Svědění hlavy: Co dělat, aby vlasová pokožka byla zase zdravá?

Svědění hlavy je dost nepříjemný pocit, který vás nutí k neustálému drbání na hlavě. Ruší soustředění při práci a často ani neujde pozornosti okolí. Navíc, v určitých situacích není příliš vhodné škrábat se právě na hlavě. Nechcete-li dávat svůj problém najevo, stojí vás to hodně úsilí. Začnete bojovat sami se sebou, abyste se ovládli a ruce nechali alespoň chvíli na pokoji. Někdy je to hodně těžké, a tak se z častého svědění hlavy postupně stává značná obtíž. Jak se jí zbavit? A proč vás vlastně pořád svědí hlava? To jsou myšlenky, které se vám začnou honit hlavou. Pokud naleznete pravou příčinu a podaří se vám ji odstranit, ustane i svědění hlavy. Pojďme ji společně odhalit

Časté svědění hlavy může poukazovat na špatný stav vlasové pokožky / fotokoláž: depositphotos.com

 

Škrábete se pořád na hlavě?

Časté svědění hlavy způsobuje značné nepohodlí. Když se sem tam podrbete ve vlasech, o nic nejde. Je to celkem běžný jev, se kterým se setká opravdu každý. Pokud vás ale svědí hlava nezvykle často a máte nutkání neustále se škrábat, pak je třeba trochu zpozornět. Svěděním hlavy se nám snaží naše tělo naznačit, že s pokožkou hlavy není všechno úplně v pořádku. Pokožka hlavy může být podrážděná, vysušená, šupinatá, zarudnutá. Když ji dopřejete správnou péči, svědění hlavy odezní.

Zbavit se svědění >>  

Za častým svěděním hlavy může stát cokoli. Nemusí hned jít o dermatologické onemocnění. Svědění může vzniknout například důsledkem nedostatečné míry hydratace organismu, dlouhodobého stresu, nebo souviset se špatnou životosprávou, hormonálními změnami, stárnutím, ročním obdobím a podobně. Hlava vás může svědit, i když se jen v zimě zpotíte pod tlustou čepicí. 

Také velké nahromadění stylingových přípravků, barva na vlasy, tvrdá voda a obecně nesprávná péče může dráždit vlasovou pokožku. V neposlední řadě je třeba zmínit i různé parazity (nejčastěji veš dětská), kteří rovněž způsobují úporné svědění hlavy.

Neustálé škrábání hlavy může vést až k zarudnutí pokožky, vzniku infekcí a k oslabení vlasových kořínků. Vzniklý zánět pak může narušit funkci vlasových folikulů, vlasy mohou začít vypadávat, řídnout a může dojít ke zpomalení růstu nových vlasových vláken

Svědivá pokožka zdánlivě vypadá jako maličkost, ale pokud včas nezasáhnete, může se rozvinout v nepříjemný zdravotní problém. Máte-li pocit, že vás hlava svědí neustále, možná i budí ze spaní a vy už nevíte, co dělat, obraťte se na lékaře a vyhledejte dermatologickou ordinaci

Petra Čížková uvádí: “V dnešní době je stále více uživatelů, kteří kupují tradiční kosmetické a vlasové přípravky s obsahem chemických látek. Ale postupně se nachází více uživatelů, kteří se zajímají o složení výrobku a o nežádoucí účinky, k nimž při používání chemických přípravků může dojít.”

ČÍŽKOVÁ, PETRA. Inovace výukového materiálu pro obor Kadeřník

ČÍŽKOVÁ, Petra. Inovace výukového materiálu pro obor Kadeřník / Kadeřnice [online]. Brno, 2021 [cit. 2023-03-03]. Dostupné z: https://is.muni.cz/th/brt5y/. Diplomová práce. Masarykova univerzita, Pedagogická fakulta. Vedoucí práce Pavel PECINA.
Neustálé škrábání na hlavě může oslabovat vlasové kořínky a způsobovat řídnutí vlasů / foto: depositphotos.com

 

Svědění hlavy může mít mnoho příčin

Nezvykle časté svědění hlavy je problém, který vzbuzuje naši pozornost, ale pouhé poškrábání ve vlasech přináší jen dočasnou úlevu. Abyste se problému zbavili natrvalo a jednou provždy, je třeba odhalit pravou příčinu. Vzhledem k tomu, že svědící pokožka může mít celou řadu příčin, každá z nich vyžaduje jiné řešení.

Co může způsobovat časté svědění hlavy?

1. Nevyvážený jídelníček

Možná to na první pohled tak nevypadá, ale správná životospráva a zdravá strava nese na kvalitě vlasové pokožky značný podíl. Jídelníček plný vitamínů, minerálů a dalších potřebných živin dodá pokožce hlavy vše, co ke svému zdraví potřebuje. Jelikož je někdy těžké každodenní stravu poskládat tak, aby dokázala pokrýt zvýšené nutriční nároky organismu, určitě je vhodné sáhnout po přírodním doplňku stravy. 

 

Přírodní směs vitamínů a minerálů obsahuje ty nejdůležitější složky pro zdravý vzhled vlasů a vlasové pokožky. Pravidelné užívání přináší rychlé a viditelné účinky.

Koupit >>

 

Svědění hlavy může rovněž souviset s přemnožením kvasinek v těle, které oslabují celý organismus. Nadměrnému výskytu kvasinek nahrává překyselené vnitřní prostředí, proto je zapotřebí vrátit tělo zpátky do rovnováhy.

Jednu kapsli denně užívám po snídani, podpoří krásné a zdravé vlasy / foto: archiv autorky

 

Abyste zabránili nekontrolovatelnému šíření kvasinek, je zapotřebí do jídelníčku zařadit potraviny, které přispívají k jejich hubení. Jaké to jsou? Podívejte se na 10 nejlepších potravin s antimykotickými účinky . Účinným prostředkem na likvidaci kvasinek je sklenice vody s malou lžičkou jablečného octa, kterou vypijete každé ráno na lačno, nebo můžete detoxikovat organismus za pomoci zelených superpotravin

Častou příčinou svědění hlavy bývá vysušená pokožky hlavy. Vlivem dehydratace organismu ztrácí pokožka svou přirozenou vlhkost, čímž následně dochází k narušení povrchové ochranné vrstvy a pokožka je tak více ohrožena působením různých toxických látek a alergenů.

Mnohdy se pak jedná o reakci na různé kosmetické přípravky (šampon, kondicionér, barva na vlasy, atd.), jejichž chemické složky snadněji proniknou do vlasové pokožky, kde mohou způsobit mikrozáněty, které se navenek projevují zarudnutím, napjatostí vlasové pokožky a pocitem svědění.

Z toho důvodu je důležité dbát na dostatečný příjem tekutin, které společně s vyváženou stravou podporují zdraví vlasové pokožky

Přemíra sladkostí a sladkých jídel v jídelníčku může přispívat k přemnožení kvasinek, které mohou být příčinou častého svědění hlavy / foto: archiv autorky

2. Nevhodná péče o vlasy

Pravidelná péče o vlasy je sice samozřejmost, ale s používáním velkého množství různých kosmetických přípravků to není radno přehánět. I zde platí, všeho s mírou. Někdo může mít pokožku hlavy od přírody citlivější, a proto jí příliš mnoho péče nemusí prospívat. 

Navíc spousta šamponů, kondicionérů, laků na vlasy, barev či různých přípravků pro styling je plná chemických látek, které mohou dráždit pokožku hlavy a způsobit kontaktní dermatitidu. Některé přípravky pro vlasy obsahují různé alergeny, senzibilizující a dráždivé látky, které se snadno vstřebávají do pokožky, což vyvolává nežádoucí reakci

Pokožka pak může být suchá, zarudlá, podrážděná a začne svědit. Jestliže používáte stylingové přípravky, které mají ve složení silikony, už jen jejich nadměrné množství může způsobovat svědění hlavy. 

Proto věnujte výběru vlasové kosmetiky patřičnou pozornost a orientujte se spíš na produkty vyrobené na přírodní bázi. Pamatujte na to, že čím déle bude třeba váš šampon plný agresivní chemie v kontaktu s vlasovou pokožkou, tím zvyšuje pravděpodobnost následného svědění hlavy.

Při péči o vlasy se neobejdete bez kvalitních přípravků, které nedráždí pokožku hlavy a přináší rychlou úlevu od nepříjemného svědění. Velkým pomocníkem jsou různá vlasová séra, která se lehce vmasírují do vlasové pokožky. 

 

Účinné sérum s obsahem přírodních látek chrání pokožky hlavy, snižuje svědění a omezuje tvorbu lupů

Koupit >>

 

Kromě správného výběru vlasové kosmetiky je stejně důležité dbát na důkladnou hygienu hřebenů, kartáčů a všech prostředků, které přichází do kontaktu s vlasy. Jejich pravidelné čištění je výbornou prevencí proti vzniku různých nemocí. Určitě není dobré, aby hřeben na vlasy používalo více osob

3. Kožní onemocnění

Pokud vás neustále svědí hlava, zkontrolujte pokožku hlavy v zrcadle. Některé příznaky jsou natolik viditelné, že vám mohou jednoduše napovědět, co svědění hlavy způsobuje. Pokožka hlavy může být pokryta drobnými šupinami, které jsou suché nebo mastné, mohou padat z hlavy při sebemenším pohybu, nebo naopak být jako vločky přilepené k sobě. Možná objevíte na pokožce místy zarudlé strupy, případně malé puchýřky. V těchto případech pravděpodobně půjde o nějakou formu kožního onemocnění

Lupy

Lupy obvykle nebývají projevem závažného onemocnění, spíš se jedná o problém estetický, který však často doprovází nepříjemné svědění. Malé drobné bílé, šedivé či nažloutlé šupinky kůže se objevují ve vlasech. Jsou to vlastně odumřelé kožní buňky, které se v nadměrném množství odlupují z vlasové pokožky. 

Existují dva typy lupů:

Suché – jsou tenčí a menší, než mastné lupy a volně se odlupují z kůže hlavy. Drobné bílé šupinky někdy padají až na ramena a zůstávají na oblečení. Suché lupy mohou být způsobeny suchou pokožkou hlavy, nedostatečným pitným režimem, nebo používáním šamponů s obsahem chemických složek. 

Mastné – jsou tlustší a větší než suché lupy, mají nažloutlou barvu. Mohou být problematičtější, často bývají hustší, lepkavé a přilnavé k vlasům. Mastné lupy mohou být způsobeny nadměrnou produkcí kožního mazu nebo kvasinkami, které se na kůži přirozeně vyskytují. 

Jestliže najdete ve vlasech jakoukoli formu lupů, pak doporučená péče o pokožku zahrnuje používání speciálních šamponů a kondicionérů proti lupům, které jí dodávají hydrataci, omezují tvorbu lupů a pomáhají tak revitalizovat pokožku i vlasy. Velmi účinné jsou různé vlasové kúry, masky, séra a oleje

Účinné sérum určené především pro muže, na vlasy a vousy. Pečuje o pokožku hlavy, brání svědění a snižuje tvorbu lupů

Koupit >>

 

Seboroická dermatitida

Seboroická dermatitida je kožní onemocnění charakterizované zánětem a šupinatostí kůže, které se obvykle vyskytuje na mastné pokožce hlavy. Může se však objevit i na jiných částech těla s vysokým výskytem mazových žláz (obličej, uši, záda, hrudník, nos). 

Toto onemocnění je způsobeno přemnožením kvasinek rodu Malassezia, které přirozeně žijí na mastné pokožce hlavy. Pokud dojde k přemnožení kvasinkové mikroflóry, horní vrstva pokožky hlavy reaguje zanícením a zrychlenou výměnou kožních buněk. Odumřelé buňky se začnou shlukovat a vytvářet na pohled viditelné drobné vločky, šupinky, lupy či krusty.

Postižené oblasti vlasové pokožky vytváří růžová, na okraji zarudlá místa, která jsou na povrchu poseta mastnými, samovolně se olupujícími žlutavými šupinkami. Někdy mohou ale naopak mokvat.  

Na seboroickou dermatitidu má vliv celá řada faktorů: stres, celková životospráva, hormonální změny, roční období a mnoho jiných. Akutní příznaky tohoto onemocnění pomáhají mírnit speciální dermokosmetické přípravky s protizánětlivými a antimykotickými účinky, které redukují osídlení kvasinek a produkci kožního mazu. Uleví svědění, mírní zarudnutí a olupování pokožky. 

Mastné lupy často ulpívají přilepené k pokožce hlavy / foto: depositphotos.com

Lupénka

Lupénka neboli psoriáza je velmi podobná seboroické dermatitidě, jelikož příznaky jsou si velmi podobné. Jedná se o kožní zánětlivé neinfekční onemocnění kůže, které se vyznačuje nadměrnou suchostí a olupováním kůže. Na pokožce hlavy vytváří růžováčervená ložiska s charakteristickými šupinami kůže.

Lupénka způsobuje intenzivní svědění a doprovází ji menší či větší viditelné známky zánětu. Lupénka často vzniká kombinací několika rizikových faktorů jako jsou dědičná predispozice, dysfunkce imunitního systému, psychika, roční období a případné onemocnění (cukrovka, nemoci štítné žlázy, jater, alergie). 

Marcela Kantorová uvádí: “Lupénka není život ohrožující nemoc. Má ovšem velmi negativní dopad na fyzické, psychické a sociální aspekty života. Lidé s těžšími formami jsou dnes řazeni na druhé místo v žebříčku negativního dopadu na kvalitu života. Na prvním místě jsou deprese. Lupénka je v tomto směru srovnatelná s jinými závažnými onemocněními, jako jsou např. choroby srdce.”

KANTOROVÁ, MARCELA. Vliv lupénky na mezilidské vztahy a psychický vývoj

KANTOROVÁ, Marcela. Vliv lupénky na mezilidské vztahy a psychický vývoj [online]. Brno, 2015 [cit. 2023-03-03]. Dostupné z: https://is.muni.cz/th/h4jdr/. Bakalářská práce. Masarykova univerzita, Pedagogická fakulta. Vedoucí práce Lucie PROCHÁZKOVÁ.

Lupénku ve vlasech můžete dostat pod kontrolu pomocí speciálních tinktur na vlasy a šamponů nejlépe s obsahem přírodních látek. Účinné jsou přípravky s obsahem mořské soli, mořských řas či různých bylin.

Zbavit se svědění >>  

4. Vši

Časté svědění hlavy může upozornit na osídlení vlasů různými parazity, což není ani v dnešní době žádnou výjimkou. V lidských vlasech nejčastěji parazituje veš dětská, která se objevuje zejména v dětských kolektivech. Jelikož se šíří přímým kontaktem s infikovanými vlasy (například hřebeny, čepice, šály, atd.) a velmi hbitě se dokáže dostat i do přilehlého okolí (ložní prádlo, ručníky, molitany sluchátek, textilní hračky, apod.), postihnout může každého, kdo má vlasy. Veš jednoduše přeleze na jakoukoli hlavu.

Mnoho lidí spojuje veš ve vlasech s nedostatečnou hygienou a mají pocit, že patří někam do středověku. Tak tomu ale ve skutečnosti vůbec není. Veš přežije i časté mytí hlavy, česání, fénování. Veš dětská je drobný bezkřídlý hmyz, který se živí lidskou krví. Objevuje se hlavně za ušima, v týle, nebo nad čelem

Pokud vás svědí a pálí hlava, ale nemáte suchou pokožku s lupy, můžete mít vši. Vši vypadají jako malí broučci ve vlasech, kteří prolézají vlasovými vlákny, bodají a sají krev. Jejich první vývojové stadium se nazývá hnidy, letmým pohledem mohou připomínat lupy

Bělavě lesklé malé váčky veliké pouhý milimetr jsou ale na rozdíl od lupů pevně přichyceny k vlasovým vláknům. Nejde je smýt, ani odfouknout, odstranit se dají pouze mechanicky

Podívejte se, jakým životem si žije veš dětská:

YouTube playerKliknutím přijmete marketingové cookies YouTube a spustíte video.

 

Jak se vší zbavit? Nejjednodušším způsobem je ostříhání vlasů na délku maximálně 1 cm. V takto dlouhých vlasech nedokáží vši žít. Dalším způsobem je pečlivé vyčesávání živých vší a hnid velmi hustým hřebenem. Celkem pohodlně je však možné odstranit z vlasů s pomocí speciálních přípravků k tomu určených. Doporučeny jsou šampony s obsahem silikonových složek, přírodní přípravky s olejnatými látkami či různé spreje s insekticidem vyvinutým proti vším.

Jak svědění hlavy předcházet?

Zdravá pokožka hlavy je základem zdravých vlasů. Ideální způsob, jak předcházet svědění hlavy, spočívá v prevenci. Myslete na to, že v lidském těle vše souvisí se vším. Proto se snažte dodržovat zdravou životosprávu, dbejte na nutričně vyvážený jídelníček, dostatek pohybu, spánku. Vyhraďte si čas na odpočinek a regeneraci fyzických i psychických sil. Vlasům a pokožce hlavy věnujte přiměřenou péči a používejte šetrné kosmetické přípravky nejlépe s obsahem přírodních látek. Stejně tak udržujte v čistotě veškeré prostředky na úpravu vlasů.

Zbavit se svědění >>  

Co dodat na závěr? Neustálé svědění hlavy může způsobovat natolik nesnesitelný pocit, že člověk je schopen kůži rozškrábat až do krve. Je třeba si však uvědomit, že pouhé škrábání problém nijak neřeší. Spíš zbytečně dráždí pokožku hlavy, může vytvářet malé oděrky a zvyšovat tak riziko přenosu různých infekcí. Proto se vždy snažte odhalit pravou příčinu svých obtíží a tu odstranit. V případě, že se vám to nedaří, vyhledejte lékaře

 

Lupy jsou častou příčinou svědění vlasové pokožky. Lupy jsou nevzhledné šupinky olupující se kůže, které mohou padat až na ramena, nebo ulpívat jako mastné vločky ve vlasech. Je-li pokožka hlavy suchá, objevují se bílé, jemné lupy. Při mastné pokožce hlavy může docházet k vytváření velkých žlutých šupinek. Lupy mohou být rovněž projevem některého dermatologického onemocnění.

Svědění pokožky hlavy může mít mnoho příčin. Nejčastější příčinou bývá suchá pokožka hlavy, lupy, kožní onemocnění (seboroická dermatitida, lupénka), nebo vši. Svědivý pocit může také vyvolat alergická reakce na na šampony, kondiciónery a další vlasovou kosmetiku s obsahem dráždivých látek.

Babské rady na svědění rady (čtěte zde), využívají především pomocníky z přírody, různé domácí triky, typy a postupy, které mají po řadu generací ověřené účinky. Rychlou úlevu například přináší obyčejný jablečný ocet. Převařte hrnek vody, jakmile vychladne, přidejte lžíci jablečného octa a tento roztok lehce vmasírujte do pokožky hlavy. Po chvilce působení můžete vlasy opláchnout vodou, ale není to nutné.

Na citlivou svědivou pokožku hlavy pomáhá speciální kosmetická řada určená proti svědění hlavy a tvorbě lupů. Různé šampony a kondicionéry velmi jemně čistí, pečují o vlasy i pokožku, dodávají ji potřebnou hydrataci. Rychlou úlevu od svědění přináší také speciální vlasová séra s obsahem přírodních látek, které zároveň omezují tvorbu lupů, brání vypadávání vlasů a podporují zdravý vzhled vlasů.

 

Autor: Hana S.

Jmenuji se Hanka a zdravý životní styl je pro mne reálným způsobem života. Cítím se tak mnohem lépe a plná energie. Byla jsem biohackerka ještě dávno před tím, než tento termín vůbec vznikl. Sama na sobě zkouším, co je pro mé tělo nejlepší a své poznatky se snažím předat dál prostřednictvím hodnotných článků. Psaným textem tvořím kvalitní obsah také jiných webových stránek (kontakt). Mám ráda dobrou kávu, pozitivní lidi, toulky přírodou, jízdu na kole a relaxaci při józe.

přečtěte si také

Nejlepší přírodní recept na křečové žíly: Jak bolavým nohám ulevit?

Křečové žíly trápí v dospělosti téměř každého druhého z nás. Nejenže na pohled nevypadají moc …

Napsat komentář