Hubnutí při antikoncepci? I to je možné!

Antikoncepce v životě každé ženy hraje dost zásadní roli, přesto na ni některé stále pohlíží  s nedůvěrou. Co je k tomu vede? Zkušenosti z minulosti zakořenily v povědomí mnoha žen názor, že hormonální antikoncepce způsobuje přibývání na váze. Ano, první přípravky vyrobené v 60. letech minulého století opravdu obsahovaly velké množství hormonů, které s sebou nesly četné nepříjemné důsledky, což se projevilo i nežádoucím zvyšováním hmotnosti. Jenomže, doba pokročila a tudíž není nejmenší důvod k obavám. Dnešní antikoncepční přípravky jsou šetrné k organismu a některé z nich vám dokonce pomohou zlepšit stav pleti. Na trhu existují sice různé náplasti, gely, podkožní implantáty, injekce, ale klasické hormonální pilulky jsou pro ženy nejpohodlnější. Jak tedy spolu souvisí hubnutí a užívání antikoncepce? Pojďme vyvrátit zaběhnutý starý mýtus.

Moderní antikoncepce není překážkou pro štíhlou linii / foto: pixabay.com
Moderní antikoncepce není překážkou pro štíhlou linii / foto: pixabay.com

 

Brání antikoncepce hubnutí?

Názory žen na hormonální formu antikoncepce jsou značně rozdílné. Jedny by za ni daly ruku do ohně, jiné ji považují za zbytečný zásah do organismu. Ať už se přikláníte na jakoukoli stranu, jedno je však jisté: hormonální antikoncepce je považována za jednu z nejspolehlivějších metod, jak zabránit nechtěnému početí a těhotenství. Antikoncepci vyrobenou na bázi hormonů lze rozdělit v zásadě na dva druhy. Buďto se jedná o antikoncepci kombinovanou, a nebo jde o hormonální pilulky založené pouze na účincích progesteronu. Kombinovanou antikoncepci doporučí gynekolog převážně ženám nad 35 let věku, zato progestinové tabletky jsou vhodné i pro mladší ženy.

Ženy si někdy stěžují, že berou antikoncepci a tloustnou. Lékaři vám sice potvrdí, že tomu tak kdysi bylo, ale hlavním důvodem přibývání na váze bylo zadržování vody v těle, což bylo způsobeno velkými dávkami hormonů, které tyto přípravky obsahovaly. Za zavodnění organismu může především zvýšená hladina estrogenu na úkor progesteronu. Moderní anitkoncepční přípravky, jaké vám dnes může gynekolog předepsat, jsou ve většině případů nízko hormonální, proto již nemají takový vliv na kolísání hmotnosti. Dokonce způsobují pravý opak a napomáhají k udržení štíhlé linie. Vzhledem k tomu, že každá žena je jiná, může mít také stejný druh antikoncepce rozdílný účinek. Proto je nutné konkrétnímu výběru anitkoncepčních pilulek věnovat zvýšenou pozornost a vše probrat s vašim lékařem gynekologem. Pokud dokážete rozeznat reakce svého těla, snadněji pak spolu vyberete vhodný typ hormonálního přípravku.  

Teď konečně zhubnu

Máte-li problém s váhou, pak je dobré zvolit takovou hormonální antikoncepci, která nemá negativní dopad na vaši hmotnost. Existují totiž přípravky s obsahem gestagenu drospirenonu, který příznivě působí proti zadržování vody v těle estrogenní složkou. Na takovou antikoncepci sice možná nebude organismus reagovat poklesem hmotnosti, ale ani po ní nepřiberete. Dalším vedlejším efektem antikoncepce na bázi drospirenonu je to, že působí proti vzniku akné, pomáhá proti změnám nálad, bolestem břicha, hlavy, nadýmání a otokům.

Někdy ale zvýšení hmotnosti nezpůsobuje jen zadržování vody v těle. Příčinu je nutno hledat i jinde. Estrogeny totiž obecně v hormonálních přípravcích podporují chuť k jídlu, takže také  velmi záleží na životním stylu, jaký vedete.

Zelenina je základ zdravého jídelníčku / foto: pixabay.com
Zelenina je základ zdravého jídelníčku / foto: pixabay.com

 

Aby se užívání antikoncepce nestalo brzdou v hubnutí, je nutno se celkově zaměřit na zdravý životní styl. To znamená dodržovat racionální jídelníček a mít dostatek pohybu. Strava se na hubnutí podílí z 80 %, a proto také váš jídelníček rozhoduje o tom, zda budete hubnout či nikoli.   

Hormonální změny v organismu mají ve větší či menší míře vliv na metabolismus, takže například v kombinaci s redukčním jídelníčkem může jít i o ovlivnění několika metabolických procesů.

Jen samotnou úpravou stravy lze dosáhnout toho, aby vaše tělo spalovalo vlastní tukové zásoby a současně užívání antikoncepce nijak nebránilo hubnutí. Chcete vědět, jak na to? Takového efektu můžete docílit, pokud váš jídelníček bude založen na zvýšeném příjmu bílkovin a sacharidovou složku stravy omezíte jen na nezbytné minimum. Avšak sestavit jídelníček na tomto principu tak, aby skutečně fungoval, je poměrně náročné nejen na čas, ale také na znalosti z oblasti zdravé výživy. Z toho důvodu je daleko lepší sáhnout rovnou po proteinové dietě KetoMIX, která je sestavena nutričními poradci tak, abyste díky sníženému příjmu sacharidů donutili vlastní tělo primárně čerpat energii z tukové tkáně. Pokud postavíte váš redukční režim na KetoMIXu, postupnými kroky se velmi brzy dostanete nejen na svoji optimální váhu, ale také si ji udržíte natrvalo.

KetoMIX vám názorně ukáže, jaké potraviny jsou pro vaše tělo nutričně hodnotné a jak z nich lze připravovat chutná jídla. Budete-li se řídit přiloženými radami a doporučeními, nemůže se stát, aby vaše tělo i nadále ukládalo energii do zásob v podobě nežádoucího tuku. Hubnutí s KetoMIXem má nespočet výhod a jedna z nich je ta, že nemusíte vůbec řešit žádný pohyb. Jestliže vám prostředí fitness centra nevyhovuje, běh je pro vás příliš namáhavý a jízda na kole není nic pro vás, netrapte se. KetoMIX se sám o sobě postará o to, abyste nejen hubli, ale také se cítili v pohodě a mohli se plně věnovat svým pracovním povinnostem a zálibám.  

TIP: V e-shopu KetoMIX si snadno vyberete jednotlivá jídla podle vlastní chuti a nebo můžete rovnou zakoupit celý redukční balíček, který je sestaven pro konkrétní úbytek hmotnosti. Současně máte možnost se kdykoli zdarma poradit s nutričními poradci prostřednictvím online chatu nebo po telefonu.

Jak už bylo řečeno, na každý druh antikoncepce reaguje každá žena individuálně, ale pokud se vám nedaří zhubnout nebo naopak rychle přibýváte, nelze všechna negativa svalovat jen na ni. Hodně si pomůžete už jen tím, že se zamyslíte nad svým způsobem života a popravdě si přiznáte, zda přeci jen váš energetický příjem zvysoka nepřevyšuje jeho výdej. Zákon energetické bilance je podstatou každého hubnutí, bez ohledu na to, zda užíváte antikoncepci či nikoli. Máte-li nadváhu a jste pevně rozhodnuti se pustit do boje s přebytečnými kily, určitě nic nepokazíte tím, když svůj jídelníček založíte na proteinové dietě KetoMIX. Právě naopak, váš život se změní během několika málo dnů, kdy zpozorujete první úbytky na váze. Tím získáte jen další motivaci k tomu, abyste pokračovali v započatém úsilí a dostali se až na svoji vysněnou váhu. Když navíc o svém redukčním režimu informujete i svého gynekologa, navrhne vám nejvhodnější typ antikoncepce. Za takových podmínek si pak snadno dokážete svoji optimální váhu udržet natrvalo.

Koupit dietu KetoMIX

Zadržuje vaše tělo vodu?

Jestliže máte pocit, že navzdory zdravému jídelníčku a pohybu se vaše hmotnost neustále zvyšuje, pravděpodobně bude na vině zadržování nadměrného množství tekutin v těle. To může být způsobeno buď špatným druhem antikoncepce a nebo celkovým životním stylem. Sice to bude znít jako paradox, ale v tomto případě je nutno dbát na přiměřený pitný režim.

Nadměrnému zadržování vody v těle dokáže zabránit dostatečný pitný režim, který navíc pomůže odplavit toxické látky z těla ven.

Zadržování vody v těle se může projevovat nejen nárůstem hmotnosti, ale některé ženy také trápí pocit nevolnosti, viditelné otoky a dokonce v problematických partiích jako je zadek nebo stehna dochází k zvýraznění celulitidy.

Zavodnění organismu lze dále zabránit:

 • omezeným přísunem soli (vyhýbejte se uzeninám, polotovarům, slaným pochutinám)
 • pitím nejlépe obyčejné neperlivé vody, neslazeného čaje nebo minerálky
 • zvýšeným příjmem vápníku a draslíku (naopak pomůže s odvodněním)
 • změnou hormonální antikoncepce
Chci zhubnout

 

Pročištěné tělo hubne lépe

Užívání hormonální antikoncepce je určitý zásah do organismu, kterému se musí tělo přizpůsobit. Někdy to pro něj není právě jednoduché, a tak reaguje různými způsoby. Zvýšená zátěž se projeví právě formou ukládání tuku nebo zadržováním vody. Abyste však tělu co nejvíce ulevily, určitě bude dobré, když se zaměříte na detoxikaci organismu a pročistíte tělo od škodlivých látek. Tím nejenže podpoříte všechny metabolické procesy, které se podílí na snižování tělesné hmotnosti, ale také lépe vyplavíte toxické látky z těla pryč.

Na pročištění organismu nejlépe funguje ranní sklenice teplé vody s citronem, různé čerstvé zeleninové či ovocné šťávy. Do jídelníčku můžete zařadit také zelené superpotraviny, které jsou plné vitamínů, minerálů, antioxidantů a blahodárně působí na lidské zdraví. Pokud se jejich konzumace stane pravidelnou součástí redukčního režimu, budete hubnout mnohem lépe a efektivněji.

TIP: Přípravek Blendea SUPERGREENS (čtěte moji recenzi) je sypká směs 4 zelených superpotravin (spiruliny, chlorelly, zeleného ječmene a mladé pšenice) obohacená špetkou máty peprné pro lepší chuť. Vzhledem k tomu, že každá z nich vyniká jiným obsahem cenných látek, je touto vzájemnou kombinací dosaženo maximálního blahodárného účinku na zdraví. Blendea pomůže s hubnutím, zlepší trávení, pročistí a omladí.
Vstupte do e-shopu

 

Změna životosprávy

Pokud se vám nedaří zhubnout a současně užíváte antikoncepci, nehledejte příčinu jen v hormonální nerovnováze. Když antikoncepci vynecháte, neznamená to, že se automaticky spustí všechny hubnoucí procesy v těle. Můžete se však poradit v ordinaci gynekologa a zvážit jiný typ antikoncepčního přípravku. Je však otázka, jak na něj bude konkrétně váš organismus reagovat. Vždy ale myslete na to, že na spalování tuku v těle se v prvé řadě podílí váš jídelníček a také pohyb. Chcete-li snížit svoji hmotnost, musíte změnit svůj dosavadní způsob života. To znamená všemi možnými způsoby podpořit metabolismus, zejména jeho bazální hodnoty.

Na rychlost metabolismu má podstatný vliv řada důležitých faktorů, proto dodržujte tato pravidla:

 • jezte pravidelně, nejlépe 5 x denně
 • redukční režim postavte na účinné proteinové dietě
 • jezte více zeleniny než ovoce
 • hlídejte si svůj energetický příjem
 • pijte dostatek tekutin
 • hubnutí nastartujte detoxikací organismu
 • dejte přednost kvalitním bílkovinám živočišného původu před rostlinnými
 • dbejte na pestrý a nutričně vyvážený jídelníček
 • jednoduché sacharidy nahraďte potravinami s obsahem komplexních sacharidů
 • při přípravě jídel používejte koření a bylinky

V neposlední řadě je třeba myslet také na pohyb, který je pro člověka zcela přirozený. Pokud nepatříte právě ke sportovním nadšencům, můžete si alespoň tělo protáhnout sami doma jednoduchým cvičení. Nejlépe je cvičit podle videa, abyste měli jistotu, že jednotlivé cviky provádíte správně. Začít můžete klidně hned:

YouTube playerKliknutím přijmete marketingové cookies YouTube a spustíte video.

Avšak mezi fyzický pohyb se nepočítá jen pořádná domácí rozcvička, jakákoli svižná procházka v přírodě, projížďka na kole nebo hodina plavání dokáže hubnutí výrazně podpořit. Vyplavené endorfiny se postarají o dobrou náladu a zároveň upevníte svoje zdraví.

Pokud berete antikoncepci s vědomím, že nijak nebrání hubnutí, je to pro vás obrovská psychická úleva, která také výrazně přispívá k úbytku hmotnosti. Úspěšný redukční proces totiž vyžaduje nejen počáteční impulz, ale také dostatek elánu a patřičnou výdrž.

Autor: Hana S.

Jmenuji se Hanka a zdravý životní styl je pro mne reálným způsobem života. Cítím se tak mnohem lépe a plná energie. Byla jsem biohackerka ještě dávno před tím, než tento termín vůbec vznikl. Sama na sobě zkouším, co je pro mé tělo nejlepší a své poznatky se snažím předat dál prostřednictvím hodnotných článků. Psaným textem tvořím kvalitní obsah také jiných webových stránek (kontakt). Mám ráda dobrou kávu, pozitivní lidi, toulky přírodou, jízdu na kole a relaxaci při józe.

přečtěte si také

Banánová dieta pomáhá při hubnutí: A vůbec nemusíte jíst jenom banány!

Máte rádi banány? A víte, že vám mohou pomoci i s hubnutím? Vůbec se jim …

Napsat komentář