Bolest ramenního kloubu v noci umí potrápit: Odhalte její příčinu

 

Bolavá ramena

Bolavá a nefunkční ramena se vyskytují na seznamu zdravotních obtíží hned na třetím místě po bolestech hlavy a zad. Možná je to dáno tím, že rameno je opravdu jedinečným kloubem v lidském těle. Ramenní kloub se skládá ze čtyř jednotlivých kloubů a má tak největší rozsah pohybu. Značná pohyblivost tohoto kloubu je však na druhé straně vykoupena poměrně velkou nestabilitou a snadnou zranitelností. Proto může být rameno postiženo celou řadou funkčních obtíží komplexního charakteru. Bolest a omezování pohybu v rameni pak bývá častým příznakem případného onemocnění.

Kloubní výživa >>

Proč bolest vzniká?

Příčinou bolesti ramene nemusí být jen úraz či poranění v této oblasti, ale bolest se může rozvinout i kvůli dlouhodobému přetěžování ramene při fyzické námaze. Postupně pak dochází k malým poraněním svalů, vazů a šlach, které mohou nakonec vyvolat akutní či chronický zánět způsobující bolest. Vzhledem k tomu, že ramenní kloub stejně jako všechny ostatní klouby v lidském těle podléhá degenerativním změnám, může být příčinou bolesti i artróza kloubu.

Syndrom bolestivého ramene

Syndrom bolestivého ramene označuje celou skupinu postižení ramenního kloubu. Projevuje se typickou bolestí, kterou člověk cítí stále v klidu, nebo ji může vyvolat jen určitý pohyb. Zpravidla se objevuje v noci a narušuje kvalitu spánku. Někdy se může objevit i otok. Syndrom bolestivého ramene postihuje nejčastěji osoby mezi 40 – 50 lety života. V jeho rámci je zahrnuto postižení jedné nebo více měkkých struktur ramenního kloubu jako jsou svaly, kloubní pouzdra, šlachy, vazy.

Syndrom bolestivého ramene označuje poruchy svalstva rotátorové manžety, které jsou často přetěžovány zejména vlivem sportovních či jiných aktivit. Manžeta je degenerována například při prudkém švihu a trhá se. Při přetížení ramenních svalů vznikají malá poranění doprovázená zánětem. Opakovanou námahou svalů a šlach v oblasti ramene dochází ke snížení jejich kvality, což může vyústit až v chronický zánět šlach.

Rotátorová manžeta představuje skupinu svalů v oblasti ramenního kloubu, kterou si lze představit jako takový korzet. Společně s kloubním pouzdrem napomáhá držet rameno ve správném postavení, čímž nám umožňuje provést bezproblémový pohyb.

Projevy syndromu bolestivého ramene:

Impingement syndrom – projevuje se typickou bolestí při upažení. Potíže začínají postupně v horní části ramene a časem se dostávají až k části přední. Síla v rameni se snižuje, bolesti přicházejí v klidu. Typickým příznakem je bolest v noci, kdy rameno bolí zejména při jeho zalehnutí. Dochází k omezení pohybu a to v rozhraní 60 – 120° při upažování. Toto onemocnění souvisí zpravidla s nadměrným přetěžováním ramenního kloubu.

Syndrom zmrzlého ramene – projevuje se výrazným snížením pohyblivosti celého ramene ve všech směrech, kdy dochází k pozvolnému tuhnutí ramene tzv. zmrznutí. Toto omezení pohybu je způsobeno reakcí vazivového pouzdra kloubu a upozorňuje na zánět. Pohyb rukou je téměř nemožný pro značně silnou bolest, která nastává i v noci a budí člověka ze spánku.

Bolest vzniká především nevhodnou technikou při sportu, nebo jakoukoli dlouhodobou fyzickou zátěží či špatným držením těla. Sedavé zaměstnání má na problémech s ramenním kloubem také svůj podíl. Další příčinou, která vede k bolestem ramen je úraz, například při pádu na postižené místo na kole, na lyžích a podobně.

Kloubní výživa >>

Prevence syndromu bolestivého ramene

Syndromu bolestivého ramene je možno předejít, a to za předpokladu, že se budete snažit vyhnout všem rizikovým faktorům. To znamená, že nebudete ramena zbytečně přetěžovat a po jakémkoli fyzickém výkonu dopřejete kloubům dostatečný prostor na regeneraci.

Vyhýbejte se nevhodnému pohybu nejen při sportu, ale dbejte opatrnosti třeba i při zvedání těžkých břemen.  Abyste předešli různým chronickým onemocněním ramenního kloubu, je třeba nepodcenit první příznaky a zavčas odhalit pravou příčinu bolesti. Pro určení správné diagnózy je jistě na místě vyhledat lékaře specialistu.

Na zdraví kloubů a vlastně celého pohybového aparátu má podstatný vliv i pestrá a rozmanitá strava. Proto dbejte na kvalitní a nutričně vyvážený jídelníček, který dokáže kloubům zajistit správnou výživu. Když jídelníček navíc obohatíte o kvalitní doplněk stravy, budete mít jistotu, že vaše klouby dostávají vše, co ke svému zdraví potřebují. Na českém trhu existuje například kloubní výživa Kloubus, která už sama podle názvu mnoho napovídá.

Kloubus představuje celý komplex výživných látek, které ve vzájemné kombinaci podporují správnou funkci kloubů, vazů a šlach. Převládající složkou je kolagen, který je zde zastoupen ve své nejlépe vstřebatelné formě. Kloubus je určen pro všechny věkové kategorie, muže i ženy. Na rozdíl od jiných přípravků nemusíte polykat tabletky několikrát za den. Kloubus to je svěží limonáda s grepovou příchutí. Stačí si dopřát denně jednu sklenici.

Kloubus představuje účinnou výživu pro klouby, vazy a šlachy / foto: archiv autorky

Kloubus pro zdravé klouby, vazy a šlachy

  • 16 účinných látek v jedné dávce
  • veškeré obsažené živiny tělo bezezbytku využije
  • posiluje funkci celého pohybového aparátu (klouby, vazy, šlachy)
  • bez umělých sladidel a dochucovadel
  • přispívá ke zmírnění bolesti kloubů
  • účinná prevence případných kloubních onemocnění
  • balení obsahuje 30 jednoporcových sáčků
  • snadné užívání (1 sklenice grepové limonády denně)
  • jednoduchý na přípravu (sypký prášek stačí smíchat s tekutinou)
  • vhodné pro sportovce, seniory a všechny aktivní osoby
Koupit Kloubus >>

Jak ulevit od bolesti

V případě, že bolesti ramene začnou zasahovat do vašeho života, je třeba hledat řešení, jak se jich účinně zbavit. V prvé řadě je nutné snížit nebo odstranit zátěž, která bolest způsobila. V akutní fázi lze bolest tlumit za pomoci léků předepsaných lékařem, který vyhodnotí všechny příznaky, určí přesnou diagnózu a navrhne další vhodný léčebný postup.

Často je doporučována rehabilitace, jejímž cílem je především zachování hybnosti kloubu. Rehabilitační techniky zahrnují nejen fyzioterapii, ale i různé fyzikální terapie, jenž spočívají v aplikaci laseru, magnetoterapie a ultrazvuku. V případě, že žádná konzervativní terapie není úspěšná, lékaři přistupují k operativnímu řešení.

Bolestivému rameni může někdy pomoci speciální ramenní ortéza, která kloub zafixuje. Dále pak můžete zkusit lehkou masáž, kterou hravě zvládnete sami: bolestivé místo lehce masírujeme tak, že se z něj postupně dostáváme až k šíji a několikrát opakujeme. Dobře pomáhají i teplé a studené obklady. Vyhýbejte se rovněž spaní na postiženém rameni a raději si jej podložte polštářem.

Ledování

Máte-li pocit, že vám rameno bolestí až natéká, vytáhněte z mrazničky led, nebo jinou podobnou alternativu, která se dá zabalit do ručníku či utěrky. Přiložte na postižené místo několikrát denně.

Teplý obklad

Při opakovaných či chronických bolestech pomáhá naopak teplý obklad. K aplikaci je možné využít různé hřejivé polštářky, které lze snadno zakoupit v obchodech se zdravou výživou. Jedná se o polštářek naplněný např. pohankovými slupkami, rýží a jinými podobnými surovinami. Obklad si můžete vyrobit i sami doma z plátěného sáčku, nebo třeba ze starého povlaku na polštář. Polštářek se nahřeje v mikrovlnné troubě, na topení, nebo v elektrické troubě a přiloží se na postižené místo.

Kloubní výživa >>

 

Domácí cvičení

V případě akutní bolesti v oblasti ramene je důležité dodržovat po několik dní klidový režim. Jakmile začnou potíže ustupovat, je na místě postupně zařadit domácí cvičení, které je rovněž vhodné provádět i při chronických bolestech a může tak být další účinnou rehabilitační technikou.

Abyste ulevili tělu od bolesti a mobilizovali oblast ramenního kloubu, můžete vyzkoušet tyto dva účinné cviky:

První cvik

Usedněte do sedu, kde kolena vytvoří 90°úhel. Chodidla jsou celá na zemi. Chodidla a kolena tvoří s kyčlemi jednu linii a bedra se nám přirozeně prohýbají. Až budete ve správném posedu, spojte před sebou ruce směrem dolů. Abychom měli správnou polohu hlavy, díváme se v úrovni očí směrem dopředu.

Jedná se o stejný sed, ale ruce budou pokračovat směrem nahoru. Ruce zůstávají spojené a pokračují nad hlavu, kde se snažíme paže natáhnout co nejvíce dozadu.

Druhý cvik

Tento cvik se provádí v leže, v poloze na zádech. Kolena jsou pokrčená rovněž v 90° úhlu a chodidla zůstávají celá na zemi. Opět vytvoříme linii a mírně se prohneme. Upažíme ruce, lehce je pokrčíme dlaněmi směrem nahoru. Dlaně otočíme vzhůru.

V uvedené poloze se snažíme celé ruce do země cca na 5 vteřin. Vždy o kousek posuneme ruce směrem k tělu a opakujeme zatlačení pažemi do země. Opakujeme po pěti vteřinách, dokud nebudou ruce u těla. Ramena s lopatkama tlačíme směrem k nohám celkem 3x.

Cvičení jógy

Další zcela oblíbenou metodou, jak se zbavit bolesti ramenního kloubu je jóga. Jedná se o protahovací cvičení, díky kterému se uvolňují svaly a pomáhá při potížích s pohybovým aparátem. Kromě toho, že si zacvičíte, můžete pěkně relaxovat a zbavit bolesti nejen v oblasti ramen.

Zacvičte si jógu pro uvolnění ramen:

YouTube playerKliknutím přijmete marketingové cookies YouTube a spustíte video.

 

Návštěva fyzioterapeuta

Se syndromem bolestivého ramene můžete navštívit vhodného fyzioterapeuta, který pomůže s pravidelným cvičením a poradí, jaké cviky jsou konkrétně pro vás vhodné a čeho byste se měli vyvarovat. Poradí, jak na správné držení těla a jak správně sedět, aby nás ramena nebolela.

Pro zvýšení efektivity jsou na fyzioterapii někdy využívány tzv. tejpy, které slouží jako oblíbená pomůcka při bolestech svalů a kloubů. Funkční tejp (lepicí páska určená na lepení na tělo) má tu výhodu, že správně působí na měkké tkáně bez přestávky až do další návštěvy fyzioterapeuta. Ta je doporučována také po operačním zákroku v rámci rekonvalescence.

 

Pavlína Bazalová uvádí: “Pouhé ošetření měkkých tkání a spoušťových bodů je nedostačující. Pokud nedojde k nápravě stereotypů pohybů v ramenním kloubu a obnovení fyziologického humeroskapulárního rytmu, spoušťové body a patologie měkkých tkání podléhají časným a častým recidivám.”

BAZALOVÁ, PAVLÍNA. Léčebně-rehabilitační plán a postup u pacienta po traumatu ramenního kloubu

BAZALOVÁ, Pavlína. Léčebně-rehabilitační plán a postup u pacienta po traumatu ramenního kloubu [online]. Brno, 2019 [cit. 2021-06-11]. Dostupné z: https://is.muni.cz/th/b88yd/. Bakalářská práce. Masarykova univerzita, Lékařská fakulta. Vedoucí práce Lukáš KATZER.
Kloubní výživa >>

Tejpování ramene

Tejpy jsou účinnou pomůckou pro rehabilitaci svalů a kloubů, které rovněž pomáhají při bolestech ramene. Tejpování, neboli kinesiotaping přispívá k usnadnění pohybu šlach rotátorové manžety a ramenního svalu. Díky tomu je cvičení příjemnější a účinnější. Na tejpování ramen se používá takzvaná kineziologická páska, která se lepí přímo na pokožku. Při aplikaci je třeba vždy dbát pokynů fyzioterapeuta.

Tejpovací páska by měla splňovat tyto požadavky:

  • voděodolnost
  • šetrné lepidlo vyrobené z pryskyřice
  • pružnost a prodyšnost
  • vyrobena z bavlny

Tejpovací pásky fungují tak, že po jejich aplikaci, díky oddělení samotné kůže od svalů a šlach, dochází k prokrvení postiženého svalu a uvolnění receptorů bolesti. Tady právě hraje důležitou roli pružnost tejpu. Tejpy napomáhají rychlejšímu hojení, stabilizují klouby, podporují a uvolňují svaly, takže dokážou bolestivou oblast dobře zafixovat a zároveň ulevit od bolesti. Klouby a svaly chrání před jejich opotřebením.

S nalepeným tejpem nebudete nijak omezeni v každodenních činnostech, veškeré aktivity můžete vykonávat bez problémů.

Samotná aplikace tejpu není nijak složitá, zvládnete to i sami, ale aby tato metoda byla účinná, musí být nalepení tejpovací pásky provedeno správně. Proto se všeobecně doporučuje nejprve navštívit fyzioterapeuta, který vás naučí správný postup.

Bolest ramenního kloubu zpravidla vyžaduje přiložení několika tejpů a je právě na odborníkovi, aby přesně určil do kterých míst. Jestliže vás trápí akutní bolesti a jiná možnost není momentálně na dosah, můžete tejpování provést sami. Později si ale nechte tejpy raději zkontrolovat fyzioterapeutem.

Postupovat můžete podle této univerzální techniky tejpování ramene:

YouTube playerKliknutím přijmete marketingové cookies YouTube a spustíte video.

 

Pokud se po aplikaci tejpů nedostaví úleva od bolesti, bude něco špatně a je třeba zjistit, kde se stala chyba. V případě špatného nalepení tejpovacích pásků se může stát, že místo úlevy pocítíte například svalové napětí, které by bylo nutné později uvolnit. Naopak správně provedené tejpování má okamžitý účinek.

Syndrom bolestivého ramene dovede pěkně potrápit a připravit nejednu bezesnou noc. Proto zavčas reagujte na varovné signály svého těla a již při prvních příznacích vyhledejte lékaře, který navrhne vhodný léčebný postup. Na své klouby myslete již od mládí a podpořte jejich zdraví kvalitní výživou a vhodnou sportovní aktivitou.

Autor: Hana S.

Jmenuji se Hanka a zdravý životní styl je pro mne reálným způsobem života. Cítím se tak mnohem lépe a plná energie. Byla jsem biohackerka ještě dávno před tím, než tento termín vůbec vznikl. Sama na sobě zkouším, co je pro mé tělo nejlepší a své poznatky se snažím předat dál prostřednictvím hodnotných článků. Psaným textem tvořím kvalitní obsah také jiných webových stránek (kontakt). Mám ráda dobrou kávu, pozitivní lidi, toulky přírodou, jízdu na kole a relaxaci při józe.

přečtěte si také

Nejlepší přírodní recept na křečové žíly: Jak bolavým nohám ulevit?

Křečové žíly trápí v dospělosti téměř každého druhého z nás. Nejenže na pohled nevypadají moc …

Napsat komentář