Recenze Power Plant Protein: Preferujete rostlinné bílkoviny?


Dostatek bílkovin v jídelníčku významně ovlivňuje celkové zdraví a vitalitu. Bílkoviny neboli proteiny jsou základní stavební jednotkou v lidském těle a nachází se téměř v každé buňce. Spolu s tuky a sacharidy patří mezi nezbytné výživové složky lidské stravy. Proteiny se podílí na tvorbě svalové hmoty, tělesných orgánů, mozkových a kožních buněk, nebo také třeba vlasů. Bílkoviny jsou důležité při sportu i při dietě, dlouhodobě zasytí, ale kalorický příjem nezvýší. Jak dodat tělu potřebné množství bílkovin? Nejlépe formou proteinového prášku, respektive nápoje, který z něj velmi snadno vznikne. Mezi různými přípravky na trhu vyniká čistě rostlinný Power Plain Protein, který vás zaujme příjemnou vanilkovo-kokosovou chutí a jedinečným složením. Navíc má v sobě zdravé MCT tuky pro účinnou podporu mozku. Power Plaint Protein je skvělý zdroj kvalitních bílkovin pro všechny vegany. Osobně jsem ho vyzkoušela… 

Rostlinný protein v BIO kvalitě s funkčními MCT tuky / foto: archiv autorky

 

Co je proteinový prášek?

Proteinový prášek v podobě doplňku stravu jednoduchým způsobem dodává tělu potřebné množství bílkovin. Po smíchání prášku s vodou či jakoukoli jinou tekutinou vzniká výživově hodnotný proteinový nápoj. Případným přidáním dalších zdravých potravin zvyšuje svoji nutriční hodnotu na maximum. Proteinový prášek se běžně používá při přípravě různých ovocných smoothie obohacených třeba o další superpotraviny (zelený ječmen, spirulinu, chlorellu, mladou pšenici), koření, semínka, ořechová másla, atd. Zvýšený příjem bílkovin je důležitý nejen pro sportovce, ale i osoby, které ve svém jídelníčku omezily příjem sacharidů (low carb, keto dieta) z důvodu redukce hmotnosti či udržení optimální váhy

Power Plant Protein >>

Proteinový prášek má jednu velkou výhodu. Tělu dodá dostatek bílkovin, ale současně příliš nezvýší kalorický příjem. Například aktivní sportovci potřebují denně extra dávku bílkovin, jejíž množství se liší dle sportovního zaměření (1,5 – 2 g bílkovin na kilogram tělesné hmotnosti). Není možné, aby člověk takovou vysokou dávku přijal pouhou stravou, aniž by nepřibral na váze kvůli vysokému energetickému příjmu. Když část sacharidů nahradí bílkoviny, nedojde k navýšení kalorií.

Kalorie z proteinů používá tělo jako palivo, zatímco kalorie ze sacharidů ukládá do tuků

Podle nutričních poradců se proteinový prášek může stát také vhodnou součástí běžné stravy a tedy kvalitním zdrojem bílkovin. Ty jsou důležité v každém věku, jelikož obsahují široké spektrum cenných aminokyselin. Pod pojmem proteinový nápoj si tedy nelze představit pouze stravu pro kulturisty a fitness nadšence. Proteiny mají svůj podstatný význam v každodenním jídelníčku a velmi prospívají zdraví. V podobě přípravku Power Plant Protein, bez umělých sladidel, konzervantů, lepku a laktózy jsou velkým přínosem

Výhody proteinového nápoje: 

 • vysoká koncentrace bílkovin na 100 g
 • vyšší obsah kompletního spektra aminokyselin
 • lepší a rychlejší vstřebatelnost
 • zrychluje metabolismus
 • snižuje pocit hladu
 • omezuje chutě na sladké
 • podporuje hubnutí
 • podílí se na regeneraci a obnově tkání a buněk
 • posiluje imunitu

Proteinový nápoj je jednoduchý způsob, jak přijmout do těla ideální množství bílkovin bez současného doprovodu sacharidů a tuků navíc a udržet tak energetický příjem ve správném rozmezí.

V praxi se můžete setkat s jednosložkovými či vícesložkovými proteinovými prášky. Kvalitní prášek lze rozeznat vždy podle složení a také nutriční hodnoty. Nejčastěji se objevují v nabídce trhu proteiny syrovátkové, případně kaseinové, ve kterých je získaná bílkovina živočišného původu. S tím mohou mít například vegani zásadní problém. 

Power Plant Protein >>

 

Jana Pekrová uvádí: “Veganství bývá často spojováno se zdravým životním stylem. Motivace týkající se zdravotních výhod vychází často z doporučení omezovat přívod živočišných produktů a snížit tak riziko vzniku obezity, metabolických onemocnění, kardiovaskulárních onemocnění, artritidy, různých zánětlivých stavů či prodloužení délky života. Dále k těmto zdravotním motivacím může přispět skutečnost, kdy dotyčný trpí alergií na bílkovinu kravského mléka či laktózovou intolerancí.”

PEKROVÁ, JANA. Veganství z pohledu nutričního terapeuta.

PEKROVÁ, Jana. Veganství z pohledu nutričního terapeuta [online]. Brno, 2019 [cit. 2020-06-11]. Dostupné z: <https://is.muni.cz/th/fhm2n/>. Bakalářská práce. Masarykova univerzita, Lékařská fakulta. Vedoucí práce Petra Hýsková.

 

V poslední době se však začaly na trhu objevovat také proteinové prášky rostlinného původu, třeba hrachový či konopný. Z tohoto hlediska je možno právě Power Plant Protein považovat za ideální řešení pro veganský jídelníček. Je vyroben ze směsi BIO rostlinných bílkovin hnědé rýže, konopí a žlutého hrachu

BIO rostlinný protein s přírodní vanilkovo-kokosovou chutí / foto: archiv autorky

 

Ani nutriční poradci nejsou zajedno v názoru, zda jsou lepší proteiny živočišné či rostlinné. Každý má svá pro a proti a každý je možno podle odborníků považovat za zdroj plnohodnotných živin. Podstatné je spíš jejich konkrétní složení

Proteinový nápoj nápoj sice přispívá k tvorbě svalové hmoty, ale k růstu svalů sám o sobě nestačí. Tak jednoduché to zase není. Proteinové doplňky stravy fungují pouze společně s vysoce intenzivním a silovým tréninkem a vhodně upravenou stravou

Nemusíte se tedy obávat, že by vám pouhým užíváním proteinového nápoje okamžitě začaly růst svaly. Zejména ženy někdy mají s tímto problém. Kdepak, můžete být úplně v klidu. Pro cílenou tvorbu krásně vyrýsovaných svalů je potřeba intenzivní tréninkový plán. Proteinový nápoj spíš berte jako vhodnou součást zdravého jídelníčku pro doplnění kvalitních bílkovin

Power Plant Protein >>

 

Proteiny = bílkoviny

Proč jsou vlastně bílkoviny neboli proteiny tak důležité? V lidském těle se nachází téměř všude, v každé buňce: kostech, svalech, kůži, jsou součástí pojivových tkání a orgánů. Bílkoviny tvoří 20 % celého organismu. Proto je nutné, aby byly pravidelnou součástí každodenní stravy. Nedostatek bílkovin, stejně tak i přebytek, nese s sebou ale určitá zdravotní rizika.

Při nízkém příjmu bílkovin dochází k ochabování svalové hmoty, oslabení imunitního systému a zvýšení chuti na sladké. Můžou se také objevit bolesti svalů a kloubů, jelikož nedostatečné množství bílkovin se projeví na úbytku kolagenu v těle.  

Naopak nadbytek bílkovin má negativní dopad na játra a ledviny, která nezvládají správně zpracovat zvýšený přísun bílkovin. 

Správný příjem bílkovin přispívá k udržení optimální váhy a podporuje hubnutí. Proteiny pomáhají zvýšit rychlost metabolismu, snižují pocit hladu a omezují chutě na sladké.

Bílkoviny neboli proteiny potřebuje tělo každý den:

 • pro stavbu a regeneraci tkání
 • silný imunitní systém (zdroj imunoglobinu, který se podílí na likvidaci toxických látek, virů a baktérií)
 • tvorbu důležitých hormonů
 • správný a rychlejší metabolismus
 • záložní zdroj energie

Lidský organismus využívá bílkoviny jako základní stavební prvek skoro všech buněk. Bílkoviny tvoří molekuly aminokyselin, přičemž devět z nich není schopno si tělo vyrobit samo (esenciální aminokyseliny). Proto by měly být součástí pravidelného pestrého jídelníčku.  

Power Plant Protein >>

 

Jana Pekrová říká: “Bílkoviny, též nazývané proteiny, jsou vysokomolekulární látky představující základní strukturální i funkční komponenty lidského organismu. Jejich stavební kameny tvoří aminokyseliny. Tyto aminokyseliny jsou pomocí peptidových vazeb spojeny a utváří tak aminokyselinové řetězce. Jedná-li se pouze o spojení 2 – 9 jednotlivých aminokyselin, hovoříme o oligopeptidech. Polypeptidy jsou tvořené z 10 – 99 aminokyselin. Samotné bílkoviny pak obsahují stovky až tisíce aminokyselin a sestávají tak z jednoho či více aminokyselinových řetězců.”

PEKROVÁ, JANA. Veganství z pohledu nutričního terapeuta.

PEKROVÁ, Jana. Veganství z pohledu nutričního terapeuta [online]. Brno, 2019 [cit. 2020-06-11]. Dostupné z: <https://is.muni.cz/th/fhm2n/>. Bakalářská práce. Masarykova univerzita, Lékařská fakulta. Vedoucí práce Petra Hýsková.

 

Kvalitním zdrojem bílkovin je samozřejmě běžná strava, která však mnohdy nedokáže pokrýt zvýšené nároky. Bílkoviny obsahují potraviny jak živočišného (maso, vejce, mléko, ryby, mléčné výrobky), tak rostlinného (luštěniny, sója, tofu, ovesné vločky) původu. Abyste dostali do těla potřebnou dávku bílkovin a přitom zbytečně nezvyšovali příjem energie, vhodné je zařadit do jídelníčku proteinový doplněk stravy, třeba Power Plant Protein. Ten se mi totiž velmi osvědčil. 

Bílkoviny rostlinného původu, které obsahuje doplněk stravy Power Plant Protein, méně zatěžují játra a trávicí systém

 

Proč zařadit proteinový nápoj do jídelníčku?

Proteinové nápoje jsou sice oblíbené mezi sportovci, ale své opodstatnění mají i v běžném jídelníčku. I když právě nehubnete, nebo neusilujete o nárůst svalové hmoty či lepší potréninkovou regeneraci, stále přináší celou řadu zdravotních benefitů. V každém případě je nutné na proteinový nápoj pohlížet jako na doplněk stravy, takže ho nemůžete brát jako plnohodnotnou náhradu pestré stravy. V jídelníčku jím lze nahradit pouze jedno jídlo za den, například snídani či večeři. 

 

Doplní denní příjem bílkovin

I když necvičíte a nechodíte do fitness centra, je dobré dbát na optimální příjem bílkovin. Ten je pro každého člověka individuální a jeho konkrétní hodnota závisí na mnoha dalších faktorech. Pokud je pro vás těžké přijmout potřebnou dávku v celodenní stravě, pak je proteinový nápoj skvělou volbou. Protein můžete užívat kdykoli během dne. 

Denní potřeba bílkovin zdravého dospělého člověka je 0,8 – 1 gram na kilogram ideální tělesné hmotnosti. Optimální příjem při hubnutí je trochu vyšší: 1 – 1,5 gramu na kilogram ideální tělesné hmotnosti.

 

Obsahuje kompletní spektrum aminokyselin

Pravidelné užívání proteinového nápoje dokáže vyřešit problém s nedostatečným příjmem některých aminokyselin, což může způsobit případné zdravotní komplikace. To ocení zejména vegani a vegetariáni, kteří kvůli absenci masa v jídelníčku nemají kde čerpat bílkoviny s kompletním aminokyselinovým spektrem

Vegani mohou potřebovat o něco více bílkovin, protože bílkoviny v celistvých rostlinných bílkovinách jsou o něco méně stravitelné než v živočišných potravinách.

 

Hodí se do redukčního jídelníčku

Bílkoviny se velkou mírou podílí na snižování nadváhy. Díky nim vám nebudou ochabovat svaly, takže se ani nebudou snižovat hodnoty bazálního metabolismu. Všeobecně platí, že čím více svalů máte, tím lépe a efektivněji hubnete. Proteinový nápoj zasytí a zažene nezvladatelné chutě na sladké

Bílkoviny mají ze všech živin největší sytící schopnost a na jejich strávení vydá tělo nejvíce energie.

1 gram bílkovin má přibližně 17 kJ energie (4 kcal).

 

Podpoří regeneraci po cvičení

Proteinový nápoj má velký význam také pro sportovce, jelikož je zdrojem potřebných aminokyselin (BCAA). Díky nim vás po cvičení nebudou bolet svaly a budou rychleji připravené na další trénink. Když dodáte tělu kvalitní bílkoviny po cvičení, podpoříte svůj metabolismus, rychleji  se zbavíte únavy a navíc zabráníte úbytku svalové hmoty, kterou poctivě budujete. Toto platí dvojnásob, pokud cvičíte ve večerních hodinách. Proteinový nápoj neobsahuje tuky a sacharidy, které by se jinak uložily do tukových zásob. 

Jestliže sportujete několikrát za týden, měli byste v tréninkových dnech přijímat více bílkovin než ve dnech netréninkových. A to proto, že při cvičení spotřebovává tělo aminokyseliny, jejichž zdrojem jsou bílkoviny ze stravy, takže jich v den tréninku potřebujete více.  

Vědecké studie se shodují na tom, že silově trénující sportovec by měl přijmout 1,6 – 1,8 gramu bílkovin na kilogram tělesné hmotnosti.
Power Plant Protein >>

 

Power Plant Protein – rostlinný protein

Pokud se rozhodnete obohatit svůj jídelníček o proteinový nápoj a rozhlédnete se po nabídce trhu, možná začnete tápat, který vlastně zvolit. Na výběr máte proteiny jak živočišné, tak rostlinné. Oba druhy se i dále liší v mnoha parametrech: kvalitě, ceně, chuti a celkové nutriční hodnotě. Do některých proteinových prášků přidávají výrobci umělá sladidla, stévii či jiné náhražky. 

Power Plant Protein je kvalitní rostlinný protein (žlutý hrách, hnědá rýže, konopí) v kombinaci  s funkčními MCT tuky a přírodní vanilkovo-kokosovou chutí.

Zastánci rostlinné stravy, kteří preferují eliminaci živočišných produktů, budou vyhledávat protein rostlinný. A právě pro ně je vhodný Power Plant Protein. Nemusíte být ale jenom vegani, abyste využili všechno jeho přednosti. Jelikož se jedná o čistě rostlinný protein v BIO kvalitě, je pro tělo lehčí na trávení. Máte-li třeba trochu citlivější žaludek, nesedí vám lektiny a umělá sladidla, Power Plant Protein může být přesně pro vás. 

Power Plant Protein >>

 

Složení proteinového prášku Power Plant Protein:

 • Powerlogy Plant Protein MixTM 72 % (směs BIO rostlinných bílkovin žlutého hrachu, konopí  a rýže)
 • MCT olej mikrofragmentovaný
 • BIO kokosový nektar
 • BIO jemně mletá kokosová dřeň
 • přírodní aromata

Rostlinné proteiny v přípravku Power Plant Protein jsou rozemlety na velmi jemný prášek, čímž je dosaženo jejich lepší stravitelnosti. Přítomné MCT tuky podpoří vyšší vstřebatelnost  a krásnou jemnost. A to není vše. Kvalitní MCT tuky jsou velkou podporou pro mozek, který díky přidanému koření (vanilka, skořice), pozvedne také přirozené chutě. Mozek totiž vnímá proteiny jako chuťově neutrální. 

Proteinový prášek je lehce stravitelný a dobře vstřebatelný / foto: archiv autorky

 

Jedinečné vlastnosti Power Plant Protein:

Proteinový prášek Power Plant Protein je pro lidské tělo hodnotný zdroj bílkovin, které přispívají k optimálním funkcím celého organismu. Čistě přírodní složení včetně MCT tuků přináší spoustu zdravotních benefitů a pomáhá splnit vysoké nároky na fyzický výkon a mozkovou činnost.

V e-shopu koupíte doplněk stravy Power Plant Protein v množství 350 g za 539 Kč. Další možností je zvýhodněný balíček Triple Pack za 1429 Kč s dopravou zdarma.

Vzhledem k tomu, že v nabídce e-shopu Powerlogy.cz naleznete ještě spoustu jiných produktů určených pro zdravou výživu, určitě se vyplatí pořídit nákup ve větším množství. Já většinou do objednávky přidávám ještě kolagen a MCT C8 olej. Na výběr je toho ale mnohem víc. Však se sami podívejte, co vám doma schází, všechno jsou to funkční potraviny s vysokou nutriční hodnotou a v dobré kvalitě. 

Power Plant Protein >>

 

Power Plaint Protein je velkým přínosem pro zdraví:

 • podporuje rychlou regeneraci po fyzické zátěži
 • přispívá k růstu svalové hmoty
 • díky kompletnímu profilu aminokyselin podporuje pozornost, koncentraci a výživu mozku 
 • vysoké skóre aminokyselin AAS 126
 • kompletní obsah BCAA (esenciální aminokyseliny)
 • lehčí na trávení, nedráždí citlivý žaludek 
Dávkování Power Plant Protein: doporučená denní dávka je 25 – 35 g v závislosti na individuální stavbě těla a fyzické aktivitě

Lidské tělo dokáže efektivně využít jen omezené množství bílkovin, proto vždy dodržujte dávkování a nikdy nepřekračujte doporučenou denní dávku. Power Plant Protein neslouží jako náhrada pestré stravy. Není určen těhotným a kojícím ženám, a dětem do 3 let. 

 

Použití Power Plant Protein

Proteinový prášek dokáže zvýšit výživovou hodnotu pokrmů, ve kterých jinak převládají sacharidy. Do těsta na palačinky, lívance, nebo do obilné kaše můžete vždy přidat několik lžiček. Bílkoviny lépe zasytí a zabrání kolísání krevního cukru. Proteinový prášek neslouží tedy jen k přípravě proteinového koktejlu, i když jeho použití do smoothie je rovněž na místě. Stačí jen  smíchat odměřené množství práškové směsi s tekutinou, k čemuž je nejlepší použít shaker. Proteinový prášek dobře poslouží při přípravě celé řady pokrmů v low carb nebo vegan stylu

Výživové údaje na 100 g

ENERGETICKÁ HODNOTA1781 kJ / 424 kcal
Tuky14,0 g
z toho nasycené mastné kyseliny 9,4 g
Sacharidy16,0 g
z toho cukry
6,8 g
Vláknina7,0 g
Bílkoviny55,0 g
Sůl1,5 g
Power Plant Protein >>

 

Recept: Bezlepkové proteinové lívance

Suroviny:

 • 60 g bezlepkové ovesné mouky
 • 1 lžička tapiokového škrobu
 • 1 odměrka Power Plant Protein
 • 1 lžička mletých lněných semínek
 • 100 ml mandlového mléka
 • 1 banán
 • ¼ lžičky jedlé sody
 • 1 lžíce tekutého kokosového oleje 
 • kokosový olej na smažení

Postup: 

Všechny suroviny dáme do výkonného mixéru a rozmixujeme hladké těsto. Pánev na lívance potřeme kokosovým olejem a smažíme dozlatova malé lívance. Upečené lívance navrstvíme na talíři, potřeme ořechovým máslem, polejeme rostlinným sladidlem a ozdobíme ovocem podle chuti. 

Moje oblíbená snídaně – proteinové lívance / foto: archiv autorky

 

Recept: Ovocné smoothie s proteinem

Suroviny:

 • 1 šálek rostlinného mléka (mandlové, lískooříškové, apod.)
 • ½ šálku jahod
 • ½ šálku malin
 • ½ šálku ostružin
 • 1 lžíce Power Plant Protein
 • 1 lžička chia semínek

Postup:

Všechny suroviny vložte do smoothie makeru a rozmixujte. Můžete použít i mražené ovoce, v létě příjemně osvěží a výsledná konzistence bude krémovější. 

Ovocné smoothie s proteinem Power Plant Protein dodá tělu spoustu živin / foto: archiv autorky

 

Moje zkušenosti s Power Plant Protein

Proteinový prášek používám běžně ve svém jídelníčku. Přidávám jej hlavně do různých koktejlů, které jsou pro mne rychlou svačinou či snídaní. Večer si je dávám po cvičení na regeneraci. Zkoušela jsem proteiny od různých výrobců, ale žádný z nich mi nechutnal tak jako Power Plant Protein. Proto jsem u něj také zůstala. Vyhovuje mi jeho čistě rostlinné složení a také si velmi cením přidaného MCT oleje. Nemá v sobě žádná zbytečná sladidla ani jiné konzervanty. Dobře se rozpouští a po rozmíchání v shakeru nezůstávají kousky. 

Pokud proteinový prášek nasypete jen tak do sklenice, zalejete tekutinou a budete chtít rozmíchat lžičkou, moc vám to nepůjde. Ve sklenici zůstávají hrudky, zkoušela jsem to a jen si zbytečně přiděláváte práci. Lepší je prostě použít shaker a nebo ve smoothie mixovat společně s o ostatními surovinami. 

Power Plant Protein >>

 

Když otevřete zelený sáček proteinového prášku Power Plant Protein, ucítíte jemnou vůni vanilky podtrženou kokosem. Přímo uvnitř balení se nachází odměrka, takže bez problému rovnou naberete požadované množství jemného nažloutlého prášku. Je pravda, že lehce voní vanilkou a kokosem, ale já v něm také cítím velmi příjemnou chuť čerstvého hrášku. A to já právě ráda. Žádaná umělá pachuť či cokoli jiného. 

Proto mě napadlo přidat protein třeba do teplé polévky. Jak do dopadlo? Super! Často vařím krémové polévky z rozmixované zeleniny, takže jsem k uvařené zelenině přidala lžíci proteinu a rozmixovala. Jen jsem přidala více vody, protein polévku trochu zahustí. Ale krásně se rozpustil, žádné žmolky nezůstaly a polévka chutnala náramně. 

Zeleninová polévka s rostlinným proteinem Power Plant Protein / foto: archiv autorky

 

Podle vlastní fantazie můžete protein přidat kamkoli, až jej ochutnáte, určitě vás něco napadne. Klidně ho můžete použít při pečení jako náhradu mouky. Já s oblibou smažím na kokosovém oleji proteinové lívance (palačinky se mi zatím trhají, musím je víc vychytat :-). Pro low carb nebo keto jídelníček vidím Power Plant Protein jako ideální potravinu, obzvlášť když nechcete jíst živočišné výrobky. Chutný, kvalitní protein, navíc se zdravými MCT tuky, který dodá do těla nezbytné bílkoviny. Můžu jen doporučit. Abyste ho poznali, musíte ho prostě zkusit. 

Power Plant Protein >>

Poslechněte si názor odborníka: Co říká na proteinové prášky výživový poradce Ing. Martin Škába?

YouTube playerKliknutím přijmete marketingové cookies YouTube a spustíte video.

 

Výhody:

 • čistě rostlinný protein
 • vhodný pro vegany
 • obsah MCT tuku
 • kompletní spektrum aminokyselin
 • skvělá chuť vanilky
 • rychle vstřebatelný
 • lehce stravitelný
 • dobře rozpustný

Nevýhody:

 • chuť vanilky může někomu vadit
 • není vhodný pro těhotné a kojící ženy

 

Recenze proteinového prášku Power Plant Protein

cena
kvalita složení
spokojenost s e-shopem a rychlostí dodání
můj osobní názor

užívám denně

Chutný rostlinný protein s MCT tuky

Investovat do zdraví
Hodnocení čtenářů: Buďte první !

Autor: Hana S.

Jmenuji se Hanka a zdravý životní styl je pro mne reálným způsobem života. Cítím se tak mnohem lépe a plná energie. Byla jsem biohackerka ještě dávno před tím, než tento termín vůbec vznikl. Sama na sobě zkouším, co je pro mé tělo nejlepší a své poznatky se snažím předat dál prostřednictvím hodnotných článků. Psaným textem tvořím kvalitní obsah také jiných webových stránek (kontakt). Mám ráda dobrou kávu, pozitivní lidi, toulky přírodou, jízdu na kole a relaxaci při józe.

přečtěte si také

Recenze Pravé BIO: Které produkty z e-shopu jsem zkusila a jak jsem s nimi byla spokojená?

Znáte obchod Pravé BIO? Pokud ne, nevadí, povíme si o něm něco víc. Stručně řečeno, …

Napsat komentář