti na požadovaném úbytku na váze)
Úbytek váhyvelmi rychlý, až 7 kg za týden (jedná se zpravidla o ztrátu vody)rychlý, až 0,5 kg týdně (optimální hodnota pro zdravé hubnutí), tělo spaluje tuky
Dosažené výsledkydočasné, následuje jo-jo efekttrvalé, možnost začlenění KetoMix potravin do běžného jídelníčku
Zdravě zhubnout >>

Co jíst při okurkové dietě

Při okurkové dietě představuje salátová okurka hlavní potravinu, která by se měla konzumovat samostatně (velmi restriktivní varianta diety), nebo jako součást jedné porce jídla. Přestože je jídelníček okurkové diety značně omezený, i tak nabízí několik možností na přípravu různých druhů jídel. Okurku nemusíte jíst jen nakrájenou na plátky, můžete z ní připravit chutný okurkový salát, smoothie, nebo výbornou limonádu.

Salátovou okurku nemusíte jíst jen rozkrájenou na kolečka / foto: pixabay.com

 

Okurková dieta vlastně představuje nekonečné variace okurkového salátu. Jednou ho nastrouháte najemno, jindy nakrájíte na kostičky, přidáte jogurt, kysanou smetanu, bylinky a koření. K salátu se hodí vařené či pečené brambory, losos, drůbeží maso, nebo plátek celozrnného chleba. Výživovou hodnotu salátu zvýšíte přidáním ořechů, semínek.

Salátovou okurku můžete nakrájet na kolečka, potřít ochuceným tvarohem a udělat si talíř jednohubek na svačinu. K snídani si vychutnáte třeba porci oblíbeného ovoce. Když dostanete hlad mezi jídly, zase si dáte pouze okurku, třeba si z ní tentokrát můžete udělat okurkovou limonádu. Sami si tak kombinujete potraviny podle vlastní chuti.

Příklad jídelníčku okurkové diety:

1. den

 • Snídaně: 1 salátová okurka rozkrájená na kostičky, 2 vařená vejce
 • Svačina: čerstvé ovoce (jablko, jahody, borůvky)
 • Oběd: okurkový salát s řeckým jogurtem
 • Svačina: okurkové hranolky, 20 gramů mandlí
 • Večeře: kuřecí maso, okurkový salát s koprem

2. den

 • Snídaně: čerstvé ovoce (maliny, švestky, broskev)
 • Svačina: okurkové smoothie
 • Oběd: okurkový salát, 2 středně velké brambory vařené v páře
 • Svačina: okurkové jednohubky s bylinkovým tvarohem
 • Večeře: lososový steak, okurkový salát s citronem a pepřem

Každodenní strava okurkové diety v mírnějším režimu povoluje přidání i dalších druhů zeleniny (paprika, rajče, brokolice, řapíkatý celer, listový špenát), ale vždy jen v malém množství.

Z tuků je možno použít olivový olej, který je vhodné využít nejen pro tepelnou úpravu masa, ale lžičku lze přidat i do okurkového salátu. V ideálním případě maso a brambory připravujte nejlépe v páře, protože tato technologická metoda zpracování potravin zaručuje nižší obsah kalorií, než příprava na pánvi.

Vidíte sami, že každodenní jídelníček okurkové diety je příliš skromný na to, aby nabízel nějaké pestré možnosti. Myslím, že po týdnu na okurkové dietě budete mít této zeleniny víc než dost a možná ji na čas z jídelníčku vyřadíte úplně. A to by bylo škoda. Vždyť salátová okurka umí dokonale doplnit pestrý redukční jídelníček.

Zdravě zhubnout >>

Okurka ve zdravém jídelníčku

Salátová okurka je považována za nízkokalorickou potravinu, která má v každém zdravém jídelníčku své přední místo. Její vlastnosti lze vhodně využít zejména při redukční dietě. Pokud se pustíte do hubnutí s KetoMixem, nic vám nebrání v tom, abyste si okurku denně dopřáli v jakékoli podobě.

Plátky okurky můžete obložit sendvič z cereálního chleba s krůtí šunkou, a nebo si vychutnat výborný asijský salát.

RECEPT: Asijský okurkový salát

Suroviny:

Postup:

Omytou salátovou okurku nastrouháme na struhadle na tenká kolečka a dáme do misky. Sezamová semínka zlehka opečeme na pánvi. Z dresinku, oleje, limetky a sirupu vyšleháme zálivku, přidáme strouhaný zázvor, sůl, pepř podle chuti a vše nalejeme na okurky. Zasypeme semínky, dochutíme chilli a misku dozdobíme čerstvým koriandrem.

Salát nejlépe chutná dobře vychlazený.

A co byste řekli třeba na okurkovou polévku s vlašskými ořechy? Zní to příliš netradičně?

RECEPT: Okurková polévka s vlašskými ořechy

Suroviny:

 • 1 salátová okurka
 • 3 stroužky česneku
 • 400 ml kefíru
 • 1 cm čerstvého zázvoru
 • 100 g vlašských ořechů
 • sůl, pepř, bylinky

Postup:

Oloupanou okurku nastrouháme najemno, smícháme s rozetřeným česnekem, zázvorem a nasekanými ořechy. Zalijeme kefírem, přidáme podle chuti pepř, sůl a bylinky. Dáme na 2 hodiny vychladit do lednice a poté podáváme.

Plátky okurky můžete ochutit bylinkami a kořením / foto: pixabay.com

 

S okurkou lze v kuchyni experimentovat a vytvářet různé chuťové variace. Inspirovat se můžete také následujícími recepty.

RECEPT: Bramborový salát s okurkou

Suroviny:

 • 500 g brambor
 • 1 salátová okurka
 • 1 svazek jarní cibulky
 • šťáva z 1/2 citronu
 • hrst petržele
 • sůl a pepř

Postup:

Brambory uvaříme ve slupce, nakrájíme na plátky, osolíme, opepříme a zakapeme čerstvou šťávou z poloviny citronu. Okurku rovněž nastrouháme na tenká kolečka, přidáme nasekanou cibulku, petržel a smícháme dohromady s plátky brambor. V lednici necháme zaležet, nejlépe přes noc.

RECEPT: Okurkové smoothie

Suroviny:

 • 1 salátová okurka
 • hrst listového špenátu
 • 1 jablko
 • 10 ks mandlí
 • voda

Postup:

Všechny suroviny dáme do smoothie makeru, zalejeme lehce pod povrch vodou a vše společně rozmixujeme. Přelijeme do sklenice a ihned podáváme. Pokud má smoothie příliš hustou konzistenci, přidáme trochu vody.

Zdravě zhubnout >>

Hubnutí a pohyb

Všeobecně se uvádí, že na snižování nadváhy má největší podíl (z 80 %) váš každodenní jídelníček. Zbývajících 20 % pak připadá na různé pohybové aktivity. Z toho důvodu je také fyzický pohyb doporučovanou součástí každého redukčního režimu.

Jakákoli pohybová činnost zrychluje metabolismus, formuje postavu, zlepšuje celkovou tělesnou kondici, což má v konečném důsledku pozitivní vliv na zdraví a účinné snižování nadváhy. Na všechny tyto fyzické funkce musí mít ale organismus dostatek energie.

Když budete držet razantní jednostrannou dietu, jakou je i dieta okurková, pak tělu stěží zbývá dostatek energie na pokrytí základních funkcí. K dalším sportovním činnostem už vůbec ne. Takže tím trpí zejména svalstvo, jehož dostatečný objem a tvarování příznivě ovlivňuje také cvičení.

Poslechněte si, co říká na extrémní diety trenér a výživový poradce Jan Caha:

YouTube playerKliknutím přijmete marketingové cookies YouTube a spustíte video.

 

Chcete-li tedy hubnout efektivně a zdravě, pak je nejlepší vhodně skloubit redukční jídelníček s pohybem. Nutričně hodnotná pestrá strava s vyváženým poměrem všech důležitých živin a pravidelná fyzická aktivita je na spalování tukových zásob nejúčinnější.

Zdravě zhubnout >>

 

Proto nelze okurkovou dietu považovat za správnou cestu k optimální váze. Z důvodu nedostatečného množství výživných látek je dlouhodobě neudržitelná

Autor: Hana S.

Jmenuji se Hanka a zdravý životní styl je pro mne reálným způsobem života. Cítím se tak mnohem lépe a plná energie. Byla jsem biohackerka ještě dávno před tím, než tento termín vůbec vznikl. Sama na sobě zkouším, co je pro mé tělo nejlepší a své poznatky se snažím předat dál prostřednictvím hodnotných článků. Psaným textem tvořím kvalitní obsah také jiných webových stránek (kontakt). Mám ráda dobrou kávu, pozitivní lidi, toulky přírodou, jízdu na kole a relaxaci při józe.

přečtěte si také

Banánová dieta pomáhá při hubnutí: A vůbec nemusíte jíst jenom banány!

Máte rádi banány? A víte, že vám mohou pomoci i s hubnutím? Vůbec se jim …

Napsat komentář