Recept: Výborný sladký rohlík s mákem snadno upečete sami doma

Sladký rohlík sypaný mákem nebo také loupák či makovka je nezapomenutelná klasika z dětství. S hrnkem teplého sladkého kakaa patřila k mým oblíbeným snídaním. Vždy musel být namazaný máslem a někdy také domácí meruňkovou marmeládou. Ta fantastická souhra chutí mi natolik utkvěla v paměti, že i dnes si ji dopřeji alespoň o víkendu. Loupáky se u nás doma běžně kupovaly v obchodě a byly prostě dokonalé. Ale dnes? I když jsem obešla všechny místní pekárny, každá mi nabídla jen jakousi umělou hmotu ve tvaru rohlíku. Tedy nic pro mne, tak jsem nahlédla do starých rodinných receptů a rozhodla se sama upéct sladké rohlíky z poctivých domácích surovin. Žádné umělé tuky, kypřící prášky, sušená vejce a kdo ví co ještě. Dílo se podařilo a já byla s výsledkem naprosto spokojena. Zase to byl on – můj úžasný sladký loupák sypaný mákem, který se jen rozplýval na jazyku. Můžu vám říct, že jsem na posezení zvládla hned dva a koukala po třetím :-). Upečte si je taky, recept je úplně jednoduchý.  

Domácí sladký rohlík s mákem namazaný marmeládou je prostě úžasný / foto: archiv autorky

 

Sladký rohlík s mákem

Recept na sladký rohlík s mákem naleznete snad v každé kuchařce, ale přeci jen je každý tak trochu jiný. V podstatě se jedná o kynuté těsto, ovšem jeho kvalita závisí na použitých surovinách. Základem je dobrá mouka a na jejím výběru si dejte opravdu záležet. Já peču z mouky špaldové, která má z nutričního hlediska vyšší výživovou hodnotu než obyčejná bílá mouka, takže více prospějete svému zdraví

Stejně tak dejte do těsta čerstvé kvasnice, sádlo nebo máslo a nejlépe domácí vejce. Když místo čerstvých kvasnic použijete sušené droždí, nebo máslo či sádlo nahradíte margarínem, už to nikdy nebude dobrý loupák. Na pohled možná bude vypadat stejně, ale rozhodně si na něm nepochutnáte. A věřte, že vím, o čem mluvím. 

TIP: Místo sádla nebo běžného másla zkuste přidat přepuštěné máslo, díky němu budou sladké rohlíky ještě lahodnější.

Většinou peču z půl kila mouky a z tohoto množství mi vyšlo 12 kousků sladkých rohlíků. Co budete potřebovat?

Suroviny:

  • 500 g špaldové hladké mouky
  • 230 ml vlažného mléka
  • 30 g čerstvé droždí
  • 60 g cukr krupice
  • 50 g sádla 
  • 5 g soli
  • 1 střední domácí vejce

Na posyp:

  • 1 malé domácí vejce
  • mák

Postup:

  1. Nejprve si uděláme kvásek. Do vlažného mléka rozdrobíme droždí, přidáme lžičku cukru a necháme vzejít kvasnice.
  2. Mezitím do mísy prosejeme mouku, rozklepneme vejce, osolíme, dáme zbývající množství cukru a nakonec povolené sádlo. Jakmile je kvásek hotový, přelijeme jej do mísy k ostatním surovinám a řádně vypracujeme kynuté těsto. 

V této fázi se určitě  vyplatí použít kuchyňský robot. Ručně nikdy těsto nevypracujete tak, aby bylo bylo dokonale hladké a provzdušněné. Nicméně, je to také dost namáhavé a pracné. Avšak kvalita vypracovaného těsta následně ovlivní, nakolik budou rohlíky nadýchané a vláčné. Takže tento krok nikdy nepodceňujte.

Ruční šlehač ECG RS 200 / foto: 4home.cz

TIP: Ruční šlehač ECG RS 200 je velmi praktický pomocník do každé kuchyně. Na přípravu kynutého těsta naprosto ideální. Malý, skladný, lehký do ruky a dobře se drží. Těsto nikde nepobíhá po míse a hnětací háky dobře propracují veškeré suroviny. Zvolit si můžete 5 rychlostí chodu přístroje. Hnětací háky lze jednoduše vyměnit za šlehací metly, takže snadno ušleháte sníh z bílků, dortový krém nebo rychlý piškot. 

Vstupte do e-shopu >>

 

  1. Zpracované těsto necháme na teplém místě přibližně hodinu kynout, až zdvojnásobí svůj objem. Pokud nemám dostatečné teplo v kuchyni, dávám kynout do trouby nastavené na 50°C asi na hodinu.
  2. Vykynuté těsto rozdělíme na dva malé bochánky a ty necháme znovu nakynout. Poté je rozválíme do tvaru kruhu a každou kulatou placku rozdělíme rádýlkem na 6 trojúhelníků, z kterých potom motáme rohlíky. Trojúhelník srolujeme od delší strany směrem ke špičce a lehce ohneme do tvaru rohlíku. Špičku vždy pěkně zahrneme dovnitř, aby se v troubě nespekla.
  3. Hotové rohlíky klademe na plech vyložený pečícím papírem a znovu necháme asi 45 minut kynout. Poté nahřejeme troubu na 170°C, rohlíky potřeme rozšlehaným vejcem, posypeme mákem a pečeme 15 minut až budou krásně zlatavé. Upečené rohlíky přendáme z plechu na kuchyňskou mřížku a necháme vychladnout. 
Sladké rohlíky bereme s sebou k svačině na výlet / foto: archiv autorky

 

Sladký rohlík s mákem můžete podávat jen tak samotný, namazaný máslem, marmeládou nebo medem. Určitě si k němu uvařte hrnek kakaa a užijte si chvilku pohody.

TIP: Potrpíte si na opravdovou chuť kakaa? I mlsat můžete zdravě a bez výčitek. Když kakao nahradíte carobem, rázem snížíte jeho kalorickou hodnotu o jednu třetinu a vůbec se nemusíte obávat o svoji štíhlou linii.  

Autor: Hana S.

Jmenuji se Hanka a zdravý životní styl je pro mne reálným způsobem života. Cítím se tak mnohem lépe a plná energie. Byla jsem biohackerka ještě dávno před tím, než tento termín vůbec vznikl. Sama na sobě zkouším, co je pro mé tělo nejlepší a své poznatky se snažím předat dál prostřednictvím hodnotných článků. Psaným textem tvořím kvalitní obsah také jiných webových stránek (kontakt). Mám ráda dobrou kávu, pozitivní lidi, toulky přírodou, jízdu na kole a relaxaci při józe.

přečtěte si také

Vajíčkový chlebíček s majonézou patří mezi oblíbenou klasiku

Na tradiční vajíčkový chlebíček s majonézou se nedá nikdy zapomenout. V mládí jsme na něj …

Napsat komentář