Babské rady na odvodnění těla: Co odjakživa rychle pomáhalo?

Připadá vám, že jste ze dne na den rychle přibrali? Sotva dopnete knoflík u kalhot, oblečení je vám těsné v pase a absolutně netušíte, čím to může být? Nebo máte oteklé nohy, ruce a navíc se snadno zpotíte? Když budete pátrat po příčině, možná zjistíte, že vaše tělo zadržuje příliš mnoho vody. Tento stav pak může způsobovat řadu zdravotních potíží. Co s tím? Přebytečnou vodu je třeba dostat z organismu pryč. Takový problém řešily už generace před námi a uměly si s ním velmi dobře poradit. I když se naše babičky spoléhaly jen na přírodu, dokázaly se zbavit vody v těle za pomoci bylinek a dalších potravin. Chcete vědět, jaké jsou nejlepší babské rady na odvodnění těla? Vyzkoušejte staré osvědčené fígle. 

Babské rady na odvodnění těla jsou osvědčeným přírodním pomocníkem / fotokoláž: depositphotos.com

 

Zadržuje vaše tělo vodu?

Voda je sice pro život nesmírně důležitá, ale všeho s mírou. Někdy je jí v těle moc, a tak se začne na určitých místech hromadit a přidávat na objemu. Nakonec dokáže zvednout ručičku na váze i o několik čísel výš. Přestože se s tímto neduhem potýkají více ženy, ani mužům se zcela nevyhne. Příliš zavodněný organismus jde poznat pouhým pohledem a vlastním pocitem

Tělo s nadměrným množstvím vody je celé jakoby nafouklé, nateklé, kolem pasu vytváří tlustou pneumatiku, otékají vám kotníky nebo prsty na rukou. Na některých místech se kůže mění v nevzhlednou celulitidu a sotva se hýbnete, už z vás lejou litry potu. Chcete-li se potíží úspěšně zbavit, pak je třeba organismus podpořit v detoxikaci a pomoci mu s odstraněním přebytečných tekutin

Detoxikovat tělo >>

Zadržování vody v těle může mít mnoho příčin, avšak ve většině případů bývá důsledkem špatné životosprávy. Už jen sedavé zaměstnání, nedostatek pohybu a nevhodná strava může způsobit, že se voda začne v organismu hromadit a tělo bude otékat.

Petr Janů uvádí: “Otok se dá definovat jako nadměrné hromadění tekutiny v intersticiálním prostoru. Z hlediska fyziologického existuje vztah, který vyjadřuje rovnováhu mezi průnikem tekutiny do intersticia a jejím vtažením zpátky do oběhu, takzvaná Starligova rovnováha. Denně se do oblasti intersticia profiltruje póry ve stěně kapilár asi 20 litrů tekutiny. Z toho 90 % se zpětně vstřebá do kapilár a dva litry se vrátí do krevního řečiště přes lymfatický systém.”

JANŮ, PETR. Reflexní terapie nohy jako pomocná terapie v rehabilitaci pro zmírnění otoků dolních končetin

JANŮ, Petr. Reflexní terapie nohy jako pomocná terapie v rehabilitaci pro zmírnění otoků dolních končetin [online]. Olomouc, 2015 [cit. 2022-08-03]. Dostupné z: https://theses.cz/id/5go7ma/. Bakalářská práce. Univerzita Palackého v Olomouci, Fakulta tělesné kultury. Vedoucí práce MUDr. Milada Betlachová.

Ne vždy tomu ale tak je. Nadměrné množství vody v těle se u žen obvykle objevuje v průběhu těhotenství, před menstruací, při užívání hormonální antikoncepce a všeobecně i jiných léků (např. léky na vysoký tlak, některá antidepresiva, kortikoidy, atd.). Zadržování vody mohou způsobovat také běžně užívané protizánětlivé léky jako ibuprofen nebo aspirin

Časté příčiny zadržování vody v těle:

  • sedavé zaměstnání
  • nedostatek fyzického pohybu
  • přemíra stresu
  • nadváha
  • špatná strava (nadbytek sacharidů, nedostatek vitamínů, minerálů)
  • málo draslíku
  • nízký příjem tekutin
  • užívání některých léků
  • špatná kvalita spánku
  • onemocnění (ledvin, srdce, jater, lymfatického systému)

Někteří lidé se domnívají, že zadržování vody v těle je způsobeno příliš velkým příjmem tekutin. Tak tomu ale opravdu není, spíš naopak. Nedostatečný pitný režim může mít na příliš zavodněném organismu svůj podíl

Oteklé nohy bývají fyzickým příznakem zadržování vody v těle / foto: depositphotos.com

Zavodněný organismus způsobuje potíže

Velké množství vody v těle vytváří vnitřní nerovnováhu, se kterou se musí organismus co nejdříve vypořádat. Určitě nejde jen o drobný kosmetický problém přidávající navenek kila navíc. Vzhledem k tomu, že přebytečná voda představuje zbytečnou zátěž, tělo na ni reaguje sníženou výkonností a únavou. Z dlouhodobého pohledu potom může být příčinou celé řady zdravotních problémů spojených s vnitřními orgány (ledviny, játra, srdce, lymfatický systém).

V případě, že zavodnění organismu pozorujete delší čas a nedaří se vám jeho projevy odbourat, případně se zhoršují, navštivte lékaře. Na základě odborného vyšetření bude možno nalézt pravou příčinu a stanovit vhodný léčebný postup.

Z toho důvodu je žádoucí pomoci tělu nadbytečnou vodu z organismu vyloučit a tím ulevit sobě od nepříjemných potíží. Chcete-li se zase cítit lehčí a splasklejší, pak se v prvé řadě vydejte cestou změny dosavadního životního stylu. Zaměřte se na stravu a hýbejte se každý den. Kromě jiného může odvodnění těla nastartovat také hubnutí

Příliš mnoho soli v jídle se může podílet na ukládání vody v těle / foto: pixabay.com

 

Upravte jídelníček a zbavte tělo vody

Nafouklého břicha a celého oteklého těla vás zbaví především potraviny a nápoje s močopudnými účinky a vysokým obsahem hořčíku, draslíku, vápníku a vitamínu B6. Dále je nutné výrazně omezit hlavní viníky zavodněného organismu, což je sůl a cukr.  

Nedostatek draslíku v jídle zvyšuje zadržování sodíku a tím i vody v organismu.

S odvodněním organismu velmi dobře pomáhají přírodní diuretika. Kdybyste se zeptali některé babičky, co by doporučila, nestačili byste se divit, kolik přírodních pomocníků by vylovila z paměti. Řekla by vám kdejakou močopudnou bylinu, která je navíc plná vitamínů, minerálů a dalších zdraví prospěšných živin. A nejen to, naše babičky toho znaly mnohem víc a hned by věděly, jaké potraviny do jídelníčku zařadit a co udělat, abyste se nadbytečné vody zbavili.

Petržel je nejsilnější bylinkou na odvodnění těla / foto: pixabay.com

 

8 babských rad na odvodnění těla 

Babské rady na odvodnění těla pomáhají odstranit nepříjemné projevy zavodněného organismu a odjakživa byly účinnou součástí lidového léčitelství. Různé rady a tipy se snaží přírodní cestou eliminovat otoky, podpořit detoxikaci a nastolit rovnováhu v celém těle. Díky tomu se budete cítit lehčí a méně nafouklí. Co nejlepšího by vám naše babičky poradily?  

1. Omezte solení

Nestačí jen nasypat si méně soli do jídla. Spíš se zaměřte na sůl skrytou v potravinách. Z jídelníčku tedy odstraňte konzervovaná a instantní jídla, uzeniny, slané pochutiny, chipsy, apod.). Sůl zatěžuje ledviny, obsahuje sodík, který váže tekutiny a zadržuje vodu v těle. Raději sůl nahraďte bylinkami.

2. Pijte hodně tekutin 

Nadbytek vody v těle paradoxně způsobuje nedostatečný pitný režim, proto nezapomínejte v pravidelných intervalech dodávat tělu tekutiny. Každý den byste měli vypít alespoň 3 litry nejlépe obyčejné neperlivé vody, bylinkového či zeleného čaje. Určitě se vyhněte slazeným limonádám a džusům z obchodu.

Optimální pitný režim představuje 30 – 45 ml tekutin na kilogram tělesné hmotnosti.

Přestože máte v těle nadbytek vody, neznamená to, že pijete dostatek tekutin. Organismus reaguje spíš přesně naopak, jelikož má vody málo, rozhodne se s ní šetřit a zadržovat ji pro případ, že by jí bylo ještě méně

3. Uberte sacharidy

Určitý vliv na množství zadržované vody v těle mají také sacharidy, proto je vhodné úměrně snížit jejich konzumaci a naopak navýšit ve stravě bílkoviny a tuky. Třeba po vzoru nízkosacharidové diety, která může být výbornou inspirací pro celodenní jídelníček

 

S pomocí nízkosacharidových potravin KetoMix jednoduše sestavíte zdravý jídelníček od snídaně až po večeři

 

Koupit v e-shopu >>

 

Část sacharidů organismus promění na glykogen, který na sebe váže hodně vody. Spoustu sacharidů obsahují obiloviny, pečivo nebo třeba těstoviny. Alespoň na pár dnů vynechte ovesnou kaši k snídani a dejte si vejce se šunkou a zeleninu. 

1 gram svalového glykogenu váže 3 gramy tělesné vody.

4. Sáhněte po zelenině a ovoci

V případě, že máte příliš zavodněný organismus, měli byste si na talíř naložit salátovou okurku, cuketu, řapíkatý celer, brambory, špenát, pastinák, rajčata nebo červenou řepu. Do jídla přidejte česnek a určitě by neměl chybět meloun, který má silné diuretické účinky a podporuje detoxikaci.

Mezi diuretika obecně patří kořenová zelenina, z níž nejsilnější močopudné účinky má petržel. Obsahuje plno cenných vitamínů, minerálů a podporuje činnost imunitního systému. Nať petržele můžete přidat do salátu, polévky, pomazánky, hodí se do různých dipů na brambory, nebo z ní lze připravit odvar. Když budete kořen petržele podávat jako přílohu k masu, eliminujete tím kyselinu močovou, která vzniká při trávení masa.

Nezapomínejte ani na různé druhy salátové zeleniny, zejména rukola vyniká diuretickými účinky a pomáhá s vyplavením škodlivých látek z těla.

Z ovoce vybírejte druhy bohaté hlavně na draslík jako jsou meruňky, banán, výborným diuretikem jsou borůvky nebo černý rybíz (listy můžete povařit na čaj). Dobrým pomocníkem při odvodnění jsou obyčejná jablka. Prospívají normálnímu trávení, podporují činnost střev a tim napomáhají k odstranění různých škodlivin.

5. Vsaďte na bylinky

Bylinky tvoří základ domácí přírodní lékárničky. Obsahují spoustu zdraví prospěšných látek, které svými účinky ovlivňují chod lidského organismu. V případě odvodnění těla se skvěle uplatní bylinky s močopudnými účinky, které přispívají k normálnímu vylučování vody z organismu. 

Bylinky se nejlépe hodí k přípravě čaje, teplý i studený je výbornou součástí pitného režimu. Denně byste měli vypít dva šálky, ovšem popíjení bylinných čajů nijak nepřehánějte. Rozhodně platí, všeho s mírou. 

Výraznými diuretickými účinky vyniká zejména kopřiva, nejlepší je čaj z čerstvě natrhaných mladých kopřiv. Obsažené látky podporují detoxikaci organismu a přispívají k vyplavení různých škodlivin z těla pryč. Kopřivová koupel nohou pomáhá zase snižovat otoky.

Na odvodnění je také výborný pampeliškový čaj, chybět by neměl čaj z březového listí, kukuřičných vlasů, maliníku nebo černého bezu

Mezi bylinky se silnými močopudnými účinky se dále řadí: vřes, jasan, tužebník, lopuch, brutnák, libeček, hluchavka, svízel a jiné. 

6. Podložte si nohy

Pokud máte oteklé a ztěžklé nohy, dejte si je nahoru. Když sedíte, nebo ležíte, podložte si nohy, abyste je měli výš, ulehčíte tím krevnímu oběhu a srdci

7. Noste kompresní punčochy

Budete-li přes den a hlavně při zátěži nosit kompresní punčochy, zabráníte tím otoku dolních končetin. Jemným tlakem působí na nohy a kotníky a tím podporují tok krve z nohou do srdce. Omezit otoky dolních končetin v důsledku hromadění tělních tekutin pomáhají punčochy, které končí těsně pod kolenem

8. Hýbejte se 

Pohyb je pro člověka naprostá přirozenost, takže jakákoli fyzická aktivita napomáhá správné regulaci vody v organismu. Proto se snažte hýbat každý den, projděte se cestou do práce, z práce, jděte si zacvičit, vyběhněte schody, o víkendu vyrazte do přírody. Celodenním sezením v kanceláři organismus opravdu velmi trpí.

Těchto několik základních babských rad pomáhá účinně eliminovat projevy zavodněného těla. I drobnou změnou zaběhnutého životního stylu je možno dosáhnout výrazného zlepšení, kdy se budete cítit lehčí a méně nafouklí

Jak ještě můžete odvodnit organismus? Podívejte se na video:

YouTube playerKliknutím přijmete marketingové cookies YouTube a spustíte video.

 

Vidíte sami, že odvodnit organismus a detoxikovat tělo lze i přirozenou cestou, nemusíte se hned uchylovat k různým přípravkům z lékárny. Své tělo můžete úspěšně zbavit velkého množství vody za pomoci osvědčených babských rad. Pokud by však potíže přetrvávaly, vydejte se neprodleně k lékaři

 

Autor: Hana S.

Jmenuji se Hanka a zdravý životní styl je pro mne reálným způsobem života. Cítím se tak mnohem lépe a plná energie. Byla jsem biohackerka ještě dávno před tím, než tento termín vůbec vznikl. Sama na sobě zkouším, co je pro mé tělo nejlepší a své poznatky se snažím předat dál prostřednictvím hodnotných článků. Psaným textem tvořím kvalitní obsah také jiných webových stránek (kontakt). Mám ráda dobrou kávu, pozitivní lidi, toulky přírodou, jízdu na kole a relaxaci při józe.

přečtěte si také

Jackfruit: Opravdu chutná jako maso? Dokáže v jídle nahradit pšeničnou mouku?

Na jackfruit jste už možná někde narazili. Velmi často se objevuje v jídlech asijské kuchyně …

Napsat komentář