Dělená strava je ideální způsob, jak dlouhodobě udržet optimální váhu a dobrou kondici. Hubnoucí efekt se ale dostavuje pozvolna a pomalu, proto se pro rychlou redukci hmotnosti příliš nehodí. Dělená strava je vhodná zejména pro ty, kdo chtějí nejen shodit přebytečné kilogramy, ale současně také změnit svůj životní styl. Jíst zdravě, nehladovět a natrvalo si osvojit správné stravovací návyky. Základní princip dělené stravy spočívá ve vhodné kombinaci potravin. Zjednodušeně řečeno, nemůžete jíst společně sacharidová a bílkovinná jídla. Jejich společné trávení totiž velmi přetěžuje zažívací trakt a po jídle se dostavuje typická únava. Když ale konzumujete určité potraviny odděleně, pročistíte organismus, metabolismus jede naplno a tělo netvoří další zásoby tuku. Dělená strava pomáhá nejenom hubnout, ale také podpoří i vaše zdraví. Co tedy můžete jíst společně a co vůbec ne? A jak to vlastně celé funguje?
Obsah článku
Proč jíst dělenou stravu?
Dělená strava jako určitý typ stravování není žádná převratná novinka. Na počátku 20. století americký lékař William Howard Hay poukázal na to, že různé potraviny tráví lidské tělo odlišně a rozdělil je podle určitých kritérií do několika skupin. Oddělená konzumace některých potravin dokáže odlehčit zažívací trakt, omezit tvorbu tvorbu toxinů ve střevech, zrychlit metabolismus, což se potom navenek projeví viditelným úbytkem na váze.
Přestože nejsou vědecky potvrzeny žádné účinky dělené stravy na spalování tuků v těle, dostavuje se při tomto způsobu stravování hubnoucí efekt. Ten přichází díky sníženému energetickému příjmu z potravy, zvýšenému podílu zeleniny a ovoce v jídelníčku, pravidelnému stravovacímu režimu a celkové disciplíně v jídle. Dělená strava vás prostě naučí více o jídle přemýšlet.
TIP: Podívejte se na další efektivní způsoby hubnutí, které vás k optimální hmotnosti dovedou jen vhodnou úpravou stravy, bez hladovění a neustálého počítání kalorií.
Teorie dělené stravy
Dělená strava není žádná klasická dieta na hubnutí, která vyžaduje radikální snížení kalorického příjmu, kdy tělo hladoví a strádá nedostatkem živin. Proto také nemůžete čekat, že se úbytek na váze projeví ze dne na den. Dělená strava je naopak specifický způsob stravování, který přináší celkovou změnu životního stylu a nový pohled na stravovací režim.
Upravit jídelníček dle zásad dělené stravy můžete prakticky kdykoli, ale vždy se jedná o několikadenní proces, jelikož tělo si musí na nový režim nejprve zvyknout. Vzhledem k tomu, že každý organismus reaguje na změny jinak, může se stát, že se výsledný efekt postupného snižování nadváhy a ozdravění organismu projeví za různě dlouhou dobu. U někoho to bude pár dnů, u jiného třeba týden či dva. Záleží také samozřejmě na vaší výchozí váze a dalších faktorech (pohlaví, věk, fyzická aktivita, apod.).
Metoda dělené stravy skutečně spočívá v dělení stravy a potraviny rozděluje na tři základní skupiny: bílkoviny, sacharidy a neutrální potraviny. Podrobněji lze potom potraviny dále rozdělit na škroby, uhlohydráty, ovoce, zeleninu, bílkoviny a tuky. Důležité přitom je, abyste jednotlivé skupiny potravin navzájem mezi sebou vhodně kombinovali.
Každá potravina potřebuje v lidském těle trochu jiné podmínky na trávení. Bílkoviny vyžadují spíš kyselejší prostředí, zatímco sacharidy zásadité. Smíchání těchto dvou typů potravin dohromady zatěžuje trávicí systém a může způsobovat zažívací potíže.
Sestavení jídelníčku dle zásad dělené stravy nabízí dvě varianty:
- Jeden den jíte pouze potraviny ze skupiny sacharidů, nebo bílkovin a libovolně je můžete míchat s neutrální skupinou. Dobré je dny střídat, nedoporučuje se držet několik dnů jen jeden typ potravin (organismu mohou docházet důležité živiny a hubnoucí efekt se míjí účinkem).
- V rámci jednoho dne můžete striktně oddělit jednotlivé porce jídla a jíte jen bílkovinné nebo sacharidové jídlo. Rozestupy mezi jídly musí ale být minimálně 3 – 4 hodiny.
Hubněte efektivně
Přechod na dělenou stravu může být z praktického hlediska trochu náročný. Samotná příprava jídel zabírá spoustu času, jíst je třeba v pravidelných časových intervalech, bez jakéhokoli shonu a spěchu. V rámci každodenní pracovní rutiny je kolikrát obtížné takové zdánlivě jednoduché podmínky dodržet. Chcete-li tedy opravdu zhubnout, možná bude pro vás lepší, když zvolíte rovnou bílkovinná jídla KetoMix. Jedná se o velmi efektivní metodu hubnutí, která přináší brzké výsledky. Pokud po dosažení požadované váhy i nadále pokračujete ve zdravém jídelníčku, nedostavuje se tolik obávaný jo-jo efekt.
S KetoMixem hubnete bez hladu, cvičení, cítíte se plni energie a vaše tělo nestrádá nedostatkem živin. Proteinová jídla KetoMix vám dodají vše, co organismus během redukčního režimu potřebuje. A co je hlavní, neztrácíte svůj drahocenný čas. Mimo jiné šetříte také peníze. Jíte 5x denně, navařeno máte za pár minut, jídelníček obsahuje spoustu zeleniny, ovoce, nic si nemusíte odpírat. Ani sladkosti, čokoládu, sklenku vína, polední kávu,.. Na výběr máte nespočet druhů jídla, od ranních kaší či koktejlů, přes teplé polévky, těstoviny, rýži, bezlepkové pečivo, omelety, palačinky, pudinky, proteinové tyčinky a spoustu dalšího.
TIP: Přečtěte si moji podrobnou recenzi proteinové diety KetoMix, která pomohla zdravě zhubnout nejen mojí kamarádce, ale i jiným známým osobnostem.
Proč s KetoMixem letí kila dolů sama od sebe?
- 5x denně se najíte dosyta a tělo dostane kompletně vše, co při hubnutí nesmí chybět (bílkoviny, vitamíny, minerály)
- Vyvážený jídelníček vám dodá spoustu energie
- Jídla KetoMix jsou bez jakékoli chemie, dochucovadel a glutamátů
- Neobsahují lepek ani laktózu, tudíž jsou vhodná i pro vegany
- Jídelníček si poskládáte podle vlastní chuti (nasladko i naslano)
- Vybírat můžete až z 22 druhů jídel nebo zvolit celý redukční balíček sestavený pro konkrétní úbytek hmotnosti
- Během redukčního režimu můžete své tělo kdykoli pročistit za pomoci detoxikačního balíčku a tím hubnutí ještě více podpořit (spolu s tuky se zbavíte i škodlivých látek)
- Multivitamíny KetoMix podpoří vaši imunitu
- Po celou dobu hubnutí máte k dispozici ZDARMA odborné nutriční poradenství prostřednictvím online chatu nebo po telefonu
- Můžete se přidat ke skupině na facebooku a seznámit se s lidmi, kteří hubnou stejně jako vy (opravdu v tom nejste sami)
- Jídla KetoMix zajistí dostatek bílkovin v každodenním jídelníčku (nebudete ztrácet svaly a trpět pocitem hladu)
- Spolu s jídly KetoMix obdržíte podrobný manuál (včetně receptů) a jídelníček na 7 dní
- KetoMix vás naučí jíst zdravě a vybírat nutričně hodnotná jídla
- S KetoMixem hubnete bez cvičení a trápení v posilovně
Redukční režim zahrnující bílkovinná jídla KetoMix stejně jako metoda dělené stravy pečlivě dbá na pravidelný jídelníček. Ke své vysněné váze se musíte projíst pestrou a vyváženou stravou. Hubnutí s KetoMixem funguje na základě omezeného příjmu sacharidové složky stravy a navýšení podílu bílkovin. Tím je tělo donuceno čerpat energii z vlastních tukových zásob, což v konečném výsledku způsobí úbytek na váze.
U dělené stravy zase kvůli striktnímu oddělení bílkovin od sacharidů a jejich správné kombinaci s neutrálními potravinami dochází k úpravě chemických poměrů v těle. Lepší trávení sníží výskyt toxických látek, zrychlí metabolismus a hubnutí je potom snadnější. Oba způsoby hubnutí (KetoMix i dělená strava) vás naučí jíst více zeleniny, ovoce a rozeznávat nutričně hodnotné potraviny, které jsou pro tělo zdrojem potřebných živin. Zdravý jídelníček vás dovede ke změně životního stylu a díky tomu si dokážete optimální váhu udržet natrvalo.
Pozitivní účinky dělené stravy se projevují:
- bezproblémovým trávením
- zvýšením výkonnosti a vitality
- odstraněním dennodenní únavy
- lepší kvalitou pokožky
- pružnějším a pohyblivějším tělem
- celkovým zlepšením kvality života
Kdybyste se po zhubnutí opět vrátili ke starému stravovacímu režimu, váha by opět povyskočila nahoru. Ale věřte, že k tomu nebudete mít žádný důvod. Poznáte nová chutná jídla, oblíbíte si své favority a když si dáte jednou za čas poctivou domácí svíčkovou nebo vepřovou se zelím, věřte, že se nic nestane a vaši postavu to nijak dramaticky neohrozí.
Hlavní zásady dělené stravy:
- zelenina a ovoce by měly tvořit největší část vašeho jídelníčku
- průmyslově zpracované potraviny a polotovary nejezte vůbec
- jídla odlišného složení konzumujte v časovém intervalu nejméně 4 hodin
- nejezte sacharidy s bílkovinami a kyselým ovocem
- v rámci jednoho jídla nekombinujte více typů bílkovin
- ovoce jezte jen nalačno, vždy před hlavním jídlem
- nekombinujte dohromady ovoce a zeleninu
- mléko a mléčné výrobky jezte jen na prázdný žaludek
Jak správně jídla kombinovat
Způsob stravování za pomoci dělené stravy si klade za cíl vytvořit v těle správné vnitřní prostředí bez vzniku různých toxických látek, které potom mají negativní dopad na metabolické pochody v organismu. Zkrátka, dobře fungující trávení je klíčem nejen ke snížení nadváhy, ale pomůže také zmírnit náchylnost organismu k různým nemocem. A právě dělená strava přispěje k tomu, aby celý trávicí systém nebyl nadměrně přetěžován.
Petr Jirka o dělené stravě říká: “Při špatné kombinaci jednotlivých složek stravy nedojde ke správnému strávení a vstřebání důležitých živin z ní. Sacharidy se zcela nerozloží, a to může vést k procesu kvašení ve střevech nebo hnití bílkovin v žaludku. Plně nestrávená potrava pak zatěžuje střeva, prodlužuje celou látkovou výměnu a z toho vyplývající neúměrné zatěžování trávicích orgánů.”
JIRKA, PETR. Alternativní výživové směry - Dělená strava.
Ovoce jezte samostatně a vždy na prázdný žaludek
Ovoce všeobecně obsahuje vysokou koncentraci přírodních cukrů, které podporují růst kvasinek a dalších patogenních látek. Výjimku tvoří ale kyselé ovoce (citrony, limety, brusinky, černý rybíz, granátové jablko). To je na cukry velmi chudé a proto je doporučováno zařadit jej do jídelníčku hned zpočátku přechodu na dělenou stravu.
Jakmile dojde k upravení vnitřního prostředí v těle, můžete začít jíst další ovoce s nízkým obsahem cukru (grapefruit, borůvky, jahody, kiwi, atd.). Dobré je toto ovoce kombinovat s jogurtem nebo kefírem, oříšky a naklíčenými semínky.
TIP: Ráno nalačno vypijte sklenici vlažné vody se šťávou z poloviny citronu. Hydratujete organismus, podpoříte detoxikace a tělu dodáte nezbytné vitamíny. Šťávu z citronu nebo limety lze kombinovat s živočišnými bílkovinami.
Bílkoviny jezte s neškrobovou zeleninou
Škroby patří mezi sacharidy, tudíž ani jejich trávení se neslučuje dohromady s potravinami bílkovinného charakteru. Lidský organismus potřebuje na trávení sacharidů spíš neutrální prostředí, na rozdíl od bílkovin, kterým lépe vyhovuje prostředí kyselé. Když sníte dohromady potraviny s obsahem proteinů a sacharidů, navzájem se neutralizují a brzdí v trávení. Nedostatečně strávené jídlo se dále rozkládá v trávicím traktu, čímž vytváří podmínky pro růst nežádoucích patogenů. Tomu snadno zabráníte, když nebudete jíst bílkoviny a škrobovou zeleninu dohromady.
Mezi neškrobovou zeleninu se řadí: zelené listové saláty, brokolice, zelí, kapusta, chřest, čekanka, celer, fenykl, česnek, cibule, kedlubna, zelené fazolky, cuketa, špenát, tuřín, atd.
Mezi škrobovou zeleninu se řadí: brambory, dýně, mrkev, červená řepa, čerstvý hrášek, atd.
Petr Jirka uvádí: “Zelenina především čerstvá je zásadní složkou v dělené stravě s velkým obsahem vody více než 80 %. Obsah bílkovin, tuku a také cukrů (s výjimkou melounů) je zanedbatelný a jednotlivé složky tedy neurčují zařazení do skupiny dle převahy sacharidů nebo bílkovin. Zelenina je proto v neutrální skupině a je předurčena k optimálnímu kombinování potravin jen s bílkovinné skupiny, nebo naopak schopna být kombinována pouze s potravinami sacharidové skupiny. Zelenina je dobrým zdrojem vitamínu především C, B, karotenoidů, minerálních látek draslíku a hořčíku (ve chlorofylu), látek dávající jí typickou chuť a vůni, ale také látky působící preventivně proti některým onemocněním (nádorovým a kardiovaskulárních). Výživově je přínosná vláknina (celulóza). Ke konzumaci se uplatňují rostliny a jejich jedlé části, kořeny, bulvy, listy, nať, plody a květy.”
JIRKA, PETR. Alternativní výživové směry - Dělená strava.
Dělená strava rozdělí váš jídelníček podle daných kritérií tak, abyste zhubli, pročistili tělo od škodlivých látek, zrychlili metabolismus a získali více energie. Následující tabulka vám bude velkým pomocníkem nejen při konkrétním výběru potravin, ale i jejich správné kombinaci.
Rozdělení potravin
SACHARIDY | BÍLKOVINY | NEUTRÁLNÍ POTRAVINY |
---|---|---|
výrobky z celozrnných obilovin (pečivo, těstoviny, vločky, apod.), luštěniny s výjimkou sóji, pohanka, neloupaná rýže, brambory, kukuřice, sušené ovoce kromě rozinek, sladká jablka a hrušky, datle, fíky, ovocné šťávy a sirupy, med, javorový sirup, třtinový cukr, banány, hroznové víno, pudink, bramborový škrob | maso a masné výrobky, ryby, mořské plody, výrobky ze sóji (tofu, tempeh), vejce, sýry (obsah tuku maximálně 50 %), mléko a mléčné výrobky, vařená rajčata, citrusové ovoce, kyselá jablka a hrušky, jahody, maliny, ostružiny, rybíz, angrešt, mango, maracuja, papája, ananas, neperlivá voda, ovocný čaj, ovocné šťávy i ředěné vodou, bílé a červené víno | všechny tuky (oleje, máslo), mléčné výrobky (tvaroh, kysaná smetana, šlehačka, tučné sýry), kysané mléčné výrobky (podmáslí, kefír), ořechy, semínka, koření, bylinky, výhonky, klíčky, houby, uzené výrobky, všechny druhy čerstvé zeleniny (okurky, rajčata, paprika, brokolice, květák, hlávkový salát, špenát, červená řepa, zelí, cibule, pórek, bylinné čaje |
Podle zásad dělené stravy není možné nikdy kombinovat bílkoviny a sacharidy dohromady. Pouze bílkoviny s neutrálními potravinami a stejně tak sacharidy s neutrálními potravinami. Kromě toho existuje skupina potravin, které byste se měli vyhýbat obloukem.
Z jídelníčku vyřaďte:
- pečivo z bílé mouky
- polotovary
- hotová a konzervovaná jídla
- instantní jídla
- tučné vepřové maso
- majonézu
- arašídy
- cukr a sladkosti
- sladidla
- čokoládu a kakao
- alkoholické nápoje
- černý čaj
- ocet
- ztužené tuky, margarín
Dělená strava a jídelníček
Jak již bylo popsáno výše, jídelníček dělené stravy vychází z pravidelného střídání bílkovinných a sacharidových dní. Takže jeden den vyberete potraviny z kategorie bílkovin a ty vhodně propojíte s potravinami z neutrální skupiny. Stejné to bude na druhý den se sacharidy. Někteří zastánci dělené stravy ale tvrdí, že stačí jen v rámci jednoho jídla nekombinovat sacharidy a bílkoviny dohromady. Dělená strava tak nabízí několik verzí, jak je možno stravování upravit. V každém případě však platí, že o přípravě jídla musíte více přemýšlet, zavčas nakoupit potřebné suroviny a dávat pozor na to, co jíte.
Ukázka jídelníčku: Sacharidový den
Snídaně: Ovesná kaše s banány a skořicí
Svačina: Plátek žitného chleba se sýrem, zelenina
Oběd: Celozrnný kuskus s pečenou zeleninou
Svačina: Sklenice kefíru, hrst vlašských ořechů
Večeře: Těstovinový salát se zeleninou a jogurtovou zálivkou
Ukázka jídelníčku: Bílkovinný den
Snídaně: Míchaná vejce (3 ks), zelenina
Svačina: Jablko a kešu ořechy
Oběd: Kuřecí steak, pečená paprika
Svačina: Sklenice kefírového mléka, nko
Večeře: Tofu salát s rajčaty a houbami
Dělená strava sice odděluje bílkoviny a sacharidy v jednotlivých dnech, ale hubnoucí efekt je dán rovněž snížením energetického příjmu. Každému ale trávení funguje jinak, a proto i reakce organismu na dělenou stravu bude rozdílná. Někdo při ní zhubne rychleji, jiný pomaleji. Někteří lidé dokonce uvádí, že se díky dělené stravě zbavili některých zažívacích obtíží a celkově se cítili mnohem lépe. Možná je to ale tím, že se naučíte lépe orientovat ve zdravé výživě a jíst nutričně hodnotné potraviny. Při přípravě jídel se můžete inspirovat některými zdravými recepty.
Lilkový tatarák – recept
Suroviny:
- střední lilek
- česnek
- malá čili paprička
- sůl
- citron
- sezamové semínko
Postup:
Lilek omyjeme, necháme vcelku, propícháme vidličkou a dáme péct do trouby. Doba pečení závisí na velikosti lilku, 15 – 30 minut by mělo stačit. Po upečení lilek rozkrojíme a z každé poloviny vydlabeme lžičkou měkkou dužninu. Rozkrájíme na malé kousky a dáme do mísy. Přidáme prolisovaný stroužek česneku, kousek čili papričky, okořeníme solí a pepřem a pokapeme citronovou šťávou. Zlehka zamícháme a necháme chvíli v lednici odležet. Mažeme na pečivo a na povrchu posypeme sezamovým semínkem.
Brokolicový salát s tuňákem – recept
Suroviny:
- brokolice
- konzerva tuňáka v olivovém oleji
- asi 15 oliv
- 200 g balkánského sýra
Postup:
Brokolici očistíme a nejlépe v páře uvaříme do měkka. Poté ji rozkrájíme na malé kousky a dáme do mísy. Přidáme tuňáka i s olejem, přepůlené olivy a na kostky rozkrájený balkánský sýr. Promícháme a můžeme podávat.
Pohankové rizoto se zeleninou – recept
Suroviny:
- hrnek pohanky
- hrnek bílého vína
- hrnek mladého hrášku
- svazek jarní cibulky
- ¾ litru zeleninového vývaru
- parmazán
- sůl, pepř
- hrst pažitky
- hrst klíčků
Postup:
Jarní cibulku rozkrájíme a orestujeme na lžíci olivového oleje. Přisypeme pohanku, promícháme, zalijeme bílým vínem a necháme ho odpařit. Poté pomalu přiléváme zeleninový vývar a mícháme, aby se pohanka nepřichytila ke dnu. Necháme pozvolna vařit a asi po 15 minutách přidáme k pohance mladý hrášek. Dolijeme ještě dvě naběračky vývaru, osolíme a opepříme. Jakmile se vsákne všechna tekutina a pohanka je uvařená vmícháme do rizota parmazán a nadrobno pokrájenou pažitku. Necháme chvíli odstát pod pokličkou a můžeme servírovat. Na talíři posypeme čerstvými klíčky.
Co říkají na dělenou stravu odborníci?
Názory odborníků na dělenou stravu se značně liší. Vzhledem k tomu, že neexistuje jeden jediný koncept dělené stravy, ale několik možných variant, nabízí se otázka, který konkrétní způsob stravování máme na mysli. Například dělená strava Lenky Kořínkové zachází do velkých podrobností, zato jiní si vystačí jen se striktním oddělením bílkovin a sacharidů v jedné porci jídla.
Nutriční odborníci také poukazují na fakt, že žádná potravina není tvořena jen výhradně bílkovinami nebo sacharidy, nýbrž jejich směsí v různém poměru. Je tedy někdy velmi komplikované tyto živiny od sebe oddělit. Vědci se domnívají, že to, co lidem při dělené stravě pomáhá zhubnout není povinné oddělení jednotlivých živin, ale spíš kontrola nad vlastním jídelníčkem. Dělená strava vás nutí uvědomit si přesně CO a KDY jíte a nenaházíte do sebe cokoli, jen abyste se nasytili.
Dělená strava je určitý stravovací režim, při kterém konzumujete více zeleniny, ovoce, celozrnných potravin a méně výrobků z bílé mouky, cukrů, tuků, konzervovaných potravin, polotovarů, alkoholu. Tyto zásady však platí všeobecně pro jakýkoli jiný racionální jídelníček, který je součástí zdravého životního stylu. A to je i důvod, proč dělená strava podle odborníků na výživu pomáhá zhubnout.
Podívejte se, jaký názor na dělenou stravu má česká fitness trenérka Anna Kelišová:
Chcete-li si udržet svoji ideální váhu natrvalo, pak byste si jídelníček dělené stravy měli osvojit natolik, že se pro vás stane běžným způsobem stravování. Kdybyste totiž od dělené stravy opět přešli ke starým zvyklostem, obávaný jo-jo efekt by na sebe nenechal dlouho čekat.
Pokud na hubnutí nespěcháte a necháte tělu dostatečný prostor k tomu, aby se s lepším jídelníčkem dobře srovnalo, odmění se vám krásnou štíhlou postavou. Určitě nic nepokazíte tím, když ke zdravé stravě přidáte i fyzický pohyb. Celý redukční proces tím výrazně urychlíte.