Vitamín K2 a osteoporóza: Co můžete udělat pro pevné a zdravé kosti?

Osteoporóza patří mezi nejčastější nemoci kostí. Projevuje se úbytkem kostní hmoty a jejich zvýšenou křehkostí. V důsledku toho pak může snadno docházet ke zlomeninám, a to i při drobnějších úrazech. Osteoporóza se může objevit v jakémkoliv věku, avšak riziko tohoto onemocnění stoupá s přibývajícími lety. Přirozený úbytek kostní tkáně se vlivem různých příčin může začít projevovat u člověka po padesátce. Na vzniku osteoporózy se do určité míry podílí především nedostatečná výživa. Organismu chybí důležité vitamíny a minerály, které jsou nezbytné pro správný chod různých metabolických procesů v těle. Jedním z nich je také vitamín K2. Pokud jste o něm ještě nikdy neslyšeli, je načase se s ním seznámit. Ve zdraví kosterní soustavy a prevenci osteoporózy hraje dost podstatnou roli. Jak tedy spolu souvisí vitamín K2 a osteoporóza

Nedostatek vitamínu K2 může být jednou z příčin vzniku osteoporózy / foto: depositphotos.com

Kde se vzal vitamín K2?

Vitamín K2 je životně nezbytná živina, která patří do skupiny vitamínů K rozpustných v tucích. Vitamín K podporuje normální srážlivost krve a podílí se na regulaci metabolismu vápníku a mineralizaci kostí. Existují dvě hlavní formy vitamínu K: vitamín K1 (fylochinon) a K2 (menachinon). Současně se rozlišují různé formy vitamínu K2, přičemž nejvýznamnější je menachinon-4 (MK-4) a menachinon-7 (MK-7). Lidské tělo ho ale dokáže vytvořit jen v nepatrném množství a jeho výskyt v běžné stravě je poměrně malý.

Vitamín K2 za poštovné 49 Kč >>

Vitamín K2 se liší od vitamínu K1 (fylochinon) zejména svou strukturou a způsobem, jakým působí v těle. Vitamín K1 má pozitivní vliv na srážlivost krve a nachází se převážně v rostlinách (zelená listová zelenina). Vitamín K2 je syntetizován bakteriemi, které žijí v tlustém střevě člověka a dále se omezeně vyskytuje jen v některých potravinách. Z toho důvodu odborníci na výživu upozorňují na fakt, že veškeré zdroje vitamínu K2 mohou jen stěží pokrýt potřebnou denní dávku. 

Vaječný žloutek od slepic z voleného chovu je kvalitním zdrojem vitamínu K2 / foto: archiv autorky

 

Funkce vitamínu K2 v lidském těle

Vitamín K2 je nezbytný pro správnou funkci celého těla, takže jeho nedostatek může mít negativní dopad na zdraví kostí, srdce a další aspekty lidského zdraví. Tento významný vitamín podporuje zdravou funkci imunitního systému, podílí se na regulaci zánětlivých procesů v těle, má antioxidační vlastnosti a prospívá zdraví zubů.

Hlavní úlohou vitamínu K2 je aktivace proteinu zvaného matrix gla-protein (MGP), který se podílí na regulaci metabolismu vápníku, což je zásadní pro správnou funkci kostní tkáně. Jedním z těchto proteinů je osteokalcin, který je nepostradatelnou látkou pro mineralizaci kostí a udržení jejich pevnosti. 

Vitamín K2 také pozitivně ovlivňuje distribuci vápníku v těle. Pomáhá při přenášení vápníku z měkkých tkání, jako jsou cévy a arterie, do kostí, kde je nezbytný pro jejich správnou mineralizaci. Tím může přispět k prevenci kalcifikace cév a zvýšenému riziku srdečních onemocnění. Vitamín K2 tak současně působí na dvou stranách, zvyšuje pevnost kostí a zároveň zajišťuje správnou průchodnost cév

 

Vitamín K2 a osteoporóza

Osteoporóza je někdy lidově nazývána jako tichý zloděj kostí, kdy dochází k úbytku vápníku a dalších důležitých minerálů z kostní hmoty, a na kostech se začnou vytvářet póry. Řídnutí kostní hmoty bývá obvykle bezpříznakový proces, takže osteoporóza je většinou diagnostikována až při první zlomenině, případně bývá spojována s dlouhodobou bolestí zad

Osteoporóza je onemocnění, které postihuje mnoho lidí, zejména ženy po padesátce, ale nevyhýbá se ani mužům. Je charakterizována ztrátou kostní hmoty a zvýšeným rizikem zlomenin. Vitamín K2 může hrát důležitou roli při prevenci tohoto onemocnění. Řídnutí a lomivost kostí patří mezi hlavní příznaky nedostatku vitamínu K2

Bez dostatečného množství vitamínu K2 nemůže být vápník efektivně transportován do kostí, což vede k oslabení jejich struktury a zvyšuje riziko zlomenin a osteoporózy. Nedostatek vitamínu K2 také může přispět k vyššímu riziku kalcifikace měkkých tkání, jako jsou cévy a ledviny.

Vitamín K2 za poštovné 49 Kč >>

Přírodní zdroje vitamínu K2 

Vzhledem k tomu, že se vitamín K2 nachází jen v některých potravinách, může se snadno stát, že tělu začne chybět. Nejlepším přírodním zdrojem vitamínu K2 je natto (fermentované sojové boby), které obsahuje vysoké množství K2 ve formě menachinonu-7 (MK-7). Vitamín K2 obsahují i další fermentované potraviny (kimchi, tempeh, kysané zelí), mléčné výrobky z mléka od krav pasoucích se na trávě, některé sýry (gouda, brie), maso, vejce od zvířat z bio chovu. 

Pro mnoho lidí však může být obtížné získávat dostatečné množství vitamínu K2 pouze z potravy. V takových případech odborníci doporučují doplňování stravy vitamínem K2 ve formě přípravků. Existuje široká škála doplňků stravy s obsahem vitamínu K2, které jsou k dispozici na trhu.

 

Jedna kapsle dodá doporučenou denní dávku vitamínu K2.

Balení na měsíc jen za poštovné 49 Kč.

 

Vyzkoušet balení zdarma >>

Přípravky s vitamínem K2 bývají velmi často v kombinaci s dalšími výživnými látkami. Jedná se především o vitamín D, který společně s vitamínem K2 vytváří synergický efekt. Vitamín D podporuje vstřebávání vápníku z potravy, ale bez dostatečného množství vitamínu K2 se vápník může ukládat v měkkých tkáních (cévy, arterie), což může zvýšit riziko kardiovaskulárních onemocnění.

Vitamín K2 je proto nezbytný pro aktivaci proteinu osteokalcinu, který je zapojen do mineralizace kostí a udržování jejich pevnosti. Kombinace těchto dvou živin (vitamín K2 a vitamín D) může posílit jejich účinky na zdraví kostí a přispět k optimální mineralizaci kostní tkáně.

Společné působení vitamínu D a K2 má pozitivní účinek na metabolické procesy v těle. Kombinování těchto dvou živin v doplňcích stravy umožňuje jejich současný příjem a tím využití synergického efektu pro lepší zdraví kostí a srdce. Takovým přípravkem je například Vitamín K2 Complex, který je vyroben ze 100 % přírodních sojových bobů, které jsou považovány za nejlepší přírodní zdroj vitamínu K2. 

Při volbě doplňku stravy obsahujícího vitamín K2 a vitamín D je vždy důležité dodržovat doporučené dávkování s ohledem na individuální potřeby a zdravotní stav každého jedince. 

Vitamín K2 za poštovné 49 Kč >>

Závěrečné shrnutí: Vitamín K2 je považován za důležitou živinu pro udržování zdravých kostí a správnou funkci celého kosterního systému. Jeho schopnost regulovat metabolismus vápníku je nezbytná pro správnou mineralizaci kostní hmoty. 

S dostatečným příjmem vitamínu K2 v rámci vyvážené stravy a přiměřenou fyzickou aktivitou můžeme posílit naše kosti a snížit riziko vzniku osteoporózy. Současně je dobré mít na paměti, že prevence a péče o zdraví kostí je zásadní pro zachování vitality a kvality života i ve stáří.

Upozornění: V případě, že trpíte nějakým onemocněním či užíváte léky, dříve než začnete užívat doplněk stravy s vitamínem K2, poraďte se o jeho vhodnosti se svým ošetřujícím lékařem. 

 

Autor: Hana S.

Jmenuji se Hanka a zdravý životní styl je pro mne reálným způsobem života. Cítím se tak mnohem lépe a plná energie. Byla jsem biohackerka ještě dávno před tím, než tento termín vůbec vznikl. Sama na sobě zkouším, co je pro mé tělo nejlepší a své poznatky se snažím předat dál prostřednictvím hodnotných článků. Psaným textem tvořím kvalitní obsah také jiných webových stránek (kontakt). Mám ráda dobrou kávu, pozitivní lidi, toulky přírodou, jízdu na kole a relaxaci při józe.

přečtěte si také

Nejlepší přírodní recept na křečové žíly: Jak bolavým nohám ulevit?

Křečové žíly trápí v dospělosti téměř každého druhého z nás. Nejenže na pohled nevypadají moc …

Napsat komentář