Tloustne se po melounu, nebo hubne? Jak to doopravdy je?

Máte rádi melouny? A patříte mezi ty, kdo jich v létě spořádají kila? Neznám snad nikoho, kdo by v parném létě dokázal melounu odolat. Zakousnout se do pěkně vychlazeného šťavnatého melounu je velmi příjemným osvěžením. Avšak jen do chvíle, kdy trochu zpozorníte a zamyslíte se nad jeho nutričními hodnotami. V tom okamžiku vás začne nahlodávat špatné svědomí. Opravdu si můžete dopřát melounu kolik chcete, bez obav o svou štíhlou linii? Meloun je plný vody, v horkých dnech doplní potřebné tekutiny a dodá energii. To ale není všechno. Meloun sice patří mezi zdraví prospěšné potraviny, ale také obsahuje značné množství cukru, což může být při nadměrné konzumaci na škodu. Jak to tedy s těmi melouny vlastně je? Tloustne se po nich, nebo ne?

Meloun si dopřejte nejlépe jako dezert po jídle / fotokoláž: pixabay.com

 

Meloun patří do zdravého jídelníčku

Meloun umí zpestřit každý zdravý jídelníček a zcela určitě v něm má své místo. Existuje několik druhů melounů, avšak červený meloun vodní je z nich nejznámější a možná také nejchutnější. Šťavnatá červená dužina je pěkně sladká, hodně vodnatá a pokud sáhnete po melounu bezsemenném, nebudou vám na obtíž ani drobná malá semínka

Víte, že meloun není ovoce, ale zelenina? Patří do čeledi tykvovitých stejně jako okurky nebo dýně. Oproti nim však má vyšší obsah cukru.

Porce melounu působí pozitivně na zažívání, dodá tělu spoustu cenných vitamínů (A, B, C, E) a minerálů (železo, vápník, hořčík, zinek, mangan, jód, draslík). Obsažené antioxidanty, lykopen a další flavonoidy, podporují přirozenou obranyschopnost organismu, zdraví srdce, zbavují tělo toxinů, solí a různých nečistot a chrání kůži před UV zářením. 

Dobrý a zralý meloun tvoří z více než 90 % pouze voda. Díky vysokému procentu vody pomáhá konzumace melounu pročistit ledviny a společně s obsaženou vlákninou dokáže také účinně pročistit střeva. Močopudný účinek melounu lze dobře využít při onemocnění ledvin.

Meloun je také plný živin, které blahodárně působí na činnost nervového systému, zdraví mozku, přispívají ke zpevnění kostí a zubů.

 

Přestože meloun nejen během horkých dnů pomáhá tělu s hydratací a pozitivně působí na zdraví pokožky a vzhled celého těla, nachází se v něm poměrně velké množství cukru ve formě fruktózy, kterou často organismus ukládá do tukových zásob. 

V případě, že si hlídáte optimální váhu, nebo se snažíte o redukci hmotnosti, může zvýšená konzumace melounu způsobit problém.

Daniel Žák uvádí: “Dle dat ČSÚ zkonzumuje průměrný Čech 8,3 kg vodního melounu za rok. Za rok 2021 bylo do Česka importováno 88 418 tun vodních melounů, což jej řadí na druhé místo z hlediska dovozu ovoce, hned za banány. Nejvíce melounů přicestovalo ve stejném roce z Itálie, Španělska a Maďarska, přičemž nejlevněji z těchto zemí právě z Maďarska (6,88 Kč/kg), což je 2x méně než ze Španělska.”

ŽÁK, DANIEL. Ovoce a zelenina v českých obchodech pod vlivem globalizace

ŽÁK, Daniel. Ovoce a zelenina v českých obchodech pod vlivem globalizace [online]. Brno, 2022 [cit. 2022-07-21]. Dostupné z: https://is.muni.cz/th/swpdh/. Bakalářská práce. Masarykova univerzita, Pedagogická fakulta. Vedoucí práce Jozef LOPUCH.

Nutriční složení vodního melounu

Sacharidy88 %
z toho cukry88 %
Bílkoviny10 %
Tuky2 %
z toho nasycené mastné kyseliny0 %
Kromě zdraví prospěšných živin se v dužině melounu nachází také spoustu cukru / foto: pixabay.com

 

Tloustne se po melounu?

Vodní meloun červený má ze všech druhů melounů nejnižší energetickou hodnotu, a proto je označován za dietní a nízkokalorickou potravinu. Tento fakt již sám o sobě zní natolik lákavě, že klidně na posezení sníte hned celou půlku melounu, aniž byste si uvědomili, kolik taková porce obsahuje cukru

100 g vodního melounu obsahuje 28 kcal / 118 kJ

Určitě vám teď přijde na mysl, že jste už někdy slyšeli o melounové dietě. Jak může tedy fungovat, když je v melounu tolik cukru? Melounová dieta opravdu existuje, ale se skutečným hubnutím má pramálo společného. Jedná se spíš o krátkodobou detoxikační dietu, která propláchne celé tělo a zbaví jej nahromaděných škodlivin

Melounová dieta způsobuje odvodnění těla, což může přinést rychlý úbytek hmotnosti a efekt splasknutého břicha. Jakmile s ní skončíte a opět zařadíte svou běžnou stravu, ztracená kila se zase vrátí zpět a možná, že přibydou i nějaká navíc. 

Melounovou dietu ponecháme stranou a podíváme se na meloun z hlediska jeho zařazení do redukčního jídelníčku. Pokud se snažíte zhubnout a opravdu usilujete o odbourání nadbytečných zásob tuku, pak jistě víte, že zejména se sladkým ovocem musíte být velice opatrní. A to se týká i červeného melounu.

Vodní meloun je považován za potravinu s vysokým glykemickým indexem, jehož hodnota dosahuje čísla 71. Taková vysoká glykemická zátěž však může být vyrovnána jinými potravinami s nízkým obsahem cukru. Proto není nutné se melounu hned vyhýbat obloukem, jen je třeba opatrně přistupovat k jeho konzumaci. Jeden plátek melounu určitě vaši postavu nijak neohrozí.

 

 

Potraviny KetoMix dodají vašemu tělu přesně ty živiny, které pro zdravé hubnutí potřebuje

 

Koupit KetoMix >>

 

Pokud jste v redukčním režimu, nebo máte svoji hmotnost neustále pod kontrolou, pak jistě není problém zakomponovat meloun do  každodenní stravy tak, aby neohrozil váš celodenní příjem kalorií. Když pomineme obsah cukru, díky svým ostatním vlastnostem je meloun přínosem pro vaše zdraví. 

Není tedy žádný důvod k tomu, abyste si meloun museli zcela odpírat, jen si ho dopřejte v omezené v míře. To znamená, že celou čtvrtku či půlku melounu nesníte na posezení

 

Kdy jíst meloun?

Meloun se řadí mezi potraviny s vyšším obsahem jednoduchých sacharidů, které je lepší jíst v první polovině dne. Proto se plátek melounu nejlépe hodí jako součást snídaně, k dopolední svačině či jako sladká tečka po zdravém obědě

Pokud pravidelně cvičíte, můžete si dopřát porci melounu ideálně před tréninkem i po něm. Tělu dodá rychlou energii, kterou využije během cvičení a po tréninku.

V každém případě se melounu vyhněte ve večerních hodinách a to nejen kvůli obsahu cukru. Meloun má v sobě plno vody a jeho močopudný účinek by mohl narušovat váš klidný spánek

Neméně důležité je, nejíst najednou meloun ve velkém, ale opravdu jen plátek či dva. Už jen celá čtvrtka melounu může představovat z hlediska kalorií hodně vydatný oběd.  

Umíte správně nakrájet meloun? Podívejte se:

YouTube playerKliknutím přijmete marketingové cookies YouTube a spustíte video.

 

Vodní meloun v letní kuchyni

V pestrém a výživově hodnotném jídelníčku se meloun jako symbol léta nikdy neztratí. Nemusíte ho jíst jen samostatně, tato lahodná surovina nachází skvělé uplatnění v mnoha receptech

Rozkrájejte plátek melounu na kostky a přidejte do ovocného či zeleninového salátu, posypte semínky či oříšky. Meloun velmi dobře doplní různá zeleninová smoothie, skvěle ladí s mátou. V kombinaci s tvarohem či jogurtem připravíte nejen vynikající dezert, ale i rychlou svačinu.

Vodní meloun využijete také při letním grilování. Nakrájený na trojúhelníčky stačí zlehka ogrilovat a podávat samostatně, nebo jako přílohu k rybímu masu. 

 

A co takhle meloun zapečený s mozarellou? S trochou brusinkového džemu a lístky čerstvé máty vytvoříte nevšední harmonii chutí. 

 

Meloun určitě není třeba ani při hubnutí dávat na seznam zakázaných potravin. Jen buďte při jeho konzumaci obezřetní a vychutnejte si ho v rozumné míře. Dennodenní pojídání melounů však s tuky ani nehne. 

 

Autor: Hana S.

Jmenuji se Hanka a zdravý životní styl je pro mne reálným způsobem života. Cítím se tak mnohem lépe a plná energie. Byla jsem biohackerka ještě dávno před tím, než tento termín vůbec vznikl. Sama na sobě zkouším, co je pro mé tělo nejlepší a své poznatky se snažím předat dál prostřednictvím hodnotných článků. Psaným textem tvořím kvalitní obsah také jiných webových stránek (kontakt). Mám ráda dobrou kávu, pozitivní lidi, toulky přírodou, jízdu na kole a relaxaci při józe.

přečtěte si také

Banánová dieta pomáhá při hubnutí: A vůbec nemusíte jíst jenom banány!

Máte rádi banány? A víte, že vám mohou pomoci i s hubnutím? Vůbec se jim …

Napsat komentář