Jedlá soda na hubnutí: Můžete s ní dojít k lepší postavě?

Hledáte stále nějaký jednoduchý způsob, který by vám usnadnil hubnutí? Cesta za perfektní postavou je pro každého jiná. Někomu se hubne celkem snadno, někdo musí držet celý život přísné diety. Zjednodušit si a urychlit proces hubnutí však láká každého. Zaručených nebo hodně bláhových metod je tak opravdu hodně. Kam byste zařadili třeba jedlou sodu? Slyšeli jste už o tom, že klasická jedlá soda může s hubnutím pomoci? Je však její časté užívání vůbec bezpečné? Pojďme společně nalézt odpověď.

Jedlá soda svou zásaditou povahou upravuje vnitřní prostředí v těle na správnou hodnotu a tím napomáhá hubnutí / fotokoláž: pixabay.com

Jedlá soda

Znáte jedlou sodu? Ten nenápadný bílý prášek, který má široké využití v domácnosti a navíc může zásadním způsobem ovlivnit naše zdraví? Lidskému tělu totiž pomáhá nastolit acidobazickou rovnováhu a zbavit organismus odpadních látek. Používá se především k odkyselení organismu a harmonizaci vnitřního prostředí. Přináší úlevu od pálení žáhy, vhodný je k ošetření dutiny ústní, při zvýšené kyselosti žaludku a dokonce může pomoci i s hubnutím. Dobře se uplatní jako přírodní čistící prostředek a jeho vlastnosti jistě oceníte také v kuchyni při vaření a pečení. Jedlá soda toho umí opravdu mnoho. Jak ale její užívání může souviset s redukcí nadváhy?

Chci zhubnout >>

 

Jedlá soda nebo také soda bicarbona není nic jiného než hydrogenuhličitan sodný. Jedná se o zcela přirozenou látku, kterou najdeme běžně nejen v přírodě, ale i v našem těle. Za tvorbu hydrogenuhličitanu sodného v lidském těle jsou odpovědny ledviny a slinivka břišní. Organismus pak následně tuto látku využívá k neutralizaci nadměrného množství kyselin, které produkuje trávicí a dýchací systém. Pokud však dojde k velkému překyselení vnitřního prostředí, někdy ani tato přirozená schopnost těla na něj nestačí a je třeba mu pomoci.

Dlouhodobé překyselení organismu může být příčinou toho, proč se vám nedaří zhubnout.

Kyselé vnitřní prostředí není z hlediska zdraví pro tělo žádoucí. Oslabuje činnost vnitřních orgánů, člověk se cítí vyčerpaný, postupně dochází ke zpomalování metabolismu a tím pádem i utlumení hubnoucích procesů v těle. Jako prostředek k odkyselení organismu se doporučuje užívat jedlou sodu, respektive nápoj, který si z ní připravíte a vypijete.

Jedlá soda (soda bicarbona) nebo-li hydrogenuhličitan sodný je bílý prášek snadno rozpustný ve vodě, čímž vzniká roztok se zásaditým pH. Nemá žádnou vůni ani chuť. Jedlá soda má kromě alkalizujících účinků na lidské tělo také antibakteriální, antiseptické a protizánětlivé vlastnosti.

Jedlou sodu běžně koupíte v jakémkoliv obchodě, případně na internetu v e-shopu v menším i větším balení, prostě kolik chcete. Přitom se jedná o poměrně levnou surovinu, cena se pohybuje přibližně kolem 60 Kč za kilo. A to vám vydrží poměrně dlouho. Vzhledem k jejímu všestrannému využití se určitě vyplatí mít doma jedlou sodu v zásobě a vůbec s ní nemusíte šetřit.

Koupit jedlou sodu >>

 

Překyselení organismu a jeho vliv na hubnutí

Překyselení organismu nebo-li tzv. acidóza je stav, který výrazně ovlivňuje lidské zdraví. Zpravidla se jedná o dlouhodobý proces způsobený nezdravým životním stylem. Proto překyselením trpí převážně lidé, kteří se stravují nevhodně, nadměrně užívají alkohol, kouří, často podléhají stresu a nemají dostatek odpočinku.

Je totiž vědecky prokázáno, že nerovnováha v lidském těle může být příčinou celé řady civilizačních onemocnění jako je obezita, cukrovka, alergie, chronická únava, atd.. Z toho důvodu je pro tělo žádoucí nastolit trvalou acidobazickou rovnováhu a vytvořit mírně zásadité prostředí. Neustálé vyvažování kyselin a zásad úplně zbytečně zatěžuje celý organismus a může být právě překážkou i při efektivním snižování nadváhy.

Časté příznaky překyselení organismu:

  • pálení žáhy
  • tlak v oblasti žaludku
  • střevní potíže
  • špatné trávení
  • únava
  • nadváha
Zdravé pH těla se pohybuje kolem hodnoty 7,0 pH. Vyšší hodnoty pH uvnitř buněk v těle jsou zásadité (alkalické). Naopak nižší hodnoty pH jsou kyselé a v těle se mohou projevovat různými zdravotními potížemi. Dochází tak ke ztrátě vnitřní rovnováhy a překyselení organismu.

Vrátit tělo opět do acidobazické rovnováhy, to znamená k optimálním hodnotám pH, je možno nejen za pomoci jedlé sody, ale i konzumací konkrétních typů potravin (některé druhy zeleniny, ovoce, luštěnin, ořechů, zeleného či bylinného čaj, apod.). Svou pozitivní roli sehrává i rekreační sport, odpočinek, relaxace, dechová cvičení, apod. Všechny tyto faktory jsou součástí zdravého životního stylu, jehož dodržování přispívá k účinné redukci hmotnosti.

Pokud se snažíte zhubnout a nejde vám to, může být právě překyselení organismu jeden z mnoha důvodů. Velké množství kyselých látek a různých škodlivin se v těle hromadí a následně ukládá do tukových tkání, což negativně ovlivňuje chod celého organismu.

Nahromaděné toxiny v těle zatěžují činnost vnitřních orgánů, dochází tak k oslabení imunitního systému a zpomalení všech metabolických pochodů. Za těchto nepříznivých podmínek je tedy nemožné, aby tělo dokázalo ještě spalovat tuky. Proto je nutné kyselé vnitřní prostředí neutralizovat za pomoci zásaditých látek (jedlou sodou) a vytvořit v těle příznivější podmínky podporující hubnoucí procesy.

Aby všechny funkce lidského organismu probíhaly optimálně, potřebují zásadité prostředí. S tím může velmi dobře pomoci jedlá soda, která svou zásaditou povahou upravuje pH na správnou hodnotu. Navíc po konzumaci jedlé sody se v žaludku vytváří plyn oxid uhličitý, který navodí pocit sytosti, takže nemáte potom delší dobu hlad.

Vzhledem k tomu, že se jedlá soda užívá formou zásaditého nápoje, určitý vliv na hubnutí má také voda, ve které se bílý prášek rozpustí. Vypitá voda podpoří celkovou hydrataci organismu, tím pádem zrychlí metabolismus a efektivně přispěje k úbytku tělesného tuku.

Chci zhubnout >>

 

Všeho s mírou

Přestože konzumace jedlé sody pomáhá tělu s nastolením vnitřní rovnováhy, rozhodně to neznamená, že byste po každém jídle měli pít sklenici vody s jedlou sodou. To opravdu ne. I tady platí, všeho s mírou! Častá konzumace jedlé sody by naopak mohla nebezpečně zvýšit hladinu sodíku v krvi, což by mohlo způsobit různé zdravotní potíže.

Jedlé sodě se určitě vyhněte, pokud máte zdravotní problémy s ledvinami, nebo potíže s dýcháním. Hydrogenuhličitan sodný by se také neměl konzumovat současně s alkoholem. Pokud užíváte nějaké léky, napřed se poraďte se svým ošetřujícím lékařem.

Chcete-li za pomoci jedlé sody nastartovat svůj metabolismus k lepšímu spalování tuků, pak každé ráno nalačno vypijte sklenici vlažné vody, ve které jste rozmíchali kávovou lžičku jedlé sody. Přidejte několik kapek čerstvé citronové šťávy (citron je zásadotvorná potravina) a vypijte.

Kávovou lžičku jedlé sody rozmíchejte ve sklenici vlažné vody, nenavyšujte množství / foto: depositphotos.com

 

Tato směs vyrovná pH vnitřního prostředí, zaplní žaludek a utlumí chuť k jídlu. Opravdu stačí jedna sklenice denně, víc nedávejte. Všeobecně se nedoporučuje užívat jedlou sodu pravidelně, takže po týdnu ji vysaďte a nahraďte nápojem pouze z citronové šťávy: vymačkejte šťávu z poloviny citronu, dolejte ve sklenici vlažnou vodou a vypijte každé ráno před snídaní nalačno.

Každodenní užívání jedlé sody by mělo trvat maximálně po dobu dvou týdnů. Jedlá soda totiž snižuje v těle hladinu vitamínů a minerálů, zejména kyseliny listové, vitamínů skupiny B a chromu. Její nadměrná konzumace by mohla být příčinou různých zdravotních komplikací.

Přestože má jedlá soda celou řadu zdravotních benefitů, opravdu si nelze představovat, že se stane trvalou součástí vašeho jídelníčku. Berte ji spíš jako takový doplněk stravy, který pomůže tělu rychle vyrovnat vnitřní prostředí do optimálních hodnot, abyste se cítili plni energie a v pohodě. Rozhodně nepovažujte jedlou sodu za prostředek k udržení štíhlé linie.

Jak už bylo řečeno výše, na překyseleném organismu se především podílí špatná strava a nezdravý způsob života. Když v tomto směru na sobě zapracujete, dopřejete svému tělu pestrý jídelníček plný kvalitních živin a dostatek pohybu, pravděpodobnost kyselého pH uvnitř v těle se sníží na minimum, takže nebude ani vznikat potřeba jedlé sody. Budete-li své tělo neustále udržovat v rovnováze, cesta k ideální postavě bude určitě mnohem jednodušší.

Chci zhubnout >>

 

Hubněte zdravě

Chcete-li opravdu natrvalo zhubnout a udržet si optimální váhu, myslím, že to zvládnete daleko efektivnějším způsobem, než je pití jedlé sody. Je třeba si uvědomit, že na hubnutí se největší možnou mírou podílí správně sestavený jídelníček, ve kterém jsou zastoupeny v daném poměru všechny živiny (sacharidy, tuky, bílkoviny, vláknina, vitamíny, minerály). Na skladbě stravy závisí také vnitřní prostředí v těle. Bude-li v rovnováze, pak dojde i k efektivní redukci hmotnosti.

Abyste hubli a donutili tělo spalovat vlastní zásoby tuku, pak po nich musí sáhnout jako po primárním zdroji energie. Tohoto efektu lez dosáhnout tím, že omezíte sacharidovou složku stravy a mírně navýšíte množství bílkovin neboli proteinů. Proteiny jsou v hubnoucím jídelníčku celkem zásadní. Zrychlí metabolismus, díky nim vám nebude ubývat svalová hmota, nebudete trpět hladem a také po nich budete mít menší chuť na sladké.

Na základě tohoto principu sestavit správně funkční jídelníček není ale dvakrát jednoduché. Porovnávat nutriční hodnoty u každé potraviny, neustále přemýšlet nad tím, co denně jíst, co nakoupit, co uvařit, to opravdu není nic pro aktivního člověka.

Naštěstí tu máme jednoduché řešení a to v podobě nízkosacharidových jídel KetoMix. S nimi jednoduše poskládáte svůj každodenní jídelníček od snídaně až po večeři. Přitom si pochutnáte na dobrém a kvalitním jídle s obsahem všech důležitých živin, které tělo ke zhubnutí potřebuje. Co víc si přát?

KetoMix nabízí opravdu velmi rozmanité možnosti plnohodnotných jídel. Nemusíte pít jen koktejly a snídat každé ráno proteinovou kaši. Dopřát si můžete třeba nadýchanou palačinku s ovocem, zeleninovou omeletu, proteinové pečivo, teplou polévku, pudink k svačině a mnoho a mnoho dalších jídel. Nízkosacharidové těstoviny využijete jako skvělou přílohu k masu, nebo jen tak samostatně, chipsy si dáte večer k filmu a když budete mít chuť na sladké, jsou pro vás připraveny sušenky ke kávě či skvělá oříšková čokoláda bez cukru. A to není vše.

Nabídka jídel KetoMix >>

 

Jednotlivá jídla můžete vybírat podle vlastní chuti a nebo zakoupit celý redukční balíček, který je přesně sestavený pro daný úbytek hmotnosti. Stačí si jen ujasnit, kolik kilogramů chcete zhubnout a držet se přiloženého manuálu. O nic víc se starat nemusíte, vaše tělo bude hubnout za vás a vy za pár dní zpozorujete první úbytky na váze.

Přirozené hubnutí s jídly KetoMix

Koupit KetoMix >>

 

Velkou předností potravin KetoMix je také jejich široké uplatnění v běžném jídelníčku, jelikož jsou pro tělo skutečně dobrým zdrojem kvalitních živin. Nemusíte na ně tedy pohlížet jen jako na dietní potraviny, ale můžou se stát natrvalo součástí vašeho pestrého jídelníčku. Můžete je mít vždy doma v zásobě, praktické jsou jako jídlo do práce, na cesty, na dovolenou.

S KetoMixem si můžete bez výčitek dopřát i sladké sušenky s čokoládou / foto: archiv autorky

 

Využít je můžete vždy, když se chcete stravovat zdravě a jiná alternativa není po ruce. Třeba proteinovou tyčinku můžete mít neustále při sobě, pokud ráno nestíháte, rychle si smícháte v šejkru koktejl a vypijete po cestě v autě. Teplá polévka na zahřátí určitě potěší zejména v chladnějších dnech, stačí ji jen zalít vodou z rychlovarné konvice. A takových praktických jídel najdete u KetoMixu vážně mnoho. Však si prohlédněte sami nabídku a uvidíte, že mi dáte za pravdu.

Příklad jídelníčku s KetoMIX

Chci zhubnout >>

 

Nápoje s jedlou sodou

Pokud se přeci jen rozhodnete každodenní stravování alespoň krátkodobě obohatit o jedlou sodu, abyste využili její efekt na hubnutí, pak tento nápoj pijte po ránu na lačný žaludek ještě před snídaní. Rozhodně to s jeho konzumací nepřehánějte a nenavyšujte množství. Jedna sklenice k nastartování metabolismu a doplnění tekutin po dlouhé noci bude rozhodně stačit.

Jak nápoj správně připravit vám ukáže následující video:

YouTube playerKliknutím přijmete marketingové cookies YouTube a spustíte video.

 

Jestliže chcete celý hubnoucí proces co nejvíce urychlit a zefektivnit, můžete nápoj s jedlou sodou obohatit navíc o citronovou šťávu nebo jablečný ocet. Obě tyto suroviny také pomáhají aktivovat spalování tuků a obsahují spoustu cenných živin. Kromě toho citron i jablečný ocet jsou účinným prostředkem proti překyselení organismu a patří mezi zásadotvorné potraviny.

Martina Pavlová uvádí: “Kyselost pomáhá trávení, aby se mohly rozpouštět a lépe vstřebávat minerální látky. Také podporuje oslabené plíce. Kyselé jídlo je též stimulující pro srdce i mysl, což má v čínském chápání úzkou souvislost, protože sehrává úlohu při organizování rozptýlených myšlenek. Mezi potraviny výrazně kyselé chuti patří např. hloh, citron, limetka, mléčně kvašené produkty, kyselé jablko a švestky.”

PAVLOVÁ, MARTINA. Čínská dietetika a její vliv na zdraví.

PAVLOVÁ, Martina. Čínská dietetika a její vliv na zdraví [online]. České Budějovice, 2020 [cit. 2021-08-04]. Dostupné z: https://theses.cz/id/4qdp3u/. Bakalářská práce. Jihočeská univerzita v Českých Budějovicích, Pedagogická fakulta. Vedoucí práce doc. PaedDr. Emil Řepka, CSc.

 

RECEPT: Nápoj s jedlou sodou a citronem

Suroviny:

Postup:

Do sklenice vymačkáme šťávu z jednoho citronu, zalijeme vlažnou vodou a přidáme lžičku jedlé sody. Společně vše promícháme a takto připravený nápoj můžeme vypít.

Pro nastartování metabolismu se doporučuje užívat asi 20 minut před snídaní.

Sklenice vody s citronovou šťávou a jedlou sodou zrychluje metabolické procesy v těle / foto: depositphotos.com

 

RECEPT: Nápoj s jedlou sodou a jablečným octem

Suroviny:

Postup:

Všechny suroviny dáme do sklenice společně důkladně promícháme a poté vypijeme. Užívejte po ránu na lačný žaludek.

 

Hubnete i pohybem

Na redukci tělesného tuku má zásadní vliv nejen zdravý jídelníček, ale částečně se na něm podílí i pravidelný pohyb. Proto uděláte jedině dobře, když si najdete nějakou svoji oblíbenou sportovní aktivitu a nebudete se spoléhat jen na účinky jedlé sody. Jakékoli sportovní vyžití příznivě ovlivňuje fyzické zdraví a má blahodárný vliv na psychickou kondici člověka.

Pohyb sám o sobě zrychluje metabolismus a tělo snadněji spaluje tuky. Pohyb a cvičení zároveň uvolňují hormon štěstí – endorfin, proto cvičení navozuje příjemný pocit. Sport také odbourává stres, podporuje trávení, posiluje imunitu, zvyšuje koncentraci a dodává energii.

Pokud se snažíte formovat postavu také pravidelným cvičením, pak nápoj s jedlou sodou nepijte hned po ránu, ale hodinu před tréninkem. Má to své důvody: vlivem fyzické zátěže vzniká kyselina mléčná, která způsobuje bolest svalů, křeče a celkovou únavu.

Když vypijete nápoj s jedlou sodou, dojde k neutralizaci této kyseliny a vy vydržíte cvičit déle. Takže se rychleji zbavíte nechtěného tuku zejména v problémových partiích jako je břicho, stehna, boky, paže.

Kvůli cvičení nemusíte hned kupovat permanentku do fitness centra. Pěkně zacvičit si můžete sami doma, kde vás nikdo neruší a nejste omezeni žádnou otevírací dobou posilovny. Protáhnout své tělo můžete třeba na elipticalu a přitom sledovat v televizi svůj oblíbený seriál. Ideální stroj na cvičení, který snadno rozložíte i složíte v každé místnosti.

Kondiční trenér vám poradí, jak cvičit z pohodlí domova:

YouTube playerKliknutím přijmete marketingové cookies YouTube a spustíte video.

 

Pohyb byste ale neměli brát jako cílenou aktivitu, do které se musíte nutit. U takové činnosti byste stejně dlouho nevydrželi. Daleko lepší bude, když bude pohyb brát jako příjemnou zábavu. Stačí vyrazit na výlet, třeba s celou rodinou, zdolávat kopce, jít si zaplavat nebo si nazout kolečkové brusle či šlápnout do pedálů na kole. Hubnout se dá i běžnou chůzí, případně účinněji za pomoci trekingových holí.

Chci zhubnout >>

 

Co dodat na závěr? Vlastnosti jedlé sody jsou jasně dané a díky nim může mít konzumace jedlé sody na hubnutí pozitivní vliv. Avšak žádné zázraky nečekejte. Přeci jen pití nápoje s jedlou sodou nelze považovat za zcela přirozený způsob hubnutí. Nehledě na to, že užívání jedlé sody vyžaduje také určitou dávku opatrnosti. Mějte na paměti, že k optimální váze vás dovede jen zdravý životní styl, který zahrnuje racionální jídelníček a pravidelný pohyb.

Autor: Hana S.

Jmenuji se Hanka a zdravý životní styl je pro mne reálným způsobem života. Cítím se tak mnohem lépe a plná energie. Byla jsem biohackerka ještě dávno před tím, než tento termín vůbec vznikl. Sama na sobě zkouším, co je pro mé tělo nejlepší a své poznatky se snažím předat dál prostřednictvím hodnotných článků. Psaným textem tvořím kvalitní obsah také jiných webových stránek (kontakt). Mám ráda dobrou kávu, pozitivní lidi, toulky přírodou, jízdu na kole a relaxaci při józe.

přečtěte si také

Banánová dieta pomáhá při hubnutí: A vůbec nemusíte jíst jenom banány!

Máte rádi banány? A víte, že vám mohou pomoci i s hubnutím? Vůbec se jim …

Napsat komentář