Zelený čaj a hubnutí: Skutečně pomáhá spalovat tuky?

Hrnek zeleného čaje je jedním z nejzdravějších nápojů, který si můžeme dopřát. Dobře chutná teplý i studený. V zeleném čaji se nachází celá řada účinných látek, které prospívají lidskému zdraví. V našem těle působí jako silný přírodní antioxidant, což má kromě jiného pozitivní vliv také na hubnutí. Chcete-li shodit nějaká ta kila, zejména v oblasti břicha, může se zelený čaj stát velmi užitečným pomocníkem. Dokáže rozpohybovat zpomalený metabolismus a významně tak podpořit celý proces spalování tuku v těle. Dokonce omezuje chuť k jídlu, takže snadněji odoláte různým lákadlům. Jak tedy pít zelený čaj v rámci redukčního režimu? 

Zelený čaj obsahuje mnoho živin, které mají pozitivní vliv nejen na hubnutí, ale i na celkové zdraví člověka / fotokoláž: depositphotos.com, pixabay.com

 

V čem spočívá síla zeleného čaje?

Zelený čaj vyniká nejen svou jedinečnou chutí, ale především spoustou vynikajících zdravotních účinků. Mezi zastánci zdravého životního stylu patří k často vyhledávaným nápojům. Obliba zeleného čaje je dána také jeho vlastnostmi, které dokážou účinně podpořit snahu o redukci hmotnosti. Pokud chcete zhubnout, hrnek zeleného čaje může cestu za krásnou štíhlou postavou výrazně usnadnit.

Chci zhubnout >>

Zelený čaj je nápoj s dlouhou tisíciletou tradicí hlavně v asijských zemích. Stejně jako černý nebo bílý čaj pochází z té samé rostliny, Čajovníku čínského (Camellia sinensis). Oproti běžnému černému čaji není fermentovaný, takže prochází podstatně šetrnějším způsobem zpracování, který je zárukou zachování všech cenných látek. Zelené čajové lístky zůstávají v původní nezměněné podobě jako každá sušená bylina. Jsou plné vitamínů, minerálů a dalších složek.

Čerstvá sklizeň čajových lístků / foto: pixabay.com

 

Zelený čaj si hlavně zachovává velké množství přirozeně se vyskytujících silných antioxidantů polyfenolů, které mohou lépe chránit lidský organismus proti různým nemocem. Z jejich nejrozsáhlejší skupiny flavonoidů se v zeleném čaji nachází ve vysoké koncentraci katechiny. Právě ty mají poměrně velký význam prakticky pro každý orgán v těle a významně se podílí na procesu spalování tukových buněk. 

 

Katechiny přispívají ke zdraví celého kardiovaskulárního systému, snižují hladinu cholesterolu v krvi, blahodárně působí na nervovou soustavu, játra, cévy, zdraví pokožky, dutiny ústní a mají protizánětlivý efekt

Nejsilnější z katechinů (EGCG) je látka, která pomáhá podpořit metabolismus tuků, termogenezi a zvýšit energetický výdej

Z dalších významných látek je třeba jmenovat aminokyselinu theanin, která pomáhá zlepšovat duševní zdraví a paměť. Pozitivně ovlivňuje tělesnou únavu, umí navodit pocit pohody a relaxace

Kromě těchto složek se v zeleném čaji nachází také kofein. I když šálek zeleného čaje obsahuje 24 – 40 mg kofeinu a je ho méně než v jednom šálku kávy (100 – 200 mg), pořád toto množství má na tělo mírný účinek. Dodává energii, zlepšuje koncentraci a náladu.

Podle řady vědeckých studií kofein přispívá ke spalování tuků a má pozitivní vliv na fyzický výkon při cvičení.

Jana Macková uvádí: “Kofein v čaji a kávě má odlišné účinky. U kávy nastoupí účinek rychle, přibližně do 30 minut, velmi rychle ale přestane působit. Pokud mluvíme o zeleném čaji, účinek kofeinu nastupuje pomaleji a déle vydrží. Zelený čaj obsahuje aminokyselinu theanin, která mírní efekt kofeinu. Nejvíce kofeinu je přítomno v prvním nálevu.”

MACKOVÁ, JANA. Zelený čaj

MACKOVÁ, Jana. Zelený čaj [online]. Brno, 2010 [cit. 2022-10-25]. Dostupné z: https://is.muni.cz/th/syorg/. Bakalářská práce. Masarykova univerzita, Lékařská fakulta. Vedoucí práce Martin FOREJT.

Značné zastoupení v zeleném čaji mají vitamíny (C, skupiny B, E) a minerály (draslík, vápník, fosfor, hořčík, mangan, měď, železo). Podílí se na látkové výměně, posilují činnost imunitního systému a plní řadu významných funkcí

Zelený čaj rovněž vyniká vysokým obsahem tříslovin, které podporují tvorbu žaludečních šťáv, podílí se na trávení a zpracování potravy. Třísloviny dodávají čaji jemně trpkou chuť a typické aroma.  

V případě sypaného čaje můžeme čajové lístky zalít několikrát, s každým nálevem získáme cenné látky / foto: archiv autorky

 

Jak pomáhá zelený čaj spalovat tuky?

Blahodárné účinky zeleného čaje mohou mít pozitivní vliv na dobrou kondici celého těla a jejich efekt se neméně projevuje při úsilí o snižování nadváhy. Významné aktivní sloučeniny zeleného čaje se navzájem podporují ve svých účincích, čímž výrazně napomáhají v celém procesu spalování tuků. 

Vědecké studie naznačují, že vzájemné působení kofeinu a katechinu EGCG vytváří synergický efekt, který se projevuje při odbourání tukových buněk z těla pryč. Každá tuková buňka pak v konečném výsledku rozloží více tuku, který se stává energií pro svaly. To znamená, že účinky zeleného čaje spojené se zvýšením spalování tuků se projevují hlavně při fyzické námaze, respektive cvičení.

Vědci potvrdili, že katechiny v zeleném čaji podporují lepší spalování tuků jak při cvičení, tak při relaxaci.

Vlastnosti hlavního antioxidantu katechinu EGCG se pozitivně odráží také na rychlejším metabolismu. Pravidelné popíjení zeleného čaje může pomoci snadněji spálit více kalorií, a to i když jste v klidu, sedíte, nebo spíte.

Pokud budete pít zelený čaj pravidelně a současně se věnovat nějaké pohybové aktivitě, úbytek na váze může být až o 45 % vyšší než při běžné redukční dietě.

Dalším způsobem, jak může zelený čaj pomoci při hubnutí, je jeho schopnost snižovat chuť k jídlu. Hrnek zeleného čaje vás tímto může přimět přijmout méně kalorií a to v podstatě bez sebemenšího úsilí. Nezapomeňte, že chcete-li zhubnout, musí být váš výdej energie vyšší než jeho příjem. 

Chci zhubnout >>

Hubnutí se zeleným čajem

Přestože zelený čaj umí být při hubnutí velmi užitečným pomocníkem, sám o sobě žádné zázraky nezmůže. Pouhým pitím zeleného čaje natrvalo nezhubnete. Pořád platí, že cesta ke krásné štíhlé postavě vede přes zdravou životosprávu, nutričně pestrou stravu a pohyb

Zelený čaj je třeba brát jako takový doplněk pitného a celého redukčního režimu. Abyste hubli, je třeba jíst lehká jídla v malých porcích několikrát denně. Každodenní jídelníček by měl obsahovat všechny složky vyvážené stravy, tedy bílkoviny, sacharidy, zdravé tuky, vitamíny, minerály. Když k tomu přidáte jakoukoli fyzickou aktivitu, dostatek odpočinku a spánku, můžete se jednoduše dostat až na svoji vysněnou váhu

 

Potraviny KetoMix dodají vašemu tělu přesně ty živiny, které pro zdravé hubnutí potřebuje.

 

Koupit >>

 

 

Hubnoucí kúra se zeleným čajem

Redukční program založený na pravidelném pití zeleného čaje probíhá jeden týden. Jeho princip spočívá v tom, že běžný odlehčený jídelníček doplníte několika šálky zeleného čaje. Půl hodiny před každým jídlem vypijete hrnek zeleného čaje, který zrychlí metabolické funkce v těle. Ideálně byste za den měli vypít 5 až 8 šálků. 

Pro tuto proceduru můžete použít klasický porcovaný zelený čaj, nebo sypkou směs. Při výběru zeleného čaje se zaměřte zejména na jeho kvalitu. Jen tak budete mít jistotu, že dosáhnete očekávaných účinků.

Koupit zelený čaj >>

Martina Krulíková říká: “Extrakce látek do nálevu je efektivnější z volných čajových listů než z čajového sáčku. Během přípravy sypaného čaje jsou rozpustné složky louhovány přímo do nálevu. Pokud je čaj v čajovém sáčku, dochází ke zpomalení louhování látek způsobené materiálem sáčku  a nedostatkem místa pro rozevření listu.”

KRULÍKOVÁ, MARTINA. Nutričně významné složky čaje

KRULÍKOVÁ, Martina. Nutričně významné složky čaje [online]. Brno, 2020 [cit. 2022-10-25]. Dostupné z: https://is.muni.cz/th/yqwhv/. Bakalářská práce. Masarykova univerzita, Lékařská fakulta. Vedoucí práce Ondřej ZVĚŘINA.

 

Příprava zeleného čaje

Jestliže chcete mít opravdu dobrý zelený čaj, pak se držte několika zásad. U tohoto čaje platí, že jeho sílu určuje množství, ne doba louhování.

  • Na jeden šálek čaje stačí jedna zarovnaná kávová lžička sypké směsi. Čím více čaje, o to bude silnější.
  • Na zalití čaje dáme vařit vodu a necháme ji vychladnout na teplotu 60 – 80°C. teprve poté čaj zalijeme.
  • Necháme louhovat přibližně minutu. Doba louhování se liší podle druhu čaje, proto se řiďte návodem na obalu.
  • Během louhování by měla být nádoba zakrytá kvůli zachování aroma.
  • Opravdu kvalitní zelené čaje je možno zalít až 5x. Doba louhování roste s větším počtem louhování. U některých druhů je nejchutnějším čajem druhý nálev.
  • Zelený čaj pijte nejlépe teplý, zahřívá tak organismus, který potom lépe spaluje.

Chci zhubnout >>

Sypaný, nebo matcha čaj?

Klasický zelený čaj představuje drobné čajové lístky, které se vylouhují po zalití vodou. Pijeme tedy pouze nálev a listy vyhazujeme. Existuje však i jiný druh čaje, kdy se čaj nelouhuje, ale přímo se konzumují celé čajové listy. Jedná se o tzv. matcha čaj, což jsou čerstvé čajové lístky rozemleté na jemný prášek. Když pijete matcha čaj, konzumujete celé čajové lístky a ne jen vylouhovanou vodu. 

V běžném zeleném čaji získá lidské tělo jen 15 % obsažených živin. Matcha čaj poskytne 100 %.

Matcha čaj je v oblasti zdravé výživy považován za superpotravinu a jeho účinky na hubnutí jsou mnohem silnější, než při konzumaci klasického zeleného čaje. Matcha čaj patří mezi nejsilnější přírodní antioxidanty, což se projevuje v celé řadě pozitivních účinků na zdraví.

 

Matcha v kapslích je mnohem snazší na užívání. Přitom do sebe dostáváme naprosto stejné množství aktivních látek jako z čaje.

Navíc 10% sleva s kuponem “SLEVA10”

Koupit se slevou >>

 

Vědci došli k závěru, že pokud pijete matcha čaj s mnohonásobně vyšším obsahem EGCG než mají ostatní zelené čaje, projeví se účinek na spalování tuků v řádu několika dnů. Matcha čaj navíc obsahuje pro tělo snadno vstřebatelnou vlákninu, která zasytí a sníží pocit hladu. Lehce tak předejdete přísunu dalších kalorií.

Matcha čaj s tropický ovocem je svěží nápoj, který vám bude chutnat bez nutnosti dalšího dochucování. Podívejte se ve videu, jak ještě můžete zelený prášek využívat:

YouTube playerKliknutím přijmete marketingové cookies YouTube a spustíte video.

 

Pokud se rozhodnete pít matcha čaj, je důležité vybrat opravdovou kvalitu. Ostatně, to platí u všeho. Někteří výrobci nabízí matchu v čajových sáčcích, ale v této podobě vám matcha neposkytne to, co od ní požadujete. Takovým výrobkům se raději vyhněte. Přirozenou formou konzumace čaje matcha je jemný prášek rozmíchaný ve vodě. 

Avšak ani unikátní složení čaje matcha, bez menšího příjmu energie a vhodně zvolenou pohybovou aktivitou vás ke zhubnutí nedovede. Ideální cesta k vysněné postavě se jako nejlepší ukazuje kombinace fyzické aktivity a popíjení čaje matcha až 3x denně v rámci celodenního pitného režimu a odlehčeného jídelníčku

Chci zhubnout >>

Zelený čaj s bylinkami

Jelikož se účinky zeleného čaje efektivně projevují i při ztrátě tělesné hmotnosti, bývají lístky zeleného čaje součástí různých čajů na hubnutí. V kombinaci s dalšími bylinami a kořením pak vytváří specifickou směs, která dokáže spalování tuků ještě více podpořit. 

Přírodní bylinné čaje s obsahem zelených čajových lístků mají velmi příjemnou chuť. Přestože některé z nich chutnají sladce, nemají ve svém složení žádný přidaný cukr. I to je při hubnutí velká výhoda. Jednoduše tak zaženete často nepřekonatelné chutě na sladké a přitom tělu nedodáte žádné kalorie.

Provedené vědecké studie došly k závěru, že látky obsažené v zeleném čaji jsou součástí biochemických procesů v organismu, které pozitivně působí nejen na odbourání tuku ukrytého pod kůží, ale i tuku viscerálního. Ten se nachází uvnitř břicha, obklopuje vnitřní orgány a může mít negativní dopad na jejich funkci. Vysoké množství viscerálního tuku bývá spojeno s různými nemocemi.

Ať už si vyberete jakýkoli zelený čaj, sypaný či matcha čaj, oba nápoje jsou velkým přínosem nejen pro celkové zdraví organismu, ale umí významně ovlivnit celý proces spalování tuků. Zkrátka, se zeleným čajem může být vaše snaha o zhubnutí o něco jednodušší, takže nemusíte vynaložit tolik úsilí, abyste se dostali k vytouženému cíli.  

Autor: Hana S.

Jmenuji se Hanka a zdravý životní styl je pro mne reálným způsobem života. Cítím se tak mnohem lépe a plná energie. Byla jsem biohackerka ještě dávno před tím, než tento termín vůbec vznikl. Sama na sobě zkouším, co je pro mé tělo nejlepší a své poznatky se snažím předat dál prostřednictvím hodnotných článků. Psaným textem tvořím kvalitní obsah také jiných webových stránek (kontakt). Mám ráda dobrou kávu, pozitivní lidi, toulky přírodou, jízdu na kole a relaxaci při józe.

přečtěte si také

Banánová dieta pomáhá při hubnutí: A vůbec nemusíte jíst jenom banány!

Máte rádi banány? A víte, že vám mohou pomoci i s hubnutím? Vůbec se jim …

Napsat komentář