Pěkné zuby bez kazů doplňují krásný úsměv a atraktivní vzhled. Lidé se často cítí více sebevědoměji, když mají bílé a zdravé zuby. Úsměv je totiž jedna z prvních věcí, které si lidé všimnou při vzájemném setkání a pěkné zuby pak mohou vytvořit pozitivní dojem. Proto bychom o ně měli řádně pečovat. Avšak nejen správná ústní hygiena a pravidelné návštěvy u zubaře jsou nezbytné pro udržení zdraví zubů. Svůj podíl si nese také správná výživa, dostatek vitamínů a minerálů. Mezi důležité živiny pro zdraví zubů patří také vitamín K2. Proč právě ten? Jaká je jeho role při udržování silných a zdravých zubů? A odkud čerpat vitamín K2? O tom všem si povíme v tomto článku.
Obsah článku
Kvalitní výživa ovlivňuje zdraví zubů
Každodenní ústní hygiena je v dnešní době zcela běžnou rutinou, kterou si člověk začne osvojovat již od raného dětství. Aby byly zuby krásné jako perličky, vyžadují mimo jiné také správnou výživu. Dostatečný přísun vitamínů a minerálů by měla zajistit pestrá a vyvážená strava. Avšak jídelníček v novodobém pojetí často nenabízí adekvátní množství výživných látek, které byly pro řadu generací před námi dostupnější, a tak některým lidem může chybět vitamín K2.
Vědci se začali zabývali poznatkem, že dříve lidé neměli k dispozici zubní pasty a kartáčky a přesto jejich zuby byly lépe chráněny proti zubnímu kazu. Postupně došli k závěru, že určitou roli zde sehrála správná výživa. Provedli řadu vědeckých studií, které potvrdily, že běžná strava našich předků obsahovala větší množství vitamínu K2 a zjistili, že jeho nedostatek může oslabovat zubní sklovinu a podílet se na tvorbě zubního kazu.
Proč nejen naše zuby potřebují vitamín K2?
Vitamín K2, také známý jako menachinon, patří do skupiny vitamínů K rozpustných v tucích. Řadí se mezi živiny nezbytné pro správnou funkci těla. Hlavní funkcí vitamínu K2 je regulace metabolismu vápníku, který je klíčový pro zdraví kostí, zubů, srdce a cév.
Vitamín K2 se nachází jen v některých potravinách, a proto se může stát, že někteří lidé nepřijímají adekvátní množství tohoto vitamínu z běžné stravy. Jelikož je vitamín K2 součástí celé řady metabolických pochodů v těle, jeho nedostatek se může v konečném důsledku negativně projevit na celkovém zdraví.
Vitamín K2 se liší od jiné poměrně známé formy vitamínu K, kterou je vitamín K1 (fylochinon). Zatímco vitamín K1 se často spojuje se srážením krve, vitamín K2 má výraznější účinky na kosti, zuby a normální činnost kardiovaskulárního systému.
Hlavní úloha vitamínu K2 spočívá především ve správném přenosu vápníku a aktivaci specifických proteinů, jako je osteokalcin a Matrix Gla protein (MGP). Osteokalcin je zodpovědný za správnou mineralizaci kostí a zubní skloviny.
Protein MGP zase pomáhá předcházet nežádoucímu ukládání vápníku v cévách a měkkých tkáních. Tím může snižovat riziko vzniku kalcifikace cév a předcházet srdečním onemocněním.
Vitamín K2 a zdraví zubů
Vitamín K2 hraje důležitou roli při udržování zdravých zubů tím, že díky aktivaci osteokalcinu podporuje mineralizaci zubní skloviny. Sklovina je vnější ochranná vrstva zubu, která zabraňuje poškození zubní tkáně. Správná mineralizace skloviny je zásadní pro její odolnost proti kyselinám a bakteriím, které by mohly podporovat vznik zubního kazu a vést k dalším zubním problémům.
Vitamín K2 má protizánětlivé vlastnosti, které mohou pomoci snížit zánět dásní a předcházet paradentóze. Také pomáhá udržovat zdravé a silné dásně, což je důležité pro udržení zdravých zubů.
Vitamín K2 se aktivně podílí na transportu vápníku do zubů, čímž pomáhá posilovat zuby a chránit je před poškozením a kazivostí. To je důležité zejména při kombinaci s dostatečným příjmem vápníku a vitamínu D, které jsou také nezbytné pro zdraví zubů.
Nejlepší formou vitamínu K2 je MK-7, který aktivuje největší podíl osteokalcinu, takže pro zdraví zubů tělo využije maximální množství dostupného vápníku. Nejsnadněji se vstřebává, má delší poločas rozpadu, a proto jeho účinky trvají delší dobu.
Přirozené zdroje vitamínu K2
Vzhledem k tomu, že nedostatek vitamínu K2 může snížit mineralizaci zubní skloviny a zvýšit riziko zubního kazu, je důležité dbát na dostatečný příjem vitamínu K2, nejlépe pestrou a vyváženou stravou. Vitamín K2 se ale přirozeně vyskytuje jen v některých potravinách, především ve fermentovaných produktech a potravinách pocházejích od zvířat přirozeně krmených na pastvě.
Nejlepším přírodním zdrojem vitamínu K2 je natto (fermentované sojové boby), další fermentované výrobky (kimchi, tempeh, kvašené zelí, apod.), maso, mléko, vejce, sýr, máslo od pastevních zvířat. Tyto potraviny však nebývají běžnou součástí dnešní moderní stravy, což se pro tělo může projevit nedostatkem vitamínu K2.
Jelikož získávání dostatečného množství vitamínu K2 běžnou stravou může být poněkud obtížné, odborníci na výživu doporučují začlenění doplňku stravy do pravidelného jídelníčku.
Doplněk stravy s vitamínem K2 může pomoci zajistit optimální příjem tohoto důležitého vitamínu s ohledem na individuální potřeby každého lidského organismu a podpořit tak zdraví zubů. Některé přípravky, například Vitamín K2 Complex, bývají v kombinaci s dalšími důležitými výživnými látkami jako je vitamín D3, což zvyšuje biologickou dostupnost jednotlivých živin a je dosaženo maximálního účinku.
Vitamín K2 a D3 vytváří synergický efekt a vzájemně se podporují v působení. Vitamín D3 podporuje vstřebávání vápníku z potravy a vitamín K2 zajišťuje jeho správnou distribuci do zubů a kostí. Tím současně brání nežádoucímu usazování vápníku v cévách a měkkých tkáních a přispívá ke zdraví celého kardiovaskulárního systému.
Zahrnutí potravin bohatých na vitamín K2 do stravy a v případě nedostatečného příjmu zvážení doplnění vitamínu K2 prostřednictvím doplňku stravy může výrazně přispět k posílení zubů a jejich celkovému zdraví.
Závěrem: Vitamín K2 plní v podpoře zdravých zubů nenahraditelnou funkci. Při správné kombinaci ústní hygieny a dostatečném příjmu vitamínu K2 můžeme optimalizovat zdraví svých zubů, chránit je před kazem a dalším onemocněním zubů či ústní dutiny.
Upozornění: Pokud se rozhodnete zařadit do jídelníčku doplněk stravy s vitamínem K2 a současně užíváte nějaké léky, nebo trpíte jakýmkoliv onemocněním, nejprve svůj záměr konzultujte se svým ošetřujícím lékařem.