I když si konečně po dlouhé době zase vidíte přes břicho na nohy, přesto si stále připadáte jako hroch. Těsně po porodu jste určitě ujišťovala sama sebe, jak z vás těhotenstvím nabraná kila budou rychle opadávat, ale po šesti týdnech je realita poněkud jiná. Tělo se sotva tak stačilo zotavit po fyzické stránce, ale po původní ladné postavě ani památky. Oblečení, které jste nosila před otěhotněním, praská ve švech, což se negativně projeví i na vašem sebevědomí. Jak z toho ven? Mnoho žen trápí nashromážděná kila ještě dlouhé měsíce po porodu a není to jen tím, že nedbají na svůj vzhled a váhu vůbec neřeší. Pro hubnutí je přímo ideální kombinace pravidelného jídla, spánku a pohybu. Jenomže, zkuste to dodržet, když celé dny i noci trávíte péčí o malé miminko a vás tato činnost značně vyčerpává. Na nějaké cvičení či vaření nemáte ani pomyšlení, jste ráda, že se alespoň pár hodin v kuse prospíte. Přesto se zkuste zamyslet a věnujte nějaký čas také sama sobě.
Obsah článku
Hubněte přirozeně
Některé matky po porodu hubnou samy od sebe, jiné se musí hlídat co to jde. Důležité je zaměřit se zejména na to, abyste znovu nepřibírala. Postupně, jak miminko roste, budou i vaše těhotenská kila ubývat, zhruba 0,5 – 1 kilo za měsíc. V prvé řadě si uvědomte, že i během těhotenství jste přibývala po dobu devíti měsíců, proto si dejte za cíl zhubnout na svoji původní váhu do prvních narozenin dítěte. Pokud budete dítě kojit, o to rychleji a lépe vám to půjde. Jen samotná tvorba mateřského mléka je totiž pro tělo značně energeticky náročná.
Každé hubnutí je z větší míry postaveno na skladbě jídelníčku, takže dost záleží na tom co sníte. Pokud si na jídlo neuděláte ani chvilku času a přes den se odbýváte jen sušenkami, tyčinkami, pečivem, atd., pak se nedivte, že váha nejde dolů nebo stagnuje. V žádném případě ale neřešte redukci váhy hladovkou nebo omezeným příjmem jídla, tím byste si mohla ještě více ublížit. Právě naopak, dopřejte si zdravou stravu plnou hodnotných živin, které vaše tělo ocení. Budete nejen hubnout, ale načerpáte spoustu síly a energie. Nechcete-li ztrácet čas složitou přípravou jídla, můžete hubnutí podpořit například proteinovou dietou KetoMIX. Ta splňuje veškeré parametry zdravého hubnutí a přináší rychlé efektivní výsledky. Dokonce funguje i bez pohybu, hubnete vlastně jen úpravou stravy.
Pokud to jen trochu jde, kojte
Kojení je na hubnutí přímo ideální, proto se snažte vydržet co nejdéle. Jen samotným kojením spálí vaše tělo téměř 500 – 1000 kalorií během jediného dne. Za měsíc tak můžete shodit až jeden kilogram, což odpovídá zdravému hubnutí. Ale i přesto existuje zhruba 20 % žen, které si po dobu kojení váhu uchovají nebo dokonce zvýší a razantně zhubnou teprve tehdy, až přestanou kojit. Proto je lepší nikam nespěchat a nechat věcem volný průběh. Pokud se budete stravovat zdravě a denní kalorický příjem bude odpovídat vašim potřebám, těhotenstvím nabraná kila půjdou postupně dolů.
Jídelníček při kojení
Kojením sice spotřebuje organismus spoustu energie, ale to neznamená, že můžete sníst cokoliv. Nadměrné množství sladkých a tučných jídel se na vás jistě negativně projeví. Tvorbou mateřského mléka odčerpá tělo spoustu živin, především bílkovin, tuků a minerálů jako je vápník, železo, zinek a jiné prvky. Proto je důležité pečlivě dbát na složení jídelníčku a vyhýbat se potravinám, které miminku způsobují problémy a třeba jej nadýmají. Do mateřského mléka se to, co sníte, promítne nejdříve za 6 hodin.
Strava kojící ženy by měla obsahovat denně:
- tři porce obilovin (ve formě příloh a pečiva)
- tři porce zeleniny
- dvě porce ovoce
- tři porce mléka a mléčných výrobků, sýrů
- jedna porce masa
V době kojení byste měla přijímat asi o 11 g bílkovin více, než kolik je doporučené denní množství zdravé ženy.
A co když už nekojíte…
Pokud nekojíte, měla byste se stravovat stejně zdravě jako před porodem, ale je vhodné myslet na dostatečný příjem bílkovin a vápníku. Optimální denní kalorický příjem by měl být okolo 5 000 kJ. Vhodné je jíst pravidelně menší porce, alespoň 6x denně. Jestliže jíte častěji a méně, metabolismus se zrychluje a tím pádem se také zrychlí spalování a hubnutí. Naopak, když jíte jen jednou, dvakrát za den, tělo přepne na šetřící režim, metabolismus se zpomalí a hubnutí zastaví. Pokud chcete hubnutí více podpořit, je dobré zvýšit příjem zeleniny, omezit večeře a celkově dbát na dostatečný příjem bílkovin, zdravých tuků, vitamínů a minerálů. Vyhýbejte se jednoduchým sacharidům (sladkosti, bílé pečivo, slazené nápoje) a snažte se eliminovat jídla z fast foodu.
Zařaďte pohyb, ale s mírou
Pustit se hned po šestinedělí do intenzivního cvičení za účelem rychlého hubnutí není právě rozumné. Po porodu je vhodné se k pohybové aktivitě vracet pozvolna a vždy jen do té míry, kolik snesete. Začněte procházkami s kočárkem, které jsou jako pohyb přímo ideální. Tempo zvolte pomalejší nebo rychlejší, podle toho, jak se budete cítit. Po porodu se určitě vyhněte běhu a jízdě na kole, jelikož při těchto aktivitách dochází k zatěžování pánevního dna. Jakmile se fyzicky dáte do kupy, můžete pomalu začít s cvičením, zkuste jógu nebo různé protahovací cviky určené matkám po porodu. Určitě zařaďte také Kegelovy cviky, které slouží k posílení svalů pánevního dna. Po pár měsících, až se dostanete opět do kondice, je možné přejít k další cvičební fázi a postupně přidávat více dynamické pohyby (aerobic, pilates, zumbu nebo spinning). V žádném případě se ale nepřepínejte a dejte na signály vlastního těla.
I když nemáte hned po šestinedělí svoji původní postavu, mějte se ráda a především se radujte z narozeného miminka. Užívejte si mateřství naplno a věřte, že těhotenská kila zhubnete stejně přirozeně jako jste je nabrala. Chce to jen čas a úsměv na rtu.