Mateřství mnoha ženám zformuje postavu do kyprých tvarů, ale to neznamená, že se těhotenstvím nabraných kilogramů nelze zbavit. Právě naopak! Mateřská dovolená přímo vybízí k tomu, abyste zhubly. Nejedna žena chce mít po porodu zase pěknou štíhlou postavu. Jak ale na to? Neustálá péče o dítě a nedostatek spánku z vás doslova vysává všechnu energii a nemáte pomalu ani čas se v klidu najíst. Předsevzetí o pravidelné a vyvážené stravě, desetiminutovém cvičení či každodenních procházkách jen stěží dokážete naplnit. Ponecháte všechno náhodě a budete se spoléhat na to, že zhruba 80 % žen během mateřské zhubne sama od sebe? U někoho to tak funguje, ale jsou také ženy, kterým se to přes sebevětší snahu nedaří nebo naopak ještě přiberou. Co je toho příčinou? Za vším stojí způsob života, který se po porodu zásadně změní. Budete-li ale chtít, můžete mnohé ovlivnit a brzy budete opět v kondici. Není výjimkou, že se ženám podařilo právě na mateřské zhubnout na svoji ideální váhu, o kterou se bezúspěšně snažili ještě před otěhotněním.
Obsah článku
Nemáte čas na hubnutí?
Mateřská dovolená je opravdu poněkud hektické období, kdy neustále bojujete s časem a všechny svoje aktivity musíte plánovat s ohledem na dítě. Nemáte-li vůbec žádné hlídání, o to komplikovanější situace nastává. Partner je věčně zaneprázdněný prací, takže s jeho pomocí lze počítat jen občas. Představa, že po celodenním pobíhání kolem dítěte si dáte ještě večer hodinku ve fitku, vás určitě neláká. Přesto lze nalézt kompromisní řešení. V prvé řadě si uvědomte, že každé hubnutí je postaveno na dvou zásadních věcech: zdravém jídelníčku a pohybu. Vzhledem k tomu, že složení vaší stravy se na hubnutí podílí největší možnou mírou, je dobré se zaměřit především na něj. Sportovní aktivity pak přizpůsobíte svým aktuálním možnostem. Vždyť si nemusíte hned kupovat permanentku na aerobic, můžete cvičit doma podle videa nebo se vydat na svižnou procházku s kočárkem. Časem třeba změníte chůzi na běh nebo obujete in-line brusle. Dítě roste jako z vody a než se nadějete, nebudete ani kočárek potřebovat a posadíte jej na sedačku na kolo. Možností je spoustu, chce to jen vyzkoušet, co bude vám a dítěti vyhovovat.
Mateřství jako dieta
Přestože se z porodnice vrátíte domů o několik kilogramů lehčí, stále vaše postava neodpovídá ladným siluetám štíhlého těla. Pořád si připadáte jako hroch neforemných tvarů, ale s tím prostě musíte dopředu počítat. Bude to chvíli trvat, než opět zpevníte svaly a budete v kondici. Nic ale nesmíte uspěchat! Vaše tělo potřebuje především odpočinek a kvalitní stravu! Přestože se shazováním těhotenských kil můžete začít téměř ihned po porodu, rychlé redukční diety nebo dokonce hladovění absolutně nepřipadají v úvahu, obzvlášť, pokud kojíte.
Jakmile ale miminko povyroste a vy kojení ukončíte, současně se změní také energetická náročnost vaší stravy. Chcete-li dosáhnout hubnoucího efektu, budete muset snížit kalorický příjem a pohybovat se kolem hodnoty 6 000 kJ na den. Mnohé dokážete ovlivnit také samotnou skladbou stravy. Zde se nabízí ideální příležitost k hubnutí za pomoci proteinové diety KetoMIX. Ta je postavena na zvýšeném příjmu bílkovin v jídelníčku za současného omezení sacharidové složky stravy. Neobsahuje žádnou chemii ani konzervační látky, je bez lepku, což mimo jiné podporuje i hubnutí břicha. Velkou výhodou je to, že funguje bez pohybu. Prostě vaše tělo hubne za vás jen díky vhodné úpravě stravy. Nemusíte potit litry potu při cvičení ani řešit nedostatek času, KetoMIX si připravíte za pár minut. Přitom se nejedná jen o klasické ovocné koktejly na hubnutí, možností je podstatně víc. Můžete si dopřát teplou polévku nebo usmažit sýrovou či houbovou omeletu a k tomu přidat na talíř pořádný kopec zeleniny. Bude-li vás honit mlsná, bez výčitek sáhnete po proteinové čokoládě a k ní si uvaříte chutnou kávu. Přitom nejíte jen jídla KetoMIX, ale také běžnou stravu, kterou sestavíte dle přiloženého návodu. Ze strategického hlediska jsou totiž bílkoviny při hubnutí velmi důležité. Podílí se na tvorbě svalové hmoty a tu potřebujete k tomu, aby neklesaly hodnoty vašeho bazálního metabolismu a tělo spalovalo energii i v klidovém režimu. S KetoMIXem nemusíte absolutně řešit svůj jídelníček, stačí se jen držet přiložených rad a doporučení. Jestliže tedy bojujete s nedostatkem času a současně chcete efektivně hubnout, díky KetoMIXu budete v perfektní kondici.
Jen kojením hubnete
Pokud po porodu kojíte, jste z hlediska redukce vaší hmotnosti ve značné výhodě. Laktace je energeticky velmi náročný proces, a proto jen díky kojení dokážete snižovat svoji hmotnost zhruba o kilogram měsíčně. Ovšem za předpokladu, že nastolíte správný stravovací režim. Přestože je vhodné po dobu kojení navýšit příjem energie o 330 – 550 kcal, neznamená to, že se můžete přejídat. Navíc, jídelníček kojící matky má svá specifika, jelikož existují určité potraviny (například luštěniny, zelí), které mohou miminko nadýmat a zatěžovat jeho trávicí systém. Proto je velmi důležité věnovat jídelníčku po porodu patřičnou pozornost.
Jídelníček na mateřské
Nepravidelnost a odbývání v jídle jsou typickým příkladem každodenního jídelníčku maminky na mateřské. Vzhledem k tomu, že dítě vyžaduje vaši neustálou pozornost, přes den jen rychle něco sezobnete nebo dojíte kaši po dítěti. O pořádné snídani, obědu či večeři nemůže být ani řeč. A to je právě všechno špatně. Takový jídelníček je častou příčinou toho, proč se vás kilogramy po porodu drží jako klíště. Abyste pohly s tuky, chce to razantní změnu. Když vsadíte rovnou na proteinovou dietu KetoMIX, můžete už za 2 – 4 dny zpozorovat, že vám jsou kalhoty v pase volnější. KetoMIX navíc obsahuje spoustu důležitých vitamínů a minerálních látek, takže se budete cítit plni elánu a energie. Vzhledem k tomu, že je velmi nenáročný na přípravu skvěle zapadá do každodenního jídelníčku ženy na mateřské dovolené.
Kromě samotného složení stravy je nutno dbát na pravidelnost v jídle a snažit se jíst přibližně každé tři hodiny. Tím si tělo navykne na stálý přísun energie a nebude si nic ukládat do tukových zásob v těle. Opomenout nelze ani pitný režim. Nedostatek tekutin může rovněž způsobit zpomalení metabolismu a tím následné přibývání na váze.
Strava by měla obsahovat:
- dostatek bílkovin (vejce, maso, mléčné výrobky, luštěniny, tempeh, tofu)
- potraviny s obsahem komplexních sacharidů (celozrnné pečivo, cereální výrobky)
- více zeleniny než ovoce
- jídelníček založený na proteinové dietě
- pravidelný pitný režim (voda, zelený čaj)
- zdravé tuky (avokádo, olivový olej)
- bylinky, koření
Příchodem z porodnice se ženám zpravdila změní celý denní režim, na který byly doposud zvyklé. S tím souvisí i způsob stravování. Mateřská dovolená je proto vhodnou příležitostí k tomu, abyste zavedly v rodině všechny zásady zdravého životního stylu. Tím se vám podaří nejen zbavit těhotenských kil, ale také si natrvalo udržet optimální váhu. Jestliže se ale snažíte ze všech sil a přesto nehubnete, můžete se obrátit na nejbližší nutriční poradnu v okolí. S pomocí odborníků snadněji přijdete na jádro problému a můžete si nechat sestavit jídelníček přímo na míru.
Pohyb nejen s kočárkem
Přestože vám malé dítě nedopřeje ani chvilku klidu, je důležité nejen zdravě jíst, ale také cvičit. Avšak jakýkoli fyzický pohyb je třeba přizpůsobit tomu, jak se cítíte. Nemůžete po porodu hned nastoupit do posilovny nebo zdolat běžecký maraton, obzvlášť pokud jste rodily císařským řezem. Nejčastějším sportovním výkonem maminek jsou dlouhé procházky s kočárkem, se kterým se nemusíte pohybovat jen po městě, ale můžete vyrazit i do přírody na lesní pěšinu. Na trhu existuje celá řada sportovních kočárků, při jejichž výběru je důležité zaměřit se na některé specifické parametry.
Pokud plánujete využívat kočárek pro pohybové aktivity, podívejte se nejprve na srovnání kočárků. Sportovní kočárky jsou značně variabilní, takže si nastavíte všechno podle svých potřeb. Sportovní kočárky bývají vybaveny terénními koly a výrobci se také zaměřují na jejich hmotnost, což vám podstatně usnadní manipulaci s nimi. S takovým kočárkem se klidně můžete projet na in-line bruslích po cyklostezce.
Proti tomu nelze nic namítat, zejména v prvních týdnech po porodu je to nejlepší forma pohybu. K tomu je ale dobré přidat cviky na posílení pánevního dna, které můžete jednoduše cvičit sami doma podle videa:
Jakmile budete mít za sebou období šestinedělí a budete se již cítit v dobré kondici, můžete postupně začít i s jinými druhy sportovních aktivit. Avšak postupně, pomalu a vždy jen do té míry, kolik zvládnete. Budete-li se přetěžovat, určitě se to projeví na vašem zdraví, případně i na ztrátě mateřského mléka. Můžete se také přihlásit na různé kurzy cvičení určené maminkám po porodu. Pokud jste byly zvyklé sportovat před těhotenstvím, neměl by vám pohyb činit jakékoli potíže. Přesto však zvyšujte svoji formu pozvolně a buďte opatrná. Aerobic, zumbu nebo spinning zkuste teprve až po několika měsících. Jestliže pořád kojíte, je dobré dítě nakojit před cvičením a pak až hodinu a půl poté, co skončíte.
Spolu se cviky na posílení pánevního dna se naučíte i správnému dýchání a regenerační proces ve vašem těle proběhne daleko snadněji. Až budete mít tuto fázi za sebou a získáte lepší kondici, můžete se směle pustit do redukce váhy a tvarování svalů. V tuto chvíli je již možné zařadit při cvičení další dynamické pohyby, avšak bez rotací, které jsou typické například pro zumbu. Otáčení těla ze strany na stranu přichází na řadu až naposled, přibližně po šesti měsících, kdy se můžete vrátit ke svému oblíbenému sportu. Na spalování tuku je nejúčinnější jakákoli forma aerobní fyzické aktivity, například plavání, běh, jízda na kole, atd. Avšak i tyto činnosti je dobré střídat s cviky určenými na tvarování štíhlé postavy.
Po narození dítěte se každá žena snaží co nejdříve zbavit všech těhotenských kil a z porodnice odchází s velkým předsevzetím. Každodenní realita všedního dne pak ale velmi často vezme za své. Nepropadejte však panice a dejte hubnutí čas. Stanovte si reálný cíl: do prvních narozenin dítěte budete na stejné váze jako před otěhotněním. Pokud se vám to nepodaří, teprve pak přistupte k razantnímu řešení.