Nepřehlédněte

Nejsilnější antioxidanty: Odkud je načerpat a proč jsou tak životně důležité?

Víte co jsou antioxidanty? Termínem antioxidanty se označují všechny cenné látky, jako jsou vitamíny, minerály a další živiny, které jsou schopné ochránit buňky před negativním vlivem volných radikálů. A právě ty stojí na počátku oslabení našeho organismu, většiny vážných onemocnění a podílí se také na rychlém stárnutí. Antioxidanty neutralizují účinky volných radikálů dříve, než v těle způsobí nežádoucí chemické reakce a svou činností přispívají k ochraně imunitního systému. Pro lidský organismus jsou naprosto nepostradatelné! Ochrání vás před nachlazením, srdečními nemocemi, infarktem, zpomalují stárnutí a přispívají k psychické pohodě. Kde je najdete? Antioxidanty jsou běžnou součástí stravy, nejvíce jich obsahuje ovoce a zelenina. Známým antioxidantem je vitamin C, E, minerály selen a zinek, flavoniody, koenzym Q10 a jiné.

Zdroj: khumthong / FreeDigitalPhotos.net
Zdroj: khumthong / FreeDigitalPhotos.net

Nejsilnější antioxidant na světě

Nejbohatším zdrojem antioxidantů je veškeré bobulovité ovoce. Ostružiny, maliny, borůvky, to jsou doslova hotové vitamínové bomby. Mezi nimi ale vynikají zejména plody Maqui Berry, které jsou odborníky označeny za nejsilnější antioxidant na světě. Z tohoto důvodu patří rovněž do kategorie superpotravin, které mají řadu příznivých účinků na lidský organismus. Drcené bobule Maqui Berry využívali už indiáni v domorodé medicíně. Zrychlují metabolismus, dobře zasytí, detoxikují tělo od škodlivých látek a mají protizánětlivé účinky.

Do jídelníčku zařaďte potraviny bohaté na antioxidanty:

  • brokolici
  • tmavou listovou zeleninu (kapusta, špenát, mangold, kadeřávek)
  • luštěniny
  • česnek
  • lněná semínka
  • zelený čaj
  • rajčata

Dejte si skleničku červeného vína

Pokud máte rádi červené víno, můžete se radovat. Sklenička denně je dokonalou prevencí proti krevním sraženinám, a proto červené víno kladně ovlivňuje funkci celého kardiovaskulárního systému. Antioxidační účinek je posílen velkým množstvím vitamínu C a rovněž se podílí na odbourávání cholesterolu. Popíjení červeného vína v rozumné míře je prostě zdravé.

Goji Berries – nejzdravější ovoce

Určitě jste už někde zahlédli malé červené bobule goji, které se nápadně podobají šípku. V tradiční čínské medicíně je goji berries nebo také kustovnice čínská považována za omlazující ovoce. Nutriční hodnota kustovnice čínské je tak vysoká, že ve srovnání s ostatními druhy ovoce nemá žádnou konkurenci. Proto je považována za nejzdravější ovoce na světě. Je doslova napěchována antioxidanty, obsahuje řadu důležitých vitamínů, bílkovin a stopových prvků. Plody mají až 500x více vitamínu C než pomeranče. Můžete je konzumovat jako sušené ovoce, nasypat do ranní cereální kaše, salátu nebo z nich připravit čaj.

Zelený čaj

Součástí pitného režimu by měl být minimálně šálek zeleného čaje denně. Pro svůj vysoký obsah antioxidantů patří kvalitní sypaný zelený čaj rovněž mezi superpotraviny s významným podílem vitamínů a minerálů. Zvláště v podobě rozemletého prášku čaje matcha jsou účinky zeleného čaje až desetkrát silnější. Můžete ho pít jak teplý, tak studený. Při jeho přípravě byste však neměli podcenit dobu jeho louhování, ta by neměla přesáhnout dvě minuty.

Víte o tom, že:

  • každý den musí vaše tělo odolávat více než deseti milionům útoků volných radikálů, pokud jej vystavujete stresu, kouříte, pobýváte ve znečištěném prostředí a nebo na slunci?
  • vařená rajčata jsou pro tělo příznivější, jelikož obsahují lykopen, který organismus dokáže při tepelné úpravě lépe zužitkovat? Lykopen je ke kůži velmi šetrný antioxidant, vaše pleť bude dokonale hladká a krásná.

Autor: Hana S.

Jmenuji se Hanka a je mi 25 let. Jsem copywriterka a o zdravý životní styl se zajímám již několik let. Prostřednictvím blogových článků se snažím ostatní inspirovat k tomu, aby více pečovali o své zdraví a jedli kvalitní, vyvážená a především chutná jídla. S úsměvem na tváři experimentuju v kuchyni, nadšeně píšu a fotím. Miluju kvalitní kávu, pozitivní lidi, toulky přírodou a relaxaci při józe.

přečtěte si také

22 tipů na vánoční dárky 2019: Co komu nadělit pod stromeček?

Hledáte ten nejlepší dárek na světě? Chtělo by to něco originálního, netradičního, vkusného, zajímavého,… ? …

Napsat komentář