Šungit do vody funguje nejen jako přírodní filtr, umí toho mnohem víc

Znáte šungit? Říká vám to něco? Šungit je černý kámen, který na pohled vypadá jako uhlí. Hrubý na povrchu, špiní ruce, a tak vás možná napadne, že byste s ním nejraději přiložili pod kotel. Asi proto ho někteří lidé nazývají čertovským kamenem. Avšak za jeho pekelným vzhledem se ukrývá doslova přírodní poklad. Šungitový kámen je totiž mezi ostatními horninami unikát. Díky svému jedinečnému složení a vlastnostem dokáže ochránit před negativními vlivy a dodat člověku neuvěřitelnou vnitřní sílu. Ne nadarmo se mu říká věčný kámen zdraví. Přírodní šungit nedokáže tolik zaujmout, proto se opracovává do podoby pyramidy, koule, nebo drti na čištění vody. Takový kámen může být i nádherně kovově lesklý a jistě se vám bude líbit. Když šungitový kámen zalijete vodou, získáte energizující nápoj, který má celou řadu blahodárných účinků na lidský organismus. Pojďme tedy společně odhalit tajemství šungitového kamene. Dozvíte se, jak správně připravit šungitovou vodu a jak může prospět vašemu zdraví

Šungit je věčný kámen zdraví, čistí vodu, harmonizuje člověka i prostředí / fotokoláž: archiv autorky

 

Šungit – kámen opředený záhadami

Šungit nebo také šungitová břidlice je velmi vzácná hornina. Její jediné naleziště na světě se nachází v dalekých severských krajích v okolí Oněžského jezera (druhé největší jezero v Evropě) v Karelské republice. Své pojmenování si nese podle vesnice Šuňga, kde byla poprvé objevena. Mimořádných vlastností tohoto kamene si všimli lidoví léčitelé a začali je využívat k potlačení celé řady zdravotních neduhů. Už v době vlády Petra Velikého používali vojáci šungit pro dezinfekci vody. Později se zjistilo, že voda se šungitem je vhodná i ke koupeli, a proto na březích Oněžského jezera vznikly první šungitové lázně. Kus šungitového kamene dokáže nejen proměnit vodu na vodu pitnou, ale současně ji zbavit  škodlivých mikroorganismů a znečišťujících látek. Navíc ji činí biologicky aktivní a obohacuje o další důležité mikroživiny

Koupit šungit>>

Šungitový kámen patří k nejzáhadnějším nerostům na Zemi. Nikdo totiž neví, kde se tady vlastně vzal. Dodnes vědci bádají nad jeho možným původem z kosmického prostoru. Na tuto myšlenku je přivádí fakt, že šungit obsahuje mimozemské molekuly tzv. fullereny, které se nachází také v meteoritech. Napomáhá tomu jedna teorie, která říká, že v dávných dobách dopadl na planetu Zemi v oblasti Oněžského jezera obří meteorit

Přírodní fullereny jsou nejsilnějším antioxidantem. Poprvé byly nalezeny právě v šungitovém kameni a jejich přítomnost je spojována se všemi mimořádnými vlastnostmi a účinky této horniny.

Odborníci odhadují stáří šungitu na 2 miliardy let, což spadá do období samotného vzniku života na Zemi. Šungit tak patří k nejstarším horninám, které byly na naší planetě objeveny. Tento minerál obsahuje téměř polovinu všech prvků periodické soustavy a uhlík v neobvyklé formě v podobě fullerenu.

Jan Kucharčík uvádí: “Fullereny se přirozeně vyskytují ve hvězdách a vesmírných objektech. Byly nalezeny v sedimentovaných horninách o stáří více než 600 miliónů let. Synteticky byly připraveny v různých formách (v plynné a pevné fázi, v roztoku jako soli – fulleridy, jako polymery.) Fullereny se uměle připravují pyrolýzou organických sloučenin laserem.” 

KUCHARČÍK, JAN. Měřící pracoviště rezistivity pro kompozitní materiály

KUCHARČÍK, Jan. Měřicí pracoviště rezistivity pro kompozitní materiály [online]. Brno, 2009 [cit. 2023-04-17]. Dostupné z: https://theses.cz/id/c6mc6e/. Bakalářská práce. Vysoké učení technické v Brně.

Šungitu se obecně připisují vlastnosti kamene, který do sebe pohlcuje všechno škodlivé a špatné a to jak v lidském organismu, tak v okolním prostředí. Současně ale obnovuje všechno dobré. Je to prostě taková čistička, která negativní energii přetváří v pozitivní. 

Přírodní šungit je černý neprůsvitný kámen / foto: archiv autorky

 

Jaké má šungit účinky?

Od svého objevení se v průběhu let stal šungitový kámen předmětem mnoha zkoumání a začalo se s ním stále více experimentovat. V lidovém léčitelství se šungit osvědčil jako účinný pomocník při různých virových a zánětlivých onemocněních. Přírodní medicína používala šungit na rychlejší hojení ran, jizev, ekzematické projevy pokožky, pro zlepšení pohyblivosti kloubů a zvýšení přirozené obranyschopnosti organismu.

Jelikož se pozitivní vliv šungitu projevuje zejména v péči o pokožku, začali přírodní léčitelé rozemletý šungitový kámen mísit s tukem, a tak vznikaly první šungitové masti a krémy, které v kombinaci s bylinkami vynikaly silnými protizánětlivými účinky.

Postupem času našel šungit uplatnění v kosmetickém průmyslu a stal se účinnou součástí krémů na obličej a na klouby. V některých e-shopech můžete narazit na rozsáhlou nabídku produktů s obsahem šungitu (přípravky na vlasy, pleťové krémy, masti na klouby a podobně). 

Přípravky se šungitem >>

 

Díky velmi silné schopnosti absorbovat do sebe škodliviny z okolí, pomáhá šungit chránit proti negativnímu působení geopatogenních zón a elektromagnetického záření. Pro čištění prostoru od elektrosmogu stačí postavit šungit do blízkosti elektrospotřebičů. K tomuto účelu je určena především šungitová pyramida, což je jemně opracovaný, tvarovaný a vyleštěný šungitový kámen, který v místnosti vytváří pěkný dekorativní prvek.

Fullereny obsažené v šungitovém kameni umí velmi aktivně pohlcovat toxické látky.

Jelikož šungit vyniká úžasnými čistícími účinky, funguje zejména jako výborný filtr vody. Například ve Švédsku, Norsku, Americe se šungit používá k čištění vody ve studnách, bazénech a vodojemech. Zlepšit kvalitu vody pomocí šungitu můžete sami doma. Když šungit zalijete vodou, můžete si snadno připravit šungitovou vodu, která pozitivně působí na lidské zdraví

Šungit pročistí vodu od nežádoucích látek a obohatí ji o cenné mikroživiny / foto: archiv autorky

 

Proč dávat šungit do vody?

Voda se šungitem výborně poslouží k ozdravným účelům. Pro úpravu vody se používá šungitová drť, což jsou vlastně malé kousky šungitového kamene. Jakmile šungit zalijete vodou, během krátké doby zlepší její celkovou kvalitu. Nejenže vodu vyčistí, vyrovná její pH, ale navíc ji obohatí o cenné minerály, stopové prvky a další mikroživiny. Připravit šungitovou vodu je velmi snadné

Fullereny umí pohltit až 95 % škodlivých látek obsažených ve vodě. Současně však obohacují vodu o zdraví prospěšné stopové prvky a minerální látky (například hořčík, vápník, draslík, sodík). Vodu také zbaví zákalu a zápachu.

Šungitovou vodu je možno používat vnitřně i zevně. Můžete ji pít jako zdraví podporující nápoj, který pomáhá zlepšit kondici celého těla. Nabije vás energií, dodá vnitřní sílu a přispěje k odstranění nervového napětí. Blahodárně působí na trávení i imunitu. Takto upravenou vodu můžete konzumovat v obvyklém množství, jak jste zvyklí. Šungitovou vodu je možno také použít na vaření, na přípravu čaje, kávy a podobně.

Šungitová drť se používá pro filtraci vody / foto: archiv autorky

 

Vodu se šungitem lze použít jako přírodní kosmetický prostředek. Pokožka umytá šungitovou vodou se přirozeně čistí, napíná, mizí drobné vrásky a různé projevy alergie. Voda se šungitem velmi dobře pomáhá při kožních onemocněních jako jsou plísně, ekzémy a mnohé jiné. Přispívá k rychlejšímu hojení drobných ran a menších trhlinek na kůži. 

Šungitová voda výborně pomáhá v péči o vlasy. Zlepšuje jejich kvalitu a eliminuje tvorbu lupů.

Teplá šungitová voda se používá na kloktání při bolestech v krku, výplach v nose, ústní dutině při problémech se zuby, zánětu dásní, pomáhá při angíně, nemocech z nachlazení, bronchitidě

Obklady se šungitovou vodou pozitivně působí na bolesti kloubů, svalů, artritidu, přikládají se na proleženiny, otoky a podobně. 

Velmi zdravé jsou také šungitové koupele, které napomáhají harmonizovat celý organismus. Zlepšují kvalitu spánku, snižují únavu, stresovou zátěž a přispívají ke zklidnění těla i mysli. 

Šungitovou vodou můžete také zalévat květiny, zeleninovou zahradu, nebo ji nabídnout svým domácím mazlíčkům.

 Koupit šungit >>

Příprava šungitové vody

  1. Pro přípravu šungitové vody potřebujeme nejlépe šungitový štěrk. Malé kousky kamene jsou pro filtraci vody naprosto ideální. Příliš jemná drť či zrnitý písek se příliš nedoporučuje. Před prvním použitím šungit důkladně propláchneme v cedníku pod tekoucí vodou, aby se zbavil prachu a všech nečistot.
  2. Nachystáme si skleněnou nebo keramickou nádobu, praktický je džbán na vodu a na dno vložíme 300 – 500 gramů šungitové drti. Zalijeme 3 litry studené vody z kohoutku a nádobu umístíme na světlo, klidně na slunné místo a necháme stát při pokojové teplotě. 
  3. Přibližně po 30 minutách můžeme pozorovat, jak šungit začíná působit, z povrchu horniny začnou unikat bublinky. Celý proces čištění trvá 12 – 24 hodin v závislosti na množství a kvalitě šungitového kamene. 
  4. Jakmile není vidět uvolňování bublinek a voda je čirá, proces čištění je u konce a vodu můžeme opatrně slít, nejlépe přes sítko nebo plátýnko. Vodu přelévejte tak, aby v původní nádobě zůstalo asi půl litru se zbytky znečištění. Tuto zbytkovou vodu vylijte, nebo ji použijte na květiny či do zahrádky.
  5. Šungitovou vodu uchovávejte vždy ve skleněné nebo keramické nádobě, nikdy ji nedávejte do PET lahví. Spotřebovat byste ji měli v co nejkratším čase. 
  6. Po slití šungitové vody můžete založit novou dávku. Šungit na dně propláchněte vodou a nádobu doplňte čerstvou vodou. Jednou za týden je třeba šungit pečlivě očistit. Nikdy již použitý kámen nenechávejte na suchu, vždy musí být ponořený ve vodě. 
Účinek šungitové vody klesá v čase. Ideálně ji spotřebujte daný den, maximálně do 3 dnů.

Čištění šungitu

Používáním šungitové drti se časem začnou kamínky zanášet, a to i přesto, že jste je hned napoprvé zbavili prachu. Po nějaké době vám může začít připadat, že jsou kamínky na povrchu jakoby slizké, až rezavé, což mohou způsobit různé příměsy vody, kterou používáte. Abyste prodloužili filtrační životnost šungitové drti, je třeba šungit pravidelně čistit:

  • Jednou týdně propláchněte kamínky v cedníku, promněte rukou a vydrhněte pomocí kartáčku na ruce.
  • Jednou za měsíc proveďte očistu pomocí roztoku jedlé sody. Šungitovou drť v nádobě ponořte do vody, zasypte pytlíkem jedlé sody a nechte působit 12 hodin. Poté opětovně properte, opláchněte a znovu můžete začít používat
Šungitový štěrk vložíme na dno skleněné nádoby, zalijeme vodou a necháme působit / foto: archiv autorky

 

Životnost šungitové drti

Přestože je šungitový kámen starý miliardy let, častým používáním se přeci jen jeho účinky oslabují. Neustálým zanášením aktivního povrchu horniny a následným čištěním dochází k jeho opotřebení. Tomu lze částečně zábranit třeba tím, že větší kousky rozdrtíte a tím získáte nový aktivní povrch, nicméně k tomu je zapotřebí větší fyzická síla. 

Šungitová drť vydrží zpravidla 3 – 6 měsíců, záleží na tom, jak často vodu filtrujete, čistíte kameny a jakou používáte vodu. 

Zesláblé účinky šungitové drti poznáte podle toho, že bublinky budou sotva znatelně unikat, což se projeví na celkové kvalitě připravované vody. V tento moment je třeba šungitovou drť vyměnit

Koupit šungit >>

Pyramidální šungitová voda

Šungitovou vodu lze kromě použití šungitové drti připravit také pomocí šungit pyramidy. Šungitová pyramida je obecně považována za nejúčinnější pro energetické čištění a nabíjení vody. Šungit pyramidu jednoduše ponoříte do vody a tím ji aktivujete. 

Pro přípravu pyramidální šungitové vody se používají malé pyramidky o rozměrech 4 – 5 cm. Malá šungitová pyramida se umístí na dno 1- 2 litrové skleněné nádoby, zaleje vodou a nechá stát na světlém místě. Proces aktivace vody trvá 48 – 72 hodin. Poté je voda připravena k vnitřnímu i vnějšímu použití. 

Podívejte se, jak vypadá šungitová pyramida:

YouTube playerKliknutím přijmete marketingové cookies YouTube a spustíte video.

 

Šungitovou pyramidu je také nutno pravidelně čistit. Každé 2 – 3 týdny opláchněte pyramidu vodou a nechte ji asi hodinu na sluníčku na čerstvém vzduchu, aby se znovu obnovily její pozitivní vlastnosti.  

Šungit pyramida >>

 

Co dodat na závěr: Šungitový kámen je považován za jedinečný přírodní minerál, který vyniká neobyčejným složením a svojí strukturou. Jeho pozoruhodné vlastnosti jistě stojí za pozornost. Dokáže dodat energii, životní sílu, čistit a harmonizovat celé tělo i okolní prostředí. 

 

Šungitové kameny fungují jako přírodní filtr vody a také pomáhají zmírnit škodlivé účinky záření na lidský organismus. Díky svým výrazným absorpčním vlastnostem dokáže šungit pohltit nejen toxické látky, které jsou ve vodě obsaženy (pesticidy, fenoly, těžké kovy), ale i viry a bakterie.

Šungitovou drtí můžeme doma filtrovat pitnou vodu a zvyšovat tak její kvalitu. Vyrovnává pH vody, obohacuje ji o cenné minerály, stopové prvky a další mikroživiny. Šungitová voda je pak velkým přínosem pro zdraví při vnitřním i vnějším použití.

Šungit vám může na pohled připadat jako uhlí. Neopracovaná hornina má sytě šedoušedočernou barvu, leštený šungit má barvu černou. Přírodní minerál je protkán drobnými bílými žilkami křemene, místy se objevují zrna pyritu a drobné póry, které u leštěných produktů vytváří na lesklém povrchu různé skvrny či mapy. Světlejší odstíny šedé jsou znakem toho, že se nejedná o pravý šungit.

Elitní šungit jsou nepravidelné žíly či hnízda velikosti několika centimetrů vyskytující se v přírodní šungitové hornině. Významnou předností elitního šungitu je to, že obsahuje 90 - 98 % uhlíku, tudíž obsah fullerenů je 3 - 4x větší. Oproti přírodnímu šungitu má elitní šungit výrazný kovový lesk a lasturovitý lom. Těží se pouze ručně a jeho cena se počítá na jeden gram.

 

Autor: Hana S.

Jmenuji se Hanka a zdravý životní styl je pro mne reálným způsobem života. Cítím se tak mnohem lépe a plná energie. Byla jsem biohackerka ještě dávno před tím, než tento termín vůbec vznikl. Sama na sobě zkouším, co je pro mé tělo nejlepší a své poznatky se snažím předat dál prostřednictvím hodnotných článků. Psaným textem tvořím kvalitní obsah také jiných webových stránek (kontakt). Mám ráda dobrou kávu, pozitivní lidi, toulky přírodou, jízdu na kole a relaxaci při józe.

přečtěte si také

Nejlepší přírodní recept na křečové žíly: Jak bolavým nohám ulevit?

Křečové žíly trápí v dospělosti téměř každého druhého z nás. Nejenže na pohled nevypadají moc …

Napsat komentář