Lidem běžně vypadne z hlavy sem tam vlásek. To je zcela normální jev, nad kterým se nikdo nepozastavuje. Když vám ale při česání zůstávají v hřebeni celé chomáče vlasů, najednou zpozorníte. Hlavou vám rychle probleskne myšlenka, že asi něco není v pořádku. Extrémní padání vlasů může potkat každého z nás, do jisté míry trápí ženy i muže. Příčinou může být cokoli: hormony, stres, nedostatečná výživa, špatná péče, genetika, případně nějaké onemocnění. Kvalita vlasů totiž odráží zdravotní stav celého organismu. Když vlasy slábnou a nestíhají dorůst, jde o problém, kterým je třeba se zabývat. Jen tak dokážete padání vlasů včas zastavit a opět obnovit hustou kštici. Mnohdy stačí upravit jídelníček, zvolit vhodnou kosmetiku a vlasy začnou zase růst.
Obsah článku
Kdy už je vlasů příliš mnoho?
S padáním vlasů si nikdo nedělá těžkou hlavu až do chvíle, kdy jich máte z ničeho nic plno kolem sebe. Na rameni, v hřebeni, umyvadle, po zemi, v ruce chuchvalce vlasů. Pohledem do zrcadla záhy zjistíte, že v jindy husté hřívě začíná prosvítat vlasová pokožka. Najednou je tu problém, který nelze přehlížet a není vám lhostejný. Vlasy jsou od pradávna považovány za symbol krásy a zdraví, takže na jejich kvalitě hodně záleží. Jak zabránit tomu, aby vlasy padaly?
Vypadávání vlasů v přiměřené míře je pro chod organismu zcela přirozený jev. Za den člověku vypadne kolem stovky vlasů. Nicméně, tento počet je hodně individuální. Někomu padají vlasy více, jinému méně. Málokdo si jich povšimne a když najdete někde nějaký vlas, nepřijde vám to nenormální.
Jakmile jeden vlas vypadne, na jeho místě začne vyrůstat nový. Je to naprosto přirozený koloběh odehrávající se v lidském těle. Problém nastává teprve tehdy, pokud se vlasová cibulka oslabí, zůstane v neaktivním stavu a nový vlas nevyroste.
Pokud vám přijde, že vlasy padají podstatně více, než je zdrávo, je třeba začít jim věnovat zvýšenou pozornost. V prvé řadě je určitě dobré nad problémem se zamyslet a snažit se přijít na to, čím to asi tak může být. Když odhalíte pravou příčinu, snadněji najdete účinné řešení a vlasy opět dorostou.
Bc. Pavlína Ingrová říká: “Růst vlasů je závislý na správném vzniku folikulů v prenatálním období a na jejich správné funkci. Za fyziologických podmínek je růst vlasů ve smyslu rychlosti růstu ovlivněn různými faktory, z nichž známé jsou např. vlivy genetické, endokrinní, nutriční, věkové a další.”
INGROVÁ, PAVLÍNA. Souvislosti růstu těla a růstu vlasů od narození do dospělosti.
Jestliže vás nic moc zvláštního nenapadne, určitě bude na místě svěřit se do rukou odborníků a navštívit dermatologickou ordinaci, nebo se přímo obrátit na specialistu trichologa, který se zabývá problematikou vlasů a vlasové pokožky. Lékař na základě vyšetření stanoví diagnózu a navrhne účinný terapeutický postup.
Příčinou extrémního padání vlasů může být:
- genetická dispozice
- hormonální nerovnováha
- nedostatek vitamínů, minerálů a dalších živin
- nadměrná stresová zátěž
- špatná životospráva
- špatně zvolená kosmetická řada
- nevhodná péče o vlasy
- nemoc (poruchy štítné žlázy, poruchy výživy, anémie, diabetes, infekce, nemoci krevního oběhu a jiné)
Extrémní padání vlasů u žen
U žen se na extrémním padání vlasů velmi často podílí hormonální nerovnováha, k níž dochází během těhotenství, po porodu a v době menopauzy. V tomto případě za vším stojí nízká hladina hormonu estrogenu. Negativní vliv mívá i špatně zvolená antikoncepce.
S postupujícím věkem se u všech žen projevuje různě intenzivní řídnutí vlasů, přičemž svou zásadní roli hraje také dědičnost. Když budete myslet na včasnou prevenci, můžete hustotu vlasů značně ovlivnit.
Extrémní padání vlasů u mužů
Ztráta vlasů může mít také u mužů jistou spojitost s hormony. Hormonální výkyvy bývají z 90 % příčinou androgenetické alopecie, která se projevuje lokálním výpadkem vlasů, plešatostí. Mužům se začnou dělat kouty na hlavě, lysinky, vlasová linie postupně ustupuje dozadu, nebo vlasy mizí na temeni hlavy ve tvaru kruhu. Mužská plešatost bývá podmíněna geneticky, takže se většinou dědí z generace na generaci.
Androgenetickou (androgenní) alopecii způsobuje zvýšená hladina hormonu testosteronu v krvi, který ničí vlasové kořínky a vlasy následně vypadávají. Vzhledem k tomu, že nadbytek testosteronu mají muži mezi dvacátým až třicátým rokem, riziko vypadávání vlasů je v této době nejvyšší. Máte-li v rodině sklon k vypadávání vlasů, je třeba zavčasu růst vlasů podpořit, aby jejich ztráta byla co nejmenší.
Jak zabránit padání vlasů?
V případě, že zaznamenáte extrémní padání vlasů, není třeba začít hned panikařit. Obecná doporučení vychází z úplně základních pravidel, která mohou pomoci k tomu, aby vlasy zbytečně nevypadávaly. Důležitá je pestrá a vyvážená strava stejně jako kvalitní péče o vlasy. Svou úlohu hraje i psychika, takže je dobré celkově dostat tělo do pohody a vyvarovat se jakémukoliv stresu. Co všechno můžete udělat pro to, aby byly vlasy krásné a zdravé? Efektivních výsledků lze nejlépe dosáhnout kombinací vnitřní a vnější péče.
Upravte jídelníček
Vlasy mohou začít vypadávat v důsledku špatné životosprávy, která se v podstatě promítá do kondice celého těla. Pokud v jídelníčku chybí důležité vitamíny, minerály a další živiny, tělo si musí vystačit s málem a začne šetřit. Získané výživné látky využije v prvé řadě na podporu všech životně důležitých funkcí a vlasy postaví v žebříčku priorit na poslední místo, což se nakonec projeví na jejich nedobré kvalitě.
Nedostatečná výživa se však na kvalitě vlasů neprojeví ze dne na den, chvíli to trvá. Teprve za 2 – 3 měsíce poté, co jste třeba drželi nějakou dietu, můžete zpozorovat, že vám najednou hodně padají vlasy. Ono vůbec obecně platí, že pro odhalení skutečné příčiny vypadávání vlasů byste měli zmapovat svůj život zpětně, období přibližně před čtvrt rokem. Jestli jste nebyli nemocní, ve stresu, a podobně.
Jakmile zaznamenáte extrémní padání vlasů, z hlediska výživy je důležité zaměřit se na každodenní vyváženou skladbu stravy. I když se ale budete snažit sebevíc, někdy není jen tak jednoduché jídelníček poskládat tak, aby dokázal pokrýt zvýšené nároky organismu na chybějící živiny.
Z toho důvodu je určitě na místě sáhnout po kvalitním doplňku stravy, vyrobeném na přírodní bázi, který obsahuje specifickou kombinaci všech výživných látek potřebných pro růst vlasů. Pravidelné užívání doplňku stravy se zanedlouho projeví na lepší kondici vlasů.
Pro růst vlasů je nepostradatelný vitamín C, A, E, vitamíny skupiny B (zejména vitamín B7 – biotin), z minerálů železo, zinek, hořčík, selen. Vlasy také potřebují dostatek aminokyselin, které jim nejlépe dodá komplexní bílkovina v podobě kolagenu.
Vlasům prospívá jídelníček bohatý na zeleninu, ovoce, komplexní sacharidy, kvalitní bílkoviny a zdravé tuky. Z potravin by neměla chybět brokolice, mrkev, listový špenát, hovězí maso, játra, vejce, ořechy, pohanka, dýňová semínka, hnědá rýže.
Masírujte hlavu a používejte správný šampon
Kromě zajištění dostatečné výživy vyžadují oslabené vlasy také přiměřenou péči z venku. I ta má na dobrou kondici vlasů značný vliv. Nejde jen o používání vhodné vlasové kosmetiky, ale vůbec o celkové zacházení s oslabenými vlasy a volbu účesu. Pozitivní účinek má i obyčejná masáž hlavy.
Pravidelná masáž hlavy podporuje krevní oběh a tím pomáhá zvýšit přísun veškerých živin přímo k vlasovým kořínkům. Masáž vlasové pokožky přispívá k obnově růstu vlasů a zanechává tak vlasy hustší a zdravější.
Masáž hlavy je dobré provádět při mytí, zlehka bříšky prstů. A nejen to. Vlasovou pokožku lze účinně masírovat také na sucho za pomoci masážního vláčku a to tak, že válečkem jednoduše přejíždíte po pokožce hlavy ve směru růstu vlasů.
Masáž hlavy představuje příjemnou chvilku relaxace, která rozproudí v těle energii, uvolní a přispívá k celkové psychické pohodě. Příznivě působí na regeneraci vlasových folikul, čímž podporuje jejich růst. Vlasy jsou potom hustší a zdravější.
Základem vnější péče o vlasy je šampon proti vypadávání, který byste měli začít používat hned, jakmile zjistíte, že vlasy padají více než obvykle. Není nač čekat. V případě extrémního padání vlasů platí, čím dříve, tím lépe. Růst vlasů se těžko obnoví až budete mít úplně holou hlavu a vlasové váčky budou neaktivní.
Speciální šampony a kondicionery proti vypadávání vlasů jsou svým složením přizpůsobeny k tomu, aby zabránily dalšímu zbytečnému padání vlasů. Obsažené účinné látky pronikají při mytí do pokožky hlavy a napomáhají opětovnému růstu vlasů.
Oslabené vlasy vyžadují také opatrné zacházení, proto jim věnujte jemnou péči. Mokré vlasy nikdy nedrhněte ručníkem, ale jen zlehka vysušte. Fén nastavte na nejnižší teplotu a pokud možno, raději nepoužívejte žehličku ani kulmu. Vysoká teplota by mohla vlasy ještě více poškodit. Omezte barvení a používání všech stylingových přípravků plných chemie.
Zkuste růstové sérům
Používání šamponů a kondicionérů vhodně doplňují také růstová séra, která obsahují vyšší koncentraci výživných látek. Při společné kombinaci těchto přípravků je možno dosáhnout zesílení účinků na maximálně možnou míru. Vlasová séra se aplikují jemnou masáží do vlasové pokožky, takže aktivní látky proniknou přímo až k oslabeným vlasovým kořínkům a dodají jim potřebnou výživu. Posílené vlasové folikuly pak pomáhají předcházet vypadávání vlasů a naopak podporují růst nových vlasů.
Podpora růstu vlasů spočívá především v používání správných přípravků. Proto kadeřníci doporučují aplikovat na oslabené vlasy speciální výživové kúry a vlasové aktivátory zaměřené na zvýšení hustoty vlasů. Posílené vlasy lze potom lépe tvarovat do pěkného účesu, který působí více bohatším dojmem. Zvýšená péče by se na vlasech měla projevit do několika týdnů.
Transplantace vlasů může být také řešením
Transplantace vlasů je možná považována za krajní řešení, avšak poměrně účinné. Určitě není třeba na ni pohlížet skepticky. Lékaři je z valné většiny doporučována lidem, u nichž je úbytek vlasů poměrně výrazný a ještě nejsou celí holohlaví. Často se používá na obnovu růstu vlasů při androgenní alopecii.
Transplantace vlasů představuje drobný chirurgický zákrok, který nabízí některé kliniky estetické medicíny. Zákrok se provádí pod dohledem lékaře v lokální anestezii. Při operaci se vlasy přenesou do míst, kde dochází k jejich řídnutí. Vlasové štěpy jsou odebrány ze zadní části hlavy a přeneseny na místo postižené plešatěním. Takto implantované vlasy již zůstávají navždy a nikdy nevypadávají.
Rekonvalescence po operaci trvá několik dní až týdnů. Záleží na rozsahu celého zákroku. Aby se štěpy dobře zhojily, je třeba dodržovat stanovené pokyny a nějakou dobu se vyvarovat zvýšené fyzické námaze.
Podívejte se, jak transplantace vlasů probíhá:
Co dodat na závěr? Pokud se u vás objeví extrémní padání vlasů, důležité je neotálet a co nejrychleji dalšímu padání vlasů zabránit. Je totiž podstatně jednodušší vypadávání vlasů včas zastavit, než obnovit jejich růst poté, když už máte holou hlavu. Nabízí se několik způsobů řešení, takže opravdu není nutné okamžitě se smířit s životem bez vlasů, aniž byste se pokusili o nápravu.
Myslete i na to, že při extrémním padání vlasů je potřeba určitá dávka trpělivosti. Vlasy zázrakem nedorostou za pár dnů, první viditelné výsledky se mohou projevit teprve během několika týdnů.
Co může způsobit extrémní padání vlasů u žen?
Nejčastější příčinou extrémního padání vlasů u žen bývají hormonální změny, nebo dlouhodobý stres. U žen se projevuje řídnutí vlasů zejména v těhotenství, po porodu či v období menopauzy. Na vině mohou být také různé redukční diety, poruchy příjmu potravy, případně vlasy mohou být oslabené důsledkem špatné péče (kosmetické přípravky s obsahem chemie, časté žehlení, kulmování, fénování a podobně).
Jak řešit extrémní padání vlasů po covidu?
Extrémní padání vlasů se může projevit i několik měsíců po prodělané nemoci covid-19. V prvé řadě je důležité zaměřit se na vyvážený jídelníček. Každodenní strava by měla být bohatá na vitamíny skupiny B, C, E, kvalitní bílkoviny a minerály jako jsou zinek a hořčík. S okysličením krve a tedy i vlasového folikulu pomáhá listová zelenina. Chybět by neměla jídla bohatá na omega-3 mastné kyseliny. K dobrému stavu vlasů přispívá také dostatek odpočinku a spánku.