Nordic walking pro hubnutí je trendy způsob, jak zkombinovat zábavný pohyb a upravit svou váhu i postavu. Princip toho, jak to funguje, je tak jednoduchý, že severským holím podléhá stále více lidí. Určitě i vy znáte někoho ve svém okolí, kdo vyráží na procházky nebo túry s pevným krokem a úsměvem na tváři. Nordic walking je zábava i životní styl. Podlehněte mu také!
Obsah článku
- 1 Nordic walking – severská chůze
- 2 Něco málo z historie
- 3 Jedinečnost sportu nordic walking
- 4 Nordic walking a hubnutí – proč to funguje?
- 5 Nordic walking vyžaduje správnou výbavu
- 6 Jak vybrat hole na nordic walking
- 7 Přínos chůze se sportovními holemi pro zdraví
- 8 Naučte se techniku severské chůze
- 9 Nordic walking pro hubnutí a zdravá strava
- 10 Co by v jídelníčku nemělo chybět
- 11 Kam s hůlkami na výlet?
- 12 Oblíbené trasy pro nordic walking
Nordic walking – severská chůze
Slyšeli jste výraz nordic walking, ale nevíte, co přesně to znamená? Do češtiny lze toto slovní spojení přeložit jako severská chůze. Jedná se o sport – intenzivní chůzi se sportovními holemi, která je mnohem dynamičtější než běžná chůze. A pokud chcete zhubnout, tak je dokonce v mnoha ohledech účinnější, než třeba jízda na kole.
Něco málo z historie
Zajímá vás, jak nordic walking vznikl? Tento oblíbený sport si do našich končin prorazil cestu teprve zhruba před dvěma dekádami, ale známý je už mnohem déle. První zmínky lze najít při trénování běžkařů v letních měsících, a to již ve 30. letech 20. století, kde techniku a práci s holemi trénovali bez lyží.
Laické veřejnosti se však severská chůze ukázala až v roce 1988. Má to celkem úsměvný důvod: v roce 1988 pořádali finské Helsinky závod na běžkách, ale sníh prostě nečekaně roztál. Závod měl být zrušen a s ním by pořadatelé přišli výdělek a sponzory a diváci o zážitek. Proto vznikl jednoduchý nápad, že účastníky závodu vyšlou organizátoři na trasu bez lyží, pouze s hůlkami. Vznik nového sportu tak vlastně ovlivnila náhoda.
Jedinečnost sportu nordic walking
Potkat ve městě nebo v přírodě skupinky lidí nebo jednotlivce se sportovními holemi, jak si svižnou chůzí vykračují, není už dávno nic nového. Severské chůzi podléhá stále více lidí a má to zcela jednoduché vysvětlení. Tento pohyb má totiž řadu přínosů pro lidské tělo, pro jeho tvarování, hubnutí a pro celkové zdraví.
Hlavní výhodou je, že jde vcelku o nenáročný pohyb, který mohou provozovat doslova všichni, bez rozdílu věku a fyzické kondice. Severská chůze je vhodná pro protažení těla po náročném dni v práci, pro zlepšení činnosti srdce, práce svalstva, jako účinná prevence před různými zdravotními obtížemi a především zvlášť efektivní také pro ty, kdo chtějí zhubnout.
Nordic walking a hubnutí – proč to funguje?
Nordic walking je účinný sport hlavně pro tvarování těla a jeho zdravé a přirozené hubnutí. Při jakékoli snaze o úbytek hmotnosti je zapojení pohybu velmi důležité. Nordic walking ovšem patří mezi pohyb, kde nedochází k zapojení jen určitých částí těla, jako je tomu například u posilování břicha, ale zapojuje se celé tělo, jako u jízdy na kole, inline bruslích nebo běhání
Nordic walking zapojuje nohy, ruce, břišní a zádové svaly, také prsní svaly. Patří mezi tzv. aerobní sporty. Tedy sporty, které jsou hlavně vytrvalostní a bez náročné intenzity (jako je třeba posilování). Při provozování takového sportu se pohybujete v aerobním pásmu – aktivita probíhá za dostatečného přísunu kyslíku při nízké intenzitě. Jednoduše řečeno, provádíte sport dostatečně dlouho na to, abyste se prohřáli, ale zároveň nezadýchali.
- 220 (muži) odečtete svůj věk
- 226 (ženy) odečtete svůj věk
Tím získáte hodnotu, která zobrazuje vaši maximální tepovou frekvenci. Pro aerobní cvičení pak platí, že se máte pohybovat mezi 60 a 80 %.
Při aerobním cvičení, které je prováděno delší dobu (ideálně alespoň 40 minut) přestane tělo získávat energii z cukrů (které upřednostňuje, protože se snadno štěpí) a začne ji získávat ze zásob tuků. Proto je aerobní aktivita tak důležitá především pro ty, kdo chtějí přirozeně a zdravě zhubnout. Provozováním nordic walking můžete tohoto efektu snadno docílit. Výdej kalorií je tedy při nordic walking podstatně vyšší než při klasické chůzi.
Nordic walking vyžaduje správnou výbavu
Nespornou výhodou tohoto sportu je možnost jeho provozování po celý rok, prakticky za jakéhokoli počasí. A další výhodou je jeho relativně velmi nízká nákladovost. Kvůli jeho provozování si totiž nepotřebujete pořizovat nic nového, kromě sportovních hůlek.
Na chůzi vám stačí pohodlné prošlápnuté boty, které doma jistě máte. Také běžné sportovní oblečení – tedy pohodlné a praktické. A podle počasí můžete volit i nepromokavé nebo vzdušné části vybavení. Dále s sebou pak nezapomínejte nosit láhev s nápojem. Ideální je obyčejná neochucená voda bez bublinek. Doplňování tekutin při sportu je vždy důležité, láhev můžete umístit například do lehkého batůžku na záda.
Jak vybrat hole na nordic walking
Pokud se rozhodnete zapojit do svého života nordic walking, bez pořízení správných sportovních holí se neobejdete. Walkingové hole se poměrně často zaměňují s holemi trekingovými, které však mají rozdílné parametry a k nordické chůzi jsou naprosto nepoužitelné. Takže na to pozor.
Walkingové nebo také nordické hole bývají dvoudílné, mají speciální rukojeť a hlavně poutko. To vám umožňuje provádět právě specifický pohyb, který je podstatou správného nordic walkingu: při chůzi se můžete dostatečně odrazit, následně zapažit a hůl pustit, aniž by vám upadla na zem.
Neméně důležité je také vybrat správnou velikost hole. To poznáte tak, že ruka s držátkem hole svírá v lokti pravý úhel. Vzhledem k tomu, že severská chůze je využívaná chodci jakéhokoli věku a zdravotního stavu, lze doporučit volit o jedno číslo nižší velikost, které budou méně zatěžovat rameno nebo krční páteř, pokud těmito potížemi trpíte. Ale v takovém případě rozhodně konzultujte svoje aktivity i vybavení se svým lékařem. Někteří lidé hole používají i k mírnému běhu, pak se zase hodí o jedno číslo vyšší.
Jiří Moravec uvádí: “Určení optimální délky holí není žádná věda. Někteří výrobci určují délku holí jednoduchým výpočtem podle tělesné výšky. K určení správné délky napomáhají různé vzorce. Například: Výška chodce (v cm) X 0,685 = odhadovaná délka holí (v cm). Takové výpočty však dávají pouze orientační hodnoty. Z toho důvodu jsou vhodné teleskopické hole, které si můžete v průběhu aktivity přizpůsobovat v závislosti na různé faktory.”
MORAVEC, JIŘÍ. Nordic Walking jako varianta funkčního tréninku.
Materiály, ze kterých jsou hole vyráběny:
- Hliníkové hole jsou vhodné pro nenáročné uživatele. Jsou těžší, většinou s nižší výdrží. Pokud nejsou vybaveny tlumením nárazů, pocítíte to na svém těle. Ale pro občasné využití jsou jistě dostačující.
- Sklolaminát je vhodný pro použití na měkčích površích. Hole jsou lehčí než hliníkové a snesou lehčí zatížení v terénu.
- Karbon je už kvalita. Hole z karbonu jsou lehké, pevné a lépe vychytávají otřesy. Jsou výborné pro časté využití i náročné terény.
Pevná nebo skládací délka holí:
- Teleskopické hole jsou výrazně praktičtější především pro svou skladnost. Můžete je s sebou jednoduše kamkoli převézt a přenést a využít až v terénu.
- Jednodílné hole oproti tomu déle vydrží, při opotřebení rukojeti nebo botky můžete poškozené části snadno vyměnit, aniž byste měnili celou hůl. Nevýhodou je vyšší neskladnost.
TIP: V e-shopu koupíte hole pro nordic walking z materiálů nejvyšší kvality. Lehké, skladné, nekloužou z rukou, neabsorbují vlhkost a jsou vybaveny systémem tlumícím nárazy.
Hole jsou opatřeny řadou dodatečných prvků, například jsou přidány ochranné gumové koncovky.
Vybírat můžete z několika druhů v celkem přijatelné cenové relaci.
Přínos chůze se sportovními holemi pro zdraví
Chcete-li provozovat nordic walking s cílem shodit nějaká ta kila navíc, určitě vás bude nejvíc zajímat, kolik můžete spálit kalorií. Uvádí se, že při běžné chůzi je to 800 – 1000 kJ za hodinu. Při nordic walking je to až 1300 kJ za hodinu. Jak je to možné?
Důvodem je snadnost pohybu, při kterém hole pomáhají. Horní část těla totiž výrazným způsobem pomáhá odlehčit zátěž nohou. I proto je tento pohyb vhodný také pro starší a více obézní lidi. Chůze zpevňuje svaly celého těla a díky tomu zlepšuje i držení těla. Při chůzi dochází k lepšímu prokrvování, zlepšuje se srdeční činnost. Hole navíc slouží i jako spolehlivá opora v různě náročném terénu a snižují riziko uklouznutí nebo pádu.
Naučte se techniku severské chůze
Nordic walking má svá pravidla, kterými je nutno se řídit. Naštěstí nejsou nijak složitá. Jejich využíváním si usnadníte a zpříjemníte celý pohyb. Technika severské chůze je založena na přirozeném pohybu paží. Podobně jako když člověk při běžné chůzi mává rukama. Naučit se nordic walkingu tedy není nic složitého.
Před chůzí je důležité zahřát svaly, klouby, šlachy a připravit tělo na sportovní zátěž. Jak se správně rozcvičit vám ukáže následující video:
Základní postup techniky chůze:
- základem je vzpřímeně držené tělo
- ramena jsou mírně vpřed, při pohybu následují paže a jako by se natáčely kolem osy těla
- tělo je jinak uvolněné, bez křečovitého držení
- krok je delší než běžný, došlapujte na patu
- současně se samotným vykročením se pohybuje protilehlá ruka a zapichuje hůl zhruba do úrovně paty vykročené nohy
- uděláte krok a střídáte
Podívejte se na názornou ukázku:
Nordic walking pro hubnutí a zdravá strava
Hubnutí a nordic walking do sebe skvěle zapadají. Pohyb je pro trvalé snížení hmotnosti bez jo-jo efektu velmi zásadní. Stejně důležitá je ale i výživa těla. To nesmí v žádném případě hladovět, musí být zásobeno kvalitními živinami, potřebnými vitamíny, minerály a dalšími cennými látkami. Zapomínat nelze ani na tekutiny. Pouze kombinací všech těchto podmínek, můžete dosáhnout očekávaných výsledků ve vaší cestě za ideální postavou a dobrou fyzickou kondicí.
K snížení hmotnosti a odbourání přebytečných tukových zásob není třeba žádná speciální dieta, ale jednoduše úprava životního stylu. Pokud se již aktivně věnujete například nordic walkingu, pohlídejte si ještě svůj jídelníček. Racionální výživa by měla být založená na vyvážené a pestré stravě. Potraviny je třeba volit s nižším obsahem sacharidů, ale bohaté na proteiny, vlákninu a kvalitní tuky. Snažte se vyvarovat nezdravých jídel, pokrmů ve fast foodech a slazených nápojů.
Co by v jídelníčku nemělo chybět
Při hubnutí je důležité svůj nízkokalorický jídelníček doplnit o dostatečné množství bílkovin. Kvalitní bílkoviny najdete v drůbežím mase, hovězím, rybách, vejcích, mléku a mléčných výrobcích. Důležité jsou i zdravé obiloviny (pohanka, oves, žito). A v neposlední řadě také ovoce a zelenina.
Zvlášť zelenina by v jídelníčku neměla chybět, je výborným zdrojem vitamínů, vlákniny a dalších cenných živin. Zeleniny můžete sníst kolik chcete a přitom nepřiberete ani deko. V tom oproti ovoci spočívá její velká výhoda. Některé druhy ovoce (hrozny, meruňky, apod.) obsahují přeci jen určité množství cukru, takže s ním opatrně.
Zásady zdravého stravování byste neměli opomíjet ani při nordic walkingu. Obzvlášť, pokud chcete tímto aktivním pohybem docílit snížení tělesné hmotnosti. Ať vyrazíte kamkoli na cesty do přírody, vždy si můžete základní vybavení nést s sebou v batůžku na zádech. I to je při tomto sportu velká výhoda.
Do malého batohu se vám snadno vejde nějaká ta svačina a láhev s pitím. Přitom nemusíte ani přípravou jídla na cesty trávit vůbec žádný čas. Vyrazit můžete kdykoliv hned po snídani. S vyváženou celodenní stravou vám totiž velmi dobře pomohou potraviny KetoMix. Díky nim budete mít dostatek energie, tělo nebude nijak strádat a současně podpoříte všechny hubnoucí procesy v těle.
KetoMix zahrnuje rozsáhlou nabídku kvalitních nízkosacharidových potravin, s nimiž velmi hravě poskládáte svůj každodenní jídelníček od snídaně až po večeři. Vhodné jsou na cesty, do práce, pro běžný aktivní život. S pomocí jídel KetoMix zajistíte tělu potřebnou denní dávku bílkovin, které jsou pro efektivní hubnutí velmi důležité. Nebudou vám ochabovat svaly, pominou neustálé chutě na sladké a budete se cítit dostatečně sytí.
Proč zařadit KetoMix do zdravého jídelníčku?
- nízkosacharidová jídla s obsahem kvalitních bílkovin, vitamínů a minerálů (nezbytné pro efektivní zdravé hubnutí)
- bez glutamátů a jakýchkoli chemických přísad
- vhodné pro vegany a celiaky
- rychlá a snadná příprava jídel
- velmi rozmanitá nabídka produktů naslano i naslano (proteinové pečivo, těstoviny, sladkosti, pochutiny, omáčky a dresinky, polévky, sirupy, mnoho a mnoho dalších)
- možno doplňovat s běžným jídelníčkem
- přináší trvalé výsledky v hubnutí
KetoMix je ideální způsob stravování v době snižování hmotnosti, ale také v době, kdy si hmotnost chcete udržet nebo chcete tělu dopřát opravdu vyváženou stravu. Lze ji totiž kombinovat i s běžným každodenním jídelníčkem. A spoustu běžných jídel (i na cesty) si s KetoMix produkty můžete i vytvořit.
Klidně si můžete pochutnat na vynikajícím nízkosacharidovém hamburgeru podle tohoto receptu:
Vaření s KetoMixem je velmi snadné a rychlé. To je dáno i tím, že potraviny KetoMix můžete bez problému skladovat doma ve spíži a mít je neustále v zásobě. Stačí jen po nich sáhnout a hotové jídlo je za několik minut na stole. Na své si přijdou také vegetariáni, nebo alergici na lepek či laktózu. I na ně pamatuje nabídka KetoMix, stačí si jen vybrat vhodné produkty.
Dokonce si nemusíte odpírat ani tradiční česká jídla. Příkladem je tento skvělý Hlívový guláš s KetoMix knedlíkem. Navařeno máte během chvilky, podívejte se:
Kromě jiného KetoMix nabízí celou řadu produktů, které jsou pro sportovní a cestovatelské aktivity jako stvořené. Jsou to například: proteinové tyčinky, které poslouží jako super pohotová svačina kdekoli, proteinové kaše, které si snadno připravíte kdekoli, teplé polévky do misky, proteinový chléb v praktickém balení a spoustu dalších.
Kam s hůlkami na výlet?
Nordic walking můžete provozovat kdekoliv, po celý rok. Jen je třeba vhodně se obléci podle aktuálního počasí, sbalit svačinu na cestu a můžete vyrazit kamkoliv do přírody. Případně jen po práci do města, do lesa, na louky za městem, můžete jít nakupovat i venčit psa.
Nordické hole můžete vzít s sebou na dovolenou a provozovat turistiku na horách i u moře. O víkendu zase můžete využít některé oblíbené turistické stezky, kterých je u nás v Čechách dost a dost. Určitě najdete pro sebe ideální trasu.
Oblíbené trasy pro nordic walking
Turistická trasa | Popis |
---|---|
Stezka Údolím Lužnice z Plané nad Lužnicí do Týna nad Vltavou | 55 km dlouhá trasa, která vede z Plané přes tábor, Bechyni až do Týna nad Vltavou |
Naučná stezka Jesenicko | Provede vás krásami Jesenické oblasti, při které navštívíte až 13 zajímavých přírodních a kulturních prvků |
Naučná stezka Ždánickým lesem | Zde si užijete krásy přírodní rezervace |
Naučná stezka Kladskými rašeliništi | Kladská a Slavkovský les vás zavedou do tajemných míst rezervace Kladské rašeliny, trasa má příjemných a pohodlných 9 km |
Bezručovo údolí - nejhlubší a nejdelší údolí Krušných hor | Překrásný park kolem řeky Chomutovky s přírodní rezervací Novodomské rašeliniště, přírodní rezervací Buky nad Kameničkou a přírodní památkou Krásná Lípa |
Nordic Walking stezka v Ostravici | Nabízí ve sportovně-rekreačním areálu v beskydské Ostravici vyžití pro celou rodinu |
Pohyb je pro zdraví člověka, jeho fyzickou zdatnost a v neposlední řadě také pro psychickou pohodu velmi důležitý. Nordic walking patří mezi sportovní aktivity, které vás prostě jednoduše začnou bavit. A je jedno, jestli se severské chůzi budete věnovat sami, s partnerem, dětmi nebo třeba kamarády.
Je to způsob, jak udělat něco pro svoji kondici, dostat se ven na čerstvý vzduch, do přírody. Je to sport, který můžete využít k poznávání, turistice i zábavě. A společně se správným stravováním také k účinnému hubnutí.