Obsah článku
Když se řekne kloub
Každý přece ví, k čemu slouží klouby. Bez nich by bylo nejspíš velice obtížné dát se do jakéhokoliv pohybu. Kloub je tedy místo, kde se spojují dvě kosti a slouží k ohybu určité části těla. Kloub se skládá z kloubní hlavice a kloubní jamky. Jejich plochy jsou pokryty chrupavkou a aby pěkně společně klouzaly, vylučují kloubní maz, který tak brání tření. Kloubní maz (synoviální tekutina) vyživuje kloubní chrupavku a zajišťuje pevné přilnutí ploch kloubu k sobě.
Celý kloub je uzavřen kloubním pouzdrem, který poskytuje kloubu ochranu, výživu a zároveň i potřebný prostor pro pohyb. Kloubní pouzdro obepíná pevný vazivový obal. Vnější vazivová vrstva kloubního pouzdra je složena hlavně z kolagenových vláken, jejichž úkolem je zajistit stabilizaci a pevnost kloubu. Kloubní pouzdro je dále protkáno rozsáhlou sítí cév a kapilár. Vnitřní vrstva pouzdra je vystlána synoviální membránou produkující synoviální tekutinu (kloubní maz), která zabezpečuje kloubu dostatečnou výživu.
Silný vazivový provazec se nazývá šlacha, která se skládá převážně z kolagenních a elastických vláken. Šlachy připojují sval ke kosti. Na jednom konci vyrůstají ze svalu a na druhém se napojují na kost. Šlachy jsou důležité pro samotný pohyb. Šlacha má za úkol přenášet sílu ze svalu na kost, tím vykoná pohyb v kloubu a uvede tělo do pohybu. Šlachy také pomáhají pohltit síly vznikající při pohybu, tím šetří energii a chrání před přetížením svalu a kloubu.
Příznaky oslabení kloubů
Ať jste mladí, nebo staří, příznaky oslabení kloubů můžete pocítit v každém věku. Nejčastější příčinou je opotřebení, které postihuje především vrcholové sportovce a seniory. Někdy stačí špatná technika při sportu a problémy jsou na světě. Mezi příznaky oslabení patří i bolest. Zde je třeba určitě zpozornět, protože může jít o začínající artrózu.
Onemocnění šlach a kloubů
Šlachy nás umí také pěkně pozlobit. Problémy se objevují v podobě zánětů na různých místech na těle, např. zánět zápěstí, předloktí, na noze a nártu. Dále známý tenisový loket představuje onemocnění svalových a šlachových úponů. Nadměrné zatížení svalů v oblasti lokte však nemusí být způsobeno jen sportovní aktivitou, ale může vzniknou důsledkem manuální práce, nebo práce s počítačem, kdy ruka dlouhodobě vykonává stejný pohyb bez možnosti odpočinku. Postižené místo je většinou zarudlé, oteklé, teplé a bolestivé.
Když nevěnujeme dostatečnou pozornost varovným signálům svého těla, často pak dochází k různým projevům nemocí, které mohou i nepříjemně bolet. U kloubů se jedná převážně o artritidu, osteoporózu, artrózu, apod.
Za některá onemocnění často může opotřebení kloubního aparátu způsobené jeho přetížením, které vzniká převážně při sportu, ale i přibíráním na váze. Na druhé straně se klouby opotřebovávají celkovou únavou.
Mgr. Petr Ždímal uvádí: “Během života dochází ve šlachách ke strukturálním kvantitativním i kvalitativním změnám. S věkem se ve šlachách zmnožuje amorfní mezibuněčná hmota a klesá počet buněk šlachy.”
ŽDÍMAL, PETR. Rehabilitace u traumatických poranění Achillovy šlachy
Řešení zdravotních komplikací pohybového aparátu zahrnuje možnosti od různých rehabilitačních technik, fyzioterapie až po operaci a následnou výměnu kloubu. V každém případě se ale vyplatí myslet na prevenci a snažit se případným projevům nemoci předejít.
Výživa pro zdravé klouby
Pokud sportujete, máte sedavou práci, nebo jste senior, je třeba dbát na prevenci k ochraně kloubů a šlach, a to především pestrou a vyváženou stravou. Už jen špatná výživa významně oslabuje celý pohybový aparát. Když tělu dlouhodobě chybí důležité vitamíny, minerály a další prvky, klouby nejsou dostatečně vyživovány a chřadnou. Následně pak může docházet k různým projevům nemoci.
Zdraví kloubů lze podpořit především dostatečným příjmem kvalitních bílkovin (kolagenu), vitamínu C, zdravých tuků, zejména omega-3 mastných kyselin. Zajistit jejich potřebné množství v každodenním jídelníčku je někdy obtížné, proto je určitě na místě doplnit tělu potřebné živiny prostřednictvím vhodného doplňku stravy. Například kloubní výživa Kloubus udrží klouby v dobré kondici. Víte proč?
Kloubus je velkou posilou pro celé pohybové ústrojí: klouby, vazy, šlachy, chrupavku. Obsahuje 16 účinných látek, které ve vzájemné kombinaci podporují vstřebatelnost jednotlivých živin a tělu dodají vše potřebné pro zdraví vašich kloubů. Nejvíce zastoupenou složkou je kolagen, a ten je pro normální funkci pohybového aparátu naprosto nezbytný.
Přitom nemusíte polykat žádné tabletky několikrát za den. Kloubus představuje svěží limonádu s grepovou příchutí, na které si pěkně pochutnáte. Stačí si dopřát denně jednu sklenici.
A na přípravu vůbec není složitý, sypký prášek rozmícháte v jakékoli tekutině. Klidně jej můžete přidat i do ovocného džusu.
Kloubus chutná a vyživuje klouby, vazy a šlachy
- 16 účinných látek v jedné dávce, které tělo beze zbytku zpracuje a využije
- bez umělých sladidel a chemických přísad
- svěží limonáda s příchutí grapefruitu (1 sklenice denně)
- účinná výživa pro celý pohybový aparát
- přispívá ke zmírnění bolesti kloubů
- působí preventivně
- vhodný pro všechny věkové kategorie (sportovce, aktivní osoby, seniory)
- balení obsahuje 30 jednoporcových sáčků
- jednoduchý na přípravu (prášek pouze smíchat s tekutinou)
Důležité vitamíny a minerály
Aby naše tělo správně fungovalo, je třeba ho pravidelně doplňovat o zdraví prospěšné vitamíny a minerály. Na jaké živiny je třeba dbát, aby byl zdravý náš pohybový aparát? Pojďme si jich pár připomenout.
Kolagen
Kolagen se nachází v téměř celém těle. Obsahují ho kosti, chrupavky, svaly, šlachy, ale i pokožka a oční bělmo. Tato ve vodě nerozpustná bílkovina je základním stavebním kamenem pojivových tkání, proto je jeho přítomnost v organismu celkem zásadní.
V mladém věku je tělo schopné si kolagen vytvářet samo, ale postupem času se tato schopnost vytrácí. Proto je potřeba dostávat ho do těla jiným způsobem, např. potravinovými doplňky a nutričně vyváženou stravou. Ke správné tvorbě kolagenu kromě jiného přispívají důležité aminokyseliny, kterými jsou glycin, prolin a lysin. Tyto kyseliny mají přirozeně protizánětlivé vlastnosti, napomáhají zmírnit bolest kloubů a jejich tuhost.
Zajímavé je, jak vlastně kolagen, který je nepostradatelným proteinem, funguje. Jak už jeho název napovídá, nazývá se lepidlem, z řeckého pojmenování “kólla”. Když k tomuto slovu přidáme francouzskou koncovku “- gen”, v překladu tedy můžeme říci, že kolagen znamená “výroba lepidla”. Jedná se tedy o zvláštní vazivo, které pomáhá udržovat tělo v dobré kondici.
Významným pomocníkem při tvorbě kolagenu podporující jeho pevnost je vitamín C. Jeho příznivé účinky na organismus se rovněž projevují při bolestech kloubů vyvolaných artritidou. Kvalitním zdrojem vitamínu C je především zelenina a ovoce, proto by měly být součástí každodenního jídelníčku.
Dalším důležitým vitamínem je vitamín D, který přispívá ke správné funkci svalů, tvorbě zubů a kostí. Jeho nedostatkem může dojít až k onemocnění osteoporózou.
Pro správnou funkci kloubů je neméně důležité i potřebné množství minerálních látek, které se podílí na celé řadě biochemických pochodů v těle a podporují tak přirozenou tvorbu kolagenu. Udržovat kosti a klouby ve zdraví pomáhá vápník, zinek a draslík. Vápník je základní stavební jednotkou kostní tkáně, najdeme ho především v mléčných výrobcích, listové zelenině, brokolici, obsahují ho semínka máku, sezamu, mandle, atd.
Zinek zase podporuje růst kostí a proces hojení a přispívá k normálnímu stavu kostí. Kvalitním zdrojem jsou třeba ryby, hovězí a vepřové maso, játra, vaječný žloutek. Zdraví celého pohybového aparátu také příznivě ovlivňuje draslík, který se nachází například v červené řepě, špenátu, jogurtech, avokádu a dalších potravinách.
Opomenout však nelze ani měď, mangan, selen a omega-3 mastné kyseliny, které se také podílí na produkci kolagenu.
Kyselina hyaluronová
Kyselina hyaluronová je polysacharid, který má mnoho pozitivních účinků na lidské tělo. Tato tekutina hydratuje a udržuje pružnost celého organismu. Kyselina hyaluronová je významnou složkou kloubního mazu (synoviální tekutiny), který má za úkol zvlhčovat měkké tkáně a snižovat tak tření mezi chrupavkami při pohybu. Zkrátka, funguje jako mazivo a tlumič nárazů. Takže její dostatečné množství v těle napomáhá správné funkci kloubů a celého pohybového aparátu.
Hořčík
Hořčík patří mezi nesmírně důležité minerály v lidském těle. Pomáhá při tvorbě energie, udržuje rovnováhu minerálů v organismu a usnadňuje celou řadu biochemických procesů. Jako silný antioxidant se podílí na syntéze proteinů, je nezbytný pro absorpci vápníku a mimo jiné přispívá také k lepší vstřebatelnosti kolagenu a správné činnosti svalů. Hořčík je naprosto nepostradatelný pro zdraví kloubů, vazů a šlach. I z toho důvodu je jednou ze složek kloubní výživy Kloubus.
Co jíst, aby klouby dobře sloužily
Ke zdravým kloubům a svalům si nejlépe pomůžeme vhodným stravováním. Správná strava pomáhá nejen k redukci postavy, pokud to potřebujeme, ale také přispívá k celkovému zdraví našeho pohybového aparátu. Jaké tedy zvolit potraviny, abychom do sebe dostali výživu kloubům prospěšnou?
Voda je základ
Lidský organismus bez tekutin prostě nepřežije, takže obyčejná voda je základ. Tělo potřebuje vodu nejen na zahnání žízně. Pokud trpíte bolestmi kloubů, rozhodně byste neměli pitný režim zanedbávat. Podle posledních vědeckých výzkumů může dostatek tekutin v těle přispívat ke snížení bolestivosti kloubů a také prodloužit jejich zdraví až do pozdního věku.
Ryby dodají zdravé tuky
Jak jinak do těla dostat omega-3 mastné kyseliny, než konzumací ryb. Rybí maso pomáhá kloubům, zdravému myšlení a prospívá také našemu srdci. Nejvíce omega-3 mastných kyselin obsahují velmi tučné ryby, např. losos nebo tuňák. Pokud vám ryby nechutnají, existuje rybí olej v tobolkách. Dobrým zdrojem omega-3 mastných kyselin jsou také vlašské ořechy, řepkový olej, nebo lněná semínka.
Exotická kurkuma
Významnou složkou kurkumy je kurkumin, což je velmi silný antioxidant, který přispívá ke správné funkci chrupavek, zvyšuje celkovou hybnost a příznivě působí při artróze a revmatu. S kurkumou se nejčastěji setkáte ve formě sypkého žlutého prášku, který je například součástí i chutného aromatického koření kari. Kurkuma je nejčastěji používána při přípravě jídel indické kuchyně.
Tlačenka na klouby?
Mnoho lidí žije v domnění, že konzumace tlačenky díky obsahu kolagenu pomáhá podpořit zdraví kloubů. Kdo si to do této chvíle myslel, asi bude zklamán. Tlačenka sice kolagen obsahuje, ale v tak malém množství, že bychom jí museli sníst v průměru asi 250 g každý den.
A co gumoví medvídci?
Stejně jako tlačenka, gumoví medvídci kloubům opravdu dostatečnou výživu nedodají. Obsahují sice kolagen, ale protože není aktivní, neposlouží nám jako výživa na klouby. Gumoví medvídci navíc obsahují velké množství cukru, což nám na zdraví také moc nepřidá.
Mohlo by zde být uvedeno mnoho dalších potravin, včetně ovoce a zeleniny, které přispívají ke správnému fungování kloubů a celému pohybovému ústrojí vůbec. Shrňme to tedy tak, že potravin, které přispívají ke zdraví je celá škála. Stačí jen po nich sáhnout.
Vyberte vhodný sport
Není třeba vysvětlovat, že pohyb je pro naše zdraví velmi důležitý. Bez něho to zkrátka nejde. Fyzická aktivita není jen pro vrcholové sportovce. Pokud vás sport baví, můžete dělat cokoliv. Abyste však při cvičení příliš nezatěžovali klouby a šlachy, je třeba se sportem začínat pozvolna.
Přirozená chůze
Nejšetrnějším a nejpřirozenějším pohybem je chůze. Jedná se o aktivitu, kterou provádíme takřka neustále. Chcete-li se začít hýbat, nemůžete nalézt lepší činnost. Vždyť tento pohyb lze pojmout i jako zdravou procházku do přírody. Můžete vyzkoušet třeba nordic walking, což je chůze ve svižném tempu za pomoci speciálních nordických holí.
Plavání šetří klouby
Dalším velmi šetrným sportem, který naše klouby a šlachy uvítají, je plavání. Protože voda nadnáší, jsou při plavání klouby odlehčené a díky tomu se příliš nepřetěžují.
Opatrně s běháním
Běh je dnes velmi populárním sportem, ke kterému se přidává čím dál více lidí. Pokud však s tímto sportem chceme začít, neměli bychom přitom zapomenout, že běháním trpí převážně kolena a kotníky. Z toho důvodu je nutné zvolit vhodný povrch a obuv, abychom si spíše neuškodili. V případě nadváhy je třeba začít s během opravdu pozvolna, díky vyšší váze bychom mohli klouby přetížit, což by mohlo vést až k degeneraci.
Jízda na kole
Jízda na kole je ke kloubům mnohem šetrnější, a to z toho důvodu, že při ní nedochází k otřesům. Proto je tento sport velmi vhodný pro osoby s nadváhou. Jízda na kole je účinný aerobní pohyb, který kromě jiného podporuje správnou funkci srdce.
Míčové aktivity
U míčových sportů bychom měli trochu zpozornět. Pokud již trpíme zdravotními problémy s klouby, měli bychom se jim spíše vyhnout a zvolit šetrnější aktivitu. Zde dochází kvůli úderům do míče k otřesům a tím i k velkému přetížení nejen kloubů, ale i šlach. Mezi míčové sporty můžeme zařadit například tenis, basketbal, fotbal, volejbal, apod.
Posilování či vzpírání
Máte rádi fitness? Návštěva posilovny, rozhodně nemusí být na škodu. Právě naopak. Takové posilování či vzpírání pomocí určitých nástrojů může být i zdraví prospěšné. Posílením svalů odlehčíte svým kloubům a můžete zmírnit bolesti zad. Zde však rovněž platí pravidlo, všeho s mírou, aby nedocházelo ke zbytečnému přetížení. Proto je třeba vybrat takové aktivity, které vám budou nejvíce vyhovovat.
Strečink uleví svalům
Než se vydáme vstříc sportovním aktivitám, neměli bychom zapomenout na správný strečink. Co že to vlastně je? Jedná se o nepostradatelnou činnost nejen před samotným tréninkem, ale dokonce i po něm. Při strečinku dochází k protažení svalů, kdy se tělo připravuje na fyzickou zátěž. A právě touto činností můžeme zamezit namožení svalů.
Po sportovním výkonu je třeba svaly zase prokrvit, abychom snížili možná rizika zranění. Správný strečink po cvičení by měl trvat přibližně 10 – 15 minut a ideálně by mu mělo předcházet zhruba 5 – 10 minut lehké aerobní aktivity, aby se uklidnila tepová frekvence po tréninku.
Mezi dobré strečinkové cviky patří třeba dřepy, krátké proběhnutí, protažení lýtkových svalů, kyčlí, atd.. Jednotlivé cviky je třeba provádět pomalu, nepřepínat se.
Podívejte se, jak může vypadat strečink po cvičení:
Klouby a šlachy je třeba si hýčkat, abyste předešli případným nemocem. Proto zdraví celého pohybového aparátu podpořte nejen správnou výživou, ale i vhodnou sportovní aktivitou. Budete tak mít radost z každého pohybu.