Jak se bránit vypadávání vlasů a opět obnovit jejich růst?

Pěkně upravené vlasy jsou korunou krásy nejedné ženy. Ale ani mužům není lhostejný jejich vzhled. Někdo má hustou hřívu, jiný sotva vlas vedle vlasu. Proč tomu tak je? Na kvalitě a zdraví vlasů se odráží stav celého organismu. Denně lidem v průměru vypadne až 100 vlasů. To je zcela přirozený proces obnovy. Někdy ale začnou vlasy vypadávat více, než je obvyklé. Kde potom hledat pravou příčinu? Částečnou roli sice hraje genetika, ale nadměrné vypadávání vlasů může být způsobeno mnoha faktory. Obvykle jsou na vině hormony, špatná strava, nadměrný stres, nemoc, nebo nevhodná péče o vlasy. Pokud odhalíte příčinu, lze ji snadno odstranit a vlasy opět dorostou. Co dělat, když vám ve větší míře začnou padat vlasy?  

Na kvalitě vlasů se projeví zdraví celého organismu / koláž: pixabay.com

 

Proč vypadávají vlasy?

Vlasy padají lidem dnes a denně a běžného vypadávání vlasů si ani nevšimnete. Jakmile vám ale zůstane chomáč vlasů v ruce, nebo jich je plno po zemi či na polštáři, najednou si uvědomíte, že něco není v pořádku. A co teprve, když najdete vypadlý celý pramen vlasů a na hlavě si nahmatáte lysinu. Řídké vlasy jde už poznat podle vzhledu a někteří lidé s nimi bojují po celý život

Podpořit kvalitu vlasů >>

Začnete-li vypadlé kadeře trousit všude možně, určitě tady něco nehraje. Může se jednat o úplnou banalitu, třeba za vším stojí jen špatná péče, nebo nevhodná kosmetika, ale stejně tak nelze zcela vyloučit zdravotní problém. Vypadávání vlasů má celou řadu příčin a mnohdy není lehké zjistit, proč ke ztrátě dochází. Když se vám to podaří a příčinu odstraníte, vlasy zase dorostou. Ve většině případů se jedná jen o dočasný jev

Obnova vlasů je přirozený proces. Každý vlas jednou vyroste, vypadne a nahradí jej vlas nový. V průměru vlas vyroste 0,2 – 0,5 mm za den, o 15 až 17 cm za rok. Vždy po čtyřech až šesti letech dochází k úplné obnově vlasů.

Vlasy více vypadávají třeba ženám po porodu, v období dospívání, menopauzy a podobně. Postupem času, jakmile se v těle hladina hormonů opět vyrovná, problém odezní sám od sebe. Zvýšený výpadek vlasů je možno zaznamenat také v období podzimu a zimy, kdy mohou v organismu chybět některé vitamíny a minerály. Vzhledem k tomu, že jde jen o sezónní záležitost, není nutné se znepokojovat. Stačí upravit jídelníček a podpořit výživu vlasů zevnitř. Stav vlasů se většinou zlepší do 2 – 3 měsíců

Podpořit kvalitu vlasů >>

Nicol Zatloukalová říká: “Také padání vlasů se rozděluje do dvou skupin, a to na vratné (dočasné) a nevratné. Vratné padání vlasů může být ovlivněno stresem, těhotenstvím a také vedlejším účinkem užívání některých léků (př. antikoncepce, léky na cholesterol, atd.). Nevratné vypadávání vlasů je způsobeno mužským hormonem testosteronem a dihydrotestosteronem, jenž může být důsledek léčení nádorového onemocnění. Ovšem příčin, jež způsobují vypadávání vlasů je mnoho, proto je důležité brát při léčbě v potaz rodinou anamnézu, životní styl daného jedince, psychický stav daného člověka a jeho výživu.”

ZATLOUKALOVÁ, NICOL. Výuka v odborném vzdělávání se zaměřením na péči o vlasy.

ZATLOUKALOVÁ, Nicol. Výuka v odborném vzdělávání se zaměřením na péči o vlasy [online]. Brno, 2016 [cit. 2020-07-15]. Dostupné z: <https://is.muni.cz/th/tu2gs/>. Bakalářská práce. Masarykova univerzita, Pedagogická fakulta. Vedoucí práce Eva Trnová.

 

Masivní vypadávání vlasů zpravidla signalizuje nějaký zdravotní problém. Například může jít o poruchu hormonů štítné žlázy. Takový problém ovšem dokážou spolehlivě odhalit jen krevní testy a následně vhodnou léčbu stanoví lékař. Úprava funkcí štítné žlázy se poté pozitivně projeví nejen na zdraví celého organismu, ale i vlasů. Příčinou padání vlasů může být také chudokrevnost a nedostatek železa v těle. Dlouhodobý stres, celková únava a vůbec špatný způsob života se rovněž negativně projeví na kvalitě vašich vlasů

Nadměrné vypadávání vlasů, nebo i tvorbu lysin může způsobit časté nošení pokrývky hlavy (čepice, klobouk, kšiltovka). Pokud už musíte mít něco na hlavě, dbejte i na to, abyste nechali pokožku určitou dobu volně dýchat.

Nadměrným vypadáváním vlasů může tělo reagovat na různé léčebné procesy, jako je třeba chemoterapie, nebo užívání některých léků. Padání vlasů bývá někdy jedním z mnoha projevů některých onemocnění, nejen nemocí vlasové pokožky, ale může doprovázet například autoimunitní onemocnění, poruchy výživy (podvýživa), atd.  

Jednou z hlavních příčin padání vlasů u mužů i žen je dědičnost a změny hladin hormonů v organismu. Zvýšená hladina primárně mužského hormonu testosteronu je viníkem toho, proč právě muži trpí na vypadávání vlasů více než ženy.

Opomenout nelze ani vlasovou kosmetiku a každodenní péči o vlasy. Dalším důvodem, proč vlasy vypadávají jsou nevhodně zvolené vlasové přípravky, příliš barvení, odbarvování, žehlení vlasů, fénování. Důležitá je i jejich úprava. Vlasům příliš neprospívá, když je utáhnete do culíku, spletete v pevný cop, necháte prodloužit, nebo začnete nosit připínací příčesek. Prodlužování vlasů kromě vypadávání vlasů může způsobit zejména ústup vlasové linie dozadu. 

Podpořit kvalitu vlasů >>

Možné příčiny vypadávání vlasů:

Masivní vypadávání vlasů zpravidla signalizuje, že v těle není něco v pořádku / foto: pixabay.com

Jak zabránit vypadávání vlasů?

Vypadávání vlasů je zcela přirozený proces obnovy, ale jen do určité míry. Za ztrátou vlasů může stát celá řada faktorů a někdy se vám ani nepodaří přijít na to, který je ten pravý. V mnoha případech bývá důvodem vypadávání vlasů nekvalitní strava a zatížení organismu toxickými látky. Ty se do těla dostávají z okolního prostředí vlivem pobytu ve znečištěném ovzduší, kouřením, nebo různými kosmetickými přípravky. Oslabený imunitní systém, nedostatek vitamínů, minerálů a stopových prvků, může být pak jednou z příčin vypadávání vlasů. 

Abnormální vypadávání vlasů rozeznáte snadno: vlasy budou řídnout a padat, aniž byste za ně silně tahali, nebo je česali. Jestliže tento stav trvá déle než tři týdny, snažte se nalézt řešení. Zvažte přírodní podpůrnou kůru a celkovou detoxikaci organismu.

Pro zdravý růst a zachování vlasů je důležitá správná péče a kvalitní výživa. O krásné husté kadeře je nutno pečovat z venku i zevnitř. Pokud vám připadá, že vaše vlasy nejsou zcela v pořádku, zamyslete se v prvé řadě nad svým jídelníčkem a vůbec celým způsobem života

Zlepšit stav vlasů >>

Proveďte takový restart organismu a vydejte se na cestu zdravého životního stylu. Posílíte svoje tělo, což se v konečném důsledku pozitivně projeví i na vašich vlasech. Nečekejte ale změnu ze dne na den, dejte tělu čas, možná měsíc, dva, tři,… Záleží na tom, nakolik jste v kondici. Z tohoto pohledu se jedná spíš o individuální záležitost. Rozhodně ale neotálejte. Čím dříve však začnete problém řešit, tím lépe.

Zelené superpotraviny dodávají vlasům kvalitní živiny / foto: archiv autorky

 

Vlasový detox

Detoxikace organismu nebo také hloubková očista těla je dávána do spojitosti se zlepšením zdraví celého organismu. Při tomto procesu nedochází však jen k pročištění vnitřních orgánů (játra, ledviny, plíce), ale pozitivní vliv očisty organismu se odráží i na zlepšení stavu pokožky, nehtů a vlasů. V pročištěném těle probíhají všechny metabolické pochody tak, jak mají, životně důležité orgány nejsou zbytečně přetěžovány a normální funkce organismu není ničím narušena. Má-li tělo k dispozici dostatek kvalitních živin, není důvod, aby vám ubíralo na kráse.

Vnitřní detoxikace vlasů zahrnuje především lehký racionální jídelníček, jehož součástí je rozmanité spektrum všech nezbytných živin. Přičemž velký důraz je kladen zejména na konzumaci potravin s obsahem vitamínů a minerálů, které posilují oslabené a poškozené vlasy. Preferovány jsou přírodní nutričně hodnotné potraviny dodávající tělu optimální množství výživných látek. Postupně si je trochu rozebereme. 

Vypadávání vlasů je jeden z mnoha příznaků špatných stravovacích návyků, které mohou vést až k nedostatku kyseliny listové v těle. Kyselina listová pomáhá při růstu tkáně a současně pomáhá buňkám správně pracovat. Podporuje lepší krevní oběh, což se navenek projeví na zdraví pleti, kožních buněk a vlasových folikulů. Správné prokrvení vlasové pokožky přispívá ke snížení vypadávání vlasů a zlepšení růstu vlasů.

Zlepšit stav vlasů >>

 

Pro růst a kvalitu vlasů je neméně důležité správné množství bílkovin v těle. Proteiny neboli bílkoviny jsou známy spíš ve spojitosti s růstem svalové hmoty, ale stejně tak pozitivně působí na hustotu vlasů. Významným zdrojem kvalitních bílkovin je nejen maso, vejce, mléčné výrobky, luštěniny, ořechy, semínka, ale například také sladkovodní řasa chlorella, která se řadí do skupiny zelených superpotravin

Zelené superpotraviny obsahují celou škálu vitamínů, minerálů, stopových prvků, jsou cenným zdrojem aminokyselin a mají antioxidační účinky. Příznivě ovlivňují střevní mikroflóru, která má zásadní význam pro celkovou imunitu člověka. 

Chlorella je navíc zdrojem zeleného chlorofylu, jenž přispívá ke zlepšení krevního obrazu a má výrazné čistící a detoxikační účinky. Pomáhá odstraňovat z těla těžké kovy, chemické toxiny a další jedovaté látky. Každá ze zelených superpotravin však vyniká jiným obsahem výživných látek, proto je vhodné je mezi sebou vzájemně kombinovat. Tyto požadavky jednoznačně splňuje přípravek Blendea SUPERGREENS.

Když zařadíte do pravidelného jídelníčku zelené superpotraviny, uděláte toho mnoho pro své vlasy. Jejich blahodárné účinky se projevují zejména při dlouhodobém užívání, proto mějte trpělivost. Možná chvíli potrvá, než si na ně tělo zcela navykne, ale za několik týdnů už můžete pozorovat první zlepšení. Vlasům dodají neuvěřitelné množství živin a přitom je zbaví volných radikálů přírodní cestou. Rychlejší a snadnější způsob snad ani nenajdete. Vaše vlasy budou brzy viditelně ozdravené.

Zlepšit stav vlasů >>

 

Křemík zabraňuje padání vlasů a podporuje jejich hydrataci, kyselina listová společně s dalšími vitamíny skupiny B udržuje vlasy zdravé, podporuje jejich růst a brání ztrátě barvy. Vitamín A zase posiluje celou pokožku hlavy a vlasové kořínky. Všechny tyto vitamíny a minerály se nachází v zelených superpotravinách

Když budete posilovat svoji imunitu a zajistíte tělu pravidelný přísun skutečně hodnotných živin, dojde k ozdravení celého organismu a vypadávání vlasů se omezí. Přijaté výživné látky cestují v těle krevním oběhem a postupně se dostanou až do vlasových folikul, kterým předají všechno, co potřebují. Proto je také dobré třeba masáží hlavy podpořit cirkulaci krve, aby vlasové váčky rychle získaly rozpuštěné živiny. Kvalitní jídelníček, pravidelný pohyb, dostatek spánku, absence stresu, to je základ. Po několika týdnech pak můžete začít pozorovat první viditelné změny. 

Cenné výživné látky obsažené v Blendea SUPERGREENS přispívají k lepší kondici vašich vlasů / foto: archiv autorky

 

Masáž hlavy provádějte pravidelně alespoň po dobu 5 minut za pomoci rostlinného oleje s kapkou oleje esenciálního. Dobrý je olej jojobový nebo moringový jako základ, do něhož přidáte dvě kapky esenciálního oleje. Pro růst vlasů a prokrvení vlasové pokožky je nejlepší rozmarýnový. Případně není problém koupit v obchodě přímo speciální vlasovou vodu s rozmarýnem, která je určena k masáži vlasové pokožky. 

Vlasové tonikum s rozmarýnem >>

 

Pokud byste však měli pocit, že problém s vlasy přetrvává, návštěvě u lékaře dermatologa se nevyhnete. Na základě trichologického vyšetření nalezne přesnou příčinu a navrhne vhodnou léčbu.

Trichologie je speciální vědní obor, který se zabývá problémy s vlasy. Lékař dermatolog – tricholog pomocí speciálního vyšetření zjišťuje vady a anomálie vlasů včetně vlasové pokožky.

Na detoxikaci těla se příznivě podílí také různé medicinální houby, z nichž například houba chaga (rezavec šikmý) má spoustu blahodárných účinků na lidský organismus. Chrání tělo před toxickými látkami a vyniká jedinečnými antioxidačními vlastnostmi. Přispívá k lepší funkci imunitního systému, pohlcuje volné radikály a zpomaluje stárnoucí procesy v organismu.

Očistné procesy v těle probíhají neustále, každý den se tak organismus snaží zbavit všech toxických látek. Když zařadíte do jídelníčku potraviny přispívající k efektivnímu pročištění organismu, podpoříte tím činnost důležitých detoxikačních orgánů (játra, ledviny, plíce), což se pozitivně projeví i na vašem vzhledu. Dojde ke zlepšení stavu pokožky, vlasů i nehtů

Zlepšit stav vlasů >>

 

Složení jídelníčku při padání vlasů

Běžné problémy s padáním vlasů lze řešit úpravou jídelníčku, který by měl obsahovat především kvalitní výživově hodnotné potraviny. Méně bílého pečiva, málo cukru, instantních výrobků a naopak více celozrnných výrobků, luštěnin, zeleniny, ovoce. Bílé maso, semena a oříšky jsou dobrým zdrojem cenných aminokyselin, které ocení nejen vaše vlasy, ale i pokožka a nehty. Kromě různých přípravků s řasou chlorellou (Blendea SUPERGREENS) kondici vašich vlasů vylepší celý komplex vitamínů skupiny B

Správná výživa posiluje vlasy zevnitř a je neméně důležitá jako pravidelná kosmetická péče. Proto nezapomínejte na to, aby každý den byla vaše strava pestrá a vyvážená. Jezte dostatek zeleniny, ovoce, kvalitní rostlinné tuky, bílé maso, kysané mléčné výrobky, vejce, celozrnné pečivo, apod. 

Odlehčený jídelníček podporuje očistné procesy v těle / foto: pixabay.com

 

Detoxikaci těla skvěle podpoří různá smoothie z čerstvého ovoce, zeleniny, s přídavkem oříšků, semínek či dalších superpotravin. Pro růst vlasů je velmi významný kolagen, který můžete koupit ve formě sypkého prášku a jednoduše použít při přípravě různých pokrmů. Hodí se nejen do různých smoothie, ale také do kávy, kaše, do těsta na palačinky, lívance, apod. Jakékoli živiny v tekuté formě nijak nezatěžují trávení a pro tělo jsou rychle vstřebatelné.

Naklíčená semínka, otruby, hovězí a vepřové vnitřnosti, řecký jogurt, zelená listová zelenina, mladý špenát či pivovarské droždí jsou pro vlasy hodnotným zdrojem cenných živin. Vlasům prospívá také rybí tuk, brokolice, rýže, pohanka

Zlepšit stav vlasů >>

 

Vitamíny a minerály pro zdravé vlasy

Vitamíny a minerályPůsobení na vlasyPřírodní zdroj
Vitamín Apřispívá k hydrataci vlasů a vlasové pokožkyžluté, červené a oranžové druhy ovoce a zeleniny (mrkev, broskve, meruňky, červené zelí), špenát, grep, citron
Vitamín Cpodporuje růst vlasů, dobrá prevence proti vypadávání vlasů a šedivěnícitrusové plody, ovoce, zelenina
Vitamín Epřispívá k prokrvení vlasové pokožky, podporuje rychlejší růst vlasůcelozrnné pečivo, luštěniny, ořechy, semínka, klíčky, tmavě zelená zelenina (kapusta, brokolice)
Vitamín Dstimuluje růst vlasových folikulůvejce, obiloviny, sluneční záření
Vitamíny skupiny Bvitamín B5 (zabraňuje vypadávání a šedivění vlasů), vitamín B6 (prevence před vypadáváním vlasů), vitamín B9 (podporuje růst buněk)maso, ořechy, semínka, zelenina, celozrnné výrobky, luštěniny, vejce
Vitamín Hpodílí se na tvorbě keratinu (stavební bílkovina vlasů)žloutky, kvasinky, mangold, arašídy, avokádo, celozrnné výrobky
Zineknedostatek zinku se může projevit vypadáváním vlasůdýňová semínka, pšeničné klíčky, vajčný žloutek, kuřecí a vepřové maso
Železonedostatek železa může být jednou z hlavních příčin padání vlasů, napomáhá vývoji a růstu vlasových folikulčervené maso, sojové boby, čočka, špenát, brokolice, kapusta
Selenvypadávání vlasů může být projevem nedostatku selenupara ořechy, vnitřnosti, mořské ryby
Hořčíkpodporuje zdraví vlasových folikulůmandle, kešu oříšky, arašídy, ryby, listová zelenina
Draslíknedostatek draslíku může být jedním z projevů vypadávání vlasůbanány, sušené meruňky, brambory, pomerančový juice, libové maso, luštěniny, mléko
Vápníkpodporuje růst vlasů a zdravých folikulůmléčné výrobky, tofu, lískové ořechy, sardinky, třtinová melasa

Pokud zaznamenáte, že vám ve zvýšené míře padají vlasy, vyvarujte se také všem průmyslově zpracovaným potravinám, omezte kouření a konzumaci alkoholu. Dejte pozor na potraviny se zvýšeným obsahem soli (slané chipsy, uzeniny, tavené sýry), jelikož vypadávání vlasů může souviset se zvýšenou hladinou sodíku

Podpořit kvalitu vlasů >>

 

Pro vstřebávání všech důležitých vitamínů a minerálů je neméně důležitá zdravá střevní mikroflóra. Její správné osídlení živými bakteriemi má zásadní vliv na celkové zdraví a rovněž se projeví na kondici vlasů. Proto do jídelníčku zařaďte fermentované potraviny, kysané zelí, kefír, jogurt, tempeh, kombuchu, atd. K dobrému trávení přispívá i dostatek vlákniny, jejímž dobrým zdrojem jsou celozrnné potraviny, pohanka, bulgur, quinoa.

Potřebné živiny sice získá tělo běžnou stravou, ale v případě, že vám padají vlasy určitě není od věci sáhnout po vhodném doplňku stravy a jeho prostřednictvím dodat tělu důležité vitamíny, minerály a další cenné látky v koncentrované podobě. Na trhu jich existuje nespočet, ale vybírejte spíš přípravky na přírodní bázi, které díky složení neznamenají pro organismus další zbytečnou zátěž. 

Velmi dobrá je například rostlinná směs superpotravin, antioxidantů a adaptogenů Blendea SUPERBEAUTY, která pomáhá udržet všechny ukazatele krásy ve zdraví – husté lesklé vlasy, pevné nehty a zářivou pleť. Čistě přírodní složení, žádné chemické látky a přidané cukry vypovídají o její vysoké BIO kvalitě.

Blendea SUPERBEAUTY má oproti jiným přípravkům spoustu výhod. Jelikož se jedná o směs vyrobenou z celých částí rostlin a plodů (ne z extraktů), účinné látky jednotlivých složek se navzájem vhodně doplňují a společně tak dodávají tělu celý komplex živin podporující nejen zdravé vlasy, ale i nehty a pleť.

Jemný sypký prášek Blendea SUPERBEAUTY se svěží chutí lesních plodů slouží k rychlé přípravě ovocného nápoje, nebo jej můžete přidat do svého oblíbeného smoothie k svačině, ranní kaše, jogurtu, tvarohu, čerstvé šťávy z ovoce či zeleniny, a nebo využít v různých RAW receptech.

Blendea SUPERBEAUTY >>

 

Péče o padající vlasy

Problém s vypadávajícími vlasy je pokaždé běh na dlouhou trať. Nikdy výrazného zlepšení nedosáhnete ze dne na den. Chce to čas a trpělivost. Kromě vhodné skladby jídelníčku je neméně důležité zaměřit se na jejich správnou každodenní péči. I ta může mnohé ovlivnit. Určitě se vyvarujte všemu, co vlasům neprospívá.

Množství vlasů je u člověka individuální: nejvíce vlasů mají lidé světlovlasí (cca 120 000) a nejméně zrzaví (cca 80 000). Ženské vlasy jsou silnější než mužské. Zbarvení vlasů je dáno geneticky, rozhoduje o něm skladba a tvar melaninových zrn. Během života množství těchto zrn klesá, což je následně příčinou šedivění vlasů.

Oslabené vlasy se sklonem k vypadávání nadměrně zatěžuje jakékoli barvení a velké množství stylingových přípravků (laků, tužidla). Každodenní kulmování, fénování či žehlení jim na kondici rozhodně nepřidá. Máte-li tedy problém s vlasy, zvolte kratší vzdušný účes a používejte přírodní kosmetické přípravky určené proti padání vlasů. Během mytí provádějte jemnou masáž vlasové pokožky a při česání buďte rovněž opatrní. Culíky či jinak sepnuté vlasy raději vynechte. 

Žehlení oslabeným vlasům mnoho neprospívá / foto: pixabay.com

 

Vypadávání vlasů do značné míry souvisí se stavem vlasové pokožky. Ta rozhoduje o tom, zda vlas vypadne, nebo ne. V pokožce je kořínek vlasu, který musí být dostatečně vyživovaný, jinak vypadne. Aby měl kořínek zajištěnu optimální výživu, musí být pokožka hlavy dokonale zdravá. Na dobrý stav vlasové pokožky má vliv nejen kondice celého těla, ale i vnější šetrná péče o vlasy

Podpořit kvalitu vlasů >>

 

Nicol Zatloukalová uvádí: “Kořínek vlasu se nachází pod pokožkou a je uložen v takzvaném vlasovém míšku. Mazové žlázky jsou blíže k povrchu pokožky a produkují tuk promašťující a chránící vlasový stvol. Také zde najdeme papilu, jež se podobá soudku. Sem pronikají krevní vlásečnice, jenž  se starají o výživu vlasové cibulky. Vlasovou cibulkou označujeme nejhlubší část kořene vlasu. Nad ní se nachází zbytek vlasového kořene. Vlasová cibulka je nejdůležitější částí u vlasového kořínku – probíhá zde množení buněk, které zajišťují výstavbu budoucích vlasů. Tato vlasová cibulka je obalena vlasovými pochvami, které jsou nazývány vlasový folikul.”

ZATLOUKALOVÁ, NICOL. Výuka v odborném vzdělávání se zaměřením na péči o vlasy.

ZATLOUKALOVÁ, Nicol. Výuka v odborném vzdělávání se zaměřením na péči o vlasy [online]. Brno, 2016 [cit. 2020-07-15]. Dostupné z: <https://is.muni.cz/th/tu2gs/>. Bakalářská práce. Masarykova univerzita, Pedagogická fakulta. Vedoucí práce Eva Trnová.

 

Přírodní prostředky na vypadávající vlasy

Semena pískavice – pomáhají s nadměrným vypadáváním vlasů. Semena namočíte přes noc do vody a poté je rozemelete na jemnou kaši. Tu nanesete na pokožku hlavy a necháte chvíli zaschnout. Poté vlasy umyjete jemným šamponem. Celou proceduru je dobré opakovat alespoň dvakrát do týdne. Vlasy získají na síle a budou pěkně lesklé.

Olej z tresčích jater – nanesením oleje přímo na vlasovou pokožku dochází ke zmírnění vypadávání vlasů. Smíchejte jednu polévkovou lžíci oleje z tresčích jater společně se dvěma lžícemi mandlového oleje a jemně vetřete do pokožky hlavy. Poté vezměte ručník, namočte do horké vody, vyždímejte a celou hlavu do něj zabalte. Vzniklé teplo otevře póry na pokožce a snadněji tak dosáhnete efektivnějších výsledků. Nechte chvíli působit a poté vlasy umyjte šamponem. 

Ricinový olej – stejně jako rybí olej pomáhá s vypadáváním vlasů. Ricinový olej má ale jinou konzistenci, je hustý a lepkavý, takže v tomto stavu se velmi špatně nanáší. Proto je dobré smíchat dvě polévkové lžíce třeba s kokosovým olejem, naneste na pokožku a nechte působit nejlépe přes noc. Ráno vlasy umyjte jemným šamponem. 

Aloe Vera – tato stálezelená rostlina vzhledem připomínající kaktus obsahuje enzymy, které podporují růst vlasů. V kosmetice je považována za vlasový kondicionér. Gel nebo džus z aloe vera naneste přímo na pokožku hlavy, nechte chvíli působit a poté vlasy opláchněte vodou. 

Kvalitní šampony – ke každodenní péči o vypadávající vlasy používejte šampony určené na vypadávající vlasy nebo jiné bylinné produkty. Zásadně se vyhýbejte vlasovým přípravkům obsahujícím syntetické vůně a vůbec všem stylingovým chemickým prostředkům. Umyté vlasy nechte raději přirozeně uschnout. Fénování vlasy vysušuje a více přispívá k jejich vypadávání.  

Podpořit kvalitu vlasů >>

 

Jak urychlit růst vlasů

  • do jídelníčku zařaďte zdravé potraviny
  • pravidelně provádějte masáž hlavy za pomoci přírodních olejů
  • dodržujte pitný režim
  • používejte vlasovou kosmetiku bez silikonů a parabenů
  • vlasy pravidelně zastřihněte
Někteří lidé jsou geneticky náchylní k vypadávání vlasů: variace v genu zvaném AR mohou vést ke zvýšené aktivitě hormonálních receptorů nalezených ve vlasových folikulech. Enzym přeměňující testosteron na DHT, může být aktivnější právě u lidí se ztrátou vlasů.

Máte-li pocit, že veškeré přírodní prostředky váš problém s padajícími vlasy neřeší, může pomoci medicínská léčba. Pro osoby s dědičným vypadáváním vlasů či podstupujícím chemoterapii je vhodná terapie laserem (LLLT), která stimuluje kmenové buňky v rámci epidermy. Další medicínskou metodou je například injekční podávání plazmy bohaté na krevní destičky. Aplikuje se přímo do vlasové pokožky v místech, která jsou postižena vypadáváním vlasů.  

Růst vlasů je možno také podpořit za pomoci mezoterapie. Při ní lékař aplikuje do vlasové pokožky aktivní látky, které stimulují růst nového vlasového vlákna, brání šednutí vlasů a celkově revitalizují vlasy. Účinná jsou rovněž různá séra, která prokrvují vlasovou pokožku a vtírají se do míst s řídkým výskytem vlasů.  

Podpořit kvalitu vlasů >>

 

Co radí na padající vlasy odbornice na vlasovou problematiku Jana Burdová? Podívejte se na video: 

YouTube playerKliknutím přijmete marketingové cookies YouTube a spustíte video.

 

Stav vlasů odráží vaše aktuální fyzické a psychické rozpoložení. Pokud vám přijde, že vlasy nejsou v dobré kondici a padají více, než by měli, zvolněte životní tempo a zaměřte se na zdravou stravu. Užívejte života a všechny starosti hoďte za hlavu. Myslete na to, že každé ženě nejvíc sluší přirozená barva a jednoduchý účes

Autor: Hana S.

Jmenuji se Hanka a zdravý životní styl je pro mne reálným způsobem života. Cítím se tak mnohem lépe a plná energie. Byla jsem biohackerka ještě dávno před tím, než tento termín vůbec vznikl. Sama na sobě zkouším, co je pro mé tělo nejlepší a své poznatky se snažím předat dál prostřednictvím hodnotných článků. Psaným textem tvořím kvalitní obsah také jiných webových stránek (kontakt). Mám ráda dobrou kávu, pozitivní lidi, toulky přírodou, jízdu na kole a relaxaci při józe.

přečtěte si také

Aloe vera detox účinně pročistí celé tělo: Odhalte sílu přírody

Očista organismu patří ke zdravému způsobu života. Proto by se měla provádět alespoň dvakrát do …

Napsat komentář